Portakal Kabuğu Yenir mi? Portakal Kabuğu Faydalı mı? | diyetz

  Portakal Kabuğu Yenir mi? Portakal Kabuğu Faydalı mı?

   

  Portakal, bütün dünya tüketilen en popüler meyvelerden biridir. Genellikle kabukları soyularak yenir. Peki “portakal kabukları ile yenir mi?” Yazının devamında cevabı bulacaksınız.

   

   

  portakal kabuğu nasıl yenir

   

   

  Yararlı besin maddeleri ve bitki bileşikleri içerir

  Portakal, C vitamini bakımından yüksek olduğu bilinen sulu, tatlı narenciye meyvesidir.

  Portakal kabuğu, lif, C vitamini ve polifenoller gibi bitki bileşikleri dahil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir.

  1 yemek kaşığı (6 gram) portakal kabuğu, Günlük C değerinin (DV)% 14’ünü sağlar – iç meyveden 3 kat daha fazla. Aynı zamanda yaklaşık 4 kat daha fazla lif içerir.

  C vitamini ve lifi yüksek oranda tüketmek, kalp ve sindirim sağlığına fayda sağlar ve ayrıca belirli kanser türlerine karşı korur. Portakal kabuğu iyi miktarda provitamin A, folat, riboflavin, tiamin, B6 vitamini ve kalsiyum içerir.

  Ayrıca, tip 2 diyabet, obezite ve Alzheimer gibi birçok kronik durumun önlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olabilecek polifenoller adı verilen bitki bileşikleri bakımından da zengindir.

  Bir test tüpü çalışmasında, portakal kabukları içindeki toplam polifenol içeriğinin ve aktivitesinin, fiili meyvelerden önemli ölçüde yüksek olduğu bulundu. Portakal kabuğu her ikisi de potansiyel antikanser etkileri olan polifenoller hesperidin ve polimetoksiflavonların (PMF’ler) iyi bir kaynağıdır.

  Ek olarak, portakal kabuğundaki uçucu yağların yaklaşık % 90’ı, cilt kanseri de dahil olmak üzere anti-enflamatuar ve antikanser özellikleri sağlayan doğal olarak oluşan bir kimyasal olan limonenden yapılmıştır.

   

   

  Portakal kabuğu yemenin riskleri

  Portakal kabuğu yemenin faydaları olmasına rağmen, bazı sakıncaları da vardır.

   

   

  Böcek ilacı kalıntısı içerebilir

  Pestisitler, küf ve böceklere karşı korunmaya yardımcı olmak için portakal gibi narenciye meyvelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

  Çalışmalar, portakalın iç meyvesinin saptanamayacak kadar çok düşük pestisit seviyelerine sahip olduğunu tespit etmiş olsa da, kabukları önemli ölçüde yüksek miktarlarda pestisit içerir.

  Araştırmalar, kronik pestisit alımını, artan kanser riski ve hormon işlev bozukluğu dahil olmak üzere, olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirmektedir.

  Meyvenin pestisit miktarını azaltmak için portakalın sıcak su altında yıkanması önerilmektedir.

   

   

  Sindirimi zor olabilir

  Sert dokusu ve yüksek lif içeriği nedeniyle, portakal kabuğunu sindirmek zor olabilir. Bir seferde özellikle büyük parçalar yemek, kramp veya şişkinlik gibi mide rahatsızlığına neden olabilir.

   

   

  Hoş olmayan tat ve dokusu vardır

  Bir portakalın iç meyvesinden farklı olarak, kabuğunun yenmesi zordur, sert ve kuru bir dokusu vardır. Hatta bazılarına göre acı bir tadı vardır.

  Besinsel faydalarına rağmen, acı tadı ve sert yapısı kabuğunu tercih edilebilir olmaktan çıkarır.

   

  İlginizi Çekebilir  Detoks Diyetleri Nedir, Nasıl Yapılır?

   

  Portakal kabuğu nasıl yenir?

  Sebze soyucu veya bıçak ile ince şeritler halinde kabuğunu kesilebilir ve salatalara veya smoothie’lere ekleyebilirsiniz.

  Daha tatlı bir seçenek istiyorsanız, portakal marmelatı yapmak için kabukları şekerleyebilirsiniz.

  Son olarak, rendeleyerek, az miktarda portakal kabuğunu yoğurt, yulaf ezmesi, kek, salata sosuna ilave edebilirsiniz.

  Ancak, portakal kabuğu kullanacaksanız, önce meyveyi yıkamayı unutmayın.

   

  Sonuç olarak;

  Sık sık atılan portakal kabuğu, lif, C vitamini ve polifenoller gibi önemli besinler açısından zengindir.

  Ancak acıdır ve sindirimi zor olabilir ve böcek ilacı kalıntılarını barındırabilir. Böcek ilacı kalıntılarını sıcak suyla yıkayarak giderebilir ve rendeleyerek çeşitli tatlı ve salatalara ekleyebilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ