Patatesin Sağlık ve Beslenme Faydaları

 

 

Patates çok yönlü bir kök sebzedir ve pek çok evde bulunan temel gıda maddesidir. “Solanum tuberosum” bitkisinin kökleri üzerinde yetişen yeraltı yumrularıdır.

 

Patates ucuzdur, büyümesi kolay ve çeşitli besinler ile doludur. İşte patatesin sağlık ve beslenme yararları…

 

 

 

Besin yüklüdür

 

Patates, birçok vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır.

 

Bir orta boy pişmiş kabuklu patates (173 gram), şu besin öğelerini içerir.

 

 • Kalori: 161

 

 • Yağ: 0.2 gram

 

 • Protein: 4.3 gram

 

 • Karbonhidrat: 36.6 gram

 

 • Lif: 3.8 gram

 

 • C Vitamini: RDI’nın % 28’i

 

 • B6 Vitamini: RDI’nın % 27’si

 

 • Potasyum: RDI’nın % 26’sı

 

 • Manganez: RDI’nın % 19’u

 

 • Magnezyum: RDI’nın % 12’si

 

 • Fosfor: RDI’nın % 12’si

 

 • Niasin: RDI’nın % 12’si

 

 • Folat: RDI’nın % 12’si

 

 

Patatesin besin içeriği, çeşitliliğe ve nasıl hazırlandıklarına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, patates kızartması, haşlamasından daha fazla kalori ve yağ içerir.

 

Patatesin kabuğunun çok miktarda vitamin ve mineral içerdiğini de belirtmek gerekir. Patatesi soyma besin içeriğini önemli ölçüde azaltabilir.

 

 

 

Antioksidanlar içerir

 

Patates flavonoidler, karotenoidler ve fenolik asitler gibi bileşikler açısından zengindir.

 

Bu bileşikler , serbest radikaller olarak bilinen potansiyel olarak zararlı molekülleri nötralize ederek vücutta antioksidanlar olarak hareket ederler. Serbest radikaller biriktiğinde, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalık riskini arttırabilirler.

 

Örneğin, bir test tüpü çalışması, patateste bulunan antioksidanların, karaciğer ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini baskılayabildiğini bulmuştur.

 

Çalışmalar ayrıca, mor patates gibi renkli patateslerin beyaz patateslerden üç ila dört kat daha fazla antioksidan içerebileceğini bulmuşlardır. Bu onların serbest radikalleri nötrleştirmede potansiyel olarak daha etkili olmasını sağlar.

 

Bununla birlikte, bu kanıtların çoğu test tüpü çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir sağlık önerisi yapmadan önce daha fazla insan temelli araştırma gereklidir.

 

 

 

Kan şekeri kontrolünü geliştirebilir

 

Patates, dirençli nişasta olarak bilinen özel bir nişasta içerir.

 

Bu nişasta, vücut tarafından tamamen parçalanmaz ve tam olarak emilmez. Bunun yerine, bağırsağınızdaki yararlı bakteriler için besin kaynağı haline geldiği kalın bağırsağa ulaşır.

 

Araştırmalar, dirençli nişastayı, insülin direncinin azaltılması dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağladı, ki bu da kan şekeri kontrolünü geliştirmektedir.

 

Bir hayvan çalışmasında, dirençli nişasta ile beslenen fareler, insülin direncinin azaldığını gösterdi. Bu, vücutlarının fazla şekeri kandan arındırmak için daha etkili olduğu anlamına gelir.

 

Bir çalışmada, on kişi, dört haftalık bir süre boyunca günde 30 gram dirençli nişasta ile beslendi. Bilim insanları dirençli nişastanın insülin direncini % 33 azalttığını bulmuşlardır.

 

İlginç bir şekilde, patatesin dirençli nişasta içeriğini de arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için, haşlanmış patatesi bir gece buzdolabında saklayın ve soğuk olarak tüketin.

 

 

 

Sindirim sağlığını geliştirebilir

 

Patatesteki dirençli nişasta ayrıca sindirim sağlığını da iyileştirebilir.

 

Dirençli nişasta kalın bağırsağa ulaştığında, yararlı bağırsak bakterileri için gıda haline gelir. Bu bakteriler onu sindirir ve kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür.

 

Patatesteki dirençli nişasta, çoğunlukla kısa zincirli yağ asidi bütiratına dönüştürülür – bağırsak bakterileri için tercih edilen besin kaynağıdır.

 

Çalışmalar, bütiratın kolondaki inflamasyonu azaltabildiğini, kolonun savunmasını güçlendirdiğini ve kolorektal kanser riskini azaltabildiğini göstermiştir.

 

Ayrıca bütirat, Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve divertikülit gibi inflamatuar bağırsak bozuklukları olan hastalara yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, bütiratı çevreleyen kanıtların çoğu test tüpü veya hayvan çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Öneriler yapmadan önce daha fazla insan temelli araştırma gereklidir.

 

 

 

Doğal olarak Glütensizdir

 

Glütensiz diyet dünya çapında en popüler diyetler biridir. Bu, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein ailesi olan glüteni ortadan kaldırmayı içerir. Çoğu insan glüteni tükettiğinden olumsuz semptomlar yaşamaz.

 

Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan veya glüten duyarlılığı olan kişiler, glüten içeren gıdaları tüketirken ciddi rahatsızlık yaşayabilirler. Semptomlar arasında keskin mide ağrısı, ishal, kabızlık, şişkinlik ve deri döküntüleri sayılabilir.

 

Glütensiz bir diyet uygularsanız, diyetinize patates ekleyebilirsiniz. Doğal olarak glütensizdirler, bu da rahatsız edici semptomları tetiklemeyecekleri anlamına gelir.

 

Patates glütensizdir ancak yemeğini yaparken kullandığınız sos veya diğer malzemeler glüten içerebilir.birçok ortak patates tarifleri değildir.

 

 

 

İnanılmaz derecede tok tutar

 

Besleyici olmasının yanı sıra, patates inanılmaz derecede tok hissettirmektedir.

 

Bir çalışmada, 11 kişi 38 yaygın gıda ile beslendi ve nasıl yapıldığına bağlı olarak gıdaların tokluk açısından derecelendirilmesi istendi. Patates, hepsinden en yüksek tokluk oranını aldı.

 

Patates, en az tok tutan gıda maddesi olarak sıralanan, kruvasana göre yedi kat daha fazla tok tutan bir gıda olarak değerlendirilmiştir.

 

Tok tutan besinler, açlık krizlerini azalttığı için kilonuzu korumanıza veya kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Bazı kanıtlar, patates proteinaz inhibitörü 2 (PI2) olarak bilinen patates proteininin iştahı azaltabildiğini göstermektedir. Bu proteinin, tokluk hislerini destekleyen bir hormon olan kolesistokinin (CCK) salınımını arttırdığı görülmektedir.

 

 

 

Son derece kullanışlı

 

Patates sağlıklı değil, aynı zamanda lezzetli ve çok yönlüdür de.

 

Patates, haşlanmış, pişmiş ve buğulama da dahil olmak üzere birçok şekilde hazırlanabilir. Bununla birlikte, çok miktarda yağ kullanırsanız, patatesi kızartma kalori içeriğini önemli ölçüde artırabilir.

 

Bunun yerine, patatesi dilimleyin ve daha sonra zeytin yağı ve biberiye serperek fırında kızartın.

 

Besinlerin çoğunun bulunduğu patatesin kabuğunu çıkarmamaya dikkat edin. Bu, patatesten maksimum miktarda besin almanızı sağlayacaktır.

 

Sonuç olarak;

Patates vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir, bu da onları çok sağlıklı bir besin yapar.

 

Çalışmalar, patatesi ve besin maddelerini gelişmiş kan şekeri kontrolü, azaltılmış kalp hastalığı riski ve daha yüksek bağışıklık gibi çeşitli etkileyici sağlık faydalarına bağlamıştır.

 

Ayrıca sindirim sağlığını iyileştirebilir ve yaşlanma belirtileriyle savaşabilirler.

 

Patates oldukça tok tutar yani açlık krizlerini ve iştahı hafifleterek kilo vermenize yardımcı olabilirler.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: