Pirinç Kepeği Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

   

  Pirinç kepeği yağı, pirinç kabuğundan veya sert dış kahverengi pirinç katmanından çıkarılan yağdır. Yüksek bir duman noktasına (230 derece) sahiptir ve yüksek sıcaklıklar içeren yemekler için oldukça uygundur.

  Pirinç kepeği yağının faydası bileşenlerinden gelir. Y-orizanol, güçlü bir antioksidan ve E vitamini özelliklerine sahip tokoferoller ve tokotrienoller gibi diğer organik kimyasal bileşikler içerir. 

   

  Pirinç Kepeği Yağı Faydaları 

   

   

  pirinç kepeği yağı kapsülü

   

   

  Kalbe faydalıdır

  Kalp dostu bir yağ olarak bilinir, optimum oryzanol seviyeleri sayesinde kolesterolü düşürür. Bu antioksidan kolesterol emilimini azaltır ve kolesterol eliminasyonunu artırır. 

  Bu yağ ayrıca tüm bitkisel yağlar arasında tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağların en iyi kombinasyonuna sahiptir.

  Bir araştırma, pirinç kepeği yağı kullananların kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini belirtmektedir. 

   

   

  Diyabetlilere faydalıdır

  Bir çalışmada, pirinç kepeği yağının kan şekeri düzeylerini % 30’a kadar düşürdüğü bulunmuştur. 

   

   

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Kolesterol seviyelerini düşürme yeteneğine sahip olduğundan, kilo vermeye de yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandıran ve sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunan doğal antioksidanlar (orizanol gibi) bakımından zengindir.

   

   

  Pirinç Kepeği Yağının Cilde Faydaları

   

  Siyah noktaları tedavi eder

  Pirinç kepeği yağının topikal olarak kullanılması, cilt tonunu eşitler ve koyu lekeleri azaltır. Ayrıca göz çevresindeki şişlikleri tedavi etmeye yardımcı olur.

   

   

  Egzama tedavisine yardımcı olur

  Pirinç kepeği yağının nemlendirici özellikleri kuru cilt ve egzama tedavisine yardımcı olur. Dermatit, rosacea ve hatta döküntüler gibi diğer kuru cilt koşulları da bu yağ ile tedavi edilebilir.

   

   

  Akne tedavisi

  Yağ, dengeli bir oranda oleik ve linoleik asitler içerir ve bu akne tedavisine yardımcıdır. Bunun nedeni, akne eğilimli cildin linoleik asitte genellikle eksik olmasıdır. Yağ ayrıca sağlıklı ciltler için başka bir esansiyel yağ asidi olan palmitik asit içerir.

   

   

  Yaşlanmayı geciktirir

  Bu, yağda cildi sıkılaştıran ve cilt sağlığını artıran skualen varlığından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, doğal nemlendirme etkisi nedeniyle kırışıklık oluşumunu yavaşlatır ve cilt yaşlanmasını geciktirir.

   

   

  Pirinç Kepeği Yağının Saça Faydaları

  Pirinç kepeği yağı, kepeği önleyen ve kırık uçları azaltan bir karbonhidrat bileşiği olan inositol içerir. Ayrıca saç sağlığını destekler. Yağ, saçın erken beyazlamasını önlemeye yardımcı olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir.

  Çalışmalar, linoleik asit ve orizanolün saç büyümesini artırdığını ve saç tellerini güçlendirdiğini göstermektedir.

   

   

  Pirinç Kepeği Yağı Nerelerde Kullanılır?

   

  Pişirmek için

  Yüksek bir duman noktasına sahip olduğu için özellikle yüksek ısıda pişirmede etkilidir. Kızartmalarda kullanılabilir. Aynı zamanda hafif bir tada ve temiz bir dokuya sahiptir.

   

  Sabun Yapımı İçin

  Pirinç kepeği yağı sabun yapımında kullanılabilir. Organik shea yağı ve sodyum hidroksit ile birlikte pirinç kepeği yağı ve diğer yağların bir kombinasyonu ile yapılır. Ayrıca damıtılmış su da eklenebilir.

   

   

  Pirinç Kepeği Yağının Zararları

   

  Hamilelik ve Emzirme Döneminde Sorunlar

  Normal miktarlarda güvenli olmasına rağmen, hamilelik ve emzirme döneminde yağın daha büyük miktarlarda kullanımının sonucu bilinmemektedir. Bu nedenle, ölçülü kullanmakta fayda var.

   

  Gastrointestinal Sorunlar

  Ülser, hazımsızlık veya başka herhangi bir sindirim sorununuz varsa, yağdan uzak durun. Pirinç kepeği lifleri sindirim sistemini tıkayabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

  Aynı durumun yağ için de geçerli olup olmadığı bilinmemektedir. Sindirim problemi olanların yağın kullanımı konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ