Oolong Çayı Faydaları | diyetz

Oolong Çayı Faydaları

  • 1.144 kez görüntülendi.

 

 

Oolong çayı, dünyanın %2’sinde tüketilen bir çay türüdür. Yeşil ve siyah çayların özelliklerini birleştirerek oluşturulan bu çay, sayısız sağlık yararları sunar.

 

Örneğin; metabolizmayı hızlandırır, stresi azaltır ve gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu yazıda oolong çayı ve faydaları hakkında bilmeniz gerekenler açıklanmıştır.

 

 

 

Oolong çayı nedir?

 

Oolong çayı,geleneksel bir Çin çayıdır. Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Yeşil ve siyah çaydan farkı işlenme şeklidir.

 

Bütün çayların yaprakları oksidasyon adı verilen kimyasal reaksiyon üreten bazı enzimler içerir. Yeşil çayın yapraklarını siyah renge dönüştüren bu oksidasyondur.

 

Yeşil çay fazla oksitlenmez,ancak siyah çay rengi siyaha dönene kadar oksitlenmeye bırakılır. Oolong çayı ikisi arasında bir yerdedir ve bu nedenle kısmen oksitlenir.

 

Bu kısmi oksidasyon oolong çayının rengini ve tadını verir. Yapraklarının rengi çayın markasına göre yeşil ila kahverengi arasında değişen bir renkte olabilir.

 

 

 

 

Oolong çayının besin maddeleri

 

Yeşil ve siyah çaylarla benzerlik gösteren oolong çayında birçok vitamin, mineral ve yardımcı antioksidanlar bulunur. Demlenmiş bir bardak oolong çayı aşağıdaki değerleri içerir.

 

  • Florür: RDI’nın % 5-24 ‘ü

 

  • Manganez: RDI’nın % 26 ‘sı

 

  • Potasyum: RDI’nın % 1 ‘i

 

  • Sodyum: RDI’nın % 1 ‘i

 

  • Magnezyum: RDI’nın % 1 ‘i

 

  • Niasin: RDI’nın % 1 ‘i

 

  • Kafein: 3.6 mg
(RDI günlük alınması gereken miktarı karşılama oranıdır)

 

Çay polifenolleri olarak bilinen, oolong çayındaki ana antioksidanlardan bazıları theaflavinler, thearubiginler ve EGCG’dir.

 

Bu antioksidanların birçok sağlık yararı vardır.Oolong çayı ayrıca rahatlatıcı etkiye sahip bir amino asit olan theanine içerir.

 

 

 

Oolong Çayının Faydaları

 

Oolong çayı diyabeti önlemeye yardımcı olur

Çayda bulunan polifenol antioksidanlar kan şekeri seviyesini düşürür. Ayrıca insülin duyarlılığını artırdığı düşünülmektedir.

 

Buna göre bazı çalışmalar düzenli oolong çayı tüketiminin kan şekeri kontrolü sağladığı ve tip 2 diyabet geliştirme riskini düşürdüğünü bulmuştur.

 

Yeni bir yoruma göre günde 720 ml oolong çayı içmek, tip 2 diyabet riskini %16 düşürmektedir.

 

Oolong çayı hakkındaki çalışmalar yeşil ve siyah çay kadar yoğun değildir. Bu konudaki kanıtlar için daha fazla araştırma yapmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Kalp sağlığını korur

 

İçeriğindeki antioksidanlar sebebiyle çay, düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını iyileştirir. Çeşitli çalışmalar çay içenlerin kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düşük olması sebebiyle kalp hastalığı riskini azalttığını tespit etmiştir.

 

Birkaç çalışmada oolong çayı hakkında yapılmıştır. Günde 240 ml oolong çayı içen 76000 Japon üzerinde yapılan araştırmada hiç içmeyenlere oranla kalp hastalığı geliştirme riski %61 daha az çıkmıştır.

 

Çin’de yapılan bir çalışmada günde 480 ml oolong veya yeşil çay içenlerin inme riskinin %39 daha az olduğu tespit edilmiştir.

 

Bununla birlikte günde 120 ml yeşil veya oolong çayını düzenli olarak tüketmeniz yüksek tansiyon geliştirme riskini %46’ya kadar azaltabilir.

 

Önemli olan bir nokta ise oolong çayının kafein içeriği. Bu yüzden bazı kişilerde hafif çarpıntı yapabilir ve kan basıncını artırabilir.

 

Ancak 240 mililitrelik bir fincan oolong çayındaki kafein içeriği, aynı miktarda kahvede bulunan kafein içeriğinin yalnızca dörtte biri olduğundan muhtemelen bu etki küçük olacaktır.

 

 

 

Oolong çayı kilo vermenize yardımcı olur

 

Bilim insanları oolong çayında bulunan bazı polifenollerin metabolizmayı hızlandırdığını ve absorbe yağ miktarını azalttığını düşünmektedir.

 

Bu polifenol antioksidanlar aynı zamanda vücutta depolanmış yağları kullanmanıza yardımcı olan enzimleri aktive etmektedir. Bu çayın kafein içeriği ve aynı zamanda çaydaki bitki bileşiklerinin etkisidir.

 

 

 

Oolong çayı beyin fonksiyonlarını geliştirir

 

Son çalışmalar çayın beyin fonksiyonlarını artırdığını ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Çayın içeriğindeki birkaç bileşen beyin fonksiyonlarını geliştirmeye fayda sağlamaktadır. Kafein norepinefrin ve dopamin salınımını artırır. Bu iki beyin habercisinin ruh hali, dikkat ve beyin işlevini geliştirdiği düşünülmektedir.

 

Araştırmalar göstermiştir ki çayın içinde bulunan bir amino asit olan theanine dikkat artırmak ve anksiyeteyi rahatlatmak gibi fonksiyonları vardır.

 

Kafein ve theanine içeren çay tüketimi ilk 1-2 saat içinde uyanıklık ve dikkati artırır. Çay polifenollerinin aynı zamanda tüketildikten sonra sakinleştirici etkisi olduğu düşünülüyor.

 

Oolong çayı hakkında yapılan çalışmalar düzenli tüketenlerin beyin fonksiyonlarının bozulma ihtimalinin %64 düşük olduğu tespit edilmiştir.

 

Bu etki, özellikle siyah ve oolong çayını birlikte tüketenlerde daha güçlüdür. Bir başka çalışmada yeşil, siyah veya oolong çayını düzenli tüketenlerin biliş, bellek ve bilgiyi işleme hızında artış olduğu tespit edilmiştir.

 

Yapılan bütün çalışmalar oolong çayının beyin işelvlerini geliştirdiğini desteklemese de hiçbir olumsuz etkiye neden olduğunu da gözlemlenmemiştir.

 

 

 

Belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar

 

Bilim insanları siyah, yeşil ve oolong çayında bulunan antioksidanların kansere yol açabilen hücre mutasyonunu önlemeye yardımcı olduğuna inanıyor.

 

Çayda bulunan polifenoller de kanserli hücre bölünmesi oranını düşürüyor. Düzenli çay tüketenlerde ağız kanserine yakalanma riski %15 düşüyor.

 

Başka bir değerlendirmede ise akciğer, yemek borusu, pankreas, karaciğer ve kolorektal kanserde de benzer etkileri görülmektedir.

 

Bununla birlikte çoğu araştırma çayın göğüs,yumurtalık ve mesane kanserlerine etkisi olmadığını bildirmektedir.

 

Bu alandaki araştırmaların çoğu yeşil ve siyah çayların etkilerine odaklanmıştır. Oolong çayı yeşil ile siyah çay arasında bir yerde olduğundan benzer etkiler beklenebilir. Bu yüzden oolong çayında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Oolong çayı diş ve kemik mukavemetini artırır

 

Oolong çayında bulunan antioksidanlar dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olur.

 

Bir çalışmada 10 yıl boyunca siyah,yeşil veya oolong çayı içen kişilerin kemik ve mineral yoğunluğunun %2 daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

 

Son çalışmalar oolong çayının kemik mineral yoğunluğuna olumlu katkıda bulunduğunu da rapor etmiştir. Yüksek kemik mineral yoğunluğu kırık riskini azaltır. Bununla birlikte oolong çayı ve kırıklar arasındaki doğrudan bağlantı henüz araştırılmamıştır.

 

Araştırmalar oolong çayı tüketiminin diş plağını azalttığını bulmuştur. Oolong çayı diş minesini güçlendirmeye yardımcı olan zengin bir florür kaynağıdır.

 

 

 

Oolong çayı egzamayı azaltmaya yardımcı olur

 

Çaydaki polifenoller egzamayı hafifletmeye yardımcı olur.

 

Bir çalışmada şiddetli egzama vakalarına sahip 118 hastanın günde 1 litre oolong çay içmesini ve normal tedavilerini sürdürmeleri istenmiştir.

 

Egzama belirtileri çalışmanın sürdüğü 1-2 hafta içinde kısa sürede düzelme göstermiştir. Kombine tedaviden 1 ay sonra hastaların %63’ünde iyileşme görülmüştür.

 

Dahası ilerleyen dönemlerde iyileşme sürmüş ve 5 ay sonra hastaların % 54’ünde iyileşmenin devam ettiği gözlenmiştir.

 

 

 

 

Güvenlik ve yan etkiler

 

Oolong çayı yüzyıllardır tüketiliyor ve genellikle güvenli olduğu düşünülüyor.

 

Oolong çayı kafein içerir. Fazla tüketildiğinde kafein, anksiyete, baş ağrısı, uykusuzluk, düzensiz kalp atışı ve bazen yüksek kan basıncına neden olabilir.

 

Günde 400 mg kafein alımı sağlıklıdır. Kahve, soda, enerji içecekleri ve çikolata gibi besinlerin de kafein içerdiğini ve fazla kafein alımınızı azaltmayı düşünüyorsanız bunları da hesaba katmanızı öneririm.

 

Çok fazla polifenol antioksidanı tüketmek onların pro-oksidanlar gibi davranmalarına neden olabilir; bu da sağlığınız için iyi değildir.

 

Çaydaki flavonoidler bitki gıdalarındaki demirle bağlanır, bu da sindirim sistemindeki emilimi % 15-67 azaltır.

 

Demir seviyesi düşük olanlar yemekle birlikte içmemeli ve demir emilimini artırmaya yardımcı olması için C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmelidirler.

 

Oolong çayı ile ilgili bilgiler siyah ve yeşil çay kadar bilinmese de benzer sağlık yararlarına sahiptir. Kalp, beyin, kemik ve diş sağlığı için faydaları vardır.

 

Buna ek olarak metabolizma hızınızı artırır, tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltır ve belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar.

 

Günün sonunda yorgunluğunuzu alıp götürecek oolong çayı hayat tarzınıza inanılmaz derecede sağlıklı ve lezzetli bir katkı yapar. Bir deneyin hayal kırıklığına uğramazsınız.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ