Pembe Himalaya Tuzu Sofra Tuzundan Daha mı İyi? | diyetz

Pembe Himalaya Tuzu Sofra Tuzundan Daha mı İyi?

 

 

Pembe Himalaya tuzu, doğal olarak pembe renkte olan ve Pakistan’daki Himalayalar yakınlarında bulunan bir tuz türüdür.

 

Çoğu kişi bunun minerallerle dolu olduğunu ve inanılmaz sağlık yararları sağladığını iddia ediyor.Bundan dolayı, pembe Himalaya tuzunun, normal sofra tuzundan çok daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

 

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzu üzerine yapılan çok az araştırma var ve bazıları bu abartılı sağlık taleplerinin spekülasyondan başka bir şey olmadığı konusunda ısrar ediyor.

 

Bu yazı, pembe Himalaya tuzu ile normal tuz arasındaki temel farklılıkları inceliyor ve hangi tuzun daha sağlıklı olduğunu değerlendiriyor.

 

 

 

Tuz Nedir?

 

Tuz büyük ölçüde bileşik sodyum klorürden oluşan bir mineraldir.Tuzda çok fazla sodyum klorür var – ağırlıkça yaklaşık % 98 – çoğu kişi “tuz” ve “sodyum” kelimelerini birbirinin yerine kullanıyor.

 

Tuz, tuzlu suyu buharlaştırarak veya yeraltı tuz madenlerinden katı tuz çıkararak üretilebilir.

 

Satış noktalarına ulaşmadan önce, sofra tuzu, sodyum klorürün yanındaki yabancı maddeleri ve diğer mineralleri uzaklaştırmak için rafine etme işlemine de katılır.

 

İnsanlar binlerce yıldır gıdaları tatlandırmak ve muhafaza etmek için tuz kullandı.İlginç bir şekilde sodyum, sıvı dengesini, sinir iletimini ve kas kontraksiyonu gibi çeşitli biyolojik fonksiyonlarda da önemli bir rol oynar.

 

Bu nedenle yemeklerinizde tuz veya sodyum kullanmak kesinlikle gereklidir.

 

Bununla birlikte, birçok sağlık uzmanı, son araştırmalar bu uzun süredir devam eden inancını sorgulasa da, aşırı sodyumun yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olabileceğini iddia etmektedir.

 

Çok fazla sofra tuzu tüketmenin potansiyel tehlikelerinden dolayı, pek çok kişi daha sağlıklı bir alternatif olduğuna inandığı pembe Himalaya tuzunu kullanmaya yöneldi.

 

 

 

Pembe Himalaya Tuzu Nedir?

 

Pembe Himalaya tuzu, Pakistan’daki Himalayalar yakınlarında bulunan Khewra Tuz Madeninden çıkarılan pembe renkli bir tuzdur.

 

Khewra Tuz Madeni dünyadaki en eski ve en büyük tuz madenlerinden biridir.Bu madenden elde edilen pembe Himalaya tuzunun, eski su kütlelerinin buharlaşmasından milyonlarca yıl önce oluştuğu düşünülüyor.

 

 

 

 

Tuz, el ile çıkartılır ve katkı maddeleri içermeyen ve sofra tuzundan daha doğal olduğu düşünülen rafine edilmemiş bir ürün elde etmek için asgari olarak işlenir.

 

İlginizi Çekebilir  Isırgan Otunun Faydaları ve Zararları

Sofra tuzu gibi, pembe Himalaya tuzu çoğunlukla sodyum klorürden oluşur.Bununla birlikte, doğal hasat işlemi, pembe Himalaya tuzunun, normal tuzunda bulunmayan diğer birçok minerale ve eser elemente sahip olmasını sağlar.

 

Bazı kişiler, 84 farklı mineral ve eser element içerebileceğini tahmin ediyor. Aslında, karakterine pembe renk veren bu mineraller, özellikle de demirdir.

 

 

 

Pembe Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

 

Yiyebilir ve pişirebilirsiniz

 

Genel olarak, normal sofra tuzunda olduğu gibi pembe Himalaya tuzuyla pişirebilirsiniz. Soslara ve turşulara koyun veya  yemeğinize ekleyin.

 

Tuzun büyük blokları, etleri ve diğer gıdalara tuzlu bir lezzet katmak için ızgarada kullanılabilir.Pembe Himalaya tuzu normal sofra tuzu gibi ince olarak satın alınabilir ancak daha büyük kristaller halinde satılan kaba çeşitleri bulmak mümkündür.

 

 

Pişirme İçin Hususlar

 

Her tür tuzu hacimce ölçtüğünüzde, ne kadar ince olduğunu düşünmek önemlidir.İnce öğütülmüş tuz, tuzluluğuna uymak için daha büyük miktarlarda kaba tuz kullanmanız gerekebilir. Bunun nedeni, ince öğütülmüş tuz, kaba tuzdan hacimde daha fazladır.

 

Örneğin, 1 çay kaşığı ince öğütülmüş tuz yaklaşık 2,300 mg sodyum ihtiva edebilirken, 1 tatlı kaşığı kaba tuz kristal boyutuna göre değişecek, ancak 2,000 mg’dan daha az sodyum ihtiva edebilecektir.

 

Ayrıca, pembe Himalaya tuzu, yemek pişirirken hesaba katmanız gereken normal tuzdan biraz daha az sodyum klorür içerir. Bu, yaklaşık 1 çay kaşığı (6 gram) ince öğütülmüş tuza eşittir.

 

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzu kullanırken, sodyum içeriği markaya bağlı olarak geniş çeşitlilik gösterebileceğinden beslenme etiketini kontrol etmek en iyisidir.

 

 

Beslenme Dışı Kullanımlar

 

Pembe Himalaya tuzu birkaç şekilde kullanılır. Pembe Himalaya tuzu, cilt koşullarını iyileştirmek ve ağrılı kasları yatıştırmak için  banyo tuzu olarak da kullanılır.

 

Tuz lambaları da çoğunlukla pembe Himalaya tuzundan yapılmış ve hava kirleticilerini kaldırmak için kullanılmaktadır.

 

Bu lambalar, tuzu ısıtan bir iç ışık kaynağıyla büyük tuz bloklarından oluşur. Ek olarak, pembe Himalaya tuzundan oluşan insan yapımı tuz mağaraları, cilt ve solunum problemlerini iyileştirmek isteyenler arasında popülerdir.

 

İlginizi Çekebilir  Deniz Yosunu Nedir, Ne işe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Ancak, pembe Himalaya tuzunun bu beslenme dışı kullanımını destekleyen araştırmalar nispeten zayıftır. Bu iddiaları doğrulamak için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

 

 

 

Pembe Himalaya Tuzu Daha Fazla Mineral İçeriyor

 

Sofra tuzu ve pembe Himalaya tuzu çoğunlukla sodyum klorürden oluşur ancak pembe Himalaya tuzu 84 diğer mineral ve eser elementlere sahiptir.

 

Bunlara, potasyum ve kalsiyum gibi yaygın mineraller ve daha az bilinen stronsiyum ve molibden gibi mineraller de dahildir.

 

Bir çalışma, pembe Himalaya tuzu ve normal tuz  da dahil olmak üzere çeşitli tuz türlerinin mineral içeriğini analiz etmiştir.Aşağıda, iki tuzda bulunan iyi bilinen minerallerin miktarlarının bir karşılaştırması bulunmaktadır:

 

 

Pembe Himalaya TuzuSofra Tuzu
Kalsiyum(%)0.160.04
Potasyum(%)0.280.09
Magnezyum(ppm)106013.9
Demir(ppm)36.910.1
Sodyum(ppm)368000381000

 

 

Gördüğünüz gibi, sofra tuzu fazla sodyumya sahip olabilir, ancak pembe Himalaya tuzu daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir içerir.

 

Bununla birlikte, pembe Himalaya tuzundaki bu minerallerin miktarı çok küçük.Örneğin, önerilen miktardaki potasyum miktarını elde etmek için bu kadar küçük miktarlarda 1.7 kg pembe Himalaya tuzu kullanmak gerekir. Tüketmek için gerçekçi olmayan bir tuz miktarı olduğunu söylemeye gerek yok.

 

Çoğunlukla, pembe Himalaya tuzunda bulunan ekstra mineraller, bu tür küçük miktarlarda bulunur; bu, herhangi bir sağlık faydası sağlamayacaktır.

 

 

 

Sağlık Faydaları Doğru mu?

 

Pembe Himalaya tuzunun az miktarda ilave mineral içerdiği gerçeğine rağmen, birçok kişi halen birtakım sağlık yararları sağlayabileceğini iddia ediyor.

 

Gerçek şu ki, bu iddiaların çoğunun kendilerini destekleyecek bir araştırması yok.

 

Pembe Himalaya tuzunun yaygın olarak teşvik edilen sağlık taleplerinin bazıları şunları içerir:

 

  • Solunum yolu hastalıklarını iyileştirir

 

  • Vücudunuzun pH’sını dengeler

 

  • Yaşlanma belirtilerini azaltır

 

  • Uyku kalitesini geliştirir

 

  • Kan şekerini düzenler

 

  • Libidoyu arttırır

 

Çeşitli akciğer hastalıkları için bir tedavi olarak tuz mağaraları kullanımı birkaç çalışmada değerlendirildi. Sonuçlar, bazı yararlar olabileceğini düşündürmektedir, ancak genel olarak, etkinliğini araştırmak için daha katı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Chai Çayı ve Faydaları

Öte yandan, bu sağlık taleplerinin bir kısmı aslında vücuttaki sodyum klorürün normal işlevleridir, bu nedenle bu faydaları her türlü tuzdan elde edersiniz.

 

Örneğin, araştırmacılar çok düşük tuzlu diyetlerin uyku sorunlarına katkıda bulunabileceğini bulmuşlardır.Bu, kaliteli bir uyku için yeterli miktarda tuzun gerekli olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bununla birlikte, bu, pembe Himalaya tuzunda çalışılmadı ve muhtemelen herhangi bir tuzdaki sodyum klorürün bir fonksiyonudur.

 

Ayrıca, pembe Himalaya tuzundaki mineraller, vücudun pH’sını dengelemek için herhangi bir etkisi olması için yeterince büyük miktarlarda mevcut değildir.

 

Akciğerleriniz ve böbrekleriniz pembe Himalaya tuzu olmadan vücudunuzun pH’sını sıkı bir şekilde düzenler.

 

Ayrıca, kan şekeri düzeyleri, yaşlanma ve libido, öncelikle beslenmenizdeki tuzdan başka faktörler tarafından kontrol edilir ve pembe Himalaya tuzu yemenin sağlıktaki bu yönlerden herhangi birinin faydalanabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar yoktur.

 

Benzer şekilde, pembe Himalaya tuzunun ve normal tuzun sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştıran hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Araştırma mevcut olsaydı, sağlık etkilerinde herhangi bir farklılık bulması pek olası değildir.

 

Sonuç olarak;

 

Yanlış yönlendirilmiş sağlık talepleri göz önüne alındığında, neden bazı kişilerin hangi tuz tipini kullanmaları konusunda şaşkınlık içinde olduklarını anlamak kolaydır.

 

Ancak pembe Himalaya tuzunun ve normal tuzu sağlık üzerindeki etkilerini karşılaştıran bir çalışma yok. Öyleyse, herhangi bir farklılığı rapor etmeleri pek olası değildir.

 

Bununla birlikte, katkı maddelerini normal  tuzlardan uzak tutmak istiyorsanız, pembe Himalaya tuzu doğal bir alternatif. Ancak, bazı ortamlarda okuyabileceğiniz önemli sağlık yararlarını görmeyi beklemeyin.

 

Ve sofra tuzunun iyotun önemli bir besin kaynağı olduğunu unutmayın; bu nedenle, pembe Himalaya tuzu kullanıyorsanız, iyot eksikliğinden  kaçınmak için yosun, süt ürünleri ve balık gibi diğer gıdalardan iyot almanız gerekecektir.

 

Son olarak, pembe Himalaya tuzu genellikle normal tuza oranla çok daha pahalı. Dolayısıyla, katkı maddelerini düşünmüyorsanız, normal tuzu kullanmanız iyi olur.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ