Ördek Yumurtası Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Ördek Yumurtası Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Yumurta, insanların milyonlarca yıldır yediği besleyici ve uygun fiyatlı bir protein kaynağıdır.

  En çok tüketilen yumurta türü tavuk yumurtasıdır. Yine de ördek, bıldırcın, hindi ve kaz yumurtası gibi diğer birçok yumurta türü de yenebilir.

  Ördek yumurtası, boyut olarak bir tavuk yumurtasından neredeyse % 50 daha büyüktür. Büyük, altın rengi bir sarısı vardır.

  Kabukları da değişik renklerde olabiliyor. Soluk mavi, mavi-yeşil, kömür grisi ve bazen de beyaz dahil olmak üzere çeşitli renklerde bulunuyor.

  Kabuk rengi bazen aynı cins içinde bile değişse de, renk ördek türüne bağlı oluyor.

  Yazıda “ördek yumurtası yenir mi”, “ördek yumurtasının faydaları nelerdir”, “ördek yumurtasının zararı var mı”, “ördek yumurtası protein değeri nedir”, “ördek ve tavuk yumurtası farkı nedir” soruları cevaplanacaktır.

  Ördek Yumurtasının Besin Değeri 

  Yumurta, mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Vücudun protein oluşturmak için ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlar. Yumurta sarısı yağ ve kolesterolün yanı sıra birçok vitamin ve mineral açısından da zengindir.

  Ördek yumurtası, tavuk yumurtasından biraz daha besleyicidir – kısmen büyüklüğü nedeniyle. Ortalama bir ördek yumurtası yaklaşık 70 gram ağırlığındayken, büyük bir tavuk yumurtası 50 gram gibi bir ağırlığa sahiptir.

  Bu nedenle, bir ördek yumurtasından bir tavuk yumurtasına göre daha fazla besin alırsınız.

  İkisi ağırlık olarak karşılaştırılırsa, ördek yumurtası yine de öne çıkar. Aşağdaki tablo 100 gram ördek yumurtası ile tavuk yumurtasını besin değeri açısından göstermiştir.

  Ördek yumurtasıTavuk yumurtası
  Kalori185148
  Protein13 gram12 gram
  Yağ14 gram10 gram
  Karbonhidrat1 gram1 gram
  KolesterolGünlük Değerin % 295’i (DV)DV’nin % 141’i
  B12 vitaminiDV’nin % 90’ıDV’nin % 23’ü
  SelenyumDV’nin % 52’siDV’nin % 45’i
  B 2 vitaminiDV’nin % 24’üDV’nin % 28’i
  DemirDV’nin % 21’iDV’nin % 10’u
  D VitaminiDV’nin % 17’siDV’nin % 9’u
  Kolin263 mg251 mg

  Ördek yumurtası çok çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir. En önemlisi, kırmızı kan hücresi oluşumu, DNA sentezi ve sağlıklı sinir fonksiyonu için gerekli olan B12 vitamininin neredeyse günlük ihtiyacını karşılar.

  Ördek Yumurtasının Yararları Nelerdir?

  Yumurta, genellikle mükemmel bir besin olarak kabul edilir çünkü aşırı besleyicidir. Ek olarak, diğer sağlık yararları sağlayabilecek çeşitli bileşikler içerir.

  Ördek yumurtası sarısı turuncu-sarı renklerini karotenoid adı verilen doğal pigmentlerden alır. Bunlar, hücreleri ve DNA’yı kronik ve yaşa bağlı hastalıklara yol açabilen oksidatif hasardan koruyabilen antioksidan bileşiklerdir.

  Yumurta sarısındaki büyük karotenoidler, yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD), katarakt, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinde daha düşük riskle bağlantılı olan karoten, kriptoksantin, zeaksantin ve luteindir.

  Ördek yumurtasının sarısı ayrıca lesitin ve kolin bakımından da zengindir. Kolin, sağlıklı hücre zarlarının yanı sıra beyin, nörotransmitterler ve sinir sistemi için gerekli olan vitamin benzeri bir besindir. Lesitin vücutta koline dönüştürülür.

  Kolin özellikle beyin sağlığı için önemlidir. Yaklaşık 2200 yaşlı yetişkinde yapılan bir araştırma, kandaki yüksek kolin seviyelerinin daha iyi beyin fonksiyonuyla bağlantılı olduğunu gösterdi.

  Kolin sağlıklı fetal beyin gelişimini desteklediğinden, hamilelik sırasında da temel bir besindir.

  Ördek ve diğer yumurta türlerinin beyaz kısmı protein bakımından zengindir ve enfeksiyonlardan korur. Araştırmacılar, yumurta akında antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip birçok bileşik tanımladılar.

  D vitamini eksikliğini önleyebilir

  Ördek yumurtasının 100 gramlık porsiyonu D vitamini için günlük ihtiyacın yani DV’nin % 8-9’unu sağlar.

  Ayrıca, son birkaç yılda yapılan bazı hayvan araştırmaları, yumurta tüketiminin D vitamini eksikliğini önleyebileceğini öne sürüyor. 

  8 haftalık bir çalışma, diyabetli fareleri tam yumurta diyeti ile besledi ve protein bazlı bir diyetle beslenen sıçanlara kıyasla D vitamini seviyelerinde % 130 artış buldu.

  Tam yumurta diyetini yiyen sıçanlar, protein bazlı diyette D vitamini ile desteklenen sıçanlardan daha yüksek D vitamini seviyelerine sahipti.

  İyi bir protein kaynağıdır

  Düzenli olarak yumurta gibi yağsız protein kaynaklarını yemek, önemli sağlık yararları sağlayabilir. Yüksek proteinli diyetler, aşağıdakiler dahil çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir:

  – İştah kontrolünün geliştirilmesi

  – Doygunluk duygularının artması

  –  Kalori alımının azalması

  – Vücut ağırlığının azalması

  Küçük bir çalışma, yumurta proteinlerinin özellikle kilo kaybı için faydaları olabileceğini buldu.

  Ördek Yumurtasının Zararları Nelerdir?

  Potansiyel sağlık yararları olmasına rağmen, ördek yumurtasını herkes tüketemeyebilir.

  Alerjiler

  Yumurta proteini yaygın bir alerjendir. Çoğu yumurta alerjisi çocuklukta kaybolmakla birlikte bebeklerde ve çocuklarda en yaygın görülen gıda alerjilerinden biridir.

  Yumurta alerjisinin belirtileri deri döküntülerinden hazımsızlık, kusma veya ishale kadar değişebilir. Ağır vakalarda, bir gıda alerjisi, nefesi etkileyebilecek ve hayatı tehdit edebilecek anafilaksiye neden olabilir.

  Ördek ve tavuk yumurtasındaki proteinler benzerdir ancak aynı değildir ve bir tür yumurtaya karşı alerjik tepki yaşayan kişiler, diğerinde aynı sorunla karşılaşmayabilir. Yani tavuk yumurtasına alerjik olsanız bile, ördek yumurtası yiyebilirsiniz.

  Yine de, diğer yumurtalara karşı bilinen veya şüphelenilen bir alerjiniz varsa, ördek yumurtasını yemeden önce daima güvenlik için uzmandan tavsiye almak gerekir.

  Kalp hastalığı

  Ördek yumurtası, kolesterol bakımından oldukça yüksektir ancak çoğu çalışma yumurta sarısındaki kolesterolün sağlıklı insanlarda kalp hastalığı riskini artırmadığı konusunda hemfikirdir.

  Yumurta sarısının bazı insanlarda LDL (kötü) kolesterol düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir ancak HDL (iyi) kolesterolü de yükseltirler.

  Yine de, yüksek kolesterol içeriği nedeniyle ördek yumurtası herkes için güvenli olmayabilir, özellikle de diyabet veya ailede kalp hastalığı öyküsü varsa.

  Bazı araştırmalar ayrıca yumurta sarısındaki kolinin kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.

  Bağırsaklardaki bakteriler, kolini trimetilamin N-oksit (TMAO) adı verilen bir bileşiğe dönüştürür. Bazı araştırmalar, daha yüksek kan TMAO seviyeleri bulunanların, kalp hastalığı riskinin arttığını göstermiştir. Daha yüksek yağlı bir diyetle beslenen insanlar daha fazla TMAO üretir.

  Yine de TMAO’nun bir risk faktörü olup olmadığı veya varlığının kalp hastalığı riskinin bir göstergesi olup olmadığı belirsizdir.

  Gıda güvenliği

  Gıda güvenliği ve özellikle Salmonella bakterilerinden kaynaklanan salmonelloz gibi gıda kaynaklı hastalık riski genellikle yumurtayla ilişkilendirilir.

  İngiltere ve İrlanda’da 2010 yılında yaygın bir salgın da dahil olmak üzere, ördek yumurtası yemekten kaynaklanan salmonella enfeksiyonu salgınları bildirilmiştir.

  Tayland’ın bazı bölgelerinde, ördek yumurtasında yüksek seviyelerde ağır metaller tespit edilmiştir.

  Ördek yumurtası alırken temiz, kabukları çatlaksız olanları tercih etmek gerekir. 4 ° C veya daha düşük sıcaklıkta evde soğutmalı ve yumurta sarısı sertleşene kadar pişirilmelidir.

  Ayrıca, bebekler, çocuklar, hamile kadınlar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olan herkes Salmonella dolayısıyla daha yüksek risk altındadır, bu nedenle az pişmiş yumurta yememelidir. Hiç kimse çiğ yumurta yememelidir.

  Pişirme sırasında protein ve diğer besin maddeleri azalabilir

  Yumurta pişirildiğinde bazı besinler artar veya azalır. Yiyeceklerin besin içeriği, ısı ve diğer pişirme yöntemleriyle değişebilir.

  Örneğin, protein içeriği çiğ yumurta ile yumuşak veya sert haşlanmış yumurta arasında farklılık gösterir.

  Bazı durumlarda pişirmek yumurtada bulunan besin miktarını artırır. Yumurta yine de bol miktarda besin sağlar.

  Ördek Yumurtası Nasıl Kullanılır?

  Ördek yumurtası, haşlanmış, yağda pişmiş, omlet olarak yenebilir yani pişirmek için tavuk yumurtası gibi kullanabilirsiniz.

  Ördek Yumurtası ile Tavuk Yumurtası Arasındaki Fark

  Genel olarak ördek ve tavuk yumurtası oldukça benzerdir. Yine de, ikisini birbirinden ayıran bazı spesifik özellikler var.

  Görünüm

  Fiziksel görünümdeki en göze çarpan farklılık yumurtaların boyutudur.

  Bir ördek yumurtası, ortalama büyüklükte bir tavuk yumurtasından % 50–100 daha büyük olabilir. Bu nedenle, bir ördek yumurtası yemek, bir buçuk veya iki tavuk yumurtası yemek gibidir.

  Tavuk yumurtasında olduğu gibi, ördek yumurtasının rengi de ördeğin cinsine, beslenmesine, yetiştirildiği ortama ve genetiğine bağlıdır.

  Birçok ördek yumurtasının beyaz kabukları vardır ancak soluk gri, yeşil, siyah ve mavi tonlarında da olabilir.

  Sarısı da hem boyut hem de renk bakımından farklılık gösterir. Tavuk yumurtasının sarısı genellikle soluk veya parlak sarı iken, ördek yumurtasını sarısı daha koyu bir altın portakal rengidir. Tavuk sarısı ile karşılaştırıldığında ördek sarısı daha canlı görünür.

  Damak zevki

  Herkesin damak zevki farklı olmakla birlikte bazı insanlar ördek yumurtası sarısının tavuk yumurta sarısından daha lezzetli olduğunu belirtir.

  Genel olarak ördek yumurtası ve tavuk yumurtasının tadı benzerdir. Bununla birlikte ördek yumurtasının tadı, tavuk yumurtasından daha yoğun olabilir.

  Besin Karşılaştırması

  Ördek ve tavuk yumurtasının her ikisi de etkileyici besin profiline sahiptir. Aşağıdaki karşılaştırma tablosu, 100 gram pişmiş ördek ve tavuk yumurtasının besin profilini göstermektedir

   

  Ördek yumurtasıTavuk yumurtası
  Kalori223149
  Protein12 gram10 gram
  Yağ18,5 gram11 gram
  Karbonhidrat1,4 gram1,6 gram
  Lif0 gram0 gram
  KolesterolGünlük Değerin (DV) % 276’sıDV’nin % 92’si
  KolinDV’nin % 36’sıDV’nin % 40’ı
  BakırDV’nin % 6’sıDV’nin % 7’si
  FolatDV’nin % 14’üDV’nin % 9’u
  DemirDV’nin % 20’siDV’nin % 7’si
  Pantotenik asitDV’nin % 24’ü
  FosforDV’nin % 16’sıDV’nin % 13’ü
  RiboflavinDV’nin % 28’iDV’nin % 29’u
  SelenyumDV’nin % 62’siDV’nin % 43’ü
  TiaminDV’nin % 10’uDV’nin % 3’ü
  A vitaminiDV’nin % 23’üDV’nin % 18’i
  B6 VitaminiDV’nin % 15’iDV’nin % 8’i
  B12 vitaminiDV’nin % 168’iDV’nin % 32’si
  D vitaminiDV’nin % 8’iDV’nin % 9’u
  E vitaminiDV’nin % 13’üDV’nin % 8’i
  ÇinkoDV’nin % 12’siDV’nin % 9’u

  Pişmiş ve çiğ yumurtanın besin değerleri farklılık göstermektedir.

  Genel olarak, yumurta karbonhidrat ve lif bakımından düşüktür ancak zengin bir protein kaynağı ve iyi bir yağ kaynağıdır. Ayrıca birçok vitamin ve mineral, özellikle kolin, riboflavin, selenyum, A vitamini ve B12 vitamini içerir..

  Her iki yumurta türü de besleyici olmasına rağmen, ördek yumurtası folat, demir ve B12 vitamini dahil olmak üzere tavuk yumurtasından daha fazla miktarda besin içerir.

  Ördek yumurtası, B12 vitamini için DV’nin % 168 veya daha fazlasını içerir. DNA oluşturmak ve yeni kırmızı kan hücreleri gibi belirli görevler için vücudun B12 vitaminine ihtiyacı vardır.

  Yine de tavuk yumurtası beyazı, ördek yumurtası beyazından daha fazla miktarda ovalbumin, conalbumin ve lizozim gibi bazı proteinler içerir. Bilim insanları, bu proteinlerin ve yumurtadaki diğerlerinin antimikrobiyal, antioksidan ve kanseri önleyici özelliklere sahip olduğuna inanıyor.

  Bazı insanlar yanlışlıkla sadece yumurta beyazının protein içerdiğine inanır. Bununla birlikte, yumurta sarısı, beyazdan biraz daha az olmasına rağmen, aslında proteinle doludur.

  Ördek ve tavuk yumurtasının hem akı hem de sarısı, faydalı biyoaktif peptitler bakımından zengindir. Bu peptitler, insanlarda optimal sağlığı geliştirebilen protein parçacıklarıdır.

  Ördek yumurtası mı tavuk yumurtası mı?

  Ördek yumurtasının mı yoksa tavuk yumurtasının mı daha iyi olduğu kişisel tercihe bağlıdır.  Ördek yumurtası ve tavuk yumurtası arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör şöyledir:

  Alerjiler

  Tipik olarak, tavuk yumurtasına alerjisi olan kişiler, alerjiye neden olan proteinlerdeki farklılıklar nedeniyle ördek yumurtasını güvenle tüketebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

  Kullanılabilirlik

  Ördek yumurtası bazı yörelerde hemen bulunmayabilir.

  Kişisel tercih

  Bazıları bir tür yumurtanın tadını diğerine tercih edebilir.

  Fiyat

  Ördek yumurtası daha pahalı olabilir çünkü daha büyüktür, bulunması daha zordur.

  Sonuç olarak;

  Ördek yumurtası, tavuk yumurtasından daha büyük ve biraz daha besleyicidir. Ayrıca göze ve beyne fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve önemli bileşikler sağlar, ve yaşa bağlı hastalıklardan veya enfeksiyonlardan korur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ