Portakal ile Mandalina Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mandalina ve portakal, çoğunlukla birbirleriyle karıştırılan narenciye meyveleridir. Her ikisi de birçok besin içerir, nispeten tatlıdırlar ve genellikle kalorileri düşüktür.

Ancak bu çok sevilerek tüketilen narenciye meyveleri, birbirleriyle yakından ilişkili olsa da, aslında dikkate değer farklılıklar gösteren iki ayrı meyvedir.

Yazıda “mandalina ile portakal arasındaki farklılıklar” ve benzerlikler açıklanacaktır.

Mandalina ve portakal ikisi de aynı ailedendir

Mandalina ve portakal benzer özelliklere sahiptir çünkü onlar aynı ailenin üyeleridir. Görünümleri aynıdır ama aslında ayrı kökenleri ve çeşitleri olan iki farklı meyve türüdür.

Mandalina

Mandalina ilk kez Palatka, Florida’da yetiştirildi. 1800’lü yıllarda “tangerine” adını aldılar çünkü Fas’taki Tangier kentinden ithal edildi.

Portakal gibi, mandalina da narenciye ailesinin bir üyesidir fakat C. tangerina türlerinin meyvesidir.

Botanik açıdan bakıldığında bu meyve bir mandalina alt grubunu ifade eder. En yaygın olarak, kırmızımsı-turuncu ve parlak renkli olanları bulunur.

Mandalina tipik olarak ekim ayının sonundan ocak ayına kadar devam eder.

Portakal

Portakal, uzun yıllar önce Asya’da, büyük olasılıkla Güney Çin ve Endonezya’da ortaya çıktı. Bugün, portakalın büyük çoğunluğu Florida ve Sao Paulo, Brezilya’da üretilmektedir.

Bunlar, narenciye x sinensis türlerinin meyvesidir ve aynı zamanda narenciye ailesinin de üyeleridir. 

İlginçtir, portakal iki meyvenin melezidir: pomelo ve mandarin. Birçok farklı portakal çeşidi vardır. Her biri tanımlayıcı özelliklere sahip dört sınıfa ayrılabilir:

Yaygın veya yuvarlak

Valencia, Hamlin ve Gardner dahil olmak üzere çok sayıda ortak portakal çeşidi vardır. Bu sınıftaki portakalların çoğu meyve suyu üretimi için kullanılmaktadır.

Göbek

Muhtemelen portakalın en yaygın sınıfı, bu tip aslında bir insan göbeğine benzeyen tabandaki ikinci bir meyveyi büyütür. Cara cara popüler bir göbek portakal türüdür.

Kan veya pigmentli

Yüksek konsantrasyonlarda antosiyanin, bir tür antioksidan pigment, kan portakalları koyu kırmızı bir ete sahiptir. Kabuk bazen de koyu kırmızı lekelere sahip olabilir.

Asitsiz veya tatlı

Bu portakal sınıfı çok düşük asit seviyesine sahiptir. Düşük asit konsantrasyonları göz önüne alındığında, bu portakallar çoğunlukla yenir ve meyve suyu yapımında kullanılmaz.

Portakal mevsimi çeşitliliğe göre değişir. Ancak, çoğu portakal Kasım-Mart ayları arasında devam eder.

Portakal ve mandalinanın görünüşleri farklıdır

Mandalina ve portakal arasındaki temel fark büyüklükleridir. Portakal, çeşitliliğe bağlı olarak farklı boyutlarda ve biraz farklı şekillerde olur. Ancak, portakal mandalinadan daha büyük bir boyuta kadar ulaşır.

Bazen “bebek portakalları” olarak anılan mandalina daha küçüktür, biraz düz ve genellikle daha az yuvarlaktır, bu da onları mükemmel bir cep boyutunda atıştırmalık haline getirir.

Mandalina olgunlaştığında daha yumuşaktır, portakal ise olgunlaştığında genellikle sert ve ağırdır.

Mandalina ve portakalın her ikisi de çekirdekli ve çekirdeksiz olmak üzere birçok farklı türe sahiptir. Örneğin, göbek portakalları çekirdeksiz, Valencia portakalları ise çekirdeklidir.

Son olarak, mandalina ve portakalın rengi farklı olabilir. Portakal, koyu kırmızı bir renge sahip olan kan portakalı hariç, tipik olarak daha sarı-turuncudur.

Mandalinaların çoğu portakal türüne benzer olmasına rağmen, bunlar genellikle daha kırmızımsı-turuncu renktedir.

Portakal ve mandalinanın lezzetleri farklıdır

Mandalina ve portakalın aromaları değişir ancak büyük ölçüde bu meyvelerin çeşitliliğine bağlıdır. Hem mandalina hem de portakal tatlı veya ekşi olabilir.

Ancak, çoğu mandalina portakaldan daha az ekşi ve daha tatlıdır.

Bunun bir istisnası kan portakalıdır. Kan portakalı, çoğu mandalina ve portakal çeşidinden farklı, ayrı bir lezzet profiline sahiptir.

Kan portakalı, meyveli bir lezzet aromasıyla aşırı tatlı olmayan çok zengin bir tada sahiptir.

Mandalinanın soyulması daha kolaydır

Mandalina ve portakalın kabukları, ikisi arasındaki diğer bir farktır. Hem mandalina hem de portakal ince bir kabuğa sahiptir.

Ancak portakalın daha sert ve sıkı bir kabuğu vardır ve bu nedenle genellikle mandalinaya göre soyulması daha zordur.

Çoğu mandalina çeşidi çok ince, gevşek bir kabuğa sahiptir, bu da soyulmasını kolaylaştırır.

Benzer besin içeriğine sahiptirler

Mandalina, yüksek bir su içeriğine (% 85) sahiptir, çoğunlukla karbonhidratlardan (günlük değerin% 4’ü) oluşur ve neredeyse hiç yağ içermez.

Benzer şekilde, portakalın da yüksek bir su içeriği vardır (% 87), çoğunlukla karbonhidratlardan (günlük değerin % 4’ü) oluşur ve neredeyse hiç yağ içermez.

portakal ile mandalina

Aşağıdaki tablo, 100 gramlık bir mandalina ile aynı porsiyon boyutuna sahip portakalın besin profilini karşılaştırmaktadır.

  Mandalina Portakal
Kalori 53 47
Karbonhidrat        13.3 gram          11.7 gram         
Lif 1.8 gram 2.4 gram
Protein 0.8 gram 0,9 gram
Yağ 0.3 gram 0.1 gram
A vitamini % 14 DV % 4 DV
C vitamini % 44 DV % 89 DV
Folat % 4 DV % 8 DV
Potasyum % 5 DV % 5 DV

Genel olarak, mandalina ve portakal benzer besin profiline sahiptir. Ancak, mandalina porsiyon başına biraz daha fazla kalorilidir. Ayrıca birkaç gram karbonhidrat içerir.

Portakal ve mandalinanın besin profili arasındaki dikkate değer bir fark, portakalın C vitamini miktarının iki katından fazla olmasıdır.

C vitamini, cilt, kan damarları ve kemikleri içeren bağ dokuları desteklemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Portakal mandalinadan biraz daha fazla lifli bir yapıya sahiptir, bu da onları bu yararlı karbonhidratın çok iyi bir kaynağı haline getirir.

Mandalina porsiyon başına daha fazla A vitamini içerir. 100 gramlık bir mandalina porsiyonu günlük değerin % 14’ünü sağlarken, portakal % 4’lük bir orana sahiptir. 

Hem mandalina hem de portakal potasyum, tiamin ve folat da dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlar.

Portakal ve Mandalinanın Faydaları

Portakal, yüksek oranda emilebilen C vitamini kaynağıdır. C vitamini, kansere karşı korunmada rol oynayabilecek, serbest radikallerle savaşan suda çözünebilen bir antioksidandır.

Portakalın sağlık yararlarının büyük çoğunluğu, yüksek C vitamini içeriği ile bağlantılıdır. 

Bir avuç dolusu çalışma, portakal tüketiminin, özellikle portakal suyu tüketiminin, çeşitli sağlık faktörleri üzerindeki etkilerine baktı.

Kapsamlı bir çalışma, portakal suyu içmenin DNA hasarını azalttığını buldu. Çalışma, C vitamininin, portakalda bulunan diğer bitki bileşikleriyle birlikte, muhtemelen hasarın azalmasında aktif rol oynadığı sonucuna varmıştır.

Bir başka çalışmada, 12 ay boyunca günde iki bardak portakal suyu içen kişilerin, daha düşük “kötü” LDL kolesterol düzeyleri ve daha düşük toplam kolesterol düzeyleri, portakal suyu içmeyenlere göre daha düşük bulunmuştur.

Ayrıca, Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Araştırması (NHANES III), 6.000’den fazla kişinin verilerini değerlendirdi.

En yüksek serum C vitamini miktarına sahip olanlar, Helicobacter pylori prevalansını anlamlı derecede daha düşüktü (H. pylori) , mide ülserine neden olan bir bakteridir.

Bu nedenle, portakalda yüksek C vitamini içeriği göz önüne alındığında, H. pylori’nin neden olduğu mide ülserlerinin önlenmesinde portakal tüketilmesi yararlı olabilir.

Ayrıca, çalışmalar portakal suyu içmenin, böbrek taşlarına katkıda bulunabilecek kalsiyum oksalat ve ürik asit oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hem mandalina hem de portakal, lifte yüksek ve kaloride nispeten düşüktür. Çalışmalar yüksek lifli bir beslenmenin kilo kaybı, kalp hastalığı riskinin azalması ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmek için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Bu, mandalina ve portakalı dengeli bir beslenme için akıllı bir seçim yapar.

Portakal ve Mandalina Nasıl Tüketilir? 

Hem mandalina hem de portakalı yemenin en iyi yolu, onları soyup yemektir. Mandalinanın soyulması daha kolay olduğundan, özellikle de hareket halindeyken hızlı ve kolay bir atıştırmalık olarak kullanılabilir.

Her ikisi de meyve salatalarının vazgeçilmezidir.

Olgun bir mandalina seçerken, renkli, yarı yumuşak olan meyveleri tercih edin ve kahverengi lekeli olanlardan uzak durun.

Portakal olgunlaşmak için mutlaka parlak olmak zorunda değildir fakat sıkı ve dokulu bir kabuğa sahip olan portakalları seçmek daha iyidir.

Hem mandalina hem de portakal, tercihe bağlı olarak, tezgah üzerinde veya oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir.

Sonuç olarak;

Mandalina ve portakal her ikisi de narenciye ailesinin üyeleridir ancak bunlar farklı meyvelerdir. 

Mandalina daha zengin bir A vitamini kaynağı iken, portakal porsiyon başına daha fazla C vitamini ve lif sunmaktadır.

Portakal daha yuvarlak ve daha büyüktür, mandalina ise daha düz ve küçüktür, bu da onları harika bir atıştırmalık yapar.

Mandalina ve portakalın benzerlikleri ve farklılıkları vardır ancak her ikisi de oldukça sağlıklıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ