Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir? | diyetz

Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • 2.020 kez görüntülendi.

 

Patates çok yönlü bir kök sebzedir ve pek çok evde bulunan temel gıda maddesidir. “Solanum tuberosum” bitkisinin kökleri üzerinde yetişen yeraltı yumrularıdır.

 

Yetiştirilmesi kolay olan bu sebze çeşitli besinler ile doludur. Bu yazıda “patates nedir”, “patatesin fayda ve zararları” gibi “patates hakkında bilgi” verilecektir.

 

patates çeşitleri

 

Patates nedir?

Dünya çapında tüketilen, yenilebilir bir  yumru türüdür. Bilimsel olarak “Solanum tuberosum” olarak bilinen bitki ailesine aittir. Şu anda renk, boyut ve besin içeriği aralığında 1,500-2,000 farklı türe sahip çeşitleri bulunmaktadır ve 160 ülkede yetiştirilmektedir.

 

 

Patates Çeşitleri

Dünya çapında yetiştirilen farklı patates cinsleri vardır. En çok bilinenler şunlardır;

 

Russet

Bu klasik çeşitidir. Pişirme için idealdir, ayrıca kızartma ve püresi de yapılır.

Fingerling

Bunlar parmak şeklinde ve küçüktür. Doğal olarak küçük büyürler.

Kırmızı

Mumsu bir yapıya sahip, bu yüzden etleri pişirme sürecinin tamamı boyunca sert kalır. İnce ama canlı kırmızı kabukları vardır.

Beyaz

Pişirdikten sonra bile şeklini korur. En yaygın olarak salatalarda kullanılır.

Sarı

Altın rengi kabuğu, sarı ila altın rengi eti vardır. Izgara ya da fırında pişirmek için daha uygundur.

Mor

Nemli ve sert etleri vardır ve salatalara canlı bir renk katarlar. Bu tür patatesin mor rengi en iyi mikrodalga fırında ​​korunur.

 

 

Patatesin Faydaları

 

Patatesin Faydaları Nelerdir?

 

 

Antioksidanlar içerir

Bu kök sebze flavonoidler, karotenoidler ve fenolik asitler gibi bileşikler açısından zengindir. Bu bileşikler, serbest radikaller olarak bilinen potansiyel olarak zararlı molekülleri nötralize ederek, vücutta antioksidanlar olarak hareket ederler. Serbest radikaller biriktiğinde, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalık riskini artırır.

 

Örneğin, bir test tüpü çalışması, patateste bulunan antioksidanların, karaciğer ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini baskılayabildiğini bulmuştur.

 

Çalışmalar ayrıca, mor patates gibi renkli çeşitlerin, beyaz patatesten üç ila dört kat daha fazla antioksidan içerdiğini belirlemiştir. Bu onların serbest radikalleri nötrleştirmede potansiyel olarak daha etkili olduğunu gösterir.

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Patates, dirençli nişasta olarak bilinen özel bir nişasta türü içerir. Bu nişasta, vücut tarafından tamamen parçalanmaz ve tam olarak emilmez. Bunun yerine, bağırsaktaki yararlı bakteriler için besin kaynağı haline geldiği kalın bağırsağa ulaşır.

 

Araştırmalar, dirençli nişastayı, insülin direncinin azaltılması dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlamaktadır ki, bu da kan şekeri kontrolünü geliştirir.

 

Patatesin dirençli nişasta içeriği artırılabilir. Haşlanmış patatesi bir gece buzdolabında saklayın ve soğuk olarak tüketin.

 

 

Sindirim sağlığını geliştirir

Bu kök sebzedeki dirençli nişasta ayrıca sindirim sağlığına da faydalıdır. Dirençli nişasta kalın bağırsağa ulaştığında, yararlı bağırsak bakterileri için gıda haline gelir. Bu bakteriler onu sindirir ve kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür. Bu dirençli nişasta, çoğunlukla kısa zincirli yağ asidi bütiratına dönüştürülür – bağırsak bakterileri için tercih edilen besin kaynağıdır.

 

Çalışmalar, bütiratın kolondaki inflamasyonu azaltabildiğini, kolonun savunmasını güçlendirdiğini ve kolorektal kanser riskini azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca bütirat, Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve divertikülit gibi inflamatuar bağırsak bozuklukları olan hastalara da faydalıdır.

 

patates hakkında bilgi

 

Patates zayıflatır mı?

Besleyici olmasının yanı sıra, inanılmaz derecede tok tutan bir besindir. Tok tutan besinler, açlık krizlerini azalttığı için kilo korumaya veya kilo vermeye yardımcı olur.

 

Bazı kanıtlar, proteinaz inhibitörü 2 (PI2) olarak bilinen patates proteininin iştahı azaltabildiğini göstermektedir. Bu proteinin, tokluk hislerini destekleyen bir hormon olan kolesistokinin (CCK) salınımını arttırdığı görülmektedir. Patates ile zayıflamada önemli nokta kızartma veya cips gibi yüksek kalorili çeşitlerini tüketmemektir.

 

 

Son derece kullanışlıdır

Sağlıklı olmasının yanında çok yönlü ve kullanışlı bir sebzedir. Kızartma, haşlama, pişirme ve buğulama da dahil olmak üzere birçok şekilde hazırlanabilir.

 

Ancak kullandığınız yağ miktarını iyi ayarlamalısınız. Özellikle kızartma gibi pişirme yöntemlerinde çok miktarda yağ kullanmak, kalori içeriğini önemli ölçüde artırır. Bunun yerine, patatesi dilimleyin, zeytinyağı ve biberiye serperek fırında kızartın.

 

 

Patates Zararları

 

Dünya çapında çok çeşitli yemeklerde kullanılan patates faydaları yukarıda belirtilmiştir. Ancak bazı olumsuz tarafları da vardır. İşte patatesin zararları

 

 

Bazı türleri kilo aldırabilir

Çalışmalar, bazı patates ürünlerini yemenin kilo almaya neden olduğunu tespit etti. Bu çalışmalar; patates kızartması ve cipsi gibi işlenmiş ürünlerin bel çevresini kalınlaştırdığını tespit etti.

 

Kızartma ve cips gibi bazı işlenmiş patates ürünleri, haşlanmış, buğulanmış veya kavrulmuş olanlardan daha fazla kalori ve yağ içerir. Aşırı kalori, besin kaynağından bağımsız olarak kilo alımına neden olur.

 

Orta derecede ve dengeli bir beslenmenin parçası olarak yendiği zaman, işlenmemiş patatesin kilo almaya yol açması muhtemel değildir.

 

patatesin fayda ve zararları

 

Sık tüketim kan basıncını artırabilir

Bazı çalışmalar, bu kök sebzenin kan basıncında artışa neden olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, 20 yıllık bir süre boyunca 187.000’den fazla katılımcıyı izleyen üç büyük çalışmanın sonuçlarına baktı. Fırında pişmiş, haşlanmış ve püresi yapılmış olanların yanı sıra kızartması gibi işlenmiş patates ürünlerinin tüketiminin yüksek tansiyon geliştirme riskini artırdığı bulundu.

 

Bu patatesin yüksek glisemik yüküne bağlıdır. Glisemik yük, belirli gıdaların kan şekerini arttırma derecesini ölçer. Çalışmalar, yüksek glisemik bir beslenmenin yüksek tansiyona bağlı olabileceğini gösteriyor. Üstelik, obezite, yüksek tansiyon riskini de artırır.

 

 

Glikoalkaloid içerir

Glikoalkaloidler, bitki örtüsü familyasında bulunan kimyasal bileşiklerin toksik bir ailesidir. Bu kök sebze, solanine ve chaconine adı verilen iki spesifik türü içerir. Yeşil patates, özellikle glikoalkaloidler bakımından yüksektir.

 

Bu sebze, ışığa maruz kaldığında klorofil denilen bir molekül üretir ve yeşil renk alır. Klorofilin üretilmesi mutlaka bozulma olduğunu göstermese de, ışığa maruz kalma, glikoalkaloid konsantrasyonunu artırır.

 

Yüksek miktarda tüketildiğinde, glikoalkaloidler toksik olabilir ve sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

 

Bir hayvan çalışması, patateste bulunan glikoalkaloidlerin sindirim sağlığını etkileyebileceğini ve hatta inflamatuar bağırsak hastalığını ağırlaştırdığını gösterdi. Ancak normal miktarlarda tüketildiğinde, glikoalkaloidlerin olumsuz etkilere neden olma ihtimali düşüktür.

 

Sonuç olarak;

Patates vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir, bu da onları çok sağlıklı bir besin yapar. Kan şekeri kontrolünü geliştirme, kalp hastalığı riskini azaltma ve bağışıklık fonksiyonunu artırma gibi çeşitli etkileyici sağlık faydaları vardır. Ayrıca sindirim sağlığını iyileştirir ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

 

Oldukça tok tutar yani açlık krizlerini ve iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olur. Ancak büyük miktarlarda tüketildiğinde kilo alımı ve artmış kan basıncı da dahil olmak üzere potansiyel bir takım olumsuz etkileri vardır.

 

Önemli olan bu kök sebzeyi dengeli bir beslenmenin parçası olarak, sağlıklı pişirme yöntemleri ile tüketmektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ