Pomelo Meyvesi Nedir, Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

   

  Pomelo meyvesi, greyfurta benzer, Asya’ya ait bir narenciye meyvesidir. Bilimsel ismi Citrus maxima’dır ve greyfurtun atası olarak kabul edilir. 

  Bir gözyaşı damlası şeklindedir, yeşil veya sarı eti olur ve kalın, soluk bir kabuğa sahiptir. Kavun veya daha büyük boyuta kadar ulaşabilir.

  Pomelo meyvesinin, greyfurt gibi tadı vardır, ama daha tatlıdır. Çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir. Bağışıklığı güçlendirmeye, sindirim sağlığını iyileştirmeye ve vücut ağırlığını korumaya yardımcı olabilir.

  Pomelo, geleneksel olarak gastrointestinal problemleri, öksürük ve ateşi tedavi etmek için kullanılır.

  Pomelo Nedir?

  Pomelo meyvesi, gözyaşı damlası şeklindedir ve greyfurttan daha tatlıdır. Mandalina gibi çok sulu ve keskindir. MÖ 100 civarında Çin’de ortaya çıktığı düşünülmektedir.

  Pomelo meyvesinin dış tabakası kalın ve yumuşaktır, kolayca soyulabilir. İçindeki etli kısım, sarıdan pembeye ve kırmızıya değişen çeşitli renklerdedir. Narenciye ağaçlarında yetişen meyve, yaz aylarında ve tropikal iklimlerde yetişir.

   

   

   

   

  Pomelo Besin Değeri

  Meyve, çeşitli vitamin ve mineraller içerir, ayrıca mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bir adet soyulmuş pomelo (yaklaşık 610 gram) aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalorisi: 231

  Protein: 5 gram

  Yağ: 0 gram

  Karbonhidrat: 59 gram

  Lif: 6 gram

  Riboflavin: Günlük Değerin % 12,6’sı (DV)

  Tiamin: DV’nin % 17.3’ü

  C Vitamini: DV’nin % 412’si

  Bakır: DV’nin % 32’si

  Potasyum: DV’nin % 28’i

   

  Ayrıca sıvı dengesini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum da dahil olmak üzere diğer vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Daha az miktarda başka vitamin ve mineraller de içerir.

   

   

  Pomelo Meyvesi Yararları

   

   

  Yüksek oranda lif içerir

  Bir pomelo, 6 gram lif sağlar. Çoğu insan günde en az 25 gram lif almalıdır, bu meyve de lif ihtiyacını karşılamak için birebirdir. 

  Özellikle dışkıya hacim katmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olan çözünmeyen lif açısından zengindir.

  Diyet lifi ayrıca bağırsaktaki sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı olarak hizmet eder.

   

   

  Pomelo meyvesi zayıflatır mı?

  Kilo vermeye yardımcı olur. Bir adet soyulmuş pomelo (yaklaşık 610 gram) 230 kalori sağlar, bu da bu kadar büyük miktarda gıda için nispeten düşük bir sayıdır.

  Düşük kalorili yiyecekler yemek, daha az kalori ile tok kalmaya yardımcı olur. Dahası, pomelo protein ve lif içerir, her ikisi de daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar. 

   

   

  Antioksidan bakımından zengindir

  Tropikal meyve pomelo, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. 

  Serbest radikaller, çevrede ve gıdada bulunan bileşiklerdir. Vücutta yüksek seviyelerde biriktiklerinde, sağlık sorunlarına ve kronik hastalıklara neden olabilirler.

  Pomelo, güçlü bir antioksidan olan C vitamini için iyi bir kaynaktır aynı zamanda diğer birçok antioksidan bileşiği de içerir. 

  Meyvedeki ana antioksidanlar, her ikisi de turunçgillerde yaygın olarak bulunan naringenin ve naringin’dir.

  Ek olarak, domateste bulunan bir anti-inflamatuar antioksidan olan likopen içerir. Meyvenin yaşlanma karşıtı ve kalp sağlığı faydaları, yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır 

  Pomelo, kalp hastalığına bağlı iki kan yağı olan kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltarak, kalp sağlığını güçlendirir. 

  Sıçanlarda yapılan 21 günlük bir çalışma, konsantre pomelo özütü ile takviyenin, trigliserit seviyelerini % 21’e, toplam kolesterolü % 6’ya ve LDL (kötü) kolesterolü % 41’e kadar azalttığını buldu.

  Yüksek kolesterol için statin ilaçları kullanıyorsanız bu meyveyi yememelisiniz. Greyfurt gibi, pomelo da statin metabolizmasını etkileyebilen “furanokumarin” adı verilen bileşikler içerir.

   

   

  Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

  Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, yaşlanma karşıtı etkiler gösterir. 

  C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlar, zararlı serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını önlemeye yardımcı olarak, daha genç bir görünüm sağlar.

  Ayrıca, pomelo kabuğundan elde edilen uçucu yağ antioksidanlar açısından zengindir ve ciltteki melanin üretimini azaltabilir, bu da renk değişikliğini ve güneş lekelerini önlemeye yardımcı olur. 

   

   

  Antibakteriyel ve antifungal etkisi vardır

  Meyve, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ancak bu etkilerle ilgili araştırmaların çoğunda pomelo kabuğundan yapılmış uçucu yağlar kullanılmıştır. 

  Bir test tüpü çalışmasında, pomelo esansiyel yağı yumuşak kontakt lenslerdeki bakteri büyümesini yavaşlatmıştır.

  Bir başka çalışmada, pomelo esansiyel yağının, zararlı bir nörotoksin üretebilen bir mantar olan Penicillium expansum’u, portakal, limon veya limon yağlarından daha etkili bir şekilde öldürdüğü gözlemlendi.

  Meyvenin kendisi bu antibakteriyel ve antifungal özelliklerin bazılarına sahip olabilir. 

  Uçucu yağlar yüksek konsantrasyonda olduğundan, ağız yoluyla alınmamalıdır ve cilde uygulamadan önce uygun şekilde seyreltilmelidir.

   

   

  Kanser hücreleriyle savaşır

  Meyve, kanser hücrelerini öldürmeye ve kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olur. 

  Farelerde yapılan bir çalışma, pomelo kabuğu ekstraktının, tümör büyümesini baskıladığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kanser hücrelerini öldürdüğünü buldu.

  Benzer bir çalışma, pomelo yapraklarından yapılan bir ekstrenin farelerde cilt kanseri hücrelerini öldürdüğünü gözlemledi.

  Ek olarak, meyvenin ana antioksidanlardan biri olan naringenin’in prostat ve pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü ve test tüpü çalışmalarında akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilmiştir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Pomelo meyvesi, C vitamini açısından zengindir. C vitamini, bir antioksidan görevi görür ve serbest radikallere saldırır, mikrobiyal öldürme ve fagositozu artırır. Ayrıca sistemik enfeksiyonları ve birçok solunum problemini tedavi edebilir ve önleyebilir. Bu nedenle pomelo yemek, bağışıklık sistemini iyileştirir.

   

   

  Sindirime yardımcı olabilir

  Pomelo yüksek oranda lif sağlar. Diyet lifi, normal bağırsak hareketini korumaya, kabızlığı önlemeye ve hemoroidi önlemeye yardımcı olur.

   

   

  Kemik sağlığını iyileştirir

  Pomelo, kalsiyum, demir, bakır, çinko, manganez gibi mineraller içerir. Bu mineraller kemik sağlığını iyileştirmek ve korumak için gereklidir.

   

   

  Kan basıncını düzenler

  Pomelo suyu, kan basıncını düzenlemek için önemli bir besin maddesi olan potasyum içerir. Potasyum, kan basıncını korumak için kan damarlarındaki gerilimi serbest bırakan bir vazodilatördür. Gece pomelo suyu içmek ve pomelo yemek, kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve hipertansiyonu önler.

   

   

  Krampları önler

  Sıvı eksikliği, dehidratasyon ve elektrolit eksikliği (sodyum, potasyum ve magnezyum gibi) kas kramplarının temel nedenleridir. Pomelo zengin bir potasyum kaynağıdır. Bu nedenle, pomelo suyu içmenin vücuda kas kramplarını önlemek için gereken sıvıları ve elektrolitleri sağlaması mümkündür.

   

   

  Diş etlerinin sağlığını korur

  Pomelo meyvesi harika bir C vitamini (askorbik asit) kaynağıdır. Askorbik asit eksikliğinin diş eti iltihabı gelişimi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, diş etlerini güçlendirmek ve diş problemlerinizi uzak tutmak için pomelo yiyebilirsiniz.

   

   

  Pomelo saça faydaları

  Pomelo çinko, demir ve A, B6, B12 ve E vitaminleri gibi bazı mineraller açısından zengindir. Tüm bu besinler ve mineraller saç sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

   

   

  pomelo meyvesinin faydaları

   

   

  Pomelo Nasıl Yenir?

  Meyve taze ve kuru olarak yenebilir. Pomelo meyvesi kurusuna genellikle şeker eklendiği için kalorisi tazesinden çok daha yüksektir.

  Pomeloyu soymak için meyvenin sivri ucundan 2,5 cm kadar kesin. Sonra çapının etrafında kalın kabuk içine çentikler atın. Bu çentikleri kullanarak kabuk kısmını bölüm bölüm soyun.

  Kabuğunu soyduktan sonra, kalan meyveyi kolayca dilimleyebilirsiniz.

  Meyve kendi başına bir atıştırmalık olarak yenebilir veya bazı tariflerde diğer narenciye meyvelerinin yerine kullanılabilir. 

   

   

  Olası İlaç Etkileşimleri

  Pomelo, antikanser, antihipertansif, antikoagülan ve sitokrom P450 aktivitelerine sahip bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç kullanan kişiler bu meyveyi tüketmeden önce bir doktora danışmalıdır.

  Narenciye alerjisi olan kişiler pomelo yemekten kaçınmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Pomelo meyvesi, kalorisi düşük ve vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu son derece besleyici bir meyvedir. Ayrıca lif ve daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olabilecek protein içerir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ