Portakal Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Portakal Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Portakal yağı, Citrus sinensi yani portakal bitkisinin meyvesinden elde edilir. Bazen “tatlı portakal yağı” olarak da adlandırılır, bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri nedeniyle yüzyıllarca kullanılmıştır. Çoğunlukla portakal meyvesinin dış kabuklarından elde edilir.

  Portakal kabuğu yağı ne işe yarar?

  Portakal kabuğu yağı, koku ve temizlik yeteneklerini geliştirmek için, ev ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

  Antibakteriyel özelliklere ve güçlü, taze bir kokuya sahip olduğu için losyon, şampuan, akne tedavisi ve gargara gibi birçok güzellik ürününe eklenmektedir.

  Yağ ayrıca, meyve suları veya gazlı içecekler gibi içeceklerde onaylanmış bir lezzet arttırıcı olarak da yaygın şekilde kullanılır.

   

   

  Portakal Yağı Faydaları

   

   

  portakal yağı zayıflatırmı

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Portakal kabuğu yağında bulunan monosiklik bir monoterpen olan limonene, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilecek oksidatif strese karşı güçlü bir savunucudur. Bu yağın kanserle mücadele yeteneği bile vardır, çünkü monoterpenler tümör büyümesini önler.

   

   

  Doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir

  Uluslararası Gıda ve Bilim Teknolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada portakal yağının, E. coli bakterisinin çoğalmasını engellediği bulundu.

  Bazı sebze ve et gibi kontamine gıdalarda bulunan tehlikeli bir bakteri türü olan E. coli, böbrek yetmezliği gibi ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

  Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir diğer çalışmada, yağ, güçlü antimikrobiyal bileşikler, özellikle de terpenler içerdiğinden salmonella bakterilerinin yayılmasını önlemiştir.

  Salmonella, gıdalara bulaşabilir ve tüketildiğinde mide-bağırsak reaksiyonlarına, ateşe ve ciddi yan etkilere neden olabilir.

   

   

  Mutfak temizleyici ve karınca önleyicidir

  Portakal yağı, mutfağı temiz bir kokuyla dolduracak doğal, tatlı, turunçgil kokusuna sahiptir. Aynı zamanda, seyreltildiğinde, tezgah ve doğrama tahtası gibi mutfak eşyalarını diğer kimyasal içerikli ürünlere göre daha hijyenik temizler.

  Aynı zamanda karıncalar için de bu yağ kullanılabilir çünkü doğal bir karınca uzaklaştırıcısıdır.

   

   

  Kan basıncını düşürür

  Portakal yağı, yüksek tansiyon için doğal bir ilaçtır ve kan akışını geliştirir, hipertansiyona karşı savaşır, bunlar kalp hastalıkları için en büyük risk faktörleridir. 

  2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, insanların portakal uçucu yağı ve taze hava soluması üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Portakal yağını soluyan insanların hem sistolik hem de diyastolik kan basıncında önemli düşüşler yaşadıkları bulundu. Buna ek olarak, portakal yağının solunması sırasında, daha fazla “ferahlık hissi” olmuştur.

  Kan akışını iyileştirme yeteneği nedeniyle, düşük libidoyu iyileştirmek, baş ağrısını azaltmak ve PMS ile ilişkili semptomları azaltmak için de yararlıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Gece Yatmadan Önce Elma Sirkesi İçmek Sağlıklı mı?

   

  Anti-inflamatuar etkileri vardır

  Portakal yağının güçlü anti-inflamatuar etkileri, ağrı ve enfeksiyon gibi hastalıklarla mücadelede yeteneği açısından araştırılmıştır. 

  Limon, çam ve okaliptüs yağları dahil olmak üzere birçok popüler anti-inflamatuar yağlar arasında, portakal yağı inflamasyonda en büyük azalmayı göstermiştir. 

   

   

  Ağrıyı azaltır

  Kas, kemik veya eklem ağrısı durumlarında, portakal yağı, dokudaki şişmeyi artıran inflamatuar yanıtları önlemeye yardımcı olur, yani kemik ve eklem ağrısı için doğal bir çaredir.

  Bu yağ ayrıca ağrı toleransını artırır ve olumlu bir ruh hali geliştirir. İnflamasyonu azaltmak için ağrıyan kaslara veya şişlik olan bölgelere taşıyıcı yağ ile karıştırılmış portakal yağı uygulayın.

   

   

  Anksiyeteyi azaltır ve ruh halini düzeltir

  Portakal yağının canlandırıcı ve sakinleştirici olduğu kanıtlanmıştır. Aromaterapistler ve doğal sağlık pratisyenleri bu yağı, yüzyıllardır hafif bir sakinleştirici ve doğal bir antidepresan olarak kullandılar.

  Portakal yağını duş ya da parfüme bir miktar eklemek veya doğrudan solumak, ruhu dinlendirir ve rahatlama sağlar. Portakal uçucu yağının, beyindeki duygusal tepkileri uyandıran koku alma sistemi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

   

   

  Daha iyi uyku sağlar

  Araştırmalar, yağın hem canlandırıcı hem de sakinleştirici olduğunu göstermiştir, bu da daha rahat bir uykuya yardımcı olduğu anlamına gelir. Özellikle uykusuzluk sorunu olanlar için.

   

   

  Portakal yağının cilde faydaları

  Portakal yağı cilt için kullanılabilir. Portakal yüksek oranda C vitamini içerir. Yağı, diğer turunçgil yağları gibi, meyvenin kabuğundan elde edilir ve araştırmalar portakal kabuğunun, meyvenin kendisinden bile daha yüksek C vitamini içerdiğini gösteriyor.

  Yüksek C vitamini içeriği, kolajen üretimini teşvik ederek, kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileriyle savaşır.

   

   

  Portakal yağı cilde nasıl kullanılır?

  Yüzünüze bir taşıyıcı yağ ile birlikte çok az miktarda portakal yağı uygulayabilirsiniz, ancak önce herhangi bir olumsuz reaksiyondan kaçınmak için cilt testi yapmak gerekir. 

   

   

  Akneyi yok etmede etkilidir

  Bu aromatik yağ, akneye neden olan bakterilerle etkili bir şekilde savaşır.

  Akneden etkilenen bölgeye bir pamuk topunun üzerine hindistan cevizi yağı ile birlikte küçük bir miktar portakal yağını karıştırarak kullanın.

   

   

  Doğal ağız ve diş eti koruyucusudur

  Portakal yağı, bakteri üremesine karşı savaşabilme özelliğine sahip olması nedeniyle diş ve diş etlerini enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur.

   

   

  Kanserle savaşır

  Portakal kabuğu yağının yüzde 90’ından fazlasını oluşturan D-limonen, birçok hayvan çalışmasında tümör büyümesini azaltan bir monoterpen olarak belirtilmiştir. Araştırma, monoterpenlerin meme, deri, karaciğer, akciğer, pankreas ve mide kanserini bloke ettiğini belirtmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Papaya Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

   

  Portakal Yağı Kullanımı

  En iyi portakal yağı, portakalın gerçek kabuğundan soğuk presleme yöntemiyle elde edilenidir. Bu, işleme ve buhar damıtma sırasında kolayca tahrip olabilen ısıya duyarlı antioksidanları ve aktif bileşenleri korur.

  Bu aromatik yağ, çok yönlüdür, gevşeticiler, uyarıcılar, temizleyiciler ve afrodizyaklar da dahil olmak üzere her türlü yağ karışımında bulunur.

  Tarçın, yenibahar, anason, fesleğen, bergamot, adaçayı, okaliptüs, günlük, sardunya, zencefil, sandal ağacı, yasemin ve karanfil yağı ile birleştirilebilir.

   

   

  Portakal Yağı Yan Etkileri ve Zararları

  Çok güçlü olduğu için, yağı doğrudan kullandığınız zaman ciltte reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle az miktarda kullanın ve herhangi bir kızarıklık, şişme yaşamadığınızdan emin olun. 

  Yüz gibi daha hassas bölgeler üzerinde kullanmadan önce küçük bir cilt parçasında (örneğin önkolunuz) bir “deri yama testi” yapın.

  Portakala veya diğer turunçgillere karşı alerjiniz varsa, hem içten hem de dıştan ciddi reaksiyonlara neden olabilen bu yağı kullanmamalısınız. 

  Çocuklar üzerinde, hamilelik ve emzirme dönemlerinde veya tıbbi bir durumda dikkatli kullanmak gerekir. 

  Esansiyel yağlar güçlüdür ve diğer ilaçlarla etkileşime girer, bu nedenle portakal yağının kanser, kalp hastalığı, karaciğer hasarı veya cilt rahatsızlıkları gibi mevcut bir sağlık durumunu nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz doktorunuzla konuşun.

  Akılda tutulması gereken bir diğer husus da, narenciye yağlarının, cildin UV ışınlarına maruz kalmasının etkilerini artırabilmesidir. Yağı cildinize uyguladıktan sonra, 12 saate kadar direk güneş ışığından veya UV ışınlarından kaçınmak gerekir, böylece yanıklar oluşmaz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ