Portakal ve Mandalinanın Farkları | diyetz

Portakal ve Mandalinanın Farkları

  • 1.262 kez görüntülendi.

 

 

Mandalina ve portakal, çoğunlukla birbirleriyle karıştırılan narenciye meyveleridir. Her ikisi de bir çeşit besin içerir nispeten tatlıdırlar ve genellikle kalorileri düşüktür.

 

Ancak mandalina ve portakal birbirleriyle yakından ilişkili olsa da, aslında dikkate değer farklılıklar gösteren iki ayrı meyvedir.

 

Bu yazıda mandalina ve portakal arasındaki temel benzerlikler ve farklılıklar açıklanmaktadır.

 

 

İkisi de aynı ailedendir

 

Mandalina ve portakal benzer özelliklere sahiptir çünkü onlar aynı ailenin üyeleridir. Görünümleri aynıdır ama aslında ayrı kökenleri ve çeşitleri olan iki farklı meyve türüdürler.

 

 

Mandalina

 

Mandalina ilk kez Palatka, Florida’da yetiştirildi. 1800’lü yıllarda “tangerine” adını aldılar çünkü Fas’taki Tangier kentinden ithal edildi.

 

Portakal gibi, mandalina da narenciye ailesinin üyeleridir, fakat C. tangerina türlerinin meyvesidir.

 

Botanik açıdan bakıldığında mandalina bir mandalina alt grubunu ifade eder. En yaygın olarak, kırmızımsı-turuncu ve parlak renkli olanları bulunur.

 

Mandalina tipik olarak ekim ayının sonundan ocak ayına kadar devam eder.

 

 

Portakal

 

Portakal, uzun yıllar önce Asya’da, büyük olasılıkla Güney Çin ve Endonezya’da ortaya çıktı. Bugün, portakalın büyük çoğunluğu Florida ve Sao Paulo, Brezilya’da üretilmektedir.

 

Bunlar, narenciye x sinensis türlerinin meyvesidir ve aynı zamanda narenciye ailesinin de üyeleridir. İlginçtir, portakal iki meyvenin melezidir: pomelo ve mandarin. Birçok farklı portakal çeşidi vardır. Her biri tanımlayıcı özelliklere sahip dört sınıfa ayrılabilir:

 

Yaygın veya yuvarlak: Valencia, Hamlin ve Gardner dahil olmak üzere çok sayıda ortak portakal çeşidi vardır. Bu sınıftaki portakalların çoğu meyve suyu üretimi için kullanılmaktadır.

 

Göbek: Muhtemelen portakalın en yaygın sınıfı, bu tip aslında bir insan göbeğine benzeyen tabandaki ikinci bir meyveyi büyütür. Cara cara popüler bir göbek portakal türüdür.

 

Kan veya pigmentli: Yüksek konsantrasyonlarda antosiyanin, bir tür antioksidan pigment, kan portakalları koyu kırmızı bir ete sahiptir. Kabuk bazen de koyu kırmızı lekelere sahip olabilir.

 

Asitsiz veya tatlı: Bu portakal sınıfı çok düşük asit seviyesine sahiptir. Düşük asit konsantrasyonları göz önüne alındığında, bu portakallar çoğunlukla yenir ve meyve suyu yapımında kullanılmaz.

 

Portakal mevsimi çeşitliliğe göre değişir. Ancak, çoğu portakal Kasım-Mart ayları arasında devam eder.

 

 

Farklı Görünüşleri Var

 

Mandalina ve portakal arasındaki temel fark büyüklükleridir. Portakal, çeşitliliğe bağlı olarak farklı boyutlarda ve biraz farklı şekillerde olur. Ancak, portakal mandalinadan daha büyük bir boyuta kadar ulaşır.

 

Bazen “bebek portakalları” olarak anılan mandalina daha küçüktür, biraz düz ve genellikle daha az yuvarlaktır, bu da onları mükemmel bir cep boyutunda atıştırmalık haline getirir.

 

Mandalina olgunlaştığında daha yumuşaktır, portakal ise olgunlaştığında genellikle sert ve ağırdır.

 

Mandalina ve portakalın her ikisi de çeşitli tohumlara sahip olmaktan çeşitliliğe bağlı olarak çekirdeksiz kalmaya kadar uzanmaktadır. Örneğin, göbek portakalları çekirdeksiz, Valencia portakalları ise tohumludur.

 

Son olarak, mandalina ve portakalın rengi farklı olabilir. Portakal, koyu kırmızı bir renge sahip olan kan portakalı hariç, tipik olarak daha sarı-turuncudur.

 

Mandalinaların çoğu portakal türüne benzer olmasına rağmen, bunlar genellikle daha kırmızımsı-turuncu renktedir.

 

 

Lezzetleri Değişiyor

 

Mandalina ve portakalın aromaları değişir ancak büyük ölçüde bu meyvenin çeşitliliğine bağlıdır. Hem mandalina hem de portakal tatlı veya ekşi olabilir. Ancak, çoğu mandalina portakaldan daha az ekşi ve daha tatlıdır.

 

Bunun bir istisnası kan portakalıdır. Kan portakalı, çoğu mandalina ve portakal çeşidinden farklı, ayrı bir lezzet profiline sahiptir.

 

Kan portakalları, meyveli bir lezzet aromasıyla aşırı tatlı olmayan çok zengin bir tada sahiptir.

 

 

Mandalinanın Soyulması Daha Kolay

 

Mandalina ve portakalın kabukları, ikisi arasındaki diğer bir farktır. Hem mandalina hem de portakal ince bir kabuğa sahiptir. Ancak portakal daha sert ve sıkı bir kabuğa sahiptir ve bu nedenle genellikle mandalinaya göre soyulması daha zordur.

 

Çoğu mandalina çeşidi çok ince, gevşek bir cilde sahiptir, bu da soyulmasını kolaylaştırır.

 

 

Çok Benzer Besin İçeriğine Sahiptirler

 

Mandalina, yüksek bir su içeriğine (% 85) sahiptir, çoğunlukla karbonhidratlardan (günlük değerin% 4’ü) oluşur ve neredeyse hiç yağ içermez.

 

Benzer şekilde, portakalın da yüksek bir su içeriği vardır (% 87), çoğunlukla karbonhidratlardan (günlük değerin % 4’ü) oluşur ve neredeyse hiç yağ içermez.

 

Aşağıdaki tablo, 100 gramlık bir mandalina ile aynı porsiyon  boyutuna sahip portakalın besin profilini karşılaştırmaktadır.

 

Mandalina

Portakal

Kalori

53

47

Karbonhidrat

13.3 gram

11.7 gram

Lif

1.8 gram

2.4 gram

Protein

0.8 gram

0,9 gram

Yağ

0.3 gram

0.1 gram

A vitamini

% 14 DV

% 4 DV

C vitamini

% 44 DV

% 89 DV

Folat

% 4 DV

% 8 DV

Potasyum

% 5 DV

% 5 DV

 

 

Genel olarak, mandalina ve portakal benzer besin profiline sahiptir. Ancak, mandalina porsiyon başına biraz daha fazla kalorilidir. Ayrıca birkaç gram karbonhidrat içerir.

 

Portakal ve mandalinanın besin profili arasındaki dikkate değer bir fark, portakalın C vitamini miktarının iki katından fazla olmasıdır.

 

C vitamini, cilt, kan damarları ve kemikleri içeren bağ dokuları desteklemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

 

Portakal mandalinadan biraz daha fazla life sahiptir, bu da onları bu yararlı karbonhidratın çok iyi bir kaynağı haline getirir.

 

Mandalina porsiyon başına daha fazla A vitamini içerir. 100 gramlık bir mandalina porsiyonu günlük değerin % 14’ünü sağlarken, portakal % 4’lük bir orana sahiptir. Hem mandalina hem de portakal potasyum, tiamin ve folat da dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlar.

 

 

 

Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Portakal, yüksek oranda emilebilen C vitamini kaynağıdır. C vitamini , kansere karşı korunmada rol oynayabilecek, serbest radikallerle savaşan suda çözünebilen bir antioksidandır.

 

Portakalın sağlık yararlarının büyük çoğunluğu, yüksek C vitamini içeriği ile bağlantılıdır. Bir avuç dolusu çalışma, portakal tüketiminin, özellikle portakal suyu tüketiminin, çeşitli sağlık faktörleri üzerindeki etkilerine baktı.

 

Kapsamlı bir çalışma, portakal suyu içmenin DNA hasarını azalttığını buldu. Çalışma, C vitamininin, portakalda bulunan diğer bitki bileşikleriyle birlikte, muhtemelen hasarın azalmasında aktif rol oynadığı sonucuna varmıştır.

 

Bir başka çalışmada, 12 ay boyunca günde iki bardak portakal suyu içen kişilerin, daha düşük “kötü” LDL kolesterol düzeyleri ve daha düşük toplam kolesterol düzeyleri, portakal suyu içmeyenlere göre daha düşük bulunmuştur.

 

Ayrıca, Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Araştırması (NHANES III), 6.000’den fazla kişinin verilerini değerlendirdi.

 

En yüksek serum C vitamini miktarına sahip olanlar, Helicobacter pylori prevalansını anlamlı derecede daha düşüktü (H. pylori) , mide ülserine neden olan bir bakteridir.

 

Bu nedenle, portakalda yüksek C vitamini içeriği göz önüne alındığında, H. pylori’nin neden olduğu mide ülserlerinin önlenmesinde portakal tüketilmesi yararlı olabilir.

 

Ayrıca, çalışmalar portakal suyu içmenin, böbrek taşlarına katkıda bulunabilecek kalsiyum oksalat ve ürik asit oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Bu çalışmaların çoğunun portakal suyu içmenin etkilerini gözlemlediğini unutmayın. Bununla birlikte, portakalı yerken, meyve suyunu sıkarken kaybolan liflerden de yararlanabilirsiniz.

 

Hem mandalina hem de portakal, lifte yüksek ve kaloride nispeten düşüktür. Çalışmalar yüksek lifli bir diyetin kilo kaybı, kalp hastalığı riskini azaltması ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmek için faydalı olabileceğini göstermiştir. Bu, mandalina ve portakalı dengeli bir diyet için akıllı bir seçim yapar.

 

 

Nasıl Tüketilir?

 

Hem mandalina hem de portakalı yemenin en iyi yolu, onları soyup yemektir. Mandalinanın soyulması daha kolay olduğundan, özellikle de hareket halindeyken hızlı ve kolay bir atıştırmalık olarak kullanılabilir.

 

Her ikisi de meyve salatalarının vazgeçilmezidir.

 

Olgun bir mandalina seçerken, renkli, yarı yumuşak olan meyveleri aramaya ve kahverengi lekeli olanlardan uzak durmalısınız.

 

Portakal olgunlaşmak için mutlaka parlak olmak zorunda değildir fakat sıkı ve dokulu bir kabuğa sahip olan portakalları seçmek daha iyidir.

 

Hem mandalina hem de portakal, tercihinize bağlı olarak, tezgah üzerinde veya oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir.

 

Sonuç olarak;

Mandalina ve portakal her ikisi de narenciye ailesinin üyeleridir ancak bunlar farklı meyvelerdir. 

 

Mandalina daha zengin bir A vitamini kaynağı iken, portakal porsiyon başına daha fazla C vitamini ve lif sunmaktadır.

 

Portakal daha yuvarlak ve daha büyüktür, mandalinalar ise daha düz ve küçüktür, bu da onları harika bir atıştırmalık yapar.

 

Mandalina ve portakalın benzerlikleri ve farklılıkları vardır ancak her ikisi de beslenmenize sağlıklı bir katkı sağlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ