Petek Bal Nedir, Sağlıklı mıdır? | diyetz

Petek Bal Nedir, Sağlıklı mıdır?

 

İnsanlar binlerce yıldır arıların ürettikleri balları yiyorlar. Farklı bal çeşitleri bulunmakla birlikte petek bal bunlardan biri. Bu bal çeşidinin enfeksiyon riskini düşürmekten, kalp ve karaciğer sağlığına kadar pek çok faydası var.

 

Ancak, doğrudan bal peteğinden yemek bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bu yazıda “bal peteği nedir”, “petek bal besin değeri”, “petek bal faydaları” ve “petek balın zararları” konu edilecektir.

 

petek bal alerjisi

 

 

Petek bal nedir?

Bal peteği, arılar tarafından bal ve polen depolamak veya larvalarını barındırmak için yapılan doğal bir üründür.

 

Bal balmumundan yapılmış, genellikle ham bal içeren bir dizi altıgen hücreden oluşur. Ham bal, ticari baldan farklıdır çünkü pastörize edilmez veya süzülmez.

 

Petek bal, ayrıca bir miktar arı poleni, propolis ve arı sütü de içerir. Bunlar apiterapi de kullanılan ürünleridir. Ancak, yalnızca küçük miktarlarda bulunur.

 

Petek bal yenir mi?

Etrafındaki bal ve balmumu hücreleri de dahil olmak üzere yiyebilirsiniz. Ham bal süzme baldan daha dokulu bir kıvamdadır. Ek olarak, balmumu hücreleri bir sakız gibi çiğnenebilir.

 

Petek bal ile süzme bal arasındaki fark ise süzme balın peteklerden süzülerek elde edilmesidir.

 

 

Petek Bal Besin Değeri

Petek bal, karbonhidrat ve antioksidanlar açısından zengindir. Aynı zamanda, diğer bazı besinlerin eser miktarlarını da içerir.

 

Ana bileşeni, az miktarda protein, vitamin ve mineral sunan ham baldır – ancak % 95-99’i şeker ve sudan oluşur. 100 gramlık petek balın kalorisi 308’dir.

 

İşlenmemiş olduğu için, ham bal, bala antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerini veren, glukoz oksidaz gibi enzimler içerir. Bu tür enzimler ticari balda, işlemek için kullanılan ısıtma ve filtreleme yoluyla yok edilir.

 

İlginizi Çekebilir  Propilen Glikol Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

Ayrıca, ham balın yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılarla kirlenme olasılığı daha düşüktür ve işlenmiş baldan daha fazla antioksidan içerir.

 

Antioksidanlar, inflamasyonu azaltan ve vücudu hastalıklara karşı koruyan faydalı bitki bileşikleridir. Ham balda işlenmiş baldan 4,3 kat daha yüksek antioksidan vardır.

 

Polifenoller balın ana antioksidan türüdür. Araştırmalar diyabet, demans, kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türlerinin riskini azaltmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Petek bal ayrıca, kalp sağlığına dayanıklı uzun zincirli yağ asitleri ve alkoller sağlayan balmumu içerir. Bu bileşikler kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

 

 

Petek Bal Faydaları

 

 

Kalp sağlığını korur

Doğal petek bal kalp sağlığına faydalıdır. Araştırmalar balmumu içinde bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin ve alkollerin kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek kan kolesterol seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Örneğin, bir inceleme balmumu alkollerinin “kötü” LDL kolesterolünü % 29’a kadar düşürdüğünü, “iyi” HDL kolesterolünü % 8–15 oranında artırdığını gösteriyor.

 

Küçük bir çalışma katılımcılara günde 70 gram şeker veya bal verdi. 30 gün sonra, bal grubundakiler “iyi” HDL kolesterollerini % 3,3 artırdılar ve “kötü” LDL kolesterollerini % 5,8 düşürdüler.

 

Ayrıca, baldaki antioksidanlar, kalbe giden arterleri genişletmeye yardımcı olur. Bu da kan akışını hızlandırır ve kan basıncını düşürebilir, böylece kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felç riski azalır.

 

 

Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar

Organik petek bal, vücudun bazı bakteri ve mantarlarla savaşma kabiliyetini artırır. Örneğin, test tüpü çalışmaları balmumu özleri de dahil olmak üzere mantar ve hastalığa neden olan bakterilere karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir, Staphylococcus aureus, Candida albicans, Salmonella enterica ,ve E. coli.

 

Bal ayrıca antimikrobiyal özellikleriyle de bilinir. Araştırmalar bağırsakları, bağırsak parazitleri Giardia lamblia’ya karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  CBD Yağı ve Potansiyel Etkileri

 

Çocuklarda öksürüğü azaltır

Petek bal ayrıca çocuklarda öksürüğün azaltılmasına yardımcı olur. Çocuklar öksürüğe neden olabilecek üst solunum yolu enfeksiyonlarına yatkındır. Araştırmalar, balın bu öksürüğü bastırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Ancak bal, bebeklere zarar verebilecek C. botulinum bakterilerinin sporlarını içerir. Bu nedenle, bal ve diğer çeşitleri 1 yaşından önce bebeklere verilmemelidir.

 

 

Diyabetli kişiler için şekere alternatiftir

Petek bal, şeker hastası olanlar için şekere iyi bir alternatiftir. Bunun nedeni, balın şekerden çok daha tatlı olmasıdır. Şeker ile aynı tatlılığı yakalamak için daha az miktarda bal tüketilmesi yeter. Ek olarak, balın kan şekeri seviyesini rafine şekerden daha az yükselttiği biliniyor.

 

Yine de bal kan şekeri seviyesini yükseltir – bu nedenle diyabet hastaları çok fazla tüketmemelidir.

 

 

Karaciğer fonksiyonunu geliştirir

Petek bal, karaciğer sağlığına faydalıdır. 24 haftalık bir çalışmada, karaciğer hastalığı olan kişilere günlük balmumu alkolleri karışımı verildi. Özellikle balmumu grubundakilerin% 48’i, karın ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı gibi semptomlarda, plasebo grubunda sadece% 8’e göre bir azalma bildirmiştir.

 

Ayrıca, balmumu alkolü verilenlerin % 28’inde karaciğer fonksiyonu normale döndü – plasebo grubundakilerin ise hiçbiri.

 

 

Petek bal nasıl kullanılır?

Petek bal, çeşitli şekillerde tüketilebilir. Olduğu gibi yiyebilirsiniz, sıcak ekmek veya çöreğin içine yayabilirsiniz. Ev yapımı tatlılarda tatlandırıcı olarak veya krep ve yoğurdun üzerinde de kullanılabilir. Meyvelerle birlikte yenir, peynirin yanında tüketilir ve kahvaltı sofrasında bulunabilir.

 

Petek bal nasıl olmalı?

Petek bal alırken, koyu renkli olanlarının, antioksidanlar gibi faydalı bileşikler bakımından daha zengin olduğunu unutmayın.

 

Petek bal nasıl saklanır?

Oda sıcaklığında uzun süre kalacaktır. Ne kadar uzun süre saklarsanız kristalize olma olasılığı o kadar artar – kristalize edilmiş şekli yenilebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Havuç Çorbaları

 

Petek Bal Zararları

Petek bal yemek genellikle güvenlidir. Ancak, balın “C. botulinum” sporlarından kaynaklanan kirlenme riski vardır. Bunlar özellikle hamile kadınlar ve 1 yaşından küçük çocuklar için zararlıdır.

 

Bazı durumlarda, büyük miktarda bal peteği yemek midenin bozulmasına neden olabilir.

 

Ayrıca, arı zehirine veya polene alerjisi olan kişiler, petek bal alerjisi de olabilir, bunun için dikkatli tüketmelidirler.

 

Faydalı olmasına rağmen şeker içeriğinin yüksek olduğundan dolayı ölçülü tüketmeye dikkat etmek gerekir.

 

Sonuç olarak;

Petek bal, ham bal içeren balmumu, altıgen hücrelerden oluşan doğal bir arı ürünüdür.

 

Enfeksiyonlarla savaşmak ve kalp sağlığını iyileştirmek gibi çeşitli sağlık yararları vardır. Ayrıca karaciğer fonksiyonunu artırabilir ve diyabetli insanlar için bir şeker alternatifi olarak hizmet görür. Yine de şeker miktarı yüksektir ve ölçülü tüketmek gerekir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ