Patlamış Mısır Faydası, Zararı, Kalorisi ve Besin Değeri

   

  Patlamış mısır, en çok tüketilen atıştırmalıklardan biridir. Önemli besinlerle doludur ve çeşitli sağlık yararları sunar.

  Ancak aşırı yemeye neden olabilecek çok miktarda yağ ve tuzla hazırlanır. Bu nedenle doğru şekilde hazırlamak çok önemlidir.

  Nasıl hazırladığınıza bağlı olarak sağlıklı veya sağlıksız bir seçenek olabilir. Bu yazıda “patlamış mısır faydası, zararları, besin değeri”, “patlamış mısır kaç kalori, neye iyi gelir” konularına değinilecektir.

  Patlamış mısır nedir?

  Sıcağa maruz kaldığında “patlayan” bir mısır türüdür. Her bir mısır tanesinin merkezinde, ısıtıldığında genişleyen ve sonunda tanenin patlamasına neden olan az miktarda su bulunur.

   

  patlamış mısır protein

   

  Patlamış Mısır Besin Değeri

  Tam tahıllı bir besindir ve bazı önemli besinler açısından doğal olarak yüksektir. Birçok çalışma tam tahıl tüketimini inflamasyonun ve kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilendirmiştir.

  Evde ateşte patlatılan 100 gramlık patlamış mısırın besin içeriği şöyledir:

   

  B1 Vitamini (Tiamin): RDI’nin  % 7’si.

  B3 Vitamini (Niasin): RDI’nin % 12’si.

  B6 Vitamini (Piridoksin): RDI’nin % 8’i.

  Demir: RDI’nin % 18’i.

  Magnezyum: RDI’nin % 36’sı.

  Fosfor: RDI’nin % 36’sı.

  Potasyum: RDI’nın % 9’u.

  Çinko: RDI’nin % 21’i.

  Bakır: RDI’nin % 13’ü.

  Manganez: RDI’nin % 56’sı.

   

  Patlamış Mısır Kalori

  100 gram patlamış mısır 387 kalori, 13 gram protein, 78 gram karbonhidrat ve 5 gram yağ içerir. Bu porsiyon ayrıca 15 gram civarında lif sağlar. O yüzden en iyi lif kaynaklarından biridir.

   

   

  Patlamış Mısır Faydaları

   

  Polifenol antioksidanlar bakımından yüksektir

  Polifenoller, hücreleri serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlardır. Scranton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma patlamış mısırın çok büyük miktarda polifenol içerdiğini göstermiştir.

  Polifenol, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır. Buna daha iyi kan dolaşımı, daha iyi sindirim sağlığı ve birçok hastalık riskinde azalma dahildir.

  Birkaç çalışma da polifenollerin prostat ve meme kanseri dahil olmak üzere kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

   

   

  Lif oranı yüksektir

  Lif bakımından çok yüksek bir atıştırmalıktır. Araştırmaya göre, diyet lifi kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalığın riskini azaltır. Lif ayrıca kilo vermeye yardımcı olur ve sindirim sağlığını geliştirir.

  Önerilen günlük lif alımı kadınlar için 25 gram, erkekler için 38 gramdır. 100 gram patlamış mısır, 15 gram lif içerir ve bu da günlük lif gereksinimlerinizi karşılamak için uygun bir besin olduğunun işaretidir.

   

   

  Patlamış mısır kilo yapar mı?

  Patlamış mısır kilo aldırır mı ya da zayıflatır mı?

  Lif bakımından yüksek, enerji yoğunluğuna göre kalorisi nispeten düşüktür. Bütün bunlar kilo vermeyi sağlayan bir yiyeceğin özellikleridir.

  Bardak başına 31 kalori ile patlamış mısır, diğer popüler atıştırmalık yiyeceklere göre çok daha az kalori içerir. Bir çalışmada patlamış mısır ve patates cipsi yedikten sonra tokluk duyguları karşılaştırıldı. 15 kalorilik patlamış mısırın 150 kalorilik patates cipsi kadar doyurduğunu bulundu.

   

  Diyette patlamış mısır yenir mi?

  Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı kilo vermeye yardımcı olur yani diyet yaparken tüketilebilecek bir atıştırmalıktır. Burada önemli olan dozunda tüketmektir. Çok fazla yerseniz fazla kalori alacağınızdan dolayı kilo da aldırabilir.

   

   

  Patlamış Mısır Zararlı mı?

   

  Hazır patlamış mısır zararlıdır

  Patlamış mısırın pakette satılanları evde hazırlananlar kadar sağlıklı değildir. Birçok ürün zararlı trans yağlar içeren hidrojenlenmiş veya kısmen hidrojenlenmiş yağlar kullanılarak yapılır.

  Çalışmalar, trans yağları kalp hastalığı ve diğer ciddi hastalıkların riskinde artışla ilişkilendirmiştir.

   

   

  Hazırlama yöntemi önemlidir

  Yukarıda sayılan faydalarına rağmen, hazırlanma şekli, beslenme kalitesini büyük ölçüde etkiler. Evde patlatıldığında kalorisi çok düşüktür, ancak hazır bazı türlerde kaloriler oldukça yüksektir. Sinema salonlarından satın alınan çeşitler genellikle sağlıksız yağlar, yapay aroma ve yüksek miktarda şeker ve tuzla yapılır.

  Bu içerik maddeleri yalnızca önemli miktarda kalori eklemekle kalmaz, aynı zamanda sağlıksız olmasına da neden olur.

   

  yağsız patlamış mısır kaç kalori

   

  Diyet ve Yağsız Patlamış Mısır Tarifi

  İşte sağlıklı patlamış mısır yapmak için basit bir tarif:

   

   

  Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

   

  Malzemeler

  – 2 yemek kaşığı zeytinyağı

  – 1/2 bardak mısır tanesi

  – 1/2 çay kaşığı tuz

   

  Yapılışı

  – Yağı ve mısır tanelerini büyük bir tencereye koyun ve kapağını kapatın.

  – Orta-yüksek ateşte yaklaşık 3 dakika veya patlama duruncaya kadar pişirin.

  – Ateşten alın ve servis tabağına dökün.

  – Tuz ekleyin.

   

  Sonuç olarak;

  Patlamış mısır, vitaminler, mineraller ve polifenol antioksidanlar gibi bazı önemli besinlerde yüksektir. Aynı zamanda en iyi lif kaynaklarından biridir. Sağlıklı şekilde hazırlamak ve ölçülü tüketmek, kilo kaybına dahi yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ