Pembe Himalaya Tuzu Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Özellikleri

Pembe Himalaya tuzu, doğal olarak pembe renkte olan ve Pakistan’daki Himalayalar yakınlarında bulunan bir tuz türüdür.

Bu tuzun minerallerle dolu olduğu ve inanılmaz faydalar sağladığı iddia edilmektedir. Bundan dolayı, pembe Himalaya tuzunun, normal sofra tuzundan çok daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

Ancak pembe Himalaya tuzu üzerine çok az araştırma yapılmış. Bundan dolayı iddia edilen faydaları net olarak kanıtlanamamış. Pembe Himalaya tuzu faydalı mı, zararlı mı? İşte cevabı…

Tuz Nedir?

Tuz büyük ölçüde sodyum klorür bileşiğinden oluşan bir mineraldir. Tuzda çok fazla sodyum klorür var – ağırlıkça yaklaşık % 98 – çoğu kişi “tuz” ve “sodyum” kelimelerini birbirinin yerine kullanıyor.

Tuz, tuzlu suyu buharlaştırarak veya yeraltı tuz madenlerinden katı tuz çıkararak üretilebilir.

Satış noktalarına ulaşmadan önce, sofra tuzu, sodyum klorürün yanındaki yabancı maddeleri ve diğer mineralleri uzaklaştırmak için rafine işlemine tabi tutulur.

İnsanlar binlerce yıldır gıdaları tatlandırmak ve muhafaza etmek için tuz kullanmıştır. İlginç bir şekilde sodyum, sıvı dengesini, sinir iletimini ve kas kontraksiyonu gibi çeşitli biyolojik fonksiyonlarda da önemli bir rol oynar.

Bu nedenle yemeklerde tuz veya sodyum kullanmak kesinlikle gereklidir. Ancak araştırmalar aşırı sodyum tüketiminin yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olabileceğini belirtmektedir.

Çok fazla sofra tuzu tüketmenin potansiyel tehlikelerinden dolayı, pek çok kişi daha sağlıklı bir alternatif olduğuna inandığı pembe Himalaya tuzunu kullanmaya yönelmiştir.

Pembe Himalaya Tuzu Nedir?

Pembe Himalaya tuzu, Pakistan’daki Himalayalar yakınlarında bulunan Khewra Tuz Madeninden çıkarılan pembe renkli bir tuzdur.

Khewra Tuz Madeni dünyadaki en eski ve en büyük tuz madenlerinden biridir. Bu madenden elde edilen pembe Himalaya tuzunun, eski su kütlelerinin buharlaşmasından milyonlarca yıl önce oluştuğu düşünülüyor.

Pembe Himalaya tuzu, el ile çıkarılır ve katkı maddeleri içermeyen ve sofra tuzundan daha doğal olan, rafine edilmemiş bir ürün olarak asgari derecede işlenir.

Sofra tuzu gibi, pembe Himalaya tuzu da çoğunlukla sodyum klorürden oluşur. Bununla birlikte, doğal çıkarma işlemi, pembe Himalaya tuzunun, normal sofra tuzunda bulunmayan diğer birçok minerale ve eser elemente sahip olmasını sağlar.

84 farklı mineral ve eser element içerdiği tahmin edilmektedir. Aslında, karakterine pembe renk veren bu mineraller ve özellikle de demirdir.

himalaya tuzu kullanımı

Pembe Himalaya Tuzu Kullanımı 

Himalaya tuzu yemeklerde kullanımı

Genel olarak, normal sofra tuzunda olduğu gibi pembe Himalaya tuzuyla da yemek pişirilebilir. Soslara ve turşulara katılabilir.

Tuzun büyük taneli olanları, etleri ve diğer gıdalara tuzlu bir lezzet katmak için ızgarada kullanılabilir. Pembe Himalaya tuzu normal sofra tuzu gibi ince olarak satın alınabilir ancak daha büyük kristaller halinde satılan kaba çeşitleri de bulmak mümkündür.

Pembe Himalaya tuzunun kullanım ölçüsü

İnce öğütülmüş tuzun miktarına ulaşmak için daha büyük miktarlarda kaba tuz kullanmak gerekir. Bunun nedeni, ince öğütülmüş tuz, kaba tuzdan hacimde daha fazladır.

Örneğin, 1 çay kaşığı ince öğütülmüş tuz yaklaşık 2300 mg sodyum ihtiva edebilirken, 1 tatlı kaşığı kaba tuz kristal boyutuna göre farklılık göstermekle birlikte 2000 mg’dan daha az sodyum ihtiva eder.

Ayrıca, pembe Himalaya tuzu, yemek pişirirken hesaba katmanız gereken normal tuzdan biraz daha az sodyum klorür içerir.

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzu kullanırken, sodyum içeriği markaya bağlı olarak geniş çeşitlilik gösterebileceğinden besin etiketini kontrol etmek en iyisidir.

Beslenme Dışı Kullanımları

Pembe Himalaya tuzu birkaç şekilde kullanılır. Cilt koşullarını iyileştirmek ve ağrılı kasları yatıştırmak için banyo tuzu olarak da kullanılır.

Tuz lambaları da çoğunlukla pembe Himalaya tuzundan yapılmış ve hava kirleticilerini kaldırmak için kullanılmaktadır.

Bu lambalar, tuzu ısıtan bir iç ışık kaynağıyla büyük tuz bloklarından oluşur. Ek olarak, pembe Himalaya tuzundan oluşan insan yapımı tuz mağaraları, cilt ve solunum problemlerini iyileştirmek isteyenler arasında popülerdir.

Ancak, pembe Himalaya tuzunun bu beslenme dışı kullanımını destekleyen araştırmalar nispeten zayıftır. Bu iddiaları doğrulamak için daha fazla çalışma gerekmektedir.

himalaya tuzu faydalı mı

Pembe Himalaya tuzu daha fazla mineral içerir

Sofra tuzu ve pembe Himalaya tuzu çoğunlukla sodyum klorürden oluşur ancak pembe Himalaya tuzu 84 diğer mineral ve eser elementlere sahiptir.

Bunlara, potasyum ve kalsiyum gibi yaygın mineraller ve daha az bilinen stronsiyum ve molibden gibi mineraller de dahildir.

Bir çalışma, pembe Himalaya tuzu ve normal tuz  da dahil olmak üzere çeşitli tuz türlerinin mineral içeriğini analiz etmiştir. Aşağıda, iki tuzda bulunan iyi bilinen minerallerin miktarlarının bir karşılaştırması bulunmaktadır:

  Pembe Himalaya Tuzu Sofra Tuzu
Kalsiyum(%) 0.16 0.04
Potasyum(%) 0.28 0.09
Magnezyum(ppm) 1060 13.9
Demir(ppm) 36.9 10.1
Sodyum(ppm) 368000 381000

Gördüğünüz gibi, sofra tuzu fazla sodyuma sahip olabilir ancak pembe Himalaya tuzu daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir içerir.

pembe himalaya tuzu nedir

Himalaya Tuzu Faydalı mı?

Pembe Himalaya tuzunun aşağıdaki faydaları sağladığı belirtilmektedir:

– Sofra tuzundan daha az sodyum içerir ve daha tuzlu bir tada sahiptir, bu nedenle sodyum alımını azaltmaya yardımcı olur.

– Sindirime yardımcı olur, müshil olarak sindirim bozuklukları için reçete edilir. İştahı artırır, gazı giderir ve mide ekşimesini yatıştırır.

– Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücudun elektrolitlerinin yenilenmesinde ve pH dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar. Kan dolaşımını ve mineral dengesini uyararak toksik mineralleri ve rafine tuz tortularını giderir.

– Yüksek ve düşük tansiyon dengesini koruyarak kan basıncını dengeler.

– Ölü yağ hücrelerini ortadan kaldıran mineralleri dengeleyerek, kilo vermeye yardımcı olur.

– Romatizmal ağrı ve uçuk, iltihaplanma ve böcek ısırıklarından kaynaklanan tahriş gibi birçok rahatsızlığı iyileştirmek için doğal çözüm olarak kullanılır.

– Limon suyu ile birlikte tüketimi mide solucanlarını ortadan kaldırmaya ve kusmayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca influenzaya karşı rahatlama sağlar.

– Solunum problemleri ve sinüsten muzdarip insanlar için faydalıdır. Bu tuz ile gargara yapmak boğaz ağrısını, boğaz şişliğini, kuru öksürüğü ve bademcikleri rahatlatır. 

Himalaya tuzu diş beyazlatıcı veya ağız temizleyici olarak kullanılabilir. Bu tuz ile yapılan gargara, boğaz ağrısı durumunda rahatlama sağlar.

– Banyo veya vücut tuzu olarak kullanılabilir. Rahatlatıcı banyo yapmak için banyo suyuna bir yemek kaşığı Himalaya tuzu karıştırabilirsiniz. Himalaya tuzu suyunda banyo yapmak ağrılı kasları yatıştırır, uykuyu düzenler, vücudu detoksifiye eder ve kan basıncını düşürür. Ayrıca stres ve vücut ağrılarını hafifletir.

Himalaya tuzunun en şaşırtıcı faydalarından biri, kas kramplarının üstesinden gelmesidir. Kas krampları yaşayanlar bir kaşık Himalaya tuzunu suyla karıştırabilir ve rahatlama için bu suyu içebilir.

– Tüm gerekli eser elementleri sağlayarak, bağışıklık sistemini büyük ölçüde geliştirir. Ayrıca solunum, dolaşım ve sinir sistemlerini önemli ölçüde geliştirir.

– Tükürük ve sindirim sularının akışını korumaya yardımcı olur. 

– Kemikleri ve bağ dokusunu güçlendirir.

Himalaya Tuzunun Cilde Faydaları

– Ölü cilt hücrelerinin birikmesi, cildin kaba, donuk ve yaşlı bir görünüme neden olmasından sorumludur. Himalaya tuzu ölü cilt hücrelerini eksfoliye eder ve cildin doğal tabakasını korur, böylece genç ve parlak bir cilde yol açar.

– Ayrıca cildi gençleştirmek için cilt dokusunu güçlendirir, böylece daha genç ve sağlam görünmesini sağlar.

– Mükemmel temizleme özelliklerine sahiptir. Tuz taneleri cildin gözeneklerini herhangi bir sabun veya temizleyiciden daha iyi temizleyebilir ve kolayca nefes almasını sağlar. 

– Vücudunuzu Himalaya tuzlu suya batırmak, tuzdaki minerallerin ve besin maddelerinin vücudunuz tarafından emilimini kolaylaştırmak için iyonlar halinde hücrelerinize verilmesini sağlar. Bu, dolaşımı artırarak cildin görünümünde iyileşmeye neden olur.

Himalaya tuzu tırnakların altındaki sarılıkların giderilmesinde etkilidir, böylece parlak görünmelerini sağlar.

himalaya tuzu yemeklerde kullanımı

Himalaya Tuzunun Saça Faydaları

– Mükemmel temizleme özellikleri nedeniyle, Himalaya tuzu, doğal sağlıklı yağını çıkarmadan saçtaki ölü cilt hücrelerini ve kiri temizlemeye yardımcı olur. Tek yapmanız gereken şampuanınıza tuzu karıştırmak. Saçınızı bu karışımla yıkayın ve kalıntıyı gidermek için soğuk suyla durulayın.

– Saç kremi ve Himalaya tuzunu eşit oranda karıştırabilir ve saçınıza uygulayabilirsiniz. 20-30 dakika sonra yıkayın. Bu saçınıza hacim katacaktır.

Dikkat!!!

İyot, tiroid fonksiyonunu ve metabolizmayı desteklemek için gereklidir. İyot, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yumurtada değişken miktarlarda bulunur. Pembe Himalaya tuzu da değişken miktarda iyot içerebilir ancak sofra tuzu kesinlikle daha fazla iyot içeriğine sahiptir. Bu nedenle, iyot eksikliği gibi bir durumunuz varsa pembe Himalaya tuzunu kullanmayın.

Sonuç olarak;

Pembe Himalaya tuzu, normal sofra tuzuna doğal bir alternatiftir. Pembe Himalaya tuzu genellikle normal tuza oranla çok daha pahalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ