Omega-6 Yağ Asitleri Faydaları ve Zararları | diyetz

Omega-6 Yağ Asitleri Faydaları ve Zararları

 • 1.066 kez görüntülendi.

 

 

Optimal sağlık için gerekli olan, ancak vücut tarafından kendi başına üretilemeyen önemli bir yağ asidi vardır. Omega-6 yağ asidi.

 

Omega- 3’ler gibi Omega-6 yağ asitleri de, sadece gıda ve takviyelerle elde edebileceğimiz esansiyel yağ asitleridir. Omega-9’dan farklı olarak, omega-6, vücutta hiç üretilmez, ancak omega-6 yağ asitleri, sağlıklı büyüme ve gelişme yoluyla çok ihtiyaç duyulan işlevi nedeniyle beyin için çok önemlidir.

 

Bu çoklu doymamış yağ asidi (PUFA), beynin düzenli şekilde görevini yerine getirmesinden fazlasını yapar. Ayrıca, cilt ve saç için faydalıdır, kemik sağlığını korur, metabolizmayı düzenler ve üreme sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

 

 

Omega-6 Yağ Asitlerinin Faydaları

 

Sinir Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olur  

Araştırmalar, gama linolenik asit (GLA) – bir tür omega-6 yağ asidi almanın altı ay veya daha uzun bir süre boyunca diyabetik nöropatisi olan kişilerde sinir ağrısının semptomlarını azaltabildiğini göstermektedir. İki çalışma GLA ve etkilerini incelemiş ve bir yıllık tedaviden sonra sinir ağrısında olumlu sonuçlar ortaya koymuştur.

 

 

İnflamasyonla Savaşır

İnflamasyonun sağlığımızı olumsuz etkilediğini biliyoruz ve hatta hastalığa neden oluyor. Aslında kanser, diyabet, kalp hastalığı, artrit ve Alzheimer hastalığı gibi kronik hastalıkların çoğu, inflamatuardır. Bundan dolayı, beslenme ve hastalık arasındaki bağlantı kritiktir.

 

PUFA’lar gibi sağlıklı yağların tüketimi, genellikle sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinde bulunan bu yağlar sağlık ve hastalıkta önemli rol oynar.

 

GLA, vücutta bulunan bir omega-6 esansiyel yağ asididir ve linoleik asitten üretilir. GLA, ayrıca anti-enflamatuar bir besleyici olan DGLA’ya metabolize edilir.

 

 

 

 

Romatoid Artrit Tedavisi

Çuha çiçeği yağı yüzde 7 ila yüzde 10’luk GLA içeren tohumlardan yapılır. Ön kanıtlar, çuha çiçeği yağının ağrıyı, şişmeyi ve sabah sertliğini azaltabileceğini belirtmektedir.

 

Etkileri fark etmenin bir ila altı ay sürmesi muhtemel olsa da, hastalığın ilerlemesini durduracak kadar ileri gitmeyebilir.

 

 

DEHB Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

İsveç’ten bir çalışma, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan kişilerde omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin değerlendirilmesine odaklanmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Karatay Diyeti

Çalışmada, 75 çocuk ve ergen (8–18 yaş) ile toplam altı aylık test yapıldı. Çoğunluğu omega-3 ve omega-6 tedavisine cevap vermezken, yüzde 26’lık bir alt grupta, DEHB belirtileri yüzde 25’inden daha az bir oranda azalmıştı . Altı aydan sonra, yüzde 47 semptomlarda iyileşme görüldü.

 

 

Yüksek Tansiyonu Düşürür

GLA veya omega-3 balık yağı ile kombine edildiğinde yüksek tansiyon belirtileri azalır. Yüksek tansiyon adayı olan erkeklerin bir çalışmasında elde edilen kanıtlar, GLA’nın altı gram frenküzümü yağı alan kişilerde yüksek tansiyonun azalmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Deneklerin plasebo alanlara göre diyastolik kan basıncında azalma vardı.

 

Başka bir çalışmada, kan damarlarındaki tıkanıklıkların neden olduğu yürüme sırasında bacaklarda ağrı olan ve aralık topallayan olan kişiler incelendi. Araştırmacılar, çuha çiçeği yağı alanların sistolik kan basıncında bir düşüş olduğunu bulmuşlardır.

 

 

Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Amerikan Kalp Derneği, linoleik asidin risk koroner kalp hastalığını azaltabileceğini öne sürmektedir. Doymuş yağlar yerine PUFA’lar bakımından zengin bitkisel yağların tüketilmesi, kalp hastalığına büyük ölçüde fayda sağlayabilir ve muhtemelen önlenebilir.

 

Linoleik asit bitkisel yağların yanı sıra fındık ve tohumlardan elde edilebilen bir PUFA’dır, ancak dikkatli kullanın ve GDO yağlarından kaçının.

 

Ceviz, 11 gram linoleik asit sağlayan büyük bir omega-6 kaynağıdır. Aynı zamanda, bitki bazlı bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit içerir, bu yüzden hem de aşırı yağ tüketiminden kaçınmak için bir seferde fazla tüketmemelisiniz.

 

 

Kemik Sağlığını Destekler

Güney Kaliforniya’da yapılan ve Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan çalışmalar,  PUFA’ların yaşlandıkça iskelet oluşumunu korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Hem erkek hem de kadınlarda, omega-6 ve omega-3 yağları alırken hem kemik hem de omurga kemiklerinde iyileşme gösterdi, kemik sağlığını koruyabildi.

 

 

Omega-6 Gıdalar ve Takviyeler

 

Omega-6 yağ asitlerinin birkaç farklı türü vardır ve çoğu linoleik asit gibi bitkisel yağlardan gelir. Linoleik asit vücutta GLA’ya dönüştürülür. Oradan, araşidonik asit olarak ayrılır.

 

İlginizi Çekebilir  Protein Deposu Hamsinin Faydaları ve Besin Değeri

GLA, çuha çiçeği yağı ve siyah frenk üzümü tohumu yağı da dahil olmak üzere birçok bitki bazlı yağda bulunabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Aslında, ek olarak alınan GLA’nın çoğu, iltihapla savaşan DGLA adı verilen bir maddeye dönüşmektedir.

 

Magnezyum, çinko ve C, B3 ve B6 vitaminleri de dahil olmak üzere vücuttaki bazı besinler, GLA’nın DGLA’ya dönüşmesini teşvik etmek için gereklidir. Bununla birlikte, DGLA hayvansal ürünlerdeki eser miktarlarda bulunan oldukça nadir bir yağ asididir.

 

Omega-6 yağ asitleri takviyelerde bulunabilir, ancak mümkün olduğunda, vücudun ihtiyacını besinlerden almak her zaman en iyisidir. Bu durumda, sığır eti, tavuk ve yumurtanın yanı sıra fındık ve bitki bazlı yağlar da mükemmel kaynaklardır.

 

En çok fayda sağlamak için organik, işlenmemiş ve GDO olmayan doğal gıdalardan alınan yağları tüketmek önemlidir.

 

Sorun şu ki, tipik modern bir beslenme, omega-3 yağ asitlerinden çok daha fazla omega-6 yağ asidi içerir, özellikle de omega-6 salata sosları, patates cipsi, pizza, makarna gibi sağlıksız yiyeceklerde ve işlenmiş etler, sosis gibi gıdalarda fazlaca bulunur.

 

Aksine, Akdeniz diyeti, örneğin, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri arasında daha sağlıklı bir dengeye sahiptir, bu da Akdeniz tarzı beslenmenin sağlıklı bir kalp için mükemmel bir seçenek olarak bilinmesinin nedenidir.

 

Çoğu omega-6 yağ asidi, bitkisel yağlardan tüketilir, fakat taşınmaz. Aşırı miktarda bu bitkisel yağlar veya linoleik asitler, iltihaplanmaya katkıda bulunabilir ve kalp hastalıklarına, kansere, astıma, artrit ve depresyona neden olabilir, bu da tüketiminizi ılımlı tutmanız için bir sebeptir.

 

Bununla birlikte, bu yağlı asitlerin, hücrelerin sağlıklı işlevine yardımcı olduğu belirtilmiştir. Yaş ortalaması 74 olan yaşlı yetişkinlerin bir çalışmasında, omega-6’lar daha düşük bir ölüm oranına katkıda bulunmuş olabilir – bu nedenle omega-6’ları tamamen uzak durmayın.

 

Omega-6 ve omega-3’lerin temel asitleri arasında bir denge olmalıdır. Önerilen oran 2: 1 omega-6 ila omega-3 civarındadır. Omega-6’ları gıdalardan almak oldukça kolaydır, bu yüzden takviyeler genellikle gerekli değildir; bununla birlikte, omega-6 yağ asitleri, hem primaz yağı ( Oenothera biennis ) hem de siyah frenk üzümü ( Ribes nigrum ) yağları gibi hem linoleik asit hem de GLA içeren takviye edici yağlarda mevcuttur . Genellikle mavi-yeşil alg denilen spirulina da GLA içerir.

 

İlginizi Çekebilir  Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Kombucha Çayı Faydaları ve Zararları

İşte omega-6 yağ asitlerinin farklı türlerinin bir listesi ve bunları elde edebileceğiniz besinler:

 

Linoleik Asit:  Soya yağı, mısır yağı, aspir yağı, ayçiçek yağı, yer fıstığı yağı, pamuk tohumu yağı, pirinç kepeği yağı

 

Araşidonik Asit:  Yer fıstığı yağı, et, yumurta, süt ürünleri

 

GLA:  Kenevir tohumu, spirulina, çuha çiçeği yağı (yüzde 7 ila yüzde 10 GLA), hodan yağı (yüzde 18 ila yüzde 26 GLA), siyah frenk üzümü tohumu yağı (yüzde 15 ila yüzde 20 GLA)

 

En Yüksek Oranda Omega-6 İçeren Yiyecekler

 

 • Aspir
 • Üzüm çekirdeği
 • Ayçiçek yağı
 • Haşhaş yağı
 • Mısır yağı
 • Ceviz yağı
 • Pamuk yağı
 • Soya yağı
 • Susam yağı

 

 

Omega-6 Yağ Asitlerinin Riskleri

Egzama, sedef hastalığı, artrit, diyabet veya meme hassasiyeti gibi belirli rahatsızlıkları olan kişiler, herhangi bir omega-6 takviyesi almadan önce doktora danışmalıdır.

 

GLA gibi bazı omega-6 yağ asitleri, bazı ilaçların etkilerini artırabilir veya azaltabilir.

 

Buna ek olarak, çok fazla omega-6 tüketmek ve yeteri kadar omega-3 tüketmemek, çok sayıda olumsuz etkisi olan yağ asidi dengesini bozabilir. Bu yüzden dengeyi tutturmaya dikkat edin ve Akdeniz beslenmesi size rehber olsun.

 

Sonuç olarak;

 

 • Omega-6, vücudumuzun kendi başına üretmediği için gıda ve takviyelerden elde etmemiz gereken esansiyel bir yağ asididir.
 • Omega-6, sinir ağrısını azaltmaya yardımcı olur, iltihapla savaşır, artriti tedavi eder, DEHB belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir, yüksek tansiyonu düşürür, kalp krizi riskini azaltır ve kemik sağlığını destekler.
 • Omega-6 içeren yiyeceklerden bazıları, aspir, üzüm çekirdeği, ayçiçek yağı, haşhaş yağı, mısır yağı, ceviz yağı, pamuk tohumu yağı, soya fasulyesi yağı ve susam yağıdır.
 • Oranları dengede tutmak için omega-6 ve omega-3 alımını takip etmek önemlidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ