Pikan Cevizi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Pikan Cevizi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Kuruyemişler, besleyici atıştırmalıklardır. Pikan cevizi de lezzetli ve sağlıklı bir kuruyemiştir. Kuzey Amerika ve Meksika’ya özgü ceviz ağacından elde edilir. Pikan ceviz ağacı, hickori familyasına ait büyük, yaprak döken bir ağaçtır. 

  Tipik bir pikan cevizi, dışı altın kahverengi ve içi bej olan yağlı bir kabuğa sahiptir. İç meyvesi, kabuğun içindeki boşluğun % 40 ila % 60’ını kaplar. Bu kısım yivli bir yüzeye sahiptir ancak şekil olarak biraz daha ovaldir. 

  Pikan cevizi, yüksek seviyelerde tekli doymamış yağlara atfedilebilecek tatlı, zengin ve yağlı bir tat ve dokuya sahiptir. Pikan cevizinin yağ içeriği % 70’in üzerinde olup, tüm kuruyemişler arasında en yüksek olanıdır. 

  Pikan cevizi, mamut, ekstra büyük, büyük, orta, küçük ve cüce gibi çeşitli boyutlarda bulunur.

  Zengin yağlı tadı, onu hem tuzlu hem de tatlı yemeklerde kullanmak için uygun hale getirir. Tatlıların, özellikle de dondurmanın üzerine serpilebilir.

  Ayrıca tatlılar ve keklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ceviz ezmesi, ekmek, kızarmış ekmek vb. için popüler bir ezmedir.

  Pikan Cevizinin Besin Değeri

  Pikan cevizi önemli besinler içerir. Özellikle bakır, tiamin ve çinko ile birlikte iyi bir lif kaynağıdır. 28 gram pikan cevizi aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  Kalori: 196

  Protein: 2,5 gram

  Yağ: 20,5 gram

  Karbonhidrat: 4 gram

  Lif: 2,7 gram

  Bakır: Günlük Değerin (DV) % 38’i

  Tiamin (B1 vitamini): DV’nin % 16’sı

  Çinko: DV’nin % 12’si

  Magnezyum: DV’nin % 8’i

  Fosfor: DV’nin % 6’sı

  Demir: DV’nin % 4’ü

  Bakır, sinir hücresi işlevi, bağışıklık sağlığı ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi dahil olmak üzere sağlığın birçok alanında yer alan önemli bir mineraldir.

  B1 vitamini ise, karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için vücudu beslemeye yardımcı olmak için gereklidir.

  Çinko, pikan cevizinde bulunan bir başka önemli mineraldir, bağışıklık fonksiyonu, hücre büyümesi, beyin fonksiyonu ve yara iyileşmesi için gereklidir.

  Pikan cevizinin yaklaşık % 60’ı tekli doymamış yağlar ve % 30’u çoklu doymamış yağlardan oluşur. 28 gram çiğ pikan cevizi 20 gram yağ sağlar; bunun 11 gramı tekli doymamış yağ, 1.7 gramı doymuş yağ ve geri kalanı çoklu doymamış yağdır. Aynı porsiyon boyutundaki pikan cevizi 1 gram alfa-linolenik asit (ALA) sağlar.

  Pikan cevizi protein bakımından zengindir ve 28 gramı bu besin maddesinden 2.5 gram sağlar. Bu miktar yetişkin kadınlarda günlük protein ihtiyacının % 5,6’sını, yetişkin erkeklerde ise % 4,6’sını karşılamaktadır.

  Flavonoidler temelde büyük bir bitki bazlı maddeler grubudur. Bunlar, kardiyovasküler hastalıklara ve diğer kronik hastalıklara yol açan iltihaplanma ile savaşan antioksidan görevi görür.

  100 gram pikan cevizi, diğer kuruyemişlere kıyasla oldukça yüksek olan 34 miligram flavonoid sağlar.

  Pikan Cevizi Yararları Nelerdir?

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Pikan cevizi, koroner kalp hastalığı riskini azaltarak, bazı kanser türlerini önler. Kalp sağlığını koruyan lif bakımından zengindir.

  Ayrıca oleik asit gibi tekli doymamış yağların yanı sıra kalp için sağlıklı olan ve koroner arter hastalığı ve felci önlemeye yardımcı olan fenolik antioksidanlar içerir. 

  Araştırmalara göre pikan cevizi, kan lipidlerinin istenmeyen oksidasyonunu engelleyerek koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

  Kan şekerini dengeler

  Bazı araştırmalar, pikan cevizinin lif içeriğinden dolayı kan şekeri kontrolünü destekleyebileceğini belirtmiştir.

  Kabuklu yemişler esas olarak suda çözünmeyen lif içermesine rağmen, aynı zamanda bir miktar çözünür lif de içerir. Çözünür lif suda çözünür, vücutta sindirilmeden hareket eden ve şekerin kana emilimini yavaşlatan jel benzeri bir malzeme oluşturur.

  Aşırı kilolu 26 yetişkinde yapılan küçük bir çalışma, 4 hafta boyunca pikan cevizi yemenin vücudun insülini etkili bir şekilde kullanma yeteneğini geliştirdiğini buldu. İnsülin, şekeri kan dolaşımından hücrelere taşıyan hormondur.

  Bu araştırmada ayrıca insülin üretiminden sorumlu olan pankreastaki beta hücrelerinin işlevini geliştirdiği de tespit edildi.

  Beyin sağlığını destekler

  Pikan cevizi, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere beyin işlevine fayda sağlayabilecek besinlerle doludur.

  Özellikle tekli doymamış yağ asitleri, zihinsel düşüşün ve iltihaplanmanın azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

  E vitamini bakımından yüksek beslenme ise, Alzheimer hastalığı ve bunama riskini % 25’e kadar düşürmekle ilişkilendirilmiştir.

  Bunun nedeni, bitki bazlı gıdalardaki E vitamini ve diğer antioksidanların, iltihaplanmanın neden olduğu oksidatif stresi azaltmaya, hücreleri ve dolayısıyla beyin gibi hayati organların dokularını korumaya yardımcı olmasıdır.

  Oksidatif stresi önler

  Pikan cevizi, oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olan önemli bileşikler olan antioksidanlarla yüklüdür.

  Bazı araştırmalar, antioksidanların genel sağlıkta merkezi bir rol oynayabileceğini, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik durumların önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, pikan cevizi yedikten sonra 24 saat içinde kan dolaşımındaki antioksidan seviyelerinin arttığını buldu. Diğer araştırmalar kuruyemiş yemenin kalp hastalığı ve kanser riskini düşürdüğünü gösteriyor.

  Sindirimi geliştirir

  Pikan cevizinde bulunan lif, kolon sağlığını destekler ve düzenli bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Gastrointestinal sistemi temizleyerek kolonun daha yüksek verimlilikle çalışmasını sağlar. Ayrıca kabızlığı önler, kolit, kolon kanseri ve hemoroid riskini azaltır.

  Meme kanseri riskini azaltır

  Pikan cevizi, göğüs kanseri riskini azalttığı bulunan bir yağ asidi olan oleik asit içerir. 

  Kemik ve diş sağlığına faydalıdır

  Fosfor, kalsiyumdan sonra vücutta en çok bulunan minerallerden biridir. Fosforun yaklaşık % 85’i kemiklerde ve dişlerde bulunurken, diğer % 15’i hücre ve dokularda bulunur. 

  Vücuttaki atıkları temizlemenin yanı sıra fosfor ve kalsiyum kemiklerin ve dişlerin sağlığını destekler. Bu mineral aynı zamanda hücrelerin ve dokuların büyümesi ve onarımı ile DNA ve RNA üretimi için hayati önem taşır. 

  Son olarak egzersiz nedeniyle oluşabilecek kas ağrılarını da önler.

  Anti-inflamatuar faydalara sahiptir

  Pikan cevizi, anti-inflamatuar faydaları ile bilinen magnezyum açısından zengindir. Çalışmalar, artan magnezyum alımının vücuttaki CRP (C-reaktif protein), TNF (tümör nekroz faktörü alfa) ve IL6 (interlukin 6) gibi inflamatuar göstergeleri azalttığını kanıtlamıştır. 

  Ayrıca arter duvarlarındaki iltihabı azaltır, böylece kardiyovasküler hastalık, artrit, Alzheimer hastalığı ve diğer inflamatuar rahatsızlıkların riskini azaltır.

  Kan basıncını düşürür

  Pikan cevizindeki magnezyumun kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu çalışmalarla tespit edilmiştir. Pikan cevizi hipertansiyonu tedavi edemese de, düşürmeye yardımcı olur.

  İnme riskini azaltır

  Araştırmalar, günde 100 miligram magnezyum tüketmenin felç riskini % 9 azalttığını kanıtladı. Pikan cevizi iyi bir magnezyum kaynağıdır.

  Antikanser özellikleri vardır

  Pikan cevizi, polifenolik antioksidan ellagik asit, E vitamini, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi fitokimyasal maddeler açısından zengindir.

  Bu bileşikler, toksik oksijensiz radikallerin uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynar, böylece vücudu hastalıklardan, kanserden ve enfeksiyonlardan korur. 

  Ellagik asit, nitrozaminler ve polisiklik hidrokarbonlar gibi belirli kanserojenlerin DNA’ya bağlanmasını engelleyen, böylece insan vücudunu kanserlerden koruyan anti-proliferatif özelliklere sahiptir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Pikan cevizi, güçlü bir antioksidan olan zengin bir manganez kaynağıdır. Bu eser mineral, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur ve sinir hücrelerini serbest radikal hasarlarından korur. Yeterli manganez alımı sinir iletimi ve beyin fonksiyonu için hayati önem taşır.

  PMS belirtilerini azaltabilir

  Zengin manganez içeriği sayesinde pikan cevizi, duygudurum dalgalanmaları ve kramplar gibi PMS semptomlarını azaltabilir.

  Kalsiyum ile tüketildiğinde manganez, PMS semptomları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve menstrüasyon sırasında ruh halini iyileştirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Pikan Cevizi Zayıflatır mı?

  Araştırmalar, pikan cevizi gibi kuruyemişlerin tüketildiği bir diyetin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, kuruyemiş yemenin tokluğu artırması ve metabolizmayı hızlandırmasıdır.

  Pikan cevizindeki karbonhidratların çoğu, sindirilmeden bağırsak yolunda ilerleyen, açlığı ve iştahı azaltan liftir.

  Pikan Cevizinin Cilde Faydaları

  Pikan cevizi, diğer pek çok kuruyemiş gibi, iyi bir cildin korunmasında önemli bir rol oynayan çinko, E vitamini, A vitamini, folat ve fosfor gibi besinler açısından zengindir. Pikan cevizinin cilde sağladığı faydalar şöyledir:

  Cilt sorunlarını önler

  Cildin sağlığını korumak ve cilt problemlerini önlemek için beslenme önemlidir. Vücudun içindeki toksinler ciltte çatlamalara, donukluğa ve aşırı yağa neden olabilir. 

  Pikan cevizi cilt için harikalar yaratabilecek iyi bir lif kaynağıdır. Vücuttaki toksinlerin ve atıkların atılmasına yardımcı olarak, cildin görünümünü iyileştirir.

  Cildi temiz tutmaya yardımcı olur

  Pikan cevizi, enfeksiyonlara karşı koruyarak cilt sağlığının korunmasına yardımcı olan çinko içerir. Öte yandan içerdiği A vitamini, cilt için önemli bir antioksidandır.

  Yaşlanma karşıtı etkisi vardır

  Pikan cevizi, ellagik asit, A vitamini ve E vitamini dahil olmak üzere çok sayıda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, cildin erken yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşır ve bunları ortadan kaldırır.

  Bundan dolayı pikan cevizi ince çizgiler, kırışıklıklar ve pigmentasyon gibi yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engelleyebilir.

  Pikan Cevizinin Saça Faydaları

  Tıpkı cilt gibi sağlıklı saçlar da sağlıklı bir vücudun yansımasıdır. Bu nedenle saç köklerinin sağlığını korumak ve saç problemlerini önlemek için yeterli hayati besin kaynağına ihtiyaç vardır. Pikan cevizinin besin değeri, onu saç sağlığı için faydalı kılar.

  Saçın büyümesini uyarır

  Pikan cevizi, topikal olarak uygulandığında erkek tipi kelliğin tedavisine yardımcı olan ve sağlıklı saçların uzamasını teşvik eden bir amino asit olan mükemmel bir L-arginin kaynağıdır. 

  Sağlıklı saç büyümesi ve saç derisi için vücut boyunca ve saç köklerine canlı kan akışı hayati önem taşır. L-arginin, arter duvarlarını daha esnek hale getirerek ve kan akışını engelleyebilecek kan pıhtılarına daha az eğilimli hale getirerek bu açıdan faydalıdır.

  Saç dökülmesini önler

  Anemi, saç dökülmesinin yaygın nedenlerinden biridir. Kandaki demir eksikliğinden kaynaklanır. İyi bir demir kaynağı olan pikan cevizi, kandaki demir seviyesini iyileştirmeye ve dolayısıyla saç dökülmesiyle mücadeleye yardımcı olabilir.

  Pikan Cevizinin Zararları Nelerdir?

  Pikan cevizinin çeşitli potansiyel sağlık yararları olmasına rağmen, dikkate alınması gereken bazı olumsuz yanları da vardır.

  İlk olarak, badem, kaju fıstığı, kestane ve ceviz gibi diğer kuruyemişlere alerjisi olanlar pikan cevizi yemekten kaçınmalıdır.

  Pikan cevizi, çoğu insan için güvenli görünmektedir ancak bazıları buna karşı alerjik reaksiyon yaşayabilir. Ceviz alerjisi durumunda bağışıklık sistemi, cevizdeki proteinlere tepki verir ve histamin adı verilen bir kimyasalın salınmasına bağlı olarak kurdeşen, kusma, boğazda şişme, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi semptomlara neden olur.

  Pikan cevizinin kalorisi yüksektir ve fazla yenildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, kilo vermeye çalışanlar yedikleri miktara dikkat etmelidir.

  Sonuç olarak;

  Pikan cevizi, lif, bakır, tiamin ve çinko dahil olmak üzere birçok temel besin maddesi bakımından zengin bir kuruyemiştir.

  Kan şekeri kontrolü sağlama, kalp sağlığı ve beyin işlevi dahil olmak üzere birçok potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

  Besleyicidir ve kalorisi yüksektir, bu nedenle ölçülü olarak tüketilmelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ