Omega 9 Yağ Asitleri; Fayda ve Zararları | diyetz

Omega 9 Yağ Asitleri; Fayda ve Zararları

 

 

Omega 6 ve omega 3 ile birlikte doğru oranda alındığında, Omega 9 yağ asidi, hastalıkların önlenmesine yardımcı olur, metabolizmayı artırır ve zararlı LDL’yi düşürerek ve yararlı HDL seviyelerini yükselterek sağlıklı kolesterol düzeylerinin korunmasına yardımcı olabilir.

 

Araştırmalara göre, Omega 9, bilişsel sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilir, aynı zamanda ruh hali değişimlerini de kontrol eder.

 

Ayrıca, omega 9 yağ asitleri, doğru miktarda ve diğer gerekli yağ asitleri ile doğru oranda tüketildiğinde en iyi şekilde çalışır.

 

 

Sağlıklı yağlar nelerdir?

 

Çoğu insan bütün yağların kendileri için kötü olduğuna inanır ancak vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli yağlar olduğu için bu düşünce doğru değildir. Farklı türlerde yağlar vardır, bazıları sizin için kötüdür, bazıları ise temel işlevleri korumanıza yardımcı olmak için gereklidir.

 

Temel iki tip yağ, doymuş ve doymamış yağlardır. Besinlerden aldığınız doymuş yağların fazlalığı sağlığınız için kötüdür.

 

En doymamış yağlar sizin için iyidir, bunlardan biri Omega 9 Yağ asitidir.

 

 

 

 

Tekli doymamış yağ asiti olarak kategorize edilen doymamış bir yağdır. Ayrıca oleik asit olarak adlandırılır ve zeytinyağında bulunur.

 

Omega 3 yağları vücut hücrelerinde en fazla bulunan yağlardır. Bu nedenle, besinlerde  bu yağ asidinin sağlıklı bir miktarının alınması önemlidir.

 

Omega 6’dan farklı olarak, vücudumuz bir dereceye kadar üretebildiği için, omega 9’un beslenmenizle desteklenmesine gerek yoktur.

 

 

Omega 9 Yağ Asitinin İnanılmaz Sağlık Faydaları

 

Enerji Sağlar

 

Oleik asitte bulunan omega asidi, enerji seviyelerinizi arttırmaya, düzensiz ruh hali dalgalanmalarını azaltmaya ve ruh halinizi arttırmaya yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Baobab Meyvesi ve Tozunun Faydaları

 

Kardiyovasküler Sağlığı Korur

 

Diyabet hastaları, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabileceğinden, bu sağlıklı yağ asitlerinden de yararlanabilir.

 

Yağ asitleri vücudunuzda iyi kolesterol üretimini geliştirebildiğinden, Omega 9 yağ asitlerinin de kardiyovasküler sisteminiz için iyi olduğu söylenebilir.

 

Araştırma, arterlerdeki plak birikimini önleyerek inme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışma, yağ asidinin ruh halinizi hafifletebileceği sonucuna varmıştır. Bu sonucun arkasındaki sebeplerden biri, omega 9 yağ asitleri tarafından sağlanan enerji ile tükenme nedeniyle hissettiğiniz sinirliliğin azalması olabilir.

 

 

Adrenolökodistrofi önler

 

Omega 9’un adrenolökodistrofi gelişimini engellediğine inanılmaktadır  Myelin kaybıyla tanımlanan genetik bir hastalıktır.

 

Miyelin, beyin hücrelerini kaplayan yağlı maddedir ve yağ asitleri etraflarında meydana geldiğinde miyelin hasarı alır. Nöbetlere ve hiper aktiviteye neden olabilir.

 

Ayrıca konuşma ve işitme engelli sözlü talimatları anlamada problemlere neden olur.

 

 

Üreme Sağlığı

 

Hamile kalmadan önce vücudunuzda iyi miktarda yağ asidi bulunması önemlidir. Onlar fetüs olan bebeğin beyin, göz ve kalp gelişimi için hayati önem taşır.

 

Hatta erkek üreme organlarında daha iyi kan dolaşımını sağlarlar.

 

 

Kolesterol Seviyesini düşürür

 

İnme ve kalp krizi gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olan kötü kolesterolü hafifletmek için yeterli bir omega 9 seviyesi vardır.

 

Vücudunuzda yeterli miktarda omega 9 olduğunda kolesterol seviyenizi kontrol edecektir.

 

Beslenme uzmanları , fındık , fasulye ve yapraklı yeşillikler dahil besleyici yiyecekler tüketmenin kolesterol sorunlarıyla mücadeledeki genel sağlığınızı iyileştirebileceğini ileri sürmektedir.

 

 

Vücut Organlarındaki İnflamasyonu Kontrol Eder

 

İnflamasyonu etkili bir şekilde kavradığı için, omega 9’u günlük olarak tüketmelisiniz.

 

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, inflamasyonun zamanla tedavi edilmediği takdirde, vücut organlarınıza ciddi şekilde zarar verebileceğini ortaya çıkarmıştır.

 

 

Arter Sağlığını Korur

 

Arterlerin sertleşmesi inme ve diğer kalp hastalıklarına önemli ölçüde katkıda bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Salisilat ve Salisilat İntoleransı

Beslenme uzmanları, işlenmiş gıdaların, organik gıda kaynakları ile değiştirilmesini, arterlerin sertleşmesini önlemek için tavsiye ederler.

 

Çeşitli çalışmalar sağlıksız kan damarlarının da bu duruma yol açtığı sonucuna varmışlardır. Ancak, omega 9 tüketmek arterlerin sağlığını etkili bir şekilde koruyabilir.

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

 

Omega 9 alımı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili bir kaynaktır. Zayıf bağışıklık, vücudunuzun kanserli hücreler, serbest radikaller ve enfeksiyöz bakteriler gibi çeşitli büyük ve küçük sağlık faktörlerine karşı savunmasız kalmasına neden olabilir.

 

Dahası, artan bağışıklık da metabolik hızı artırır. İyi yağların, bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere genel vücudunuzun sağlığını kolaylaştırdığını söylemek yanlış olmaz.

 

 

Diyabetin Önlenmesi

 

Diyabetli insanların diyetleri doğal besin kaynaklarına dayanmakla birlikte, omega 9’u düzenli diyetlerine dahil etmeyi de denemelidir.

 

Omega-9 yağ Asidi, insülin direnciyle ilişkili riski azaltmak için gereklidir. Bu durumda, vücudunuz insülini emmez, sürekli olarak üretilir, bu da sonuçta Tip II diyabet ile sonuçlanır.

 

Hastalık riskini, omega 9 yardımı ile kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak, ciddi sağlık durumlarında, endokrinoloğa danışmanız ve kendi kendini tedavi etmekten kaçınmanız tavsiye edilir.

 

 

İştah Artışını Körükler

 

Aşırı yeme, ciddi olabilecek bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bunun dışında kilo alımına bir sebep olarak kabul edilir.

 

Omega 9 yağ asitleri artan iştahınızı kontrol etme potansiyeline sahip olsa da, sadece Omega 9 yağ asitiyle zenginleştirilmiş bir diyete güvenmemeniz gerekir.

 

Bir sağlık uzmanına danışmak ve gerçek problemi tanımlamak gerekir.

 

 

Kilo almanıza yardımcı olur

 

Omega 9 yağ asitleri çok yönlü bileşiklerdir. Pek çok sporcu, kısa bir zaman dilimi içerisinde kitlesel kilo alımı ile ilgili yağ asitleri ile beslenen diyet tüketir.

 

Omega 9 yağ asitini birkaç kilo almak için diyetinize dahil edebilirsiniz. Ayrıca, denemeden önce profesyonel yardım almak sizi herhangi bir yan etkiden koruyabilir.

 

 

Yan etkiler

 

İlginizi Çekebilir  Elma Sirkesinin Farklı Kullanımları

Çok fazla Omega 9 yağ asitinin tüketilmesi veya yanlış tipte Omega 9 yağ asitinin tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Takviyeleri kullanmadan önce vücudunuzun kendi başına yağ asidi üretebileceğini unutmayın.

 

 

Erüsik asit

 

Erucik asit aynı zamanda tekli doymamış Omega 9 yağ asitidir ve Alzheimer ile savaşmaya yardım ettiği bulunmuştur.

 

Ancak, İspanyol mutfağında yaygın olan bu asidin fazlalığı, yıllarca sürebilen lekeler gibi morluklara neden olabilir. Kanın pıhtılaşmasına neden olan trombositopeninin hastalığın bir belirtisidir. Bu asit, kemoterapiden geçen insanlar için de kötü olabilir.

 

 

Oleik asit

 

Bu, tekli doymamış Omega 9 yağ asitinin çok yaygın bir şeklidir; bu yağ asidinin en popüler kaynağı zeytinyağıdır.

 

Kadınlarda meme kanserine neden olması ile ilişkilendirilmiştir. Her ne kadar bu ilişki bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, bazı meme kanseri türleri açısından yüksek risk altında olan kadınların, bu konuda çok fazla almamaları gerektiğine inanılmaktadır.

 

 

Mead Asit

 

En çok kıl ve kıkırdakta ve ayrıca bazı ucuz etlerde bulunur. Mead asidi, eklemlerde iltihaplanmaya neden olabilen, başka bir tekli doymamış omega-9 yağ asididir.

 

İnflamasyon birçok kronik hastalığın temel nedeni olarak bulunmuştur. Kimyasal olarak, bu asit neredeyse ağrıya duyarlılığa neden olabilen, kan pıhtılarını tetikleyen ve bağışıklık sisteminin, kan basıncını yükseltmek gibi iltihapların neden olduğu diğer sorunların yanı sıra bağışıklık sisteminin sağlıklı dokularının tahrip olmasını sağlayan araşidonik asit gibidir.

 

Sonuç olarak;

Bu yağ asidi sadece kalbinize ve beyninize fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinize de olumlu bir etkisi vardır.

 

Omega 9 yağ asitini sebze ve tohum yağlarından alabilirsiniz.

 

Bazı fındık ve tohumlarda da bol miktarda bulunurlar. Her şeyin aşırısının kötü olduğunu unutmayın ve aynı zamanda herhangi bir beslenme değişikliği tıbbi veya bitkisel tedavi uygulamadan önce sağlık danışmanıyla konuşun. Herhangi bir sorun yaratmayacağından emin olun.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ