Cilt, Saç ve Sağlık İçin Patlıcanın İnanılmaz Faydaları | diyetz

  Cilt, Saç ve Sağlık İçin Patlıcanın İnanılmaz Faydaları

   

   

  Patlıcan dünyanın dört bir yanından insanların kullandığı ve farklı lezzette yemeklerin parçası olan bir sebzedir. Bu mütevazi sebze çok besleyicidir ve diyabet, obezite, hipertansiyon, akne ve saç dökülmesinin tedavisinde çok etkilidir.

   

  İçindekiler

  Patlıcan Nedir?

  Bilimsel İsim – Solanum melongena

  Menşei – Güney ve Doğu Asya

   

  Patlıcan, patates, biber ve domates (sebzelerin en yanlış anlaşılanları) içeren meyve ve sebzelerin ailesinden geliyor.

   

   

  Patlıcanın Beslenme Gerçekleri

  Patlıcan kalsiyum, demir, magnezyum ve vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olan diğer önemli besinler açısından zengindir. 1 bardak (veya 82 gr) patlıcan % 11 lif, % 10 manganez, % 5.4 molibden, % 5.3 potasyum, % 4.5 folat, % 3.5 vitamin K, % 3.5 bakır, % 63.5 B vitamini, % 3.1 oluşur triptofan, % 3 C vitamini ve% 2.8 magnezyum sağlar.

   

  Botanik olarak, patlıcan bir meyvedir, bir sebze değil. Yemek pişirmede sebze olarak kabul edilir.

   

   

  Patlıcanın Cilt Faydaları

  Patlıcan cildinizde harikalar yaratan besinler açısından zengindir. Cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmenin yanı sıra, yaşlanma belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur.

   

  Kusursuz Bir Cilt Sağlar

  Patlıcan, mineraller, vitaminler ve diyet lifi bakımından zengindir. Böylece vücut sisteminizi içten temiz tutar, bu da cildinizi kusursuz hale getirir.

   

  Cilde Parlaklık Kazandırır

  Güneşe sürekli maruz kalmak, cildinizi donuk ve cansız hale getirebilir.

   

  Patlıcanın iyi miktarda su içeriği vardır. Bu, vücudunuzu ve cildinizi nemlendirir. Mineraller ve vitaminler de net ve pürüzsüz bir ton verir. Bu harika sebzeyi tüketmek, cildinizi yumuşak ve parlak hale getirir.

   

   

  Cildinizi Yumuşak ve Esnek Yapar

  Cildiniz özellikle kış aylarında kuruyabilir. Soğuk hava, cildin doğal nemini keser, kurutarak kaşınmasına neden olur.

   

  Endişelenmeyin, patlıcan bu konuda harikadır. Su içeriği cildinizi nemlendirir, yumuşak ve esnek yapar.

  Yüzünüzü gün boyu nemlendirmek için yüzünüze ve boynunuza bu maskeyi kullanın:

   

  Malzemeler
  • 50 gram rendelenmiş patlıcan
  • 2 çorba kaşığı aloe suyu
  • 1 tatlı kaşığı organik bal

   

  Yapılışı
  • Pürüzsüz bir macun oluşana kadar malzemeleri karıştırın.
  • Bu maskenin iki aşamada uygulanması gerekir. İlk olarak, bu macunun bir kısmını temiz yüzünüze uygulayın ve iyice emmesini sağlayın. Sonra kalanını uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekleyin.
  • Temiz bir pamuk topu kullanarak silin.
  • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve birkaç saniye boyunca bir parça kozmetik buz parçası ile ovun.
  • Güvenilir bir nemlendirici uygulayarak bitirin.
  • Bu maskeyi haftada iki kez kullanabilirsiniz.

   

  Anti-aging etkisi

  Yaşınızdan daha genç görünme hayali, patlıcan gibi mutfak malzemeleriyle kolayca sağlanabilir. Patlıcanın kabuğu bir çok antosiyanine sahiptir ve bu antioksidanlar yaşlanma karşıtı ajanlar olarak hareket eder.

   

  Aktinik Keratoz Tedavisi

  Temel olarak D vitamini yapmak için güneşe çıkmak zorundayız. Ancak, her şeyin fazlalığı kötüdür – zararlı güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cildimizde hasara yol açabilir, pul pul ve kırmızı lekelere neden olabilir. Bu duruma aktinik keratoz denir.

   

  Patlıcan cildinizi yatıştırmak için etkili olan besleyici maddeler bakımından zengindir. Elma sirkesi ile birlikte kullanıldığında son derece etkilidir.

   

  Kendi patlıcan kreminizi nasıl yapabilirsiniz?

   

  Malzemeler
  • 1 su bardağı patlıcan
  • 1 buçuk bardak elma sirkesi

   

  Yapılışı
  • Kıyılmış patlıcanı bir kavanoza koyun ve üzerine elma sirkesi dökün.
  • Bu kavanozu buzdolabınıza koyun ve sirke kararıncaya kadar en az üç gün bekletin.
  • Kreminiz kullanıma hazır. İçine pamuk topunu batırın ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

   

   

  Patlıcanın Saça Faydaları

  Patlıcan, saç maskeleri için popüler olmayan bir malzemedir ancak bu onun daha az etkili olduğu anlamına gelmez.

   

   

  Saçınızı Güçlendirir

  Patlıcan yüksek bir su içeriğine sahip olduğundan, kafa derisini içten besleyerek daha güçlü kökler sağlamaya yardımcı olur.

   

  Sadece küçük bir patlıcanı doğrayın ve kafa derisini 10-15 dakika boyunca ovalayın. Ilık su ve hafif bir şampuanla yıkayın. İstediğiniz sonuçları almak için haftada bir kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

   

  Saç Derisini Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olur

  Patlıcan, saç derisini besleyen ve sağlıklı tutan iyi miktarda mineral ve vitamin içerir. Bu nedenle kepek, kaşıntı ve kafa derisi hastalıkları da dahil olmak üzere kafa derisi ile ilgili sorunlar için etkilidir.

   

  Aşağıdaki saç maskesini kullanarak saç derinizi nemlendirin.

   

  Malzemeler
  • 1 patlıcan
  • 1/2 salatalık
  • 1/2 avokado
  • 1/3 bardak ekşi krema

   

  Yapılışı
  1. Düzgün bir macun oluşana kadar tüm malzemeleri karıştırın.
  2. Bu macunu saçınıza ve saç diplerine eşit olarak uygulayın ve yarım saat bekletin.
  3. Hafif bir şampuan ve ılık su kullanarak yıkayın.
  4. Daha düzgün ve güzel saçlar için bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz.

   

  Saç Uzamasını Teşvik Eder

  Bu patlıcanın şaşırtıcı faydalarından biridir. Patlıcan saçınızın uzamasını arttıran saçlarınızın foliküllerini uyarmaya yardımcı olan enzimlere sahiptir.

   

  Saç Dokusunu İyileştirir

  Sert ve kuru saçları olan insanlar daha fazla patlıcan yemelidir. Saçınıza sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve genel dokusunu da iyileştirir.

   

   

  Patlıcanın Sağlığa Faydaları

   

  Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

  Patlıcan, ölümcül hastalıklardan biri olan diyabet tehdidini azaltabilir.

   

  Patlıcan zengin bir lif kaynağıdır ve çözünür karbonhidratlarda düşüktür. Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve glikoz emilimini kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, tip 2 diyabetli insanlar için iyi bir seçenektir.

   

  Kardiyovasküler Sağlık İçin İyidir

  Patlıcan düzenli olarak tüketildiğinde, kalp sağlığınızı geliştirebilir.

   

  Kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan basıncınızı stabilize etmeye yardımcı olur. Bütün bunlar, sırayla kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudunuz da, bu sebzede mevcut olan potasyum içeriği sayesinde iyi derecede nemlenir. Bu, koroner kalp hastalıklarını önleyen sıvıların tutulmamasını sağlar.

   

  Hafızayı Güçlendirir

  Hafızanızı keskinleştirmek için patlıcan tüketmelisiniz. Patlıcan, hücre zarlarını hasara karşı koruyan ve bir hücreden diğerine mesaj aktarımını kolaylaştıran ve böylece hafıza fonksiyonunu koruyan proteinler içerir. Ancak, bu temel besinlerin kabuğunda mevcut olduğunu aklınızda bulundurun, bu yüzden kabuğu çıkarmadan önce düşünün.

   

  Fazla Demiri Vücuttan Çıkarır

  Demir, oksijeni vücudun her yerine taşır ve dolayısıyla önemli bir mineraldir. Bununla birlikte, vücutta çok fazla demir iyi değildir.

   

  Patlıcanda bulunan Nasunin, fazla demiri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Vücudunuzdaki serbest radikalleri temizler ve hücreleri hasara karşı korur.

   

  Kilo Kaybını Kolaylaştırır

  Kilo vermek için daha sağlıklı bir alternatif mi arıyorsunuz? Patlıcan, yüksek su içeriğine ve çok az kaloriye sahiptir (fincan başına sadece 35 kalori). Bu, kilo vermek isteyen insanlar için çok idealdir. Sebzenin süngerimsi dokusu bu özellikleri kolaylaştırır. Bu nedenle patlıcanı olabildiğince doğal olarak tüketmelisiniz. Sebze ayrıca, tok hissetmenizi sağlayan yüksek lif içeriğine de sahiptir.

   

  Sindirime Yardımcı Olur

  Patlıcanın yüksek diyet lifi içeriği sindirim sisteminizi sağlıklı tutar. Sindirim sisteminden geçmeyi kolaylaştırarak, dışkılara hacim ekler. Lif, peristaltik hareketi uyarır, mide ve bağırsak kaslarının kasılmasını kontrol eder. Ayrıca, vücuttaki besinlerin emilimini arttıran mide sularının salgılanmasını kontrol etmeye de yardımcı olur.

   

  Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Oluyor

  Sigarayı bırakmak zor bir iştir. Sigarayı bırakmayı deneyen ama başarısız olan bir çok kişi var çünkü nikotin aşırı bağımlılık yapıyor.

   

  1993 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, patlıcan diğer sebzelerle karşılaştırıldığında en yüksek nikotin seviyesine sahiptir. Patlıcan, aynı zamanda vitamin PP olarak da bilinen nikotinik aside sahiptir. Bu vitamin nikotin bağımlılığını azaltır ve sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olur.

   

  Anti-bakteriyel özelliklere sahiptir

  Patlıcan etkili miktarda anti-viral ve anti-bakteriyel olmasını sağlayan iyi miktarda C vitamini içeriğine sahiptir. Bu, patlıcanın kesikleri ve yaraları iyileştirmek için uygun bir seçenek olmasını sağlar.

   

  Kan Basıncı ve Stres Düzeylerini Düşürür

  Tansiyon ve stres artık nadir değildir ve gençlerde bile ortaya çıkabilir. Durum ciddidir ve ilaçlar her zaman yardımcı olamaz.

   

  Patlıcan kan basıncı ve stres seviyelerini kontrol altında tuttuğu bilinen biyoflavonoidler açısından zengindir.

   

  Kanseri önler

  Araştırmalar, patlıcanın vücudumuzun savunma sistemini güçlendiren zengin bir fenolik bileşik kaynağı olduğunu bulmuştur. Aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir – WBC’lerin üretimini ve çalışmasını canlandırmaya yardımcı olan daha iyi bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Bu ikisi, manganez ile birlikte, nasunin (patlıcana özel organik bir antioksidan) ve klorojenik asit, serbest radikalleri temizleyerek kanserojen hücreleri önlemeye yardım eder.

   

  Bilişsel Bozuklukları Önlemeye Yardımcı Olur

  Patlıcan, bilişsel bozuklukluk yaşayanlara yardımcı olabilir.

   

  Beyinde dolaşan serbest radikaller nöral dejenerasyon, Alzheimer ve demanstan sorumludur Nasunin, bu serbest radikalleri temizleyerek beyindeki zararlı davranışları inhibe ettiği bilinen güçlü bir antioksidandır.

   

  Kemik Sağlığını Geliştirir

  Patlıcan kemik degradasyonu ve osteoporoz dahil olmak üzere bir dizi kemikle ilgili bozukluğun tedavi edilmesine yardımcı olur.

   

  Bu inanılmaz sebze, fenolik bileşiklerin yanı sıra demir, kalsiyum ve potasyum gibi temel besin maddelerine de sahiptir. Tüm bunlar daha güçlü ve sağlıklı kemikler sağlamaya yardımcı olur.

   

  Anemiyi önler

  Dünya, son yirmi yılda anemik insan sayısında inanılmaz bir artışa tanık oldu ve WHO veritabanına göre 1,62 milyarlık bir paya ulaştı.

   

  Demir eksikliği baş ağrısı, depresyon, güçsüzlük ve bilişsel bozukluk gibi belirtileri olan aneminin temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle, anemi ile mücadele etmek için doktorlar demir açısından zengin bir diyet önermektedir.

   

  Patlıcan, 100 gram başına yaklaşık 0.2 mg demir içerir. Bu besinsel sebze ayrıca, RBC’lerin oluşumunu teşvik eden bir başka önemli bileşen olan bakır açısından da (yaklaşık 100 gramda 0.173 mg) zengindir. Bu iki mineral, RBC’lerin düzgün üretimine ve dağıtılmasına yardımcı olmak için etkili bir şekilde birlikte çalışarak enerji ve hemoglobin seviyelerini artırır.

   

  Doğuştan Oluşan Bozuklukları Önler

  Patlıcanda bulunan folat ve folik asit, fetüsün büyümesini destekler ve bu da anne adayının beslenmesinin önemli bir bölümünü oluşturur. Aynı zamanda, bebeklerin nöral tüp defektlerinin korunmasına ve beyin gelişimlerine yardımcı olur.

   

  Yani, sağlıklı bir hamilelik için, patlıcan tüketimi bir alışkanlık haline getirilmelidir.

   

  Kolesterol Seviyesini düşürür

  Birçok çalışma, patlıcanın kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Nasunin, terpen fitoesterleri ile birlikte, vücuttaki kan akışını iyileştirerek kan damarlarının duvarlarının gevşemesine yardımcı olur.

   

  Enerji sağlar

  Patlıcan, vücudun enerji üretmek için proteinleri, karbonhidratları ve yağları parçalamasına yardımcı olan suda çözünebilen niasin (B3 vitamini) içerir. Bu vitamin ayrıca doğrudan kolesterol ve yağ asitleri üretimine katılır.

   

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  C vitamini açısından yüksek olmamasına rağmen, patlıcan güçlü bir besin maddesi ve antioksidanların varlığından dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

   

  Bu elementler vücudunuzu yabancı cisim işgalinden koruyan antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca, zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur, vücudunuzu ve hücrelerinizi ciddi hasarlardan korur.

   

  Bebekler İçin Faydalıdır

  Patlıcanı, bebekler için ideal bir besin maddesi haline getiren A ve K vitaminleri, kalsiyum ve folat bakımından zengin olmasıdır. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenli hale getirmeye yardımcı olan diyet lifi içerir.

  Patlıcanlar 8-10 ay arasındaki bebeklere, tercihen önce kabuksuz verilebilir.

   

  Karaciğer Sağlığını Geliştirir

  Patlıcan karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için mükemmel bir seçimdir. Karaciğerdeki safra üretimini artırmaya yardımcı olur, fazla yağları eritir ve karaciğer yetmezliği olasılığını önler. Patlıcan tüketmek, karaciğer ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

   

  Asit Reflü Tedavisi

  Patlıcan asit reflüyü iyileştirmek için en iyi doğal yiyeceklerden biridir. Doğada alkali olduğundan, midede ekstra asidi nötralize eder, mide ekşimesini ve asitliği giderir.

   

  Kabızlığı Azaltır

  Bu renkli sebze vücut ısısını azaltabilir. Aynı zamanda, uygun peristalsis hareketini sağlayarak, kalın bağırsakta yiyecek durgunluğunun olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

   

  Ek olarak, patlıcan, eski, sindirilmemiş gıdalardan kaynaklanan sistemde ısı toksinlerinin üretimini önler.

   

  Gut tedavisi

  Kandaki artan ürik asit düzeylerinin neden olduğu gut, patlıcanların yardımıyla kolayca tedavi edilebilir.

   

  Kandaki ürik asit seviyeleri, vücuttaki pürinlerin (nitrojen bazlı bileşikler) parçalanmasına büyük ölçüde bağımlıdır. Patlıcan pürin açısından oldukça düşük olduğundan, otomatik olarak gut dostu sebzelerden biri haline gelir.

   

  Hemoroid Tedavisi

  Hemoroidi tedavi etmek için patlıcanı şu şekilde kullanabilirsiniz:

   

  Malzemeler

  3 ila 5 ince dilim patlıcan

   

  Yapılışı
  • Etkilenen bölgeye taze patlıcan dilimleri sürün ve kanama durana kadar açık bırakın.
  • Semptomlar azalana kadar bu işlemi günde bir kez tekrarlayın.

   

  Not: Alternatif olarak, 2: 5 oranında ezilmiş patlıcan ve tuzsuz tereyağını karıştırarak bir merhem hazırlayın. Bunu etkilenen alana günde iki kez uygulayın.

   

  Uykusuzluk Tedavisi

  Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız ve kendinizi yatakta dönerken buluyorsanız, uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz. Patlıcan uykusuzluğu tedavi edebilen süper yiyeceklerden biri olarak lanse edilir.

   

  Patlıcanda bulunan GABA (gamma-aminobutirik asit) zihninizi sakinleştirir ve uykuyu iyileştirir.

   

  Peptik Ülserlerin Tedavisi

  Patlıcan mide astarını yumuşatarak peptik ülserlerin iyileştirilmesine yardımcı olan soğutma özelliklerine sahiptir. Ayrıca peptik ülserin kansere dönüşme şansını daha da azaltan güçlü antioksidanlar açısından da zengindir.

   

  Siğillerin Hafifletilmesi

  Patlıcanın anti-mikrobiyal ve anti-viral özellikleri, çirkin siğillerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. İhtiyacınız olan tek şey bir patlıcan parçasını çıkarmak (siğil büyüklüğünden biraz daha büyük) ve etkilenen bölgeye sıkıca bantlamaktır. Birkaç saat açık bırakın ve çıkarın. Siğillerden kurtulmak için bu işlemi tekrarlayın.

   

   

   

  Patlıcanların Seçimi ve Saklanması

  • Pürüzsüz ve ince bir cilde sahip ağır ve sert olan patlıcanları arayın. Yeşil, mor veya beyaz olsun, rengi her zaman parlak olmalıdır. Her zaman daha az tohumlu olanları tercih edin.
  • Kabuğunda hiçbir leke olmadığından emin olun.
  • Patlıcanın çiçek uçlarını her zaman kontrol edin. Daha büyük bir yara izi varsa, daha az tohum olacaktır.
  • Patlıcanları en kısa zamanda tüketmek en iyisidir çünkü daha çabuk bozulabilirler.
  • Onları buzdolabında saklayın. Unutmayın, patlıcanlar aşırı sıcaklığa ve soğuğa karşı hassastırlar.
  • Patlıcanı asla keserek saklamayın. Kabuğu kesildiği ve havaya maruz kaldığı an, çekmeye başlar. Bunun yerine, bütün patlıcanı bir plastik torbaya sarın ve buzdolabınızın sebze kutusunda saklayın.

   

   

  Patlıcanla İlgili Uyarılar

  Patlıcanın birkaç risk faktörü vardır ve bunları görmezden gelmek ciddi sağlık tehlikelerine yol açabilir.

  • Patlıcanlar, alerjik reaksiyonlarla ilişkili olan bir bitki ailesine aittir. Patlıcan domates veya biber gibi alerjen olarak yaygın olmasa da, kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Hamilelerin aşırı derecede idrar yaptıkları ve fetusa zarar verebileceği için fazla patlıcan tüketmesi tavsiye edilmez.
  • Anti-depresan ilaç kullanıyorsanız, lütfen ilaçlarınızla reaksiyona girebileceği için patlıcan tüketmekten kaçının.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ