Paprika Biber Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Paprika Biber Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Besin Değeri

   

  PaprikaCapsicum annuum” bitkisinin biberlerinden kurutularak yapılan bir baharattır. 

  Kırmızı, turuncu ve sarı gibi çeşitli renklerde bulunur. Kırmızı paprika biber dünya çapında, özellikle pirinç yemekleri ve et yemeklerinde kullanılır.

  Paprika biber önemli antioksidanlar içerir, aynı zamanda vitamin ve mineraller bakımından da zengindir.

   

   

  Paprika Biber Besin Değeri

  1 yemek kaşığı (6.8 gram) kırmızı biber baharatı faydalı bileşikler ile birlikte çok çeşitli mikrobesinler sağlar. 

   

  Kalori: 19

  Protein: 1 gramdan az

  Yağ: 1 gramdan az

  Karbonhidrat: 4 gram

  Lif: 2 gram

  A Vitamini: Günlük Değerin % 19’u (DV)

  E Vitamini: DV’nin % 13’ü

  B6 Vitamini: DV’nin % 9’u

  Demir: dv % 8

   

  Bu baharat ayrıca serbest radikal denilen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarlarıyla mücadele eden çeşitli antioksidanlar içerir. 

  Serbest radikal hasarı, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek bu durumların önlenmesine yardımcı olur. 

  Kırmızı paprika biberdeki başlıca antioksidanlar karotenoid ailesine aittir ve beta karoten, kapsanthin, zeaksantin ve lutein içerir. 

   

   

  Paprika Biber ve Baharatın Faydaları

   

  paprika yapımı

   

  Göz sağlığını korur

  Paprika, E vitamini, beta karoten, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere göz sağlığını koruyan çeşitli besinler içerir.

  Araştırmalar bu besin maddelerinin bazılarının yüksek tüketiminin, yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) ve katarakt riskinin azalmasına bağlamaktadır. 

  Özellikle, antioksidan görevi gören lutein ve zeaksantin, gözlere zarar gelmesini önler.

   

   

  İltihabı azaltır

  Bazı kırmızı biber türleri, özellikle acı olanları, kapsaisin bileşiği içerir. Kapsaisin, iltihap ve ağrıyı azaltmak için sinir hücrelerindeki alıcılara bağlanır. Bu nedenle, artrit, sinir hasarı ve sindirim sorunları da dahil olmak üzere çeşitli inflamatuar ve otoimmün koşullara karşı koruma sağlar. 

  Bazı çalışmalar, kapsaisin içeren topikal kremlerin, artrit ve sinir hasarının neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. 

   

   

  İyi kolesterolü yükseltir

  Bu popüler baharatta bulunan bir karotenoid olan kapsanthin, kalp hastalığı riskinin düşmesi ile ilişkili olan HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yükseltebilir.

  Kırmızı paprika biberdeki karotenoidler, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olan toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin düşmesine de yardımcı olabilir.

   

   

  Antikanser etkilere sahiptir

  Kırmızı paprika biberdeki sayısız bileşik, kansere karşı koruma sağlar. 

  Beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi bazı kırmızı biber karotenoidlerinin, bazı kanserlerin riskini artırdığı düşünülen oksidatif stres ile mücadele ettiği belirtilmiştir. 

  Yaklaşık 2.000 kadında yapılan bir çalışmada, kanda en yüksek beta karoten, lutein, zeaksantin ve toplam karotenoid düzeyi olanların meme kanseri geliştirme olasılığı % 25-35 daha azdı. 

  Dahası, kırmızı biberdeki kapsaisin, birkaç genin ekspresyonunu etkileyerek, kanser hücresi büyümesini ve hayatta kalmasını engelleyebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Lahananın Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Besin Değeri

   

  Kan şekeri kontrolünü iyileştirir

  Kırmızı biberde bulunan kapsaisin diyabetin tedavisine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, kapsaisinin kan şekeri kontrolünde yer alan genleri etkilemesi ve vücuttaki şekeri parçalayan enzimleri inhibe edebilmesidir. Ayrıca insülin duyarlılığını da artırabilir. 

   

   

  Kan akışı için önemlidir

  Kırmızı paprika biber, demir ve E vitamini bakımından zengindir, bunlar sağlıklı kan akışı için hayati önem taşıyan iki mikrobesindir.

  Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücuttaki oksijeni taşımaya yardımcı olan bir protein olan hemoglobinin önemli bir parçasıdır.

  Bu nedenle, bu besinlerin herhangi birindeki eksiklikler kırmızı kan hücresi sayısını azaltabilir. Bu, anemi, yorgunluk, soluk cilt ve nefes darlığına neden olabilir.

   

   

  Paprika biber nasıl yenir? 

  Paprika, pek çok sayıda yemeğe katılabilecek çok yönlü bir baharattır. Biberin yetiştiririlmesine ve işlenmesine bağlı olarak tat ve renk bakımından farklılık gösteren üç ana çeşidi var.

  Tatlı toz paprika et yemekleri, patates salatası ve yumurta için baharat olarak kullanılabilir.  Öte yandan, acı kırmızı paprika toz biber çorba ve et yemeklerine eklenir.

  Kırmızı paprika biber ekstraktları bulunsa da da, güvenlikleri ve etkinlikleri ile ilgili araştırmalar sınırlıdır. 

   

  Sonuç olarak;

  Paprika biber, renkli bir baharattır. A vitamini, kapsaisin ve karotenoid antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli faydalı bileşikler sunar.

  Bu maddeler, iltihaplanmanın önlenmesine ve kolesterol, göz sağlığı ve kan şekeri seviyelerinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

  Bu baharat, et, sebze, çorba ve yumurta gibi çeşitli yemeklerde kullanılabilir. 

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ