Papaya Tohumu Yenir mi? Papaya Çekirdeğinin Faydaları

Papaya, hem lezzetli tadı hem de olağanüstü besin profili ile sevilen bir meyvedir. Yıl boyunca mevcut olan bu besleyici meyve, genel sağlığımız ve zindeliğimiz için muazzam bir besin kaynağıdır.

Diğer pek çok meyve gibi, papayanın deri kaplı eti de bir çok tohum içerir. Ne yazık ki, birçok kişi bu tohumları yemeden atar ve sadece meyvenin tatlı etini yemeyi tercih eder.

Burada fark edilmeyen şey ise tohumların sadece yenilebilir değil, aynı zamanda oldukça besleyici olduğudur.

Papaya çekirdeği, insanlar arasında yaygın olarak bilinmeyen birçok sağlık yararı sağlayan enzimler içerir. Papaya tohumunun tüketiminden elde edilebilecek birçok, doğrudan ve dolaylı fayda arasında daha iyi sindirim ve dolaylı olarak bağırsak sağlığının iyileştirilmesi vardır.

Papaya çekirdeğinde bulunan karpain adı verilen bir madde, bağırsak parazitlerini yok etme kabiliyetine sahiptir ve bu, bağırsağın sağlıklı kalmasını sağlar. Bu bile tek başına vücuttaki birçok rahatsızlığı uzak tutabilir. Papaya çekirdeğinin diğer sağlık yararları, vücudun iki hayati organı olan karaciğer ve böbrek sağlığını korumasıdır.

Ancak yemeden önce bu tohumların bazı yan etkilerinin olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Yazıda “papaya çekirdeği yemenin faydaları ve zararları” anlatılacaktır.

Papaya Tohumunun Besin Değeri

Papaya tohumu, çeşitli temel mikro besinleri içerir. Sağlığı geliştirmeye yardımcı olmak için antioksidan görevi gören iki bileşik olan polifenol ve flavonoidler özellikle tohum kısmında yüksektir.

Antioksidanlar, oksidatif stresi ve kronik hastalıkları önlemek için hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşır.

Papaya tohumu, oleik asit de dahil olmak üzere iyi miktarda sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri içerir. Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir araştırmaya göre, tekli doymamış yağ asitlerinde yüksek bir beslenme, trigliserit ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) kolesterol seviyelerini sırasıyla % 19 ve % 22 oranında azaltabilir.

Ayrıca papaya tohumu doyurucu derecede lif sağlar. Lif alımını artırmak, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Daha yüksek lif tüketimi ayrıca kalp hastalığı, felç, diyabet ve obezite riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Papaya Tohumunun Yararları Nelerdir?

Papaya tohumu, birkaç temel besin sağlamanın yanı sıra, bir dizi potansiyel sağlık yararı ile de bağlantılıdır.

papaya tohumu

Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir

Araştırmalar, papaya tohumunun belirli mantar ve parazit türlerini yok edebileceğini gösteriyor.

Bir test tüpü çalışmasına göre, papaya çekirdeği ekstresi, maya enfeksiyonlarına neden olan spesifik patojen de dahil olmak üzere üç mantar türüne karşı etkiliydi.

Bir başka küçük çalışma, kurutulmuş papaya tohumu ve baldan yapılmış bir karışım içmenin bağırsak parazitlerini öldürmede plaseboya göre önemli ölçüde daha etkili olduğunu buldu.

Bununla birlikte, papaya tohumu yemenin insanlarda mantar ve parazitik enfeksiyonları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Böbrek fonksiyonunu koruyabilir

Böbreklerimiz, vücudumuzdaki atıkları ve fazla sıvıyı gidermek için bir filtre görevi görerek, vücut sağlığında önemli bir rol oynar.

Araştırmalar, papaya tohumu yemenin böbreklerin sağlığını ve işlevini geliştirebileceğini ve koruyabileceğini göstermektedir.

Toksisiteye neden olmak için bir ilaç verilen farelerde yapılan bir çalışmada, papaya çekirdeği ekstresinin böbrek hasarını önlemeye yardımcı olduğu bulundu.

Papaya tohumu, hücrelerde oksidatif hasarı engelleyebilen ve böbrek sağlığını koruyabilen antioksidanlar açısından da zengindir.

Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar hala hayvan çalışmaları ile sınırlı olduğundan, daha fazla insan temelli çalışmaya ihtiyaç vardır.

Antikanser özelliklere sahip olabilir

Etkileyici besin ve antioksidan profilleri nedeniyle, bazı araştırmalar papaya tohumunun antikanser özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

Bir test tüpü çalışması, papaya çekirdeği ekstresinin iltihabı azaltmaya ve kanser gelişimine karşı korumaya yardımcı olduğunu buldu.

Benzer şekilde, başka bir test tüpü çalışması, siyah papaya tohumunun prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını gösterdi.

Bu sonuçlar umut verici olmakla birlikte, papaya tohumunun insanlarda kanser büyümesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sindirim sağlığını iyileştirebilir

Diğer tohumlar gibi papaya tohumu da iyi bir lif kaynağıdır. Lif, sindirim sisteminde sindirilmeden olarak hareket eder ve düzenliliği desteklemek için dışkıya hacim ekler.

Beş çalışmanın gözden geçirilmesi, artan lif alımının kabızlığı olan kişilerde dışkı sıklığını artırdığını bulmuştur.

Lif alımını artırmak, sindirim sağlığının diğer bazı yönlerini de iyileştirebilir. Çalışmalar, diyet lifinin inflamatuar bağırsak hastalığına karşı koruyabileceğini, hemoroid semptomlarını hafifletebileceğini ve bağırsak ülseri oluşumunu önleyebileceğini göstermektedir.

Karaciğer için faydalıdır

Papaya tohumunun tüketilmesiyle tedavi edilen karaciğer sirozu vakaları olmuştur . Papaya tohumunun tüketilme şekli bireysel kullanıcıya bırakılmıştır. Tohumlar öğütülerek toz haline getirilebilir ve tüketilen herhangi bir yiyeceğe eklenebilir.

Kilo vermeye ve korumaya yardımcı olur

Papaya çekirdeği lifli olduğu olan tok hissetmeye ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olur. Lif ayrıca kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olan kan basıncını da kontrol eder.

Adet ağrısını giderir

Kadınlar için adet döneminde papaya tohumu tüketmenin kas kramplarını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu söyleniyor. 

Kolesterol seviyesini düzenler

Papaya tohumu, sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri, özellikle de yüksek seviyelerde kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü bilinen oleik asit açısından zengindir. 

Dang hummasını tedavi eder

Papaya tohumu tüketiminden elde edilen ek bir fayda, dang hummasını iyileştirmektir. Bu, temiz suda üreyen sivrisineklerin neden olduğu sivrisinek kaynaklı bir hastalıktır.

Zamanında tedavi edilmezse, dang humması ölümcül bile olabilir. Dang humması tespit edilen kişi, papaya tohumu alırsa, sistemdeki kan hücrelerinin düzeyini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu, saldırgan dang virüsüyle savaşacak ve hastalığı iyileştirecektir.

E-coli bakterilerini öldürür

Papaya tohumu bakterilerle çok verimli bir şekilde savaşabilir. E-coli gibi bazı bakteriler papaya tohumu alınarak yok edilebilir ve bu, gıda zehirlenmesiyle baş etmede bir avantajdır.

Bilinen bir gıda zehirlenmesi vakanız olursa, düzenli aralıklarla papaya tohumu alabilirsiniz; kısa sürede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Vücuttan toksinlerini temizler

Vücuttaki toksinlerden kurtulmak, papaya tohumu yemekten elde edilebilecek başka bir sağlık yararıdır. Burada işleyiş şekli, herhangi bir şekilde alınan tohumların vücudu detoks etmeye ve metabolizmayı iyileştirmeye yaramasıdır. 

Papaya tohumu yağının cilde faydaları

Papaya tohumu cildi gençleştirmek için iyidir. Düzenli olarak almak, pürüzsüz ve kırışıksız bir cildi korumaya yardımcı olabilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Dışarıdan, yerel uygulamalara başvurarak sivilceyi tedavi etmek için çareler vardır.

Papaya Tohumu Zararları

Papaya tohumu çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş olsa da, bazı potansiyel sağlık sorunları da olabilmektedir.

Doğurganlığı azaltabilir

Bazı hayvan çalışmaları, papaya tohumunun doğurganlığı azaltabileceğini göstermiştir.

Örneğin, bir çalışmada maymunlara yüksek dozlarda papaya çekirdeği ekstresi uygulanmasının, menide sperm eksikliği ile karakterize olan azospermi denen bir duruma neden olduğu bulundu.

Bir sıçan çalışması, papaya çekirdeği ekstresinin hem sperm sayısını hem de sperm hareketliliğini azalttığını bildiren benzer bulgular gözlemledi. İlginç bir şekilde, araştırmacılar bu değişikliklerin tedaviyi bıraktıktan sonraki 45 gün içinde geri döndüğünü buldular.

Bu çalışmaların çoğu, insanın tipik olarak tükettiğinden çok daha yüksek dozda papaya tohumu kullanmıştır.

Diyette tipik olarak bulunan miktarlarda papaya tüketmenin doğurganlığı nasıl etkileyebileceğine bakmak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Çok fazla yemek zararlı olabilir

Papaya tohumu, birçok turpgil sebzede de bulunan bir bileşik olan benzil izotiyosiyanat içerir.

Test tüpü çalışmalarında, bu bileşik, özellikle kanseri önleme söz konusu olduğunda, bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar büyük miktarlarda zararlı olabileceğini öne sürüyor. Örneğin, bir test tüpü çalışması, benzil izotiyosiyanatın doğrudan tek tek hücrelere uygulanmasının DNA’da önemli hasara neden olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, ararştırmacılar, benzil izotiyosiyanatın canlı sıçanlara uygulanmasının aynı etkiye sahip olmadığını belirtti.

Bu arada, bir sıçan çalışması, sağlıklı hücreler üzerinde toksik etkisi olduğunu buldu.

Özellikle, bunlar çok konsantre benzil izotiyosiyanat dozlarının etkilerine bakan hayvan ve hücre çalışmalarıdır. Tek bir papaya tohumunda bulunan benzil izotiyosiyanatın insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Papaya Tohumu Nasıl Yenir?

Acı tadı göz önüne alındığında, papaya tohumu tatlı smoothie, meyve suyu, tatlılar ve çaylara eklenerek tüketilebilir. Bal, şeker gibi tatlı yiyecekler, tohumun acısını bastırır.

Sonuç olarak;

Papaya tohumu oldukça besleyicidir ve bunların özleri, kanserin önlenmesi ve böbreklerin korunması dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Yüksek dozlar yan etkilere neden olabilir, ancak alımınızı denetleyerek ve günde birkaç porsiyona bağlı kalarak bu sorunlardan kolayca kaçınılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ