Pırasanın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri | diyetz

  Pırasanın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

   

  Pırasa bitkisi; soğan, arpacık soğan, yeşil soğan, frenk soğanı ve sarımsak ile aynı aileye aittir. Dev bir yeşil soğana benzer.

  Birçok çeşidi vardır, en bilineni Kuzey Amerika’da ekilen yabani pırasadır ve giderek de popülerlik kazanmaktadır. Tüm pırasa çeşitleri besleyicidir ve sağlık açısından birçok fayda sağlar.

  Bu yazıda “pırasa nedir”, “pırasa kaç kalori”, “pırasanın faydaları ve özellikleri”, “pırasa vitamin değerleri”, “pırasa protein değeri” hakkında bilgi verilecektir.

  Pırasa Besin Değeri

  Besleyici bir sebzedir ve kalorisi düşüktür, vitamin ve mineral bakımından da yüksektir. 100 gram pişmiş pırasa kalorisi 31’dir.

  Aynı zamanda, beta karoten dahil, provitamin A karotenoidlerinde yüksektir. Vücut bu karotenoidleri; görme, bağışıklık fonksiyonu, üreme ve hücre iletişimi için önemli olan A vitaminine dönüştürür. Ayrıca kan pıhtılaşması ve kalp sağlığı için gerekli olan iyi bir K1 vitamini kaynağıdır.

  Bağışıklık sağlığına, doku onarımına, demir emilimine ve kolajen üretimine yardımcı olan C vitamini açısından özellikle zengindir. Aslında, aynı miktarda portakaldan iki kat daha fazla C vitamini sağlar.

  Ayrıca, adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarını azaltmaya ve tiroid sağlığını artırmaya yardımcı olabilecek iyi bir manganez kaynağıdır. Dahası, az miktarda bakır, B6 vitamini, demir ve folat sağlar.

   

   

  pırasa protein değeri

   

   

  100 gram çiğ pırasa besin içeriği şöyledir;

  61 kalori

  14 gram karbonhidrat

  1,5 gram protein

  0.3 gram yağ

  1.8 gram lif

  3.9 gram şeker

  47 mikrogram K vitamini (yüzde 59 DV)

  1.667 IU A vitamini (yüzde 33 DV)

  12 miligram C vitamini (yüzde 20 DV)

  64 mikrogram folat (yüzde 16 DV)

  23 miligram B6 vitamini (yüzde 12 DV)

  2.1 miligram demir (yüzde 12 DV)

  28 miligram magnezyum (yüzde 7 DV)

  59 miligram kalsiyum (yüzde 6 DV)

  180 miligram potasyum (yüzde 5 DV)

  0.06 miligram tiamin (yüzde 4 DV)

   

   

  Faydalı bitki bileşikleri içerir

  Pırasa, özellikle polifenoller ve kükürt bileşikleri gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelere zarar veren, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olan oksidasyonla savaşır.

  Bu sebze, kalp hastalıklarına ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağladığı bilinen bir polifenol antioksidanı olan, büyük bir kaempferol kaynağıdır.

  Aynı şekilde harika bir allisin kaynağıdır; allisin sarımsağa antimikrobiyal, kolesterol düşürücü ve potansiyel antikanser özelliklerini veren aynı faydalı kükürt bileşiğidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kabızlığa İyi Gelen Doğal Laksatif Yiyecekler

   

  Pırasa Faydaları

   

   

  İltihabı azaltır ve kalp sağlığını korur

  Pırasa, soğan ve sarımsak gibi sebzeleri de içine alan allium sebze ailesine aittir.

  Bazı çalışmalar bu ailedeki bitkilerin, kalp hastalığı ve inme riskini azalttığını belirtmektedir.  İltihabı azalttığı ve kalp sağlığını koruduğu düşünülen birçok yararlı bitki bileşiği içerir.

  Örneğin, sebzedeki kaempferol, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kaempferol bakımından zengin besinler, kalp hastalığı nedeniyle oluşan kalp krizi veya ölüm riskini düşürür.

  Ayrıca, pırasa, kolesterolü, kan basıncını ve kan pıhtısı oluşumunu azaltarak kalp sağlığına yararlı olabilecek kükürt bileşikleri olan iyi bir allisin ve tiyosülfinat kaynağıdır.

   

   

  Pırasa zayıflatır mı?

  Çoğu sebze gibi pırasa da kilo kaybı sağlar. 100 gram pişmiş pırasanın kalorisi 31’dir yani bu sebze düşük kalorili bir yiyecektir.

  Dahası, açlığı önleyen, tokluk hissi sağlayan ve doğal olarak az yemeye yardımcı olabilecek iyi bir su ve lif kaynağıdır.

  Ayrıca, bağırsaklarda bir jel oluşturan ve özellikle açlığı ve iştahı azaltmada etkili olan, çözünür lif sağlar.

   

   

  Bazı kanserlere karşı koruma sağlar

  Pırasa, kanserle savaşan bileşiklere sahiptir. Örneğin, sebzedeki kaempferol, kanser ve kronik hastalık riskini düşürür.

  Tüp araştırmaları, kaempferolün, iltihabı azaltarak, kanser hücrelerini öldürerek ve bu hücrelerin yayılmasını önleyerek kanserle savaşabileceğini göstermektedir.

  Pırasa, benzer antikanser özellikleri sağladığı düşünülen bir kükürt bileşiği olan allisin kaynağıdır.

  Hayvan çalışmaları, selenyum bakımından zenginleştirilmiş toprakta yetişen pırasanın, sıçanlarda kanser oranlarının düşmesine yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

   

   

  Sindirime faydalıdır

  Pırasa sağlıklı sindirim sağlar. Bu kısmen, bağırsakları sağlıklı tutmaya yarayan prebiyotikler de dahil olmak üzere çözülebilir bir lif kaynağı olduğu içindir.

  Bu bakteriler daha sonra asetat, propiyonat ve butirat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretir. SCFA’lar iltihabı azaltır ve bağırsak sağlığını güçlendirir.

   

   

  Çiğ pırasanın faydaları

   

  Kan şekeri seviyesini düşürür

  Allium ailesindeki sebzelerin içerdiği kükürt bileşiklerinin kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde düşürdüğü belirtilmektedir.

   

  Beyin fonksiyonunu destekler

  Bu kükürt bileşikleri beyni yaşa bağlı zihinsel düşüş ve hastalıklardan da korur.

   

  Enfeksiyonlarla savaşır

  Hayvanlarda yapılan araştırmalar, pırasada bulunan kaempferolün bakteriyel, virüs ve maya enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığını göstermektedir.

   

  – Konsantrasyon ve hafıza tutma da dahil olmak üzere, ruh halini ve bilişsel işlevi iyileştirir.

  – Retinanın düşük ışıkta daha iyi görmesine yardımcı olur. (A vitamini varlığı nedeniyle)

  – Göz dokusunu katarakta ve yaşa bağlı maküler dejenerasyona neden olabilecek oksidatif hasardan korur ( lutein ve zeaksantin kaynağı olarak )

  – Kan akışını düzenleyerek ve iyi miktarda kalsiyum ve magnezyum sağlayarak kemikleri sağlıklı tutar.

  – Mükemmel bir demir ve C vitamini kaynağı olduğundan dolayı anemiyi önler ve tedavi eder (tüketilen demiri emmeye yardımcı olur)

   

  İlginizi Çekebilir  Sedef Hastalığı Nedir, Neden Olur? Çeşitleri ve Tedavisi

   

  pırasa sapı

   

   

  Pırasanın Zararları

  Pırasa, anti-alerjik bir sebze olsa da bitkiler, hayvanlar ve insanlarda doğal olarak bulunan oksalat içeren küçük bir yiyecek grubunun parçasıdır.

  Genel olarak, bu endişe edilecek bir şey değildir – ancak, safra kesesi veya böbrek sorunları olan kişilerde, vücut sıvılarında oksalat birikmesi, bazı komplikasyonlara neden olabilir.

  Tedavi edilmemiş safra kesesi veya böbrek sorunlarınız varsa, yüksek miktarda pırasa tüketme konusunda doktora danışın.

   

   

  Pırasa nasıl saklanır?

  Çiğ pırasa yaklaşık bir hafta buzdolabında kalabilir ve iki gün boyunca da pişmiş olarak tüketilebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Pırasa, sindirimi iyileştiren, kilo vermeye yardımcı olan, iltihaplanmayı azaltan, kalp hastalıkları ve kanserle savaşan, çeşitli besin ve faydalı bileşiklerine sahiptir.

  Ayrıca, kan şekeri seviyesini düşürür, beyni korur ve enfeksiyonlarla savaşır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ