Papaya Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

  Papaya Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

  Papaya sağlıklı bir tropikal meyvedir. Bugün, dünyadaki en yaygın ekili ürünlerden biridir. Meyveleri, tohumları ve yaprakları tropik bölgelerde bazı rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılır. 

  İnflamasyonu azaltarak hastalıklarla mücadele eder ve genç görünmeye yardımcı olan antioksidanlarla yüklüdür. Yazıda “papaya meyvesi nedir, ne işe yarar”, “papaya neye iyi gelir”, “papaya meyvesinin faydaları nelerdir”, “papaya yaprağı faydalı mıdır” sorularına cevap aranacaktır.

  Papayanın Besin Değeri 

  Papaya, “Carica papaya” bitkisinin meyvesidir. Orta Amerika ve Güney Meksika kökenli olan bu meyve, şimdi dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir.

  Kasta bulunan sert protein zincirlerini parçalayabilen papain adlı bir enzim içerir.

  Meyve olgunlaştığında çiğ olarak yenilebilir. Bununla birlikte, olgunlaşmamış papaya, özellikle hamilelik sırasında yemeden önce mutlaka pişirilmelidir.

  Bunun nedeni, olgunlaşmamış meyvenin kasılmaları uyaran yüksek bir lateks içeriğine sahip olmasıdır.

  Papayanın şekli armuta benzer ve yarım metre uzunluğunda olabilir. Kabuğu olgunlaşmadığında yeşil, olgunlaştığında turuncu olur. İçindeki et sarı, turuncu veya kırmızı renktedir.

  Küçük bir papayanın (152 gram) besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 59

  Karbonhidrat: 15 gram

  Lif: 3 gram

  Protein: 1 gram

  C vitamini: RDI’nin % 157’si

  A vitamini: RDI’nin % 33’ü

  Folat (B9 Vitamini) : RDI’nin % 14’ü

  Potasyum: RDI’nin % 11’i

  Az miktarda kalsiyum, magnezyum ve B1, B3, B5, E ve K vitaminleri içerir.

  Papaya ayrıca, karotenoidler olarak da bilinen sağlıklı antioksidanlar içerir. Likopen adı verilen karotenoid türünde özellikle yüksektir.

  Bu faydalı antioksidanlar, diğer meyve ve sebzelere göre papayadan daha iyi emilir.

  Papayanın Yararları Nelerdir?

  papaya meyvesinin faydaları nelerdir

  Güçlü antioksidan etkisi vardır

  Serbest radikaller, vücut metabolizması sırasında oluşan reaktif moleküllerdir. Zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmak gibi bazı önemli işlevleri yerine getirirler.

  Fakat serbest radikallerin vücutta çok fazla olması, vücudun oksidatif stres durumuna geçmesi ve hastalık oluşması anlamına gelir.

  Papayada bulunan karotenoid gibi antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek vücuda zarar vermesini engeller.

  Çalışmalar, papayanın yaşlılarda ve prediyabet, hafif hipotiroidizm ve karaciğer hastalığı olanlarda oksidatif stresi azaltabileceğini bulmuştur.

  Ayrıca, birçok araştırmacı beyindeki aşırı serbest radikallerin Alzheimer hastalığında önemli bir faktör olduğuna inanmaktadır.

  Bir çalışmada Alzheimer hastalarına 6 ay boyunca fermente papaya özütü verildiğinde, 8-OHdG olarak bilinen bir biyolojik belirteçte % 40 düşüş yaşanmıştır.

  DNA’ya oksidatif hasar teşkil eden bu belirteç, aynı zamanda yaşlanma ve kanserle ilişkilidir.

  Oksidatif stresteki azalma, papayanın likopen içeriğine ve serbest radikaller ürettiği bilinen aşırı demiri kaldırma yeteneğine atfedilmiştir.

  Anti-kanser özellikleri vardır

  Araştırmalar, papayadaki likopenin kanser riskini azaltabileceğini belirtiyor. Ayrıca, kanser nedeniyle tedavi gören insanlar için yararlıdır.

  Meyvenin kanserle mücadele yeteneği, kanser gelişimine ve ilerlemesine neden olan serbest radikalleri azaltma kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

  Buna ek olarak, papayanın diğer meyvelerde bulunmayan benzersiz etkileri vardır.

  Antioksidan özellikli bilinen 14 meyve ve sebze arasında sadece papaya, meme kanseri hücrelerinde anti-kanser aktivitesi göstermiştir.

  Kalp sağlığını geliştirir

  Papaya yemek, kalp için yararlıdır. Çalışmalar, likopen ve C vitamini bakımından zengin meyvelerin kalp rahatsızlığını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Papayadaki antioksidanlar, kalbi koruyarak “iyi” kolesterolün koruyucu etkilerini artırır.

  İnflamasyonla savaşır

  Kronik inflamasyon birçok hastalığın kökenidir ve sağlıksız yiyecekler inflamatuar süreci tetikleyebilir.

  İnflamasyon, C-reaktif protein (CRP), tümör nekroz faktörü (TNF) ve interlökin-6 (IL-6) dahil olmak üzere çeşitli kan markörleri test edilerek ölçülebilir.

  Çalışmalar, papaya gibi antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin bu inflamatuar belirteçleri azalttığını göstermiştir.

  Örneğin, bir çalışma, karotenoidler bakımından yüksek meyve ve sebze tüketimini artıran erkeklerin CRP’de belirgin bir düşüş yaşadığını tespit etmiştir.

  Sindirimi iyileştirir

  Papayada bulunan papain enzimi, proteinin sindirimini kolaylaştırır. Tropikal bölgelerde yaşayan insanlar bu meyveyi kabızlık ve diğer irritabl bağırsak sendromu semptomları için bir çare olarak kullanırlar.

  Bir çalışmada, 40 gün boyunca papaya bazlı bir formül alan hastalarda kabızlık ve şişkinlikte anlamlı iyileşme oldu.

  Tohumu, yaprakları ve köklerinin hayvan ve insan çalışmalarında ülser tedavisinde etkili olduğu belirlenmiştir.

  Yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önler

  Papayada bulunan bir antioksidan olan zeaksantin, zararlı mavi ışınları filtreler. Göz sağlığında koruyucu bir rol oynadığı düşünülmektedir ve maküler dejenerasyonunu önler.

  Astımı önler

  Belirli miktarda besin tüketen kişilerde astım gelişme riski daha düşüktür. Bu besinlerden bazıları, papaya, kayısı, brokoli, kavun, kabak ve havuç gibi gıdalarda bulunan beta karotendir.

  Diyabet için faydalıdır

  Çalışmalar, yüksek lifli besinler yiyen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipit ve insülin seviyelerinde iyileşme olabileceğini göstermiştir. Bir küçük papaya yaklaşık 17 gram karbonhidrat eşdeğeri olan yaklaşık 3 gram lif sağlar.

  Papayanın Cilde Faydaları

  Papaya vücudu sağlıklı tutmanın yanı sıra cildin daha genç görünmesine de yardımcı olabilir.

  Aşırı serbest radikal aktivitesinin, yaşla birlikte ortaya çıkan buruşukluk, sarkma ve diğer cilt hasarının çoğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

  Papayadaki C vitamini ve likopen cildi korur ve yaşlanmanın bu belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

  Bir çalışmada, 10-12 hafta boyunca likopen takviyesi, güneşe maruz kaldıktan sonra deri kızarıklığını azalttı.

  Bir diğer çalışmada likopen, C vitamini ve diğer antioksidanları 14 hafta boyunca tüketen, yaşlı kadınların yüz kırışıklarında görünür ve ölçülebilir bir azalma gözlendi.

  Papayanın sadece meyvesi değil, çekirdekileri ve yaprakları da tıbbi kullanıma sahiptir.

  Papaya Yaprağının Faydaları

  Papaya yaprağı, test tüpü ve hayvan çalışmalarında geniş farmakolojik potansiyel sergileyen benzersiz bitki bileşikleri içerir.

  İnsan araştırması eksik olsa da, çayı, özleri, tabletler ve meyve suları gibi birçok papaya yaprağı preparasyonu, hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. İşte papaya yaprağının yararları

  papaya yaprağı faydaları

  Dang hummasının semptomlarını tedavi edebilir

  Papaya yaprağının en belirgin tıbbi faydalarından biri, dang humması ile ilişkili bazı semptomları tedavi etme potansiyelidir.

  Dang humması insanlara bulaşan ve ateş, yorgunluk, baş ağrısı, bulantı, kusma ve deri döküntüleri gibi grip benzeri semptomlara neden olan sivrisinek kaynaklı bir virüstür.

  Şiddetli vakalar kandaki trombosit düzeylerinin düşmesine neden olabilir. Düşük trombosit seviyeleri kanama riskini artırır ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

  Şu anda dang humması için bir tedavi olmasa da, semptomlarını yönetmek için bir tanesi papaya yaprağı olan birkaç tedavi mevcuttur.

  Kan şekerini dengeler

  Papaya yaprağı genellikle Meksika halk tıbbında diyabet tedavisi ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için doğal bir terapi olarak kullanılır.

  Diyabetli farelerde yapılan çalışmalar, papaya yaprağı ekstraktının güçlü antioksidan ve kan şekerini düşürücü etkileri olduğunu buldu.

  Bu, papaya yaprağının pankreastaki insülin üreten hücreleri, hasar ve erken ölümden koruma yeteneğine atfedilir.

  Sindirime faydalıdır

  Papaya yaprağının çay ve ekstraktları genellikle gaz, şişkinlik ve mide ekşimesi gibi rahatsız edici sindirim semptomlarını hafifletmek için alternatif bir tedavi olarak kullanılır.

  Papaya yaprağı sağlıklı sindirim işlevini destekleyen bir besin maddesi olan lif ve papain içerir.

  Papain, büyük proteinleri daha küçük, sindirimi kolay proteinlere ve amino asitlere ayırabilme özelliğine sahiptir. Mutfak uygulamalarında et yumuşatıcı olarak bile kullanılır.

  Anti-inflamatuar etkileri vardır

  Deri döküntüleri, kas ağrısı ve eklem ağrısı dahil olmak üzere çok çeşitli iç ve dış enflamatuar durumları gidermek için papaya yaprağı preparatları kullanılabilir.

  Papaya yaprağı, papain, flavonoidler ve E vitamini gibi potansiyel antienflamatuar faydaları olan çeşitli besinler ve bitki bileşikleri içerir.

  Bir çalışma, papaya yaprağı ekstresinin artritli sıçanların pençelerindeki iltihap ve şişmeyi önemli ölçüde azalttığını buldu.

  Papaya yaprağının saça faydaları

  Papaya yaprağı maskeleri ve meyve sularının topikal uygulamaları genellikle saçın uzamasını ve kafa derisi sağlığını iyileştirmek için kullanılır.

  Bazı araştırmalar vücuttaki yüksek seviyelerde oksidatif stresin saç dökülmesine neden olabileceğini belirtmektedir. Antioksidan açısından zengin gıdalar yemek, oksidatif stresi hafifletmeye ve saçın uzamasını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Bazı kepek türleri, saç büyümesini engelleyebilecek Malassezia adlı bir mantarın aşırı büyümesinden kaynaklanır.

  Papaya yaprağı test tüpü çalışmalarında antifungal özellikler gösterdi, bu nedenle kepek nedenli mantarların büyümesini engelleyerek saç ve kafa derisi sağlığını destekler.

  Cildin görünümünü iyileştirir

  Papaya yaprağı genç görünen bir cilde sahip olmak için topikal olarak uygulanır.

  Papain adı verilen papaya yaprağındaki protein çözücü enzim, ölü deri hücrelerini çıkarmak ve tıkanmış gözeneklerin, batık kılların ve aknenin oluşumunu azaltmak için topikal olarak soyucu olarak kullanılabilir.

  Dahası, papaya yaprağı enzimleri yara iyileşmesini desteklemek için kullanılmıştır ve bir çalışma, tavşanlarda skar dokusunun görünümünü en aza indirdiğini bulmuştur.

  Antikanser özellikler gösterir

  Papaya yaprağı, bazı kanser türlerini önlemek ve tedavi etmek için geleneksel tıp uygulamalarında kullanılmıştır, ancak modern araştırmalar hala yeterli değildir.

  Papaya yaprağı ekstresi, test tüpü çalışmalarında prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskılama konusunda güçlü bir yetenek göstermiştir.

  Papaya Yaprağının Kullanımı ve Zararları

  Papaya yaprağının kullanımı güvenlidir. 2014 yılında yapılan bir hayvan araştırması, papaya yaprağının çok büyük dozlarda bile toksik etkisi olmadığını ve insan çalışmalarında çok az olumsuz yan etkisi olduğunu bildirmiştir.

  Ancak papayaya alerjiniz varsa, hamileyseniz ya da emziriyorsanız herhangi bir papaya yaprağı preparatını kullanmaktan kaçınmalısınız.

  papaya ne işe yarar

  Papayanın Zararları Nelerdir?

  Papaya ve papaya yaprağı yukarıda sayılanlar gibi pek çok sağlık faydasına sahiptir. Fakat fazla papaya yemek, bazı komplikasyonlara yol açabilir. Her insana uygun olmayan bir meyvedir. İşte papayanın olumsuz yan etkileri ve zararları

  Düşüğe neden olabilir

  Sıçan çalışmaları, hamilelik sırasında olgunlaşmamış veya yarı olgunlaşmış papaya yemenin güvensiz olabileceğini göstermektedir.

  Olgun papaya daha güvenli bir seçenek olarak görülse de, ham olanların lateksin varlığı nedeniyle uterus kasılmalarını tetikleme olasılığı vardır.

  Bu da düşük, erken doğum, bebekte anormallikler ve ölü doğumlara neden olabilir. Bu nedenle, kendinizi ve bebeğinizi korumak için ham papaya yemekten kaçının.

  Karotenemiye neden olabilir

  Yüksek miktarlarda tüketilirse, papayadaki beta karoten, tıbbi olarak karotenemi olarak bilinen, cildin renginin değişmesine neden olabilir. 

  Solunum alerjisine neden olabilir

  Papayada bulunan papain enzimi, güçlü bir alerjendir. Bu nedenle aşırı papaya tüketimi aşağıdaki gibi çeşitli solunum bozukluklarını tetikleyebilir :

  – Solunum tıkanıklığı

  – Hırıltı

  – Burun pasajlarının sürekli tıkanıklığı / göğüs sıkışması

  – Astım

  Papayaya karşı diğer alerjik reaksiyonlar, nadir de olsa, aşağıdakileri içerir:

  – Dudak, ağız, kulak ve boğazda kaşıntı ve yanma

  – Dilin şişmesi

  – Gözlerin sulanması

  – Yüzün şişmesi

  – Ağız ve dil tabanındaki döküntüler

  Böbrek taşı riskini artırabilir

  Küçük bir papaya meyvesi (157 gram) 96 miligram C vitamini sağlamaktadır.

  Bazı çalışmalar, yüksek miktarda C vitamini alımının (takviye şeklinde) erkeklerde böbrek taşı riskini artırabildiğini göstermektedir.

  Midede rahatsızlık oluşturabilir

  Çok fazla papaya yemek gastrointestinal sistemi bozabilir. Papayanın yüksek lif içeriği sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Meyvedeki lateksin bu durumun sorumlusu olduğu düşünülmektedir.

  Emzirme döneminde güvenli olmayabilir

  Emziren annelerde ve bebeklerinde papayanın güvenliği ve etkinliği hakkında veri yoktur. Bazıları meyvede bulunan enzimlerin bebek üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini düşünmektedir. 

  Kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir

  Çalışmalar papayadaki lateksin kan inceltici etkileri arttırma potansiyeline sahip olabileceğini kanıtlamıştır. Bu nedenle, kan inceltici ilaçlar veya aspirin gibi antikoagülanlar kullanıyorsanız, istenmeyen etkilerin oluşmaması için dikkatli olmalısınız.

  Birkaç hafta içinde bir ameliyat geçirdiyseniz, antikoagülan yapısı nedeniyle bu meyveyi yemeyin.

  Papaya üzerinde yapılan çeşitli araştırmalara göre, hemofili ve tromboz gibi kan pıhtılaşma durumlarından etkilenen insanlar da bu meyveden uzak durmalıdır.

  Cilt döküntülerine neden olabilir

  Papain enzimi ve antioksidanların zengin varlığı, papayayı yaşlanma karşıtı kremlerinde aranan bir bileşen haline getirir. Ancak her cilt tipi, topikal uygulamaya olumlu tepki vermez.

  Bazı insanlar döküntü gibi alerjiler yaşayabilir. Döküntüler papayanın neden olduğu lateks alerjisine bağlıdır. Bilinen diğer semptomlar cildin kaşınması ve kurumasıdır.

  Yüksek miktarda tüketildiğinde zehirli olabilir

  Papaya yaprakları, çekirdeği ve eti, antelmintik alkaloid olan karpain içerir. Bu kimyasal karındaki parazit solucanları temizlemede etkili olsa da, aşırı alım istenmeyen etkilere neden olabilir. Anekdot kanıtları, yüksek bir karpain alımının nabız hızının tehlikeli derecede düşmesine neden olabileceğini göstermektedir.

  Kalp atışını yavaşlatabilir

  Kalp rahatsızlığı olan kişilerin papaya kullanmaktan kaçınmaları gerektiği düşünülmektedir. Bu altın-turuncu etli meyvede bulunan papainin, kalp atış hızını tehlikeli bir şekilde yavaşlattığı ve muhtemelen ciddi kardiyovasküler koşulları tetiklediği düşünülmektedir.

  İshali ağırlaştırabilir

  Diğer tüm lifli meyveler gibi, papaya da büyük miktarlarda tüketilirse, ishali şiddetlendirebilir. Lif dışkı ile bağlanabilir ve durumu kötüleştirebilir ve sizi dehidrasyon riskine sokabilir.

  1 yaşın altındaki bebekler için güvenli değildir

  Bu konuda veri yoktur. Ancak annelere 1 yaşın altındaki bebeklere papaya vermemeleri tavsiye edilir.

  Kabızlığa neden olabilir

  Papayanın kabızlık için etkili bir doğal ilaç olduğu bilinmesine rağmen, aşırı tüketildiğinde vücudu olumsuz etkileyebilir. Fazla lif alımı kabızlığa neden olabilir.

  Kabızlıktan kurtulmak için günde en az 10-12 bardak su içmelisiniz. Lif alımınız arttığında, içtiğiniz su miktarı da artmalıdır. Aksi takdirde, dışkı sertleşerek, kabızlık riskini artırır.

  Papaya Meyvesi Nasıl Yenir?

  Papayanın pek çok insanın sevdiği eşsiz bir lezzeti var. Ancak, olgunlaşması gerekir.

  Olgunlaşmamış ya da aşırı derecede olgunlaşmış bir papaya, olgunluğunun zirvesindekinden çok farklı bir tada sahiptir.

  En iyi şekilde olgunlaştığında, meyve sarıdan turuncu-kırmızıya kadar renkli olmalı ancak bazı kısımları yeşil nokta gibi kalmalıdır.

  Mango gibi soğuk olduğunda en iyi lezzeti verir, bu nedenle mümkün olduğunda buzdolabında tutmak gerekir.

  Ayrıca inanılmaz çok yönlü bir meyvedir. Yeterince yıkadıktan sonra, onu keserek, çekirdeklerini çıkartabilir ve kavun gibi bir kaşıkla yiyebilirsiniz.

  Ayrıca lezzetini tamamlayan diğer yiyecekler ile kombine edilebilir.

  Sonuç olarak;

  Papaya değerli besin maddeleri bakımından zengindir ve lezzetli bir tada sahiptir. Güçlü antioksidan özellikleri, özellikle kalp rahatsızlığı ve kanser gibi yaşla birlikte gelişme eğilimi olan birçok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Ayrıca yaşlanmanın görünür belirtilerini azaltarak, cildin pürüzsüz ve genç kalmasını sağlar.

  Papaya yaprağı genellikle bir ekstrakt, çay veya meyve suyu olarak tüketilir ve dang humması ile ilgili semptomları tedavi edebilir.

  Diğer yaygın kullanımlar arasında inflamasyonu azaltmak, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, cilt ve saç sağlığını desteklemek ve kanseri önlemek yer alır.

  Papaya yaprağı genellikle güvenli kabul edilir ancak alerjiniz varsa kaçınılmalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ