Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?

1920’lerde, Joseph Pilates adında bir adam, yoga yaparken insanların nasıl hareket ettiklerini gözlemledi ve pilates olarak adlandırdığı, kasların gerilmesine ve inşa edilmesine izin veren bir dizi hareket ortaya çıkardı.

Pilates düşük etkiye rağmen yüksek etkili sonuç veren bir egzersiz rutini olarak kabul edilir. Yavaş, metodik, kontrollü nefes alma ile birlikte çok fazla odaklanma gerektiren bir dizi hareketten oluşur.

Pilates, egzersiz dünyasına yeni girenler veya bir yaralanmadan sonra yeni iyileşenler için mükemmeldir. Yogaya çok benzer fakat hareketleri yogaya göre daha hızlıdır.

Pilates kendi başına bir egzersiz olarak yapılabilir ancak birçok kişi sıkı bir egzersiz rutini olduğu günlerde pilates yapar.

Neden pilates yaparsanız yapın, inanılmaz sağlık yararlarına sahip bir egzersiz türüdür. İşte “pilates yapmanın faydaları”

Pilatesin Yararları Nelerdir?

Esnekliği artırır

Çoraplarımızı giymek için eğiliriz. Ya da bir kitabı indirmek için en uzun rafa uzanırız. Esneklik, en basit tanımıyla, hareket etme yeteneğidir. Yani hayatımızın en önemli parçasıdır.

Ancak vücut yaşlandıkça, esnek olma yeteneğinin bir kısmını kaybeder. Vücudun yaralanması ve kullanılmaması da bunda bir faktördür.

Her türlü hareket, esnek kalmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, esnek kalmanın veya biraz esneklik elde etmenin en kolay yollarından biri pilates yapmaktır. Pilates, esneme, direnç, kas geliştirme ve nefes almayı esneklik arttırıcı rutinde birleştirir.

Gücü artırır

Pilates yaparak, muhtemelen yakın zamanda veya hiç kullanmadığınız kas ve eklem kombinasyonlarını harekete geçireceksiniz. Bu, sadece düzenli olarak kullandığınız kaslardan ziyade vücudunuzun her yerinde daha güçlü olmanızı sağlayacaktır.

Pilates düşük etkili bir egzersiz olduğu için, fitness seviyeniz veya koşullarınız ne olursa olsun, gücünüz artacaktır. 

Güç herkes için önemlidir, ancak bir yaralanma sonrasında güçlerini yeniden kazanmaya çalışanlar için çok daha önemlidir.

Bir yaralanmadan sonra gücünüzü yeniden kazanmak için zaman ayırmazsanız, aynı alanı yeniden yaralama olasılığınız dahatir. Pilates, vücudun sağlıklı kısımlarını hareket ettirerek, hasarlı bölgenin iyileşmesine izin verir.

Çekirdek kasları güçlendirir

Pilates tüm vücudu güçlendirmeye yardımcı olabilir ancak asıl odaklandığı çekirdek kaslardır.

Çekirdek kaslar, vücudun merkezindeki kaslardır. Yani kollar ve bacaklarda olmayan herhangi bir kası “çekirdek kaslarınızın” bir parçası olarak düşünebilirsiniz.

Çekirdek kaslar, vücudun yaptığı her harekette çok önemlidir. Denge ve istikrardan da sorumludur. Bazı çalışmalar, sağlam bir dengeye sahip sporcuların zarar görme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

Pilates vücudunuzu bir bütün olarak bağlayıp çalıştırarak, çekirdek kaslarınızı daha güçlü ve etkili hale getirerek, vücudun denge sağlamasına yardımcı olacaktır.

kan dolaşımını hızlandıran içecekler

Kan dolaşımını hızlandırır

Genel sağlık için iyi bir kan dolaşımına sahip olmak çok önemlidir. Kan dolaşımının zayıf olması uyuşma, halsizlik, baş dönmesi, saç dökülmesi, şişkinlik, solunum problemleri ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Kan, vücudun her yerine besin ve oksijen taşır. Uzun süreli dolaşım sorunları, hafıza kaybı, kalp krizi ve inme gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Kan dolaşımını iyileştirmek için yapabileceğiniz şeylerden biri pilates yapmak. Pilates çekirdek kasları güçlendirmek için çok ideal olduğu için duruşu otomatik olarak iyileştirir.

İyi bir duruş şekli, birkaç farklı yolla uygun kan dolaşımı sağlar. Omurganızı uzatmanıza izin verir, daha derin nefes almanızı sağlayan doğal bir konumdur. Duruş, doğal olarak kan basıncını düşürürken kalbe giden ve kalpten kan akışını da iyileştirir.

Akciğerlere faydalıdır

Duruş, akciğer sağlığı için de çok önemlidir. Doğal olmayan pozisyonlarda eğildiğinizde veya oturduğunuzda, aslında iç organlarınızı eziyorsunuz ve kaslarınızın gevşemesine ve tam kapasitelerinde büzülmesine izin vermiyorsunuz.

Vücudun eğilmekten etkilenen ana kısımlarından biri diyaframdır. Diyafram kas ve tendondan meydana gelir ve havanın içeri girmesine ve havanın dışarı atılmasına izin vermek için gevşemekten ve büzülmeden sorumludur. Bu kasın gerilmemesi zor nefes almaya neden olabilir.

Pilates, daha derin nefeslere izin veren diyafram dahil olmak üzere çekirdek kasları gerer ve güçlendirir. Derin ve kontrollü nefes alma, pilates uygulamasının temelidir.

Akciğerler diğer vücut kısımlarıyla aynı şekilde tedavi edilebilir. İyi bir duruşa sahip olmak, derin nefes almaya yardımcı olarak, akciğer kapasitesini ve gücünü teşvik edebilir.

Bu fayda için bile, pilates yapmaya değer.

Konsantrasyonu artırır

Pilates zihin için de faydalıdır. Konsantrasyon zihne fayda sağlar ve bu da vücuda fayda sağlar.

Pilates uygulaması kendi içinde çok fazla konsantrasyon gerektirir. Hareketleri etkili bir şekilde gerçekleştirmek için, zihnin vücuda bağlanması gerekir.

Konsantrasyon, daha zarif hareket etmenizi, daha etkili tepki vermenizi ve daha dengeli olmanızı sağlar.

Koordinasyonu artırır

Koordinasyon, yaşamın her alanında ayrılmaz bir unsurdur. Belirli hareketlere ulaşmak ve bu hareketleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için farklı kasların birlikte hareketidir.

Çocuklar bunu genç yaştan öğrenir ve yaşlandıkça günlük hayata geçmek için gereken koordinasyon artar. Ancak koordinasyon, yaralanma ve yaş gibi çeşitli nedenlerle kaybedilebilir. İleri yaş, koordinasyon kaybının birincil ve en yaygın nedenlerinden biridir.

Koordinasyon kaybı daha fazla düşmeye, motor fonksiyonun azalmasına ve yaşam kalitesinde genel azalmaya neden olabilir.

Azalan motor fonksiyonu, eskiden aktif olmayı seven birinin artık o kadar aktif olamayacağı anlamına gelir ve bu da kendi içinde birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Pilates çoğu nedenden dolayı oluşan, herhangi bir koordinasyon kaybına mükemmel bir çözümdür. Güvenli, daha az stresli bir ortamda koordinasyon sağlamak, gözler, beyin ve vücut arasındaki bağlantıyı artırmaya yardımcı olabilir.

Dengeyi geliştirir

Pilates, denge üzerine kurulu bir egzersizdir. Denge, kas hareketi, iç kulak girişi, ses ve görme kombinasyonudur. Beyin tüm duyusal girdiyi alır ve vücudu olması gereken bir pozisyonda tutmak için gereken ayarlamaları yapar.

Artan çekirdek gücü, esneklik, konsantrasyon ve koordinasyon da dengeye katkıda bulunur.

Denge aynı zamanda yaşla birlikte kaybedilebilecek bir şeydir. Pilates yaparak kaç yaşında olun dengenizi artırabilir veya koruyabilirsiniz. 

Duruşu iyileştirir

Kötü duruş için birçok neden vardır. Tüm gün bilgisayarda çalışmak veya araba kullanmak veya tekrarlanan hareketler gibi iş zorunlulukları, kötü duruşa katkıda bulunabilir.

Hareketsiz olma gibi kötü omurga hizalanmasına yol açabilecek yaşam tarzı faktörleri de vardır. Bütün bunlar “normal” duruşunuzun eğilmesine neden olabilir. Ayrıca kaslarınızın zayıflamasına ve de omurgada yanlış hizalanmaya neden olabilir.

Kötü duruşun en trajik nedeni, duruşunuzun kötü olduğunun farkında olmamanız ve duruşunuzu nasıl güçlü tutacağınızı bilmemenizdir.

Pilates evde, spor salonunda ya da açık havada uygulanabilir. Bir spor salonunda veya kendi evinizde yapılan pilates, omurga hizalanmanızı ve dolayısıyla duruşunuzu destekleyen çekirdek ve kas gücünü oluşturmaya yardımcı olur.

Bütün gün masa başında çalışanlar için, bir sandalyede pilates hareketleri yapılabilir.

İhtiyacınız olan tek şey, masanızda otururken omurga uzatma egzersizleri ve çekirdek tonlama hareketlerinden bazılarını yapmak için 5 dakikalık bir mola.

Pilates uyarlanabilir olduğundan ve uygulama sırasında terleme olmadığından, rahatlıkla iş yerinde yapılabilir.

Stresi kontrol etmeye yardımcı olur

Stresin olmadığı bir dünya hayal etmek neredeyse imkansızdır. Belki de kendi başına bu düşünce bile sizin için streslidir. Strese hem iç faktörler hem de dış faktörler neden olabilir.

Dış etkenler iş, sosyal durumlar veya yoğun trafik gibi zorluklardır. Dahili olarak stres, hastalık veya fiziksel stresten kaynaklanabilir. Uzun bir süre boyunca artan stres durumu mide sorunlarına, zihinsel ve duygusal sorunlara ve diğer hastalıklara neden olabilir.

Pilatesteki en önemli faktörlerden biri nefes almak ve kendini bilinçlendirmektir. Nefes almak o anda yaşamanıza, bedeninizin ve ruhunuzun farkında olmasına yardımcı olur.

Farkındalık, konsantrasyon ve rahatlama stresin farkına varmada ve bunu olumlu şekillerde ele alabilmede çok yardımcıdır.

Zihinsel olarak daha merkezli olmak, zorluklara daha fazla uyum sağlayabilmenize ve stres faktörleriyle daha etkin bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Öz farkındalık sağlar

Öz farkındalık, stresin belirlenmesine yardımcı olabilir ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak zayıf duruş ve diğer dengesizlikleri tespit edebilir. Öz farkındalığın önemi, sorunları tanımlamasıdır.

Çoğu zaman, insanlar onları rahatsız eden şeyleri göz ardı eder veya görmezden gelir. Ancak bu basit şeyler, kırık bir kemik kadar önemli ve zarar verici olabilir.

Dizinizde küçük bir ağrı ya da sizi yalnız bırakmayacak bir duygu ya da düşünce olsun, rahatsız edici olan her şeyin tanınması ve dikkate alınması gerekir.

Pilates, içine dönmenize ve kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur.

Yaralanmayı önleyebilir

İnsan vücudunda yanlış giden o kadar çok şey var ki, yaralanma neredeyse daha garanti görünüyor.

Sporcularda, diz, ayak bileği, dirsek, kasık ve omuz yaralanmaları çok yaygın oluşur. Yaralanmaların daha yaygın nedenleri egzersizleri yanlış yapmak, eklemlere, kaslara ve tendonlara çok fazla stres uygulamak, zayıf duruş, zayıf veya az gelişmiş noktalar ve vücuttaki hastalıktır.

Pilates bu sorunların çoğunu farklı derecelerde ele alabilir. Pilates sık çalışmayan eklemleri ve kasları güçlendirir. Eklemleri ve kasları uygun şekilde çalıştırmak ve güçlendirmek, onları daha da güçlendirir.

Bu, öz farkındalığın çok önemli olduğu bir başka husustur. Pilates, fiziksel sınırlarınızı tanıma yeteneğinizi artırır, böylece çok fazla yaralanmaya neden olmadan egzersizin yoğunluğunu azaltabilir veya durdurabilirsiniz.

Beyin sağlığını geliştirir

20’li yaşlarınızda, beyniniz bazı şeyleri hatırlama yeteneğini kaybetmeye başlar. Egzersizin beyin sağlığıyla çok ilgisi vardır, Alzheimer ve bunama riskini azaltmaya yardımcı olur ve IQ’yu ve problemleri çözme yeteneğini artırabilir.

Pilates gibi egzersizler beyin sağlığı için kardiyodan daha faydalıdır. Çalışmalar, pilatesin öz farkındalığı geliştirdiği ve konsantrasyonu artırdığı için, beyin sağlığını belirgin şekilde koruduğunu göstermiştir.

Ayrıca pilates vücudun çoklu görev yapmasını sağlar ve böylece öğrenme ve hafızayı destekler.

uykusuzluk sorunu nasıl çözülür

Uykusuzlukla savaşır

Uykusuzluk birçok insanın yaşadığı bir durumdur. Alerji, ağrı, astım, tiroid sorunları, nörolojik sorunlar ve sindirim sorunları gibi bir dizi farklı sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Ayrıca çok fazla yemek, çok fazla kafein, alkol veya nikotin kullanımı da neden olabilir.

Uykusuzluk depresyona, kaygıya, okul veya iş ile ilgili sorunlara ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Pilates genel sağlık için faydalıdır ancak sakinleşmek ve rahatlamak için de gerçekten iyidir. Pilates, kendinizi yavaşlatmanıza, zihninizi temizlemenize ve huzurlu bir gece uykusuna hazırlamanıza izin veren hareketler bütünüdür.

Çalışmalar, haftada iki veya daha fazla kez pilates yapmanın hafta boyunca daha iyi uyku sağladığını göstermiştir.

Enerjiyi artırır

Uyanmak için nefes almak, bir fincan kahve içmekten daha etkili olabilir. 

Odaklanmış nefes almak, kan dolaşımını artırabilir, bu da enerji artışı sağlar. Enerjiyi artırmak için yapabileceğiniz nefes egzersizleri vardır. Bu nefes egzersizleri her zaman ve her yerde yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ