Patlıcan Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Patlıcan Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Patlıcan, dünyanın dört bir yanındaki insanların kullandığı ve farklı lezzette yemeklerin parçası olan bir sebzedir. Patlıcan mutfak kullanımı için sebze olarak sınıflandırılsa da, aslında teknik olarak bir meyvedir. Çok besleyicidir ve diyabet, obezite, hipertansiyon, akne ve saç dökülmesinin tedavisinde etkilidir. 

  İşte “patlıcanın faydaları nelerdir”, “patlıcanın zararları nelerdir”, “patlıcanın özellikleri nelerdir”, “patlıcan bağırsakları çalıştırır mı” sorularının cevapları…

  Patlıcanın Yararları Nelerdir?

  Diyabet kontrolüne yardımcı olur

  Patlıcan, ölümcül hastalıklardan biri olan diyabet tehdidini azaltabilir. Zengin bir lif kaynağıdır ve çözünür karbonhidratlarda düşüktür. Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve glikoz emilimini kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, tip 2 diyabetli insanlar için iyi bir seçenektir.

  patlıcanın zararları nelerdir

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Patlıcan düzenli olarak tüketildiğinde, kalp sağlığını geliştirir. Kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan basıncını stabilize etmeye yardımcı olur. Bütün bunlar, kalp hastalıkları riskini azaltır. 

  Vücudumuz patlıcanda mevcut olan potasyum içeriği sayesinde iyi derecede nemlenir. Bu, koroner kalp hastalıklarını önleyen sıvıların tutulmamasını sağlar.

  Hafızayı güçlendirir

  Hafızayı keskinleştirmek için patlıcan yemek gerekir. Patlıcan, hücre zarlarını hasara karşı koruyan ve bir hücreden diğerine mesaj aktarımını kolaylaştıran ve böylece hafıza fonksiyonunu koruyan proteinler içerir. Ancak, bu temel besinlerin kabuğunda mevcut olduğunu aklınızda bulundurun, bu yüzden patlıcanı kabuğuyla yiyin.

  Fazla demirin vücuttan atılmasını sağlar

  Demir, oksijeni vücudun her yerine taşır ve dolayısıyla önemli bir mineraldir. Bununla birlikte, demirin vücutta fazla olması iyi değildir.

  Patlıcanda bulunan nasunin, fazla demiri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Vücuttaki serbest radikalleri temizler ve hücreleri hasara karşı korur.

  Kilo vermeyi kolaylaştırır

  Kilo vermek için daha sağlıklı bir alternatif mi arıyorsunuz? Patlıcan, yüksek su içeriğine ve çok az kaloriye sahiptir. Bu, kilo vermek isteyen insanlar için çok idealdir.

  Sebzenin süngerimsi dokusu bu özellikleri kolaylaştırır. Bu nedenle patlıcanı olabildiğince doğal olarak tüketmelisiniz. Sebze, tok hissetmeyi sağlayan yüksek lif içeriğine de sahiptir.

  Sindirime yardımcı olur

  Patlıcanın yüksek diyet lifi içeriği sindirim sistemini sağlıklı tutar. Sindirim sisteminden geçmeyi kolaylaştırarak, dışkılara hacim ekler.

  Lif, peristaltik hareketi uyarır, mide ve bağırsak kaslarının kasılmasını kontrol eder. Ayrıca, vücuttaki besinlerin emilimini arttıran mide sularının salgılanmasını kontrol etmeye de yardımcı olur.

  Sigarayı bırakmaya yardımcı olur

  Sigarayı bırakmak zor bir iştir. Sigarayı bırakmayı deneyen ama başarısız olan bir çok kişi var çünkü nikotin aşırı bağımlılık yapıyor.

  1993 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, patlıcan diğer sebzelerle karşılaştırıldığında en yüksek nikotin seviyesine sahiptir.

  Patlıcan, aynı zamanda vitamin PP olarak da bilinen nikotinik aside sahiptir. Bu vitamin nikotin bağımlılığını azaltır ve sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olur.

  Antibakteriyel özelliklere sahiptir

  Patlıcan etkili miktarda antiviral ve antibakteriyel olmasını sağlayan iyi miktarda C vitamini içeriğine sahiptir. Bu, patlıcanın kesikleri ve yaraları iyileştirmek için uygun bir seçenek olmasını sağlar.

  Kan basıncı ve stres düzeylerini düşürür

  Tansiyon ve stres artık yaygın görülen durumlardır ve gençlerde bile ortaya çıkabilir. Durum ciddidir ve ilaçlar her zaman yardımcı olamaz.

  Patlıcan kan basıncı ve stres seviyelerini kontrol altında tuttuğu bilinen biyoflavonoidler açısından zengindir.

  Kanseri önler

  Araştırmalar, patlıcanın vücudun savunma sistemini güçlendiren zengin bir fenolik bileşik kaynağı olduğunu bulmuştur. Aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir – WBC’lerin üretimini ve çalışmasını canlandırmaya yardımcı olan daha iyi bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur. 

  Bu ikisi, manganez ile birlikte, nasunin (patlıcana özel organik bir antioksidan) ve klorojenik asit, serbest radikalleri temizleyerek kanserojen hücreleri önlemeye yardım eder.

  Bilişsel bozuklukları önlemeye yardımcı olur

  Patlıcan, bilişsel bozukluk yaşayanlara yardımcı olabilir. Beyinde dolaşan serbest radikaller nöral dejenerasyon, Alzheimer ve demanstan sorumludur Nasunin, bu serbest radikalleri temizleyerek beyindeki zararlı davranışları engellediği bilinen güçlü bir antioksidandır.

  Kemik sağlığını geliştirir

  Patlıcan kemik degradasyonu ve osteoporoz dahil olmak üzere bir dizi kemikle ilgili bozukluğun tedavi edilmesine yardımcı olur.

  Patlıcan, fenolik bileşiklerin yanı sıra demir, kalsiyum ve potasyum gibi temel besin maddelerine de sahiptir. Tüm bunlar daha güçlü ve sağlıklı kemikler sağlamaya yardımcı olur.

  Anemiyi önler

  Demir eksikliği baş ağrısı, depresyon, güçsüzlük ve bilişsel bozukluk gibi belirtileri olan aneminin temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle, anemi ile mücadele etmek için doktorlar demir açısından zengin bir diyet önermektedir.

  Patlıcan, 100 gram başına yaklaşık 0.2 mg demir içerir. Ayrıca, RBC’lerin oluşumunu teşvik eden bir başka önemli bileşen olan bakır açısından da (yaklaşık 100 gramda 0.173 mg) zengindir. Bu iki mineral, RBC’lerin düzgün üretimine ve dağıtılmasına yardımcı olmak için etkili bir şekilde birlikte çalışarak enerji ve hemoglobin seviyelerini artırır.

  Doğuştan oluşan bozuklukları önler

  Patlıcanda bulunan folat ve folik asit, fetüsün büyümesini destekler ve bu da anne adayının beslenmesinin önemli bir bölümünü oluşturur. Aynı zamanda, bebeklerin nöral tüp defektlerinin korunmasına ve beyin gelişimlerine yardımcı olur.

  Yani, sağlıklı bir hamilelik için, patlıcan tüketimi bir alışkanlık haline getirilmelidir.

  Kolesterol seviyesini düşürür

  Birçok çalışma, patlıcanın kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Nasunin, terpen fitoesterleri ile birlikte, vücuttaki kan akışını iyileştirerek kan damarlarının duvarlarının gevşemesine yardımcı olur.

  Enerji sağlar

  Patlıcan, vücudun enerji üretmek için proteinleri, karbonhidratları ve yağları parçalamasına yardımcı olan suda çözünebilen niasin (B3 vitamini) içerir. Bu vitamin ayrıca doğrudan kolesterol ve yağ asitleri üretimine katılır.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  C vitamini açısından yüksek olmamasına rağmen, patlıcan güçlü bir besin maddesi ve antioksidanların varlığından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Bu elementler vücudu yabancı cisim işgalinden koruyan antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca, zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur, vücudu ve hücreleri ciddi hasarlardan korur.

  Bebekler için faydalıdır

  Patlıcanı, bebekler için ideal bir besin maddesi haline getiren A ve K vitaminleri, kalsiyum ve folat bakımından zengin olmasıdır. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenli hale getirmeye yardımcı olan diyet lifi içerir. 8-10 ay arasındaki bebeklere, tercihen önce kabuksuz verilebilir.

  Karaciğer sağlığını geliştirir

  Patlıcan karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için mükemmel bir seçimdir. Karaciğerdeki safra üretimini artırmaya yardımcı olur, fazla yağları eritir ve karaciğer yetmezliği olasılığını önler. Patlıcan yemek, karaciğer ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

  Asit reflüye iyi gelir

  Patlıcan asit reflüyü iyileştirmek için en iyi doğal yiyeceklerden biridir. Doğada alkali olduğundan, midede ekstra asidi nötralize eder, mide ekşimesini ve asitliği giderir.

  Kabızlığı azaltır

  Patlıcan vücut ısısını azaltabilir. Aynı zamanda, uygun peristalsis hareketini sağlayarak, kalın bağırsakta yiyecek durgunluğunun olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Ek olarak, patlıcan, eski, sindirilmemiş gıdalardan kaynaklanan sistemde ısı toksinlerinin üretimini önler.

  Gut tedavisi

  Kandaki artan ürik asit düzeylerinin neden olduğu gut, patlıcanın yardımıyla kolayca tedavi edilebilir.

  Kandaki ürik asit seviyeleri, vücuttaki pürinlerin (nitrojen bazlı bileşikler) parçalanmasına büyük ölçüde bağımlıdır. Patlıcan pürin açısından oldukça düşük olduğundan, otomatik olarak gut dostu sebzelerden biridir.

  Hemoroid tedavisi için faydalıdır

  Hemoroidi tedavi etmek için patlıcanı şu şekilde kullanabilirsiniz:

  Malzemeler

  • 3 ila 5 ince dilim patlıcan

  Yapılışı

  – Etkilenen bölgeye taze patlıcan dilimleri sürün ve kanama durana kadar bekleyin.

  – Semptomlar azalana kadar bu işlemi günde bir kez tekrarlayın.

  Not: Alternatif olarak, 2: 5 oranında ezilmiş patlıcan ve tuzsuz tereyağını karıştırarak bir merhem hazırlayın. Bunu etkilenen alana günde iki kez uygulayın.

  Uykusuzluğu azaltır

  Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız ve kendinizi yatakta dönerken buluyorsanız, uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz. Patlıcan, uykusuzluğu tedavi edebilen süper yiyeceklerden biri olarak lanse edilir.

  Patlıcanda bulunan GABA (gamma-aminobutirik asit) zihni sakinleştirir ve uykuyu iyileştirir.

  Peptik ülserlerin tedavisine yardımcı olur

  Patlıcan, mide astarını yumuşatarak peptik ülserlerin iyileştirilmesine yardımcı olan soğutma özelliklerine sahiptir. Ayrıca peptik ülserin kansere dönüşme şansını daha da azaltan güçlü antioksidanlar açısından da zengindir.

  Siğilleri hafifletir

  Patlıcanın antimikrobiyal ve antiviral özellikleri, çirkin siğillerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. İhtiyacınız olan şey bir patlıcan parçasını çıkarmak (siğil büyüklüğünden biraz daha büyük) ve etkilenen bölgeye sıkıca bantlamaktır. Birkaç saat bekleyin ve çıkarın. Siğillerden kurtulmak için bu işlemi tekrarlayın.

  Göz sağlığına faydalıdır

  Patlıcan, lutein açısından zengindir. Antioksidan, körlüğün ve görme bozukluğunun ana nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önleyebilir. 

  patlıcan bağırsakları çalıştırır mı

  Patlıcanın Cilde Faydaları

  Patlıcan ciltte harikalar yaratan besinler açısından zengindir. Cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmenin yanı sıra, yaşlanma belirtilerini azaltmaya da yardımcı olur.

  Kusursuz bir cilt sağlar

  Patlıcan, mineraller, vitaminler ve diyet lifi bakımından zengindir. Böylece vücut sistemini içten temiz tutar, bu da cildi kusursuz hale getirir.

  Cilde parlaklık kazandırır

  Güneşe sürekli maruz kalmak, cildi donuk ve cansız hale getirebilir. Patlıcan iyi miktarda su içerir. Bu, vücudu ve cildi nemlendirir. Mineraller ve vitaminler de net ve pürüzsüz bir ton verir. Bu harika sebzeyi tüketmek, cildi yumuşak ve parlak hale getirir.

  Cildin esnek hale gelmesine yardım eder

  Cilt özellikle kış aylarında kuruyabilir. Soğuk hava, cildin doğal nemini keser, kurutarak kaşınmasına neden olur.

  Endişelenmeyin, patlıcan bu konuda harikadır. Su içeriği cildi nemlendirir, yumuşak ve esnek yapar. Yüzünüzü gün boyu nemlendirmek için yüzünüze ve boynunuza bu maskeyi kullanın:

  Malzemeler

  • 50 gram rendelenmiş patlıcan
  • 2 yemek kaşığı aloe suyu
  • 1 tatlı kaşığı organik bal

  Yapılışı

  – Pürüzsüz bir macun oluşana kadar malzemeleri karıştırın.

  – Bu maskenin iki aşamada uygulanması gerekir. İlk olarak, bu macunun bir kısmını temiz yüzünüze uygulayın ve iyice emmesini sağlayın. Sonra kalanını uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekleyin.

  – Temiz bir pamuk topu kullanarak silin.

  – Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve birkaç saniye boyunca bir parça kozmetik buz parçası ile ovun.

  – Güvenilir bir nemlendirici uygulayarak bitirin.

  – Bu maskeyi haftada iki kez kullanabilirsiniz.

  Yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir

  Yaşınızdan daha genç görünme hayali, patlıcan gibi mutfak malzemeleriyle kolayca sağlanabilir. Patlıcanın kabuğu bir çok antosiyanine sahiptir ve bu antioksidanlar yaşlanma karşıtı ajanlar olarak hareket eder.

  Aktinik keratoz tedavisi

  Temel olarak D vitamini yapmak için güneşe çıkmak zorundayız. Ancak, her şeyin fazlası kötüdür – zararlı güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, ciltte hasara yol açabilir, pul pul ve kırmızı lekelere neden olabilir. Bu duruma aktinik keratoz denir.

  Patlıcan cildi yatıştırmak için etkili olan besleyici maddeler bakımından zengindir. Elma sirkesi ile birlikte kullanıldığında son derece etkilidir. Kendi patlıcan kreminizi nasıl yapabilirsiniz?

  Malzemeler

  • 1 su bardağı patlıcan
  • 1 buçuk bardak elma sirkesi

  Yapılışı

  – Kıyılmış patlıcanı bir kavanoza koyun ve üzerine elma sirkesi dökün.

  – Bu kavanozu buzdolabınıza koyun ve sirke kararıncaya kadar en az üç gün bekletin.

  – Kreminiz kullanıma hazır. İçine pamuk topunu batırın ve etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

  Patlıcanın Saça Faydaları

  Patlıcan, saç maskelerinde çok kullanılmayan bir malzemedir ancak bu onun daha az etkili olduğu anlamına gelmez.

  Saçı güçlendirir

  Patlıcan yüksek bir su içeriğine sahip olduğundan, kafa derisini içten besleyerek daha güçlü saç kökleri sağlamaya yardımcı olur.

  Küçük bir patlıcanı doğrayın ve kafa derisini bununla 10-15 dakika boyunca ovalayın. Ilık su ve hafif bir şampuanla yıkayın. İstediğiniz sonuçları almak için haftada bir kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

  Saç derisini sağlıklı yutmaya yardımcı olur

  Patlıcan, saç derisini besleyen ve sağlıklı tutan iyi miktarda mineral ve vitamin içerir. Bu nedenle kepek, kaşıntı ve kafa derisi hastalıkları da dahil olmak üzere kafa derisi ile ilgili sorunlar için etkilidir.

  Aşağıdaki saç maskesini kullanarak saç derinizi nemlendirin.

  Malzemeler

  • 1 patlıcan
  • 1/2 salatalık
  • 1/2 avokado
  • 1/3 bardak ekşi krema

  Yapılışı

  – Düzgün bir macun oluşana kadar tüm malzemeleri karıştırın.

  – Bu macunu saçınıza ve saç diplerine eşit olarak uygulayın ve yarım saat bekletin.

  – Hafif bir şampuan ve ılık su kullanarak yıkayın.

  – Daha düzgün ve güzel saçlar için bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz.

  Saç uzamasını teşvik eder

  Bu patlıcanın şaşırtıcı faydalarından biridir. Patlıcan saçın uzamasını arttıran saçların foliküllerini uyarmaya yardımcı olan enzimlere sahiptir.

  Saç dokusunu iyileştirir

  Sert ve kuru saçları olan insanlar daha fazla patlıcan yemelidir. Saça sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve genel dokusunu da iyileştirir.

  Patlıcanın Zararları Nelerdir?

  Patlıcanın kendisiyle ilişkili birkaç risk faktörü vardır. Aşırı patlıcan tüketimi alerji, solanin zehirlenmesi ve oksalat böbrek taşı gibi yan etkilere neden olabilir.

  Alerjiye neden olabilir

  Patlıcan, alerjik reaksiyonlarla ilişkili it üzümü sebze ailesine aittir.

  Çok nadir durumlarda, belirli bir lipid transfer proteini nedeniyle bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  Belirtiler arasında nefes almada zorluk, şişme ve kurdeşen bulunur. Nadir durumlarda, patlıcan anafilaksiye de (aşırı duyarlılık durumu) neden olabilir. Herhangi bir alerjik reaksiyon yaşarsanız, patlıcan yemeyi bırakın ve bir doktora danışın.

  Demir emilimini bozabilir

  Nasunin, patlıcan kabuğundaki demire bağlanan ve onu hücrelerden uzaklaştıran bir antosiyanindir. Diğer bir deyişle demiri şelat eder. Demir emilimini azaltabilir. Bundan dolayı, düşük demir seviyesine sahip kişilerin patlıcandan uzak durması daha iyidir.

  Solanin zehirlenmesine neden olabilir

  Solanin, patlıcanda bulunan doğal bir toksindir. Fazla patlıcan yemek, kusma, mide bulantısı ve uyuşukluğa neden olabilir.

  Patlıcanı düşük-orta seviyelerde tüketmek herhangi bir zarar vermeyebilir. Ancak herhangi bir acil durumda bir sağlık uzmanına danışın.

  Böbrek taşı riskini artırabilir

  Patlıcan oksalat içerir ve bu da bazı insanlarda böbrek taşı riskini artırabilir. Ancak, yeterli veri bulunmamaktadır. Böbrek taşı riskiniz varsa, patlıcan yemek konusunda dikkatli olun.

  patlıcan çeşitleri nelerdir

  Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

  Patlıcan pürüzsüz, parlak bir kabuğa sahiptir ve mor renktedir. Biraz acı tadı vardır. Patlıcanı tuza yatırmak, nemi ve ayrıca acı tada katkıda bulunan bileşenleri çeker. Ayrıca bu işlem pişirme sırasında yağ emilimini de azaltacaktır.

  Bunun için:

  Patlıcanı kesmek için daima paslanmaz çelik bir bıçak kullanın. Karbon çeliği, patlıcanda bulunan besinlerle reaksiyona girerek sebzenin kararmasına neden olabilir.

  – Besin içeriğini artırmak için patlıcanı kabuğuyla birlikte alın.

  Patlıcanı istenilen büyüklükte ve şekilde kesin. Üzerine biraz tuz serpin ve en az 30 dakika bekletin. Bu, su içeriğini azaltacak ve pişirme sırasında daha az yağ emmesini sağlayacaktır.

  Patlıcanların tuzlanması da acı tadı bir ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır. Tuzladıktan sonra patlıcanları durulayın. Bu, fazla tuzu onlardan uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

  – Patlıcanı bir bütün olarak pişirirseniz, bir çatalla kabuğunda çok sayıda küçük delik açtığınızdan emin olun. Bu, buharın geçmesine yardımcı olacaktır. Pişirdikten sonra patlıcanın içinden bir bıçak geçirin. Kolay geçerse yenmeye hazırdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ