Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler | diyetz

Palm Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

Son dönemlerde tartışmalı bir besin olarak karşımıza çıkan palm yağının tüketimi dünyada hızla artıyor.

 

Bazıları sağlığa faydasının olduğunu söylerken bazıları da kalp hastalıkları için risk oluşturacağı görüşünde.

 

Ayrıca üretimindeki artıştan dolayı da çevresel kaygılar mevcut. Bu yazıda palm yağının sağlık üzerindeki fayda ve zararlarını bulacaksınız.

 

 

 

Palm yağı nedir?

 

Palm yağı,palmiyenin kırmızı,etli meyvesinden elde edilir.

 

Bu yağın ana kaynağı Batı ve Güneybatı Afrika’ya özgü Elaeis gineensis ağacından oluşur. Bu bölgede 5000 yıllık bir kullanım geçmişi vardır.

 

Son yıllarda palm yağı üretimi, Malezya ve Endonezya da dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’ya yayılmıştır.

 

Bu iki ülke halihazırda dünyanın palm yağı arzının %80’den fazlasını karşılamaktadır.

 

Hindistan cevizi yağı gibi palm yağı da oda sıcaklığında yarı katıdır.

 

Bununla birlikte erime noktası Hindistan cevizi yağı için 24 ° C, palm yağı için 35 ° C’dir. Bu oran oldukça yüksektir.

 

Bu iki yağın farkı yağ asidi bileşimlerinden kaynaklanmaktadır.

 

Palm yağı, dünya genelindeki en ucuz ve en popüler yağlardan biridir. Dünya genelindeki bitkisel yağ üretiminin üçte birini oluşturur.

 

Palm yağı,genelde palm çekirdeği yağı ile karıştırılır.

 

Her ikisi de aynı bitki kaynaklı iken, palm çekirdeği yağı, meyve tohumundan çıkarılır. Kırmızı değil beyazdır ve farklı sağlık yararları sağlar.

 

 

 

 

 

Palm yağı nasıl kullanılır?

 

Palm yağı yemek pişirmek için kullanılır ve marketlerde gördüğünüz birçok hazır gıdaya eklenir.

 

Bu yağ, Batı Afrika ve tropik ülke mutfakları için esas maddedir ve özellikle körili ve baharatlı yemeklere lezzetini verir.

 

Genellikle sote ve kızartma için kullanılır çünkü ancak yüksek ısıda erir ve ısısı sabit kalır.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Oranda Kolesterol İçeren Besinler

Palm yağı, yağın kavanozun üzerinde birikmesini önlemek için bazen fıstık ezmesi ve diğer ezmelere de eklenir.

 

Palm yağı bunun yanında aşağıdaki gıdalara da eklenebilir.

 

 • Tahıl

 

 • Hububat

 

 • Ekmek, kurabiye, kek gibi pişmiş ürünler

 

 • Protein ve diyet barlar

 

 • Çikolata

 

 • Kahve kreması

 

 • Margarin

 

1980’li yıllarda tropik yağların tüketilmesinin kalp sağlığını tehlikeye atabileceği endişeleri palm yağını pek çok üründe trans yağlarla değiştirdi.

 

Çalışmalar, trans yağların sağlık risklerini ortaya çıkardıktan sonra gıda üreticileri palm yağı kullanımına devam ettiler.

 

Bu yağ, diş macunu, sabun ve kozmetik gibi gıda dışı birçok üründe de bulunur.

 

Bu ek olarak alternatif enerji kaynağı olarak görev yapan biyodizel yakıt üretmek için de kullanılır.

 

 

 

Palm Yağının Besin içeriği

 

Bir çorba kaşığı(14 gram) palm yağının besin içeriği şöyledir:

 

 • Kalori: 114

 

 • Yağ: 14 gram

 

 • Doymuş yağ: 7 gram

 

 • Tekli doymamış yağ: 5 gram

 

 • Çoklu doymamış yağ: 1,5 gram

 

 • E Vitamini: % 11

 

Palm yağının kalorisinin yüksekliği yağ asitinden gelir.


Yağ asit dökümü, % 50 doymuş yağ asitleri, % 40 mono-doymamış yağ asitleri ve % 10 çoklu doymamış yağ asitleri.


Palmiye yağında bulunan doymuş yağın ana türü, kalorisinin % 44’üne katkıda bulunan palmitik asittir. Aynı zamanda az miktarda stearik asit, miristik asit ve orta zincirli yağ laurik asit içerir.

 

Palmiye yağı kırmızımsı turuncu pigmenti, vücudunuzun A vitaminini dönüştürebileceği beta-karoten de dahil olmak üzere karotenoid olarak bilinen antioksidan bakımından zengindir.


Fraksiyon haline getirilmiş palmiye yağında sıvı kısım, bir kristalleştirme ve süzme işlemi ile çıkarılır. Kalan katı kısım doymuş yağda daha yüksektir ve erime sıcaklığı da daha yüksektir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir  Limonun Cilde Faydaları ve Yüze Limon Sürmek

Palm Yağının Sağlık Faydaları

 

Palm yağı, bazı araştırmacılara göre;beyin fonksiyonlarının korunması, kalp hastalığı risk faktörünün azaltılması ve A vitamini seviyesinin iyileştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir.

 

 

 

 

Beyin sağlığı

 

Palm yağı, beyin sağlığını destekleyen güçlü antioksidan özelliklere sahip E vitamininin bir türü olan tokotriyollerin mükemmel bir kaynağıdır.

 

Hayvan ve insan çalışmaları, palm yağının içindeki tokotriyollerin beyindeki hassas çoklu doymamış yağların korumasına, inmeyi yavaşlatmasına, inme riskini azaltmasına ve beyin lezyonlarının büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Kalp sağlığı

 

Palm yağının, kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Çalışma sonuçları karışık olsa da, bu yağ LDL kolesterolü düşürüp, HDL kolesterolü yükselterek kalp hastalığının risk faktörleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

 

Bununla birlikte kolesterol düzeylerinde bir artış veya azalmanın tek başına risk faktörlerini ortadan kaldırmayacağını belirtmek gerekir. Buna etki eden birçok faktör daha vardır.

 

 

 

A vitamini seviyesinin iyileştirilmesi

 

Palm yağı, yetersiz veya eksiklik riski altında olan insanlarda A vitamini seviyesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 

Gelişmekte olan ülkelerde gebeler üzerinde yapılan araştırmalar, palm yağı tüketiminin bebeklerin kanındaki A vitamini seviyesinin arttığını göstermiştir.


Bir çalışma, yağda çözünen vitaminleri emmek güç olan kistik fibroz hastalarının, sekiz hafta boyunca günde iki ila üç çorba kaşığı kırmızı palm yağı aldıktan sonra , kan seviyelerindeki A vitamininde bir artış yaşandığını bulunmuştur.

 

 

 

Palm Yağının Zararları

 

Bazı çalışmalarda palm yağı kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkiye sahip bulunmasına karşın, bazıları çelişkili sonuçlar içermektedir.

 

Bir hayvan araştırması, ard arda tekrar ısıtılarak tüketilen yağın antioksidan aktivitesinde bir düşüş nedeniyle atardamarlarda plak birikimine neden olabileceğini tespit etmiştir.

 

Sıçanlar, 10 kez ısıtılarak palm yağı içeren yiyecekleri yediğinde, altı ay boyunca büyük artelyal plaklar ve diğer kalp hastalıkları bulguları geliştirdiler ancak taze palm yağı yiyenlerde bu görülmedi.

 

İlginizi Çekebilir  Göz Sağlığını Koruyan Vitamin ve Mineraller

Palm yağı bazı insanlarda kalp hastalığı risk faktörlerini artırabilir. Yağı tekrar tekrar ısıtmak antioksidan kapasitesini düşürür ve kalp hastalığının gelişmesine katkıda bulunur.

 

 

 

Palm yağı ile ilgili tartışmalar

 

Palm yağı üretiminin çevre, yaban hayatı ve topluluklar üzerindeki etkileri ile ilgili çeşitli etik konular bulunmaktadır.

 

Geçtiğimiz on yıllarda artan talep, Malezya, Endonezya ve Tayland’da eşi benzeri görülmemiş bir şekilde palm yağı üretiminin yaygınlaşmasına neden oldu.

 

Bu ülkeler, yağlı palmiye ağaçları yetiştirmek için ideal olan nemli ve tropik iklimlere sahiptirler. Bu bölgede palmiye ağacı yetiştirmek için tropikal ormanlar yok ediliyor.

Ormanların varlığı, karbonu atmosferde emerek sera gazlarını azaltmada önemli bir rol oynadığından, ormansızlaşmanın küresel ısınmaya zararlı etkileri olacağı öngörülmektedir.

 

Buna ek olarak, yerli peyzajların tahrip edilmesi, yaban hayatının sağlığını ve çeşitliliğini tehdit eden ekosistemde değişikliğe neden olmaktadır.

 

Özellikle, habitat kaybına bağlı olarak nesli tükenmekte olan Bornean orangutanları gibi nesli tükenmekte olan türler üzerindeki etkilidir.

 

Sonuç olarak: palm yağı, dünyada en çok kullanılan yağ olmakla birlikte, üretiminin çevre üzerindeki etkileri, vahşi hayvanların sağlığı ve yerli halkın yaşamları konusunda endişe yaşayan çevreciler bu yağın kullanılmaması konusunda ısrarlı.

 

Eğer palmiye yağı kullanmak isterseniz, RSPO sertifikalı markalar satın alın.RSPO(Roundtable on Sustainable Palm Oil) sertifikasyonu yetiştirilen palmiye fidanlıklarının sürdürebilirliğinin sağlanarak yağmur ormanlarının daha az zarar görmesini amaçlamaktadır ve bu sertifika verilen ürünler bu yolla üretilmişlerdir.

 

Ek olarak, diğer yağlar ve gıdalardan benzer sağlık yararları elde edebildiğiniz için günlük ihtiyaçlarınızın çoğunda diğer yağ kaynaklarını kullanmak en iyisidir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ