Portakalın Faydası, Zararı, Kalorisi, Besin Değeri | diyetz

Portakalın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

 

Portakal, en çok tüketilen meyvelerin başında gelir. Bilimsel olarak Citrus sinensis şeklinde adlandırılır ve narenciye ailesine aittir.

Tarihi süreci bilinmese de Doğu Asya’da binlerce yıl önce yetiştirilmeye başlandığı düşünülmektedir. Günümüzde dünyanın en sıcak bölgelerinde yetişir ve taze ya da meyve suyu olarak tüketilir.

Sağlıklı bir lif, C vitamini, tiamin, folat ve antioksidan kaynağıdır. Birçok sağlık yararı vardır.

Bu yazıda “portakal ne demek”, “portakalın yararları”, “portakalın zararları”, “portakalın kalorisi” ve “portakalın besin değeri” gibi “portakal hakkında bilgi” verilecektir.

Portakal nedir?

Portakal kalori olarak düşük ve vitamin ve minerallerle dolu, sağlıklı ve birçok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan bir meyvedir.

Portakal ağaçları, dünyada en yaygın ekili meyve ağaçlarıdır. Bir adetinde 170’in üzerinde farklı fitokimyasal ve 60’tan fazla flavonoid vardır. Bunların çoğu anti-inflamatuar özelliklere ve güçlü antioksidan etkilere sahiptir.

 

portakal kaç kalori

 

Portakal Besin Değeri

Portakal kaç kalori?

100 gramında 47 kalori bulunur. Ayrıca 100 gramlık porsiyon aşağıdaki besin öğelerini içerir;

 

Kalori: 47

Su: % 87

Protein: 0.9 gram

Karbonhidrat: 11.8 gram

Şeker: 9.4 gram

Lif: 2,4 gram

Yağ: 0,1 gram

 

 

Karbonhidrat

Çoğunlukla karbonhidrat ve sudan oluşur, bununla birlikte portakal protein ve yağ oranı çok azdır. Glikoz, fruktoz ve sukroz gibi basit şekerler, bu meyvedeki baskın karbonhidrat formlarıdır.

Şeker içeriğine rağmen, düşük glisemik indekse (GI) 31-51 sahiptir. Düşük glisemik indeksi kan şekeri artışını düzenleyen yüksek polifenol ve lif içeriği ile açıklanmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Avokado Nasıl Yenir? Avokado Tarifleri

 

Lif

İyi bir lif kaynağıdır. Bir büyük portakal (184 gram), günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 18’ini sağlar. Bu meyvede bulunan ana lifler pektin, selüloz, hemiselüloz ve lignindir.

Diyet lifi, sindirim sağlığını geliştirme, kilo kaybı ve kolesterol de dahil olmak üzere birçok faydalı sağlık etkisiyle ilişkilidir.

 

 

Portakal Vitaminleri ve Mineralleri

Portakal içindeki vitaminler C vitamini ve B1 vitaminidir, bununla birlikte folat ve potasyum gibi mineralleri de içerir.

 

Portakal C Vitamini

Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. 1 büyük portakal C vitamini değeri olarak günlük ihtiyacın % 100’ünden fazlasını sağlar.

 

Tiamin

B1 vitamini olan tiamin, çok çeşitli gıdalarda bulunur.

 

Folat

B9 vitamini veya folik asit olarak da bilinen folat, birçok önemli fonksiyona sahiptir ve birçok bitkisel gıdada bulunur.

 

Potasyum

Bu narenciye meyvesi, iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan basıncını düşürerek, kalp hastalığı riskini azaltır.

 

 

Diğer bitki bileşikleri

Birçok sağlık faydasına sahip çeşitli biyoaktif bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu meyvedeki iki ana antioksidan bitki bileşiği sınıfı karotenoidler ve fenoliklerdir (fenolik bileşikler).

 

Fenolik Bileşikler

Mükemmel bir fenolik bileşik kaynağıdır – özellikle antioksidan özelliklerinin çoğuna katkıda bulunan flavonoidler içerir.

 

Hesperidin

Ana antioksidanlardan biridir, bir narenciye flavonoidi olan hesperidin bileşiğinin bazı sağlık yararları vardır.

 

Antosiyaninler

Antioksidan flavonoid olan antosiyaninler kan portakalının kırmızı renginden sorumludur.

 

 

Karotenoidler

Tüm turunçgiller, zengin renklerinden sorumlu olan karotenoid antioksidanlar bakımından yüksektir.

 

Beta cryptoxanthin

Bu meyvede en bol bulunan karotenoid antioksidanlardan biridir. Vücut onu A vitaminine dönüştürür.

 

Likopen

Kırmızı etli portakalda (Cara cara) yüksek miktarda bulunan bir antioksidan olan likopen ayrıca domates ve greyfurtta da bulunur. Çeşitli sağlık yararları vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Bazal Metabolizma Nasıl Hesaplanır? Bazal Metabolizma Hesaplama Formülleri

Sitrik asit

Portakal ve diğer narenciye meyveleri, ekşi tatlarına katkıda bulunan sitrik asit bakımından yüksektir. Araştırmalar, sitrik asidin, böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

Portakal Faydaları

İnsan ve hayvan çalışmaları düzenli olarak tüketildiğinde portakalın faydaları olduğunu kanıtlamıştır. İşte portakal meyvesinin özellikleri ve faydaları…

 

portakal c vitamini oranı

 

Kalp sağlığı

Bu narenciye meyvesinde bulunan flavonoidler – özellikle hesperidin – kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkilere sahiptir.

İnsanlarda yapılan klinik çalışmalar, dört hafta boyunca günlük portakal suyu içmenin, kan inceltici bir etkiye sahip olduğunu ve kan basıncını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

Turunçgillerden izole edilmiş lif alımının kan kolesterol seviyesini düşürdüğü de belirtilmiştir. Bu faktörler birlikte ele alındığında, düzenli portakal tüketimi, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

 

Böbrek taşını önleme

Bu meyve, böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olduğuna inanılan iyi bir sitrik asit ve sitrat kaynağıdır. Potasyum sitrat genellikle böbrek taşı olan hastalara verilir. Portakaldaki sitratların da benzer etkileri olduğu görülmektedir.

 

 

Anemiyi önleme

Anemi, düşük seviyelerde kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin ile karakterize edilen ve oksijen taşıma kabiliyetini azaltan bir durumdur. Genellikle demir eksikliğine bağlı anemi daha yaygındır.

Portakal iyi bir demir kaynağı olmasa da, C vitamini (askorbik asit) ve sitrik asit gibi mükemmel bir organik asit kaynağıdır.

Hem C vitamini hem de sitrik asit vücudun sindirim sisteminden demir emilimini artırır. Demir bakımından zengin yiyeceklerle birlikte yenildiğinde, kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.

 

 

Portakal Zayıflatır mı?

Portakalın kalorisi düşüktür, o yüzden kilo vermek için yenebilecek en iyi besinlerden biridir. İştahı kontrol eden ve aşırı yemeyi önleyen lif açısından da zengindir. Ayrıca, yağ yakmaya yardımcı olduğu bilinen C vitamini içerir.

 

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

 

Portakalın Zararları

Bu meyvenin bilinen çok fazla yan etkisi veya zararı yoktur. Bazı insanlarda portakal alerjisi vardır, ancak bu nadir görülen bir durumdur.

Mide ekşimesi yaşayan insanlar için, portakal yemek, belirtileri daha da kötüleştirebilir. Bunun sebebi meyvenin sitrik asit ve askorbik asit (C vitamini) gibi organik asitler içermesidir.

 

 

Portakal Nasıl Saklanır?

Ekim-şubat ayları arasında mevsimi olan bir meyvedir. Alırken, her zaman pürüzsüz dokulu, lekesiz bir kabuğa sahip olanları seçin.

Oda sıcaklığında serin ve karanlık bir yerde bir haftaya kadar dayanabilir. Buzdolabının meyve ve sebze bölmesinde saklamak, raf ömrünü 2 haftaya kadar uzatabilir. Plastik poşete koymayın çünkü neme maruz kalırlarsa küflenirler.

 

Sonuç olarak;

Portakal, hem lezzetli hem de besleyici olduğu için dünyanın en popüler meyvelerindendir.

İyi bir C vitamini kaynağıdır, ayrıca başka birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Bu nedenle kalp hastalığı ve böbrek taşı oluşumu riskini azaltır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ