Papatya Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

 

Papatya çayı, çeşitli sağlık yararları sunan popüler bir içecektir.

Papatya, “Asteraceae” bitkisinin çiçeklerinden gelen bir bitkidir. Bazı sağlık sorunları için doğal bir çare olarak yüzyıllardır kullanılmıştır.

Papatya çayı yapmak için bitkinin çiçekleri kurutulur ve daha sonra sıcak su içine atılarak demlenir.

Birçok kişi papatya çayını, siyah ya da yeşil çaya kafeinsiz bir alternatif olarak düşünüyor ve bunun için tüketiyor.

Papatya çayı, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi çeşitli hastalıkların riskini düşürmede rol oynayabilecek antioksidanlar içerir. Uyku ve sindirime yardımcı olabilecek özelliklere de sahiptir.

Yazıda “papatya çayı neye iyi gelir”, “papatya çayı nasıl hazırlanır”, “papatya çayının özellikleri ve etkileri nelerdir”, “papatya çayının yan etkileri nelerdir”, “papatya çayı saça ve cilde faydaları nelerdir”? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Papatya Çayı Besin Değeri

 

PAPATYA ÇAYI İÇİN BESLENME TABLOSU

BESİN                                               BİRİM                   PORSİYON BOYUTU               

(1 BARDAK 237 G)

Enerji kcal 2
Protein g 0.00
Karbonhidrat g 0,47
Lif g 0.0
Şekerler, toplam g 0.00
                                  MİNERALLER
Kalsiyum, Ca mg 5
Demir, Fe mg 0.19
Magnezyum, Mg mg 2
Fosfor, P mg
Potasyum, K mg 21
Sodyum, Na mg 2
Çinko, Zn mg 0.09
Bakır, Cu mg 0.036
Manganez, Mn mg 0.104
Selenyum, Se ug 0.0
                                 VİTAMİNLER
C vitamini, toplam askorbik asit mg 0.0
Tiamin mg 0.024
B 2 vitamini mg 0.009
Niasin mg 0,000
Pantotenik asit mg 0,026
B-6 Vitamini mg 0,000
Folat, toplam ug 2
Kolin, toplam mg 0.0
A Vitamini, RAE mg 2
Karoten, beta ug 28
A Vitamini, IU IU 47

 

 

 

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

 

 

Uyku kalitesini artırır

Papatya, uyku kalitesini iyileştirebilecek eşsiz özelliklere sahiptir.

Papatya, beyinde uykusuzluğa neden olan belirli reseptörlere bağlanan bir antioksidan olan “apigenin” içerir.

Bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı içen doğum sonrası kadınlar, papatya çayı içmeyen bir gruba kıyasla daha iyi uyku kalitesi bildirdiler.

Ayrıca sıklıkla uyku sorunlarıyla bağlantılı daha az depresyon belirtileri yaşadılar. 

 

İlginizi Çekebilir  Mısırın Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

 

 

 

Sindirim sağlığını geliştirir

Doğru sindirim, genel sağlık için son derece önemlidir. Az miktarda hayvan araştırması, papatyanın, belirli gastrointestinal koşulların riskini azaltarak, daha iyi sindirim sağlamada etkili olabileceğini belirtmektedir.

Birkaç çalışma papatya özütünün farelerde ishale karşı koruma potansiyeline sahip olduğunu keşfetti. Bunun papatyanın anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Sıçanlarda yapılan bir başka araştırmada papatya, midenin asiditesini azalttığı ve ülser gelişimine katkıda bulunan bakterilerin büyümesini engelleyebileceği için mide ülserlerinin önlenmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

Papatya çayı içmek, mide yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Geleneksel olarak bulantı ve gaz da dahil olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 

Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar

Papatya çayında bulunan antioksidanlar belirli kanser türlerinin görülme sıklığı ile bağlantılıdır.

Papatya, antioksidan olan apigenin içerir. Test tüpü çalışmalarında, apigenin kanser hücreleriyle, özellikle göğüs, sindirim sistemi, cilt, prostat ve rahim kanseri hücreleri ile savaştığı belirtilmiştir.

Buna ek olarak, 537 kişiden oluşan bir çalışmada, haftada 2-6 kez papatya çayı içenlerin, papatya çayı içmeyen kişilerden tiroit kanseri gelişme oranı önemli derecede düşüktür.

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Papatya çayı içmek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Anti-inflamatuar özellikleri, kan şekeri düzeyleri kronik olarak yükseldiğinde ortaya çıkan pankreas hücrelerine hasar vermesini önleyebilir.

Pankreas sağlığı son derece önemlidir, çünkü insülin üretir, bu kan şekerinin alınmasından sorumlu olan hormondur.

64 diyabetli kişiyi kapsayan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca papatya çayını günlük olarak tüketenlerin, ortalama kan şekeri düzeyleri su tüketenlere göre anlamlı olarak düşük bulundu.

Buna ek olarak, birkaç hayvan araştırması papatya çayının, açlık kan şekeri seviyelerini önemli miktarda düşürebileceğini ve yemek yedikten sonra kan şekerinin yükselmesini önlemek için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Papatya çayının kan şekeri kontrolündeki rolü ile ilgili kanıtların çoğu, insan dışı çalışmaların sonuçlarına dayanıyor. Bununla birlikte, kan şekeri kontrolü diyabet riskini azaltmada önemli bir faktör olduğu için bulgular umut vericidir.

 

 

Kalp sağlığını iyileştirir

Papatya çayında, bir antioksidan türü olan flavonlar bol miktarda bulunur. Flavonlar, kalp hastalığı riskinin önemli belirteçleri olan kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürme potansiyeli açısından incelenmiştir.

64 diyabetli hasta üzerine yapılan bir araştırma, papatya çayını yemeklerle içenlerde, toplam kolesterol, trigliserid ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde su içenlere kıyasla belirgin bir iyileşme olduğunu buldu.

 

İlginizi Çekebilir  Pegan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

 

İshal ve kolik gibi durumları iyileştirebilir

İshal ve kolik, çocuklar ve ebeveynler için sıkıntılı bir durumdur. Bir çalışmada kolikli 68 çocuğa meyan kökü, vervain, rezene ve nane içeren papatya çayı verildi. Bir haftalık tedaviden sonra, bebeklerin yaklaşık % 57’si plasebo ile tedavi edilen grupta ise % 26’sı kolikte düzelme yaşadı.

Başka bir çalışmada ishal olan yaklaşık 5-5.5 yaşlarındaki 79 çocuğa, üç gün boyunca elma pektini ve papatya ekstraktı hazırlandı. Pektin-papatya ile tedavi edilen çocuklarda ishal, plasebo ile tedavi edilen muadillerine göre daha erken sona erdi.

Papatya geleneksel olarak mide sorunları, şişkinlik, ülser ve dispepsi tedavisinde kullanılır. Papatya çayı ayrıca mide kası spazmlarını yatıştırır ve hiperaktiviteyi önleyebilir.

 

 

Osteoporozu yavaşlatır ve önler

Osteoporoz, giderek artan kemik yoğunluğu kaybıdır. Bu kayıp, kırık kemikler ve kambur duruş riskini artırır. Herkes osteoporoz geliştirebilirken, menopoz sonrası kadınlar arasında daha yaygındır. Bu eğilim östrojenin etkilerinden kaynaklanır.

2004 yılında yapılan bir çalışmada, papatya çayının antiöstrojenik etkilere sahip olabileceği bulunmuştur. Aynı zamanda kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur.

 

 

Adet ağrısı ve kramplarını hafifletir

Papatya çayı, kan damarlarını açabilen ve vücudun birçok bölgesinde iltihabı azaltabilen antioksidanlar ve kimyasal bileşikler içerir.

Bu anti-inflamatuar özellikler genellikle kas spazmları, bulantı ve eklem ağrısı gibi iltihaplanma ile ilgili semptomları hafifletmekten sorumludur. Bu bitkisel çayı günlük olarak tüketmek, hem adet krampları hem de kas spazmlarını tedavi etmenin doğal bir yoludur.

 

 

Bağışıklığı güçlendirir

Papatya çayının sağlıklı tıbbi özellikleri, mide gribi ve diğer benzer virüslerle ilgili semptomların tedavisinde etkili olmasını sağlar.

Papatya çiçeklerinin güçlü aroması sinüsleri çözebilir, antibakteriyel özellikleri de aromaterapide kullanıldığında zararlı bakterileri sistemden çıkarmak için mükemmeldir. Sıcakken içilirse, boğaz ağrısını da tedavi edebilir. 

 

 

Papatya çayının cilde ve saça faydaları

Kafada kepek oluşması, kötü kafa derisi sağlığının bir işaretidir ve bitkisel çay içmek kolayca bundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Papatya çayının anti-inflamatuar bileşikleri kaşıntıyı gidererek, kızarıklığı ve kepek oluşumuna yol açan kuruluğu azaltarak kafa derisinin sağlığını geliştirir.

Papatyanın anti-inflamatuar özellikleri, egzama, akne, sedef hastalığı ve kurdeşen gibi çeşitli inflamatuar cilt durumlarını tedavi etmede etkilidir.

Papatya kremleri, losyonlar, göz kremleri ve sabunlar gibi kozmetik ürünleri cilde uygulamanın nemlendirici olabileceği ve deri iltihaplarının azaltılmasına yardımcı olabileceği de bildirilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Köri Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

 

Kaygı ve depresyonu hafifletir

Papatyanın kaygının ve depresyonun ciddiyetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır ancak bu çoğunlukla onu bir aromaterapi olarak kullanmaya dayanır.

 

 

 

 

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

 

Papatya-Limon-Bal Çayı

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği veya taze papatya çiçeği
  • 1-2 su bardağı sıcak su
  • 1 çay kaşığı limon suyu veya limon dilimi
  • 2 çay kaşığı bal veya şeker (isteğe bağlı)

 

Yapılışı

– Kurutulmuş papatya çiçeklerini sıcak suya ekleyin. Bu adım için hazır papatya çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

– 2 ila 3 dakika demlenmesini bekleyin.

– Bardaklara süzün. (Çay poşeti kullanıyorsanız gerekli değildir.) Damak zevkinize göre limon ve bal ekleyebilirsiniz (isteğe bağlı).

– Sıcak servis edin!

 

 

Papatya Çayının Zararları

Papatya çayı içmek çoğu insan için genellikle güvenlidir. Ancak çoğu bitkisel çay gibi, papatya çayı da fazla içildiğinde bazı risk ve yan etkiler gösterebilir.

Papatya, karahindiba veya Asteraceae veya Compositae ailesinin herhangi bir üyesine alerjiniz varsa, bu bitkisel çayı içmeyin.

Deri döküntüleri, solunum güçlükleri veya aşırı duyarlılık yaşarsanız, çayın kullanımını bırakın ve doktora başvurun.

Ayrıca, papatya içeren kozmetik ürünler, doğrudan gözle temas halinde olduğunda rahatsızlık verebilir. Bu, gözün astarının iltihaplanması demek olan konjonktivite neden olabilir.

Hamile kadınların bitkisel çaylardan uzak durmaları önerilir çünkü papatya gibi birkaç bitki, uterus uyarıcı özelliklere sahip olabilir, erken doğum ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Papatyanın kan inceltici özelliği olabilir. Zaten kan inceltici kullanıyorsanız, bu çayı içmeyin.

Bununla birlikte, papatya çayının içilmesi ile ilgili hayatı tehdit eden yan etkiler veya toksisiteye ilişkin herhangi bir rapor henüz bulunmamaktadır.

 

Sonuç olarak;

Papatya çayı sağlıklı bir içecektir. Bazı güçlü antioksidanlar, kanser ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır.

Papatya çayı ile ilgili araştırmalar umut vericiyse de, sağlığa etkileri hakkında bir sonuç çıkarmak için yeterince çalışma yok.

Papatya çayı ile ilgili birçok araştırma hayvanlarda ve test tüplerinde gerçekleştirilmiştir ve sonuçlar insanlarda denenmemiştir. Yine de, papatya çayı içmek güvenlidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: