Pancar Besin Değeri

 

 

Genel olarak pancar olarak bilinen pancar kökü, dünya çapında birçok mutfakta popüler kök sebzelerdendir. Pancar, bazıları tıbbi özelliklere sahip gerekli vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri ile doludur.

 

Bu yazı, pancarın besin değeri ile birlikte bilim tarafından desteklenen sağlık faydalarını anlatmaktadır.

 

 

 

Pancarın Besin Değeri

 

Pancarın etkileyici bir besin profili vardır.

 

Kalorisi düşük ancak değerli vitamin ve mineraller açısından zengindir. İhtiyacınız olan hemen hemen tüm vitamin ve mineralleri içerir.

 

Pişmiş pancar (100 gram) porsiyonunda bulunan besin maddeleri aşağıda listelenmiştir:

 

 • Kalori:           44

 

 • Protein:         1,7 gram

 

 • Yağ:              0,2 gram

 

 • Lif:                2 gram

 

 • C vitamini:    RDI’nın % 6 ‘sı

 

 • Folat:            RDI’nın % 20’si

 

 • B6 vitamini:  RDI’nın % 3 ‘ü

 

 • Magnezyum: RDI’nın % 6’sı

 

 • Potasyum:     RDI’nın % 9 ‘u

 

 • Fosfor:         RDI’nın % 4 ‘ü

 

 • Manganez:    RDI’nın % 16 ‘sı

 

 • Demir:          RDI’nın % 4 ‘ü
(RDI günlük alınması gereken besin miktarını karşılayan değerdir)

 

Pancar ayrıca inorganik nitratlar ve pigmentler içerir ki bunların her ikisi de birtakım sağlık yararları olan bitki bileşikleridir.

 

 

 

Pancarın Sağlık Faydaları

 

 

 

 

Kan basıncını kontrol eder

 

Kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Ve yüksek tansiyon, bu koşulların gelişimi için önde gelen risk faktörlerindendir.

 

Çalışmalar, pancarın sadece birkaç saatlik bir süre zarfında  4-10 mmHg’ye kadar kan basıncını önemli ölçüde düşürebildiğini göstermiştir.

 

Etkisi, sistolik kan basıncı için daha büyük veya kalp kontrastlı olduğunda basıncı diastolik kan basıncından daha fazla, kalbiniz rahatken basınçtan daha fazla görünür. Etki, çiğ pancarda pişmiş pancardan daha da kuvvetli olabilir.

 

Bu kan basıncını düşürücü etkiler muhtemelen pancardaki yüksek nitrat konsantrasyonuna bağlıdır. Vücudunuzda, diyet nitratları nitrik oksit, kan damarlarını genişleten bir molekül haline dönüşür ve kan basıncının düşmesine neden olur.

 

Diyet nitratını yedikten sonra kan nitrat seviyeleri yaklaşık altı saat yükselmiş olarak kalır.

 

Bu nedenle, pancarların yalnızca kan basıncı üzerinde geçici bir etkisi vardır ve kan basıncında uzun süreli azalmalar yaşamak için düzenli tüketim gerekir.

 

 

 

Atletik performansı artırır

 

Bazı çalışmalar, diyet nitratlarının atletik performansı artırabileceğini göstermektedir.Bu nedenle, pancar sporcular tarafından sıklıkla kullanılır.

 

Nitratlar, hücrelerinizde enerji üretmekten sorumlu olan mitokondriyanın verimliliğini arttırarak fiziksel performansı etkilediği görülmektedir.

 

Yedi ve sekiz erkeği de içeren iki çalışmada, yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında altı gün süreyle 500 ml pancar suyu tüketirken, yüksek yoğunluklu egzersiz süresince toplam performansında% 1-2’lik bir iyileşme olmuştur.

 

Pancar tüketmek, atletik performansı artırabilir ve oksijen kullanımını % 20’ye kadar artırır.

 

Dokuz yarışmacı bisikletçinin katıldığı küçük bir araştırmada, 17 ve 500 g pancar suyunun 4 ve 16,1 km bisiklet sürme deneyi performansı üzerindeki etkisi incelendi.

 

Pancar suyu içme, 4 km zaman denemesinde % 2,8 ve 16,1 km denemesinde % 2,7’nin üzerinde performansı artırdı.

 

Kan nitrat seviyelerinin 2-3 saat içinde zirve yapmasına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için, pancarı egzersizden 2-3 saat önce tüketmek en iyisidir.

 

 

 

İnflamasyonla mücadele eder

 

Kronik inflamasyon sıklıkla obezite, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve kanser gibi bir takım hastalıklarla ilişkilendirilir. Pancar betalains denilen, potansiyel olarak bir dizi anti-inflamatuar özelliğe sahip pigmentler içerir.

 

Pancar suyu ve pancar ekstraktının ciddi yaralanmaya yol açtığı bilinen toksik kimyasal maddeler enjekte edilen sıçanlarda böbrek iltihaplarını azalttığı gösterildi.

 

Osteoartritli insanlarda yapılan bir çalışma, pancar özütü ile yapılan betalain kapsüllerinin, durumla bağlantılı ağrı ve rahatsızlığı azalttığını gösterdi.

 

Bu çalışmalar pancarın bir anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu düşündürse de, pancarların iltihabı azaltmak için kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

Sindirim sağlığını iyileştirir

 

Diyet lifi sağlıklı bir diyetin önemli bir bileşenidir. Gelişmiş sindirim de dahil olmak üzere birçok sağlık faydasına bağlıdır. Bir fincan pancar, 3.4 gram lif içerir ve bu da pancarı oldukça iyi bir lif kaynağı yapar.

 

Lif, midedeki sindirimden geçerek bağırsağa gider; burada bağırsak bakterilerini besler ve dışkıya hacim katar.

 

Bu, sindirim sağlığını geliştirebilir, düzenli tutabilir ve kabızlık, inflamatuar bağırsak hastalığı ve divertikülit gibi sindirim koşullarını önleyebilir.

 

Ayrıca, lif, kolon kanseri, kalp rahatsızlığı ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalıkların azaltılmış bir riski ile bağlantılıdır.

 

 

 

Beyin sağlığına destek olur

 

Zihinsel ve bilişsel işlev doğal olarak yaşla birlikte azalır.Bazıları için, bu azalma önemlidir ve demans gibi durumlara neden olabilir. Beyindeki kan akışı ve oksijen tedariğinde azalma, bu düşüşe katkıda bulunabilir.

 

İlginç bir şekilde, pancardaki nitratlar, kan damarlarının dilatasyonunu arttırarak zihinsel ve kognitif fonksiyonları artırabilir ve böylece beyindeki kan akışı artar.

 

Pancarın, özellikle karar verme ve çalışma belleği gibi üst düzey düşünceyle ilişkili bir alan olan beynin frontal lobuna yönelik kan akışını artırdığı gösterilmiştir.

 

Ayrıca, tip 2 diyabetlilerde yapılan bir çalışmada, pancarın, bilişsel işlevin bir ölçütü olan basit reaksiyon süresi üzerindeki etkisi incelendi.

 

Bilgisayarlı bir bilişsel işlev testi sırasında basit tepki süresi, plaseboya(etkisiz ilaç) kıyasla iki hafta boyunca günde 250 ml pancar suyu tüketenlerde % 4 daha hızlıydı.

 

Bununla birlikte, pancarın klinik ortamda beyin işlevini iyileştirmek ve demans riskini azaltmak için kullanılabileceği görülmeye devam etmektedir.

 

 

 

Bazı kanser türlerini önleme özelliğine sahiptir

 

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize, ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır.Pancarın antioksidan içeriği ve anti-inflamatuar yapısı, kanseri önleme kabiliyetine sahiptir.Bununla birlikte, mevcut kanıtlar oldukça sınırlıdır.

 

Pancar ekstraktının, hayvanlardaki tümör hücrelerinin bölünmesini ve büyümesini azalttığı gösterilmiştir.

 

İnsan hücrelerini kullanan bir test tüpü çalışması, betalain pigmentlerinde yüksek olan pancar özünün prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını bulmuştur.

 

Bu çalışmaların izole edilmiş insan hücreleri ve sıçanlarda yapıldığını belirtmek önemlidir. Benzer etkilerin canlı, nefes alan insanlarda bulunup bulunmayacağını belirlemek için daha ileri araştırmalar gereklidir.

 

 

 

Kilo vermeye yardımcıdır

 

Pancarın kilo vermenize yardımcı olacak çeşitli besleyici özellikleri vardır. Öncelikle, pancarın kalorisi azdır ve su oranı yüksektir.

 

Meyve ve sebzeler gibi düşük kalorili yiyeceklerin alımını arttırmak kilo kaybıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, düşük kalorili içeriğe rağmen pancar orta miktarda protein ve lif içerir. Bunlar, sağlıklı bir kilo elde etmek ve sürdürmek için önemli besinlerdir.

 

Pancardaki lif, iştahı azaltarak ve dolgunluk duygularını arttırarak kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilir, böylece toplam kaloriyi azaltabilir.

 

Hiçbir çalışma, pancarların kilo üzerindeki etkilerini doğrudan test etmese de, beslenme profili dikkate alındığında, beslenmenize pancar eklemenin kilo kaybına yardımcı olabileceği muhtemeldir.

 

 

 

Lezzetlidir

 

Pancar besleyicidir aynı zamanda inanılmaz derecede lezzetli ve beslenmenize dahil edilmesi kolaydır.Pancar suyu, kavrulmuş, buğulanmış veya turşusu yapılabilir.

 

Diyet nitratları suda çözünebilir bu nedenle, nitrat içeriğini en üst düzeye çıkarmak için pancarı kaynatmamak gerekir.

 

Sonuç olarak;

Pancar bazı etkileyici sağlık yararları sağlar.Kalorisi azdır ve lif, folat ve C vitamini de dahil olmak üzere besin maddelerinin büyük bir kaynağındadır.

 

Pancar ayrıca, kan basıncını düşürecek ve atletik performansı artırabilecek nitratlar ve pigmentler içerir.

 

Son olarak, pancar, lezzetli ve çok yönlüdür, sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin doğal bir maddesi olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: