Oolong Çayı Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

  Oolong Çayı Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

  Oolong çayı, dünyanın %2’sinde tüketilen bir çay türüdür. Yeşil ve siyah çayların özelliklerini birleştirerek oluşturulan bu çay, sayısız sağlık faydası sunar.

  Metabolizmayı hızlandırır, stresi azaltır ve gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 

  Oolong Çay Nedir?

  Oolong çayı, geleneksel bir Çin çayıdır. Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Yeşil ve siyah çaydan farkı, işlenme şeklidir.

  Bütün çayların yaprakları oksidasyon adı verilen kimyasal reaksiyon üreten bazı enzimler içerir. Yeşil çayın yapraklarını siyah renge dönüştüren bu oksidasyondur.

  Yeşil çay fazla oksitlenmez ancak siyah çay rengi siyaha dönene kadar oksitlenmeye bırakılır. Oolong çayı ikisi arasında bir yerdedir ve bu nedenle kısmen oksitlenir.

  Bu kısmi oksidasyon oolong çayına rengini ve tadını verir. Yapraklarının rengi çayın markasına göre yeşil ila kahverengi arasında değişen bir renkte olabilir.

  oolong çayı zararları

  Oolong Çayı Besin Değeri

  Yeşil ve siyah çaylarla benzerlik gösteren oolong çayında birçok vitamin, mineral ve antioksidanlar bulunur. Demlenmiş bir bardak oolong çayı aşağıdaki değerleri içerir.

  Florür: RDI’nın % 5-24 ‘ü

  Manganez: RDI’nın % 26 ‘sı

  Potasyum: RDI’nın % 1 ‘i

  Sodyum: RDI’nın % 1 ‘i

  Magnezyum: RDI’nın % 1 ‘i

  Niasin: RDI’nın % 1 ‘i

  Kafein: 3.6 mg

  Çay polifenolleri olarak bilinen, oolong çayındaki ana antioksidanlardan bazıları theaflavinler, thearubiginler ve EGCG’dir.

  Bu antioksidanların pek çok sağlık yararı vardır. Oolong çayı ayrıca rahatlatıcı etkiye sahip bir amino asit olan theanine içerir.

  Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

  oolong çay nedir

  Diyabeti önlemeye yardımcı olur

  Çayda bulunan polifenol antioksidanlar kan şekeri seviyesini düşürür. Ayrıca insülin duyarlılığını artırdığı düşünülmektedir.

  Buna göre bazı çalışmalar düzenli olarak oolong çayı içmenin kan şekeri kontrolü sağladığı ve tip 2 diyabet geliştirme riskini düşürdüğünü bulmuştur.

  Kalp sağlığını korur

  İçeriğindeki antioksidanlar sebebiyle çay, düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını iyileştirir. Çeşitli çalışmalar çay içenlerin kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düşük olması sebebiyle kalp hastalığı riskini azalttığını tespit etmiştir.

  Birkaç çalışmada oolong çayı hakkında yapılmıştır. Günde 240 ml oolong çayı içen 76000 Japon üzerinde yapılan araştırmada hiç içmeyenlere oranla kalp hastalığı geliştirme riski %61 daha az çıkmıştır.

  Çin’de yapılan bir çalışmada günde 480 ml oolong veya yeşil çay içenlerin inme riskinin %39 daha az olduğu tespit edilmiştir.

  Bununla birlikte günde 120 ml yeşil veya oolong çayını düzenli olarak tüketmek, yüksek tansiyon geliştirme riskini %46’ya kadar azaltabilir.

  Önemli olan bir nokta ise oolong çayının kafein içeriğidir. Bu yüzden bazı kişilerde hafif çarpıntı yapabilir ve kan basıncını yükseltebilir.

  Ancak 240 mililitrelik bir fincan oolong çayındaki kafein içeriği, aynı miktarda kahvede bulunan kafein içeriğinin yalnızca dörtte biri olduğundan muhtemelen bu etki küçük olacaktır.

  Beyin fonksiyonlarını geliştirir

  Son çalışmalar çayın beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Çayın içeriğindeki birkaç bileşen beyin fonksiyonlarını geliştirmeye fayda sağlamaktadır. Kafein norepinefrin ve dopamin salınımını artırır. Bu iki beyin habercisinin ruh hali, dikkat ve beyin işlevini geliştirdiği düşünülmektedir.

  Araştırmalar göstermiştir ki çayda bulunan bir amino asit olan theanine bileşiğinin dikkat artırmak ve anksiyeteyi rahatlatmak gibi fonksiyonları vardır.

  Kafein ve theanine içeren çay tüketimi ilk 1-2 saat içinde uyanıklık ve dikkati artırır. Çay polifenollerinin aynı zamanda tüketildikten sonra sakinleştirici etkisi olduğu düşünülmektedir.

  Oolong çayı hakkında yapılan çalışmalarda, düzenli tüketenlerin beyin fonksiyonlarının bozulma ihtimalinin %64 düşük olduğu tespit edilmiştir.

  Bu etki, özellikle siyah ve oolong çayını birlikte tüketenlerde daha güçlüdür. Bir başka çalışmada yeşil, siyah veya oolong çayını düzenli tüketenlerin biliş, bellek ve bilgiyi işleme hızında artış olduğu tespit edilmiştir.

  Yapılan bütün çalışmalar oolong çayının beyin işlevlerini geliştirdiğini desteklemese de hiçbir olumsuz etkiye neden olduğu da gözlemlenmemiştir.

  Belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar

  Bilim insanları siyah, yeşil ve oolong çayında bulunan antioksidanların kansere yol açabilen hücre mutasyonunu önlemeye yardımcı olduğuna inanıyor.

  Çayda bulunan polifenoller, kanserli hücre bölünmesi oranını düşürüyor. Düzenli çay tüketenlerde ağız kanserine yakalanma riski %15 düşüyor.

  Başka bir değerlendirmede ise akciğer, yemek borusu, pankreas, karaciğer ve kolorektal kanserde de benzer etkileri görülmektedir.

  Bununla birlikte çoğu araştırma çayın göğüs, yumurtalık ve mesane kanserlerine etkisi olmadığını bildirmektedir.

  Bu alandaki araştırmaların çoğu yeşil ve siyah çayların etkilerine odaklanmıştır. Oolong çayı yeşil ile siyah çay arasında bir yerde olduğundan benzer etkiler beklenebilir. Bu yüzden oolong çayı ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Diş ve kemik mukavemetini artırır

  Oolong çayında bulunan antioksidanlar dişleri ve kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur.

  Bir çalışmada 10 yıl boyunca siyah, yeşil veya oolong çayı içen kişilerin kemik ve mineral yoğunluğunun %2 daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

  Son çalışmalar oolong çayının kemik mineral yoğunluğuna olumlu katkısı olduğunu da rapor etmiştir. Yüksek kemik mineral yoğunluğu kırık riskini azaltır. Bununla birlikte oolong çayı ve kırıklar arasındaki doğrudan bağlantı henüz araştırılmamıştır.

  Araştırmalar oolong çayı içmenin, diş plağını azalttığını bulmuştur. Oolong çayı diş minesini güçlendirmeye yardımcı olan zengin bir florür kaynağıdır.

  İnflamasyonla savaşır

  Oolong çayındaki polifenoller, bağışıklık sistemini güçlendirir ve ayrıca iltihaplanmaya ve artrit gibi diğer inflamatuar durumlara karşı da koruma sağlar.

  Anti-enflamatuar özelliklerinden sorumlu oolong çayındaki bir başka flavonoid, EGCG’dir (epigallokateşin gallat). İnflamasyona neden olan serbest radikallerle savaşır ve ayrıca tıkanmış arterler ve kanser gibi ilgili hastalıkları önler.

  oolong bitkisi

  Oolong çayı cilde faydaları

  Oolong çayındaki anti-alerjenik antioksidanlar, çalışmalara göre egzamayı hafifletmeye yardımcı olur. Altı ay boyunca günde üç kez oolong çayı içmek faydalı sonuç verir.

  Oolong çayı serbest radikallerle savaştığından, egzama veya atopik dermatite neden olan alerjik reaksiyonları baskılar. Çaydaki antioksidanlar ayrıca cildi daha parlak ve genç hale getirir.

  Oolong çayındaki antioksidanlar ayrıca akne, leke, kırışıklık ve diğer yaşlanma belirtilerini (yaşlılık lekeleri gibi) tedavi etmeye yardımcı olur. Çay poşetlerini suya batırıp sabah ilk iş olarak yüzünüzü temizlemek için kullanabilirsiniz.

  Sindirime yardımcıdır

  Bazı kaynaklar oolong çayının (ve genel olarak çayın) sindirim sistemini rahatlatabileceğini belirtmektedir. Toksin atılımını da iyileştirir.

  Oolong çayı saça faydaları

  Bazı uzmanlar oolong çayı tüketiminin saç dökülmesini önleyebileceğini belirtmektedir. Saçı çay ile durulamak saç dökülmesini önleyebilir. Oolong çayı saçı yumuşatarak, daha parlak hale getirebilir.

  Bağışıklık kazandırır

  Bu fayda, hücresel hasarı önleyen ve bağışıklık sistemini oluşturan oolong çayındaki flavonoidlere atfedilmelidir. Çay vücutta enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel proteinlerin üretimini artırır.

  Ayrıca, bazı kaynaklar oolong çayının vücutta önemli minerallerin tutulmasını destekleyen bileşenlere sahip olduğunu iddia etmektedir.

  Egzamayı azaltmaya yardımcı olur

  Çaydaki polifenoller egzamayı hafifletmeye yardımcı olur. Bir çalışmada şiddetli egzama vakalarına sahip 118 hastanın günde 1 litre oolong çayı içmesi ve normal tedavilerini sürdürmeleri istenmiştir.

  Egzama belirtileri çalışmanın sürdüğü 1-2 hafta içinde kısa sürede düzelme göstermiştir. Kombine tedaviden 1 ay sonra hastaların %63’ünde iyileşme görülmüştür.

  Dahası ilerleyen dönemlerde iyileşme sürmüş ve 5 ay sonra hastaların % 54’ünde iyileşmenin devam ettiği gözlenmiştir.

  Günde Ne Kadar Oolong Çayı İçilebilir?

  Kafein içeriği nedeniyle en fazla 2 fincan oolong çayını aşmamaya dikkat etmek gerekir. Egzama durumunda, 3 bardak yeterlidir.

   

  oolong çayı fayda ve zararları

  Oolong Çayı Nasıl Kullanılır?

  Oolong çayını demlemek için her 200 mililitre suya 3 gram çay tozu kullanın. 5 ila 10 dakika bekletin. Yaklaşık 3 dakika boyunca (kaynamadan) 90° C’de suda demlenmesi, çoğu antioksidanı tutar.

  Şimdi oolong çayı ile hazırlanabilecek farklı tariflere göz atalım.

  Oolong Limonata

  Malzemeler

  • 6 su bardağı su
  • 6 poşet oolong çayı
  • ¼ fincan taze sıkılmış limon suyu

  Yapılışı

  – Çay poşetlerini yaklaşık 5 dakika sıcak suda bekletin.

  – Ardından poşetleri çıkarın ve limon suyunu ekleyin.

  – Çayı buzdolabında 2 ila 3 saat soğutun ve üzerine buz küpleri ekleyerek servis yapın.

  Şeftali Oolong Çayı

  Malzemeler

  • 6 su bardağı su
  • 4 poşet oolong çayı
  • 2 adet soyulmuş ve doğranmış olgun şeftali

  Yapılışı

  – Çay poşetlerini sıcak suda 5 dakika bekletin. Poşetleri çıkarın ve çayı yaklaşık 1-2 saat soğutun.

  – Pürüzsüz bir püre elde edene kadar şeftaliyi ezin. Bunu soğutulmuş çaya ekleyin ve iyice karıştırın.

  – Buz küpleri ile servis edin.

  oolong çayı zayıflama

  Oolong Çayı Zayıflatır mı?

  Oolong çayındaki polifenoller ve antioksidanlar, metabolizmayı ve yağ yakma kapasitesini artırarak kilo vermeye yardımcı olur.

  Bir çalışmada, 6 hafta boyunca günde 4 kez 102 Çinli obez kişiye 2 gram oolong çayı verildi ve vücut yağ yüzdesi ölçüldü. Bu zaman aralığında kayda değer bir kilo kaybı (1-3 kg) gösterdiler ve bel bölgesi de inceldi.

  Başka bir çalışma, tam demlenmiş oolong çayının enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu arttırdığını ortaya koydu. Metabolizma hızı da 24 saat içinde % 3-7.2 arttı.

  Oolong Çayı Zayıflama

  Oolong çayının anti-obezite mekanizması EGCG ve theaflavinlerden kaynaklanmaktadır. Enerji dengesini düzenler ve enzimatik lipit oksidasyonunu kolaylaştıran karbonhidrat ve lipit metabolizmasını korur.

  – Çay kateşinleri ayrıca yağ asidi sentaz enzimini (yağ asidi sentezinden sorumlu bir enzim kompleksi) aşağı regüle ederek lipogenezi baskılar.

  – Metabolizmayı % 10 artırabilir, karın ve üst kol yağını yakmaya yardımcı olur. Oolong çayı, her ikisi de yağ oksidasyonunu hızlandırmak için birlikte çalışan kafein ve epigallokateşin (EGCG) içerir. 

  Oolong çayının bir diğer anti-obezite mekanizmalarından biri sindirim enzimi inhibisyonudur. Çaydaki polifenoller, şeker ve yağların bağırsaktan emilim oranını azaltan, böylece açlık krizlerini kontrol eden birkaç sindirim enzimini baskılar.

  Oolong çayındaki polifenoller, karaciğere inen ve biyokimyasal enzimatik reaksiyonları düzenleyen kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) üretmek için bağırsaktaki sindirilmemiş karbonhidratlar üzerinde etkilidir. Bu da yağ asidi oksidasyonuna yol açar.

  – Polifenollerin bir başka olası mekanizması, bağırsak mikrobiyotasının değiştirilmesidir. Bağırsaklarımız sindirim sistemini güçlendiren trilyonlarca bakteri içerir. Oolong çayındaki polifenoller tüm bağırsakta emilimi aşar ve sindirimi artıran ve kilo verme sürecini hızlandıran kısa biyoaktif metabolitler oluşturmak için mikrobiyota ile reaksiyona girer.

  Kilo Vermek İçin Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

  İşte kilo vermeye yardımcı olması açısından oolong çayı hazırlamak için birkaç yöntem…

  oolong çayı nerelerde kullanılır

  Oolong Çay Poşeti

  Malzemeler

  • 1 oolong çay poşeti
  • 1 su bardağı su

  Hazırlanışı

  – Bir bardak suyu kaynatın ve bir bardağa dökün.

  – Oolong çay poşetini ekleyin ve 5-7 dakika bekletin.

  – İçmeden önce çay poşetini çıkarın.

  Oolong Çay Yaprağı

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı oolong çay yaprağı
  • 1 su bardağı su

  Hazırlanışı

  – Bir bardak suyu kaynatın.

  – Oolong çay yapraklarını ekleyin ve üzerini kapatın. 5 dakika demleyin.

  – İçmeden önce çayı bir bardağa süzün.

  Oolong Çay Tozu

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı oolong çay tozu
  • 1 su bardağı su

  Hazırlanışı

  – Bir bardak suyu kaynatın. Kaynamış suyu bir bardağa dökün.

  – Oolong çay tozunu ekleyin ve 2-3 dakika demleyin.

  – İçmeden önce çayı süzün.

  Oolong Çay ve Limon Suyu

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı oolong çay yaprağı
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

  Hazırlanışı

  – Bir fincan sıcak suya oolong çay yapraklarını ekleyin.

  – 5-7 dakika demlenmeye bırakın.

  – Çayı süzün ve limon suyu ekleyin.

  Oolong ve Yeşil Çay

  Malzemeler

  • 1 çay kaşığı oolong çayı
  • 1 çay kaşığı yeşil çay
  • 1 su bardağı su

  Hazırlanışı

  – Bir bardak suyu kaynatın.

  – Oolong çayı ve yeşil çay ekleyin.

  – 5 dakika demleyin. İçmeden önce süzün.

  Oolong Çay ve Tarçın

  Malzemeler

  • 1 oolong çay poşeti
  • Seylan tarçın çubuğu
  • 1 su bardağı su

  Hazırlanışı

  – Tarçın çubuğunu gece boyunca bir bardak suya batırın.

  – Sabahları tarçın çubuğu ile suyu kaynatın.

  – Su seviyesi yarıya düşene kadar bekleyin.

  – Ocaktan alın ve oolong çay poşeti ekleyin.

  – 2-3 dakika demlenmeye bırakın.

  – İçmeden önce tarçın çubuğunu ve çay poşetini çıkarın.

  Kilo Vermek için Oolong Çayı Ne Zaman Tüketilir?

  – Sabahları kahvaltı ile içilebilir.

  – Öğle veya akşam yemeğinden 30 dakika önce tüketilebilir.

  – Akşam atıştırmalıklarla birlikte içilebilir.

  oolong çayının faydaları

  Oolong Çayı Zararları Nelerdir?

  Oolong çayı yüzyıllardır tüketiliyor ve genellikle güvenli olduğu düşünülüyor.

  Bu çay kafein içerir. Fazla tüketildiğinde kafein, anksiyete, baş ağrısı, uykusuzluk, düzensiz kalp atışı ve bazen yüksek kan basıncına neden olabilir. Günde 400 mg kafein alımı sağlıklıdır. 

  Çok fazla polifenol antioksidan tüketmek onların pro-oksidanlar gibi davranmalarına neden olabilir; bu da sağlık için iyi değildir.

  Çaydaki flavonoidler bitki gıdalarına demirle bağlanır, bu da sindirim sistemindeki emilimi % 15-67 azaltır. Demir seviyesi düşük olanlar yemekle birlikte içmemeli ve demir emilimini artırmaya yardımcı olması için C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmelidir.

  Sonuç olarak;

  Oolong çayı ile ilgili bilgiler siyah ve yeşil çay kadar bilinmese de benzer sağlık yararlarına sahip olduğu düşünülmektedir. Kalp, beyin, kemik ve diş sağlığı için faydaları vardır.

  Buna ek olarak metabolizmayı hızlandırır, tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltır ve belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ