Omega-3 Yağ Asitlerinin  Faydaları | diyetz

Omega-3 Yağ Asitlerinin  Faydaları

 

 

Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuz ve beyniniz için güçlü sağlık yararları vardır. Aslında, az miktarda besin maddesi omega-3 yağ asitleri kadar iyi incelenmiştir. İşte bilim tarafından desteklenen omega-3 yağ asitlerinin sağlık yararları…

 

 

 

Omega-3 Depresyon ve Kaygı ile Mücadele Edebilir

Depresyon, dünyadaki en yaygın zihinsel bozukluklardan biridir. Belirtiler arasında, mutsuz hissetme, halsizlik ve hayata olan genel ilgi kaybı bulunmaktadır.

 

Anksiyete de çok yaygın bir hastalıktır ve sürekli endişe ve sinirlilik ile karakterizedir. İlginçtir, çalışmalar, omega-3’leri düzenli olarak tüketen kişilerin depresyona girme olasılığının düşük olduğunu bulmuştur.

Dahası, depresyon veya anksiyete olan insanlar omega-3 takviyesine başlarlarsa, belirtileri daha iyi hale gelir. Omega-3 yağ asitlerinin üç türü vardır : ALA, EPA ve DHA. Üçü arasında, EPA depresyonla mücadelede en iyisidir.

 

Bir çalışma, EPA’nın, antidepresan bir ilaç olan Prozac gibi depresyona karşı etkili olduğunu tespit etmiştir.

 

 

 

 

Omega-3 Göz Sağlığını İyileştirebilir

DHA, omega-3’ün bir tipidir ve beynin ve göz retinasının önemli bir yapısal bileşenidir. Yeterli DHA almadığınızda, görme problemleri ortaya çıkabilir.

 

İlginçtir ki, yeterli miktarda omega-3 almak, kalıcı göz hasarı ve körlük için dünyanın önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyon riskinde azalmayla bağlantılıdır.

 

 

 

Omega-3 gebelik ve erken yaşta beyin sağlığını geliştirir

Omega-3 yağ asitleri bebeklerde beyin gelişiminde çok önemlidir. DHA, beyindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin % 40’ını ve gözün retinasının da % 60’ını oluşturur.

 

Bu nedenle, bir DHA formülüyle beslenen bebeklerin, bu formülle beslenmeyen bebeklerden daha iyi görme oranlarına sahip olması sürpriz değil.

 

Hamilelik süresince yeterli miktarda omega-3 alımı, bebeğe birçok fayda sağlar:

  • Daha iyi zihinsel gelişim
  • Daha iyi iletişim ve sosyal beceriler
  • Davranışsal problemler daha az olması
  • Gelişimsel gecikme riskinin azalması
  • DEHB, otizm ve serebral palsi riskinin azalması

 

 

 

Omega-3 Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Azaltabilir

Kalp krizi ve felç dünyanın önde gelen ölüm nedenlerindendir. Araştırmacılar, on yıllar önce balık yiyen toplumların bu hastalıkların oranlarının çok düşük olduğunu gözlemledi. Bunun, daha sonra, omega-3 tüketimine kısmen bağlı olduğu bulunmuştur.

 

Omega-3 yağ asitlerinin o zamandan beri kalp sağlığı için sayısız faydası olduğu tespit edildi. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 

İlginizi Çekebilir  Göz Altındaki Morluklara Hint Yağı

Trigliseridler: Omega-3 genellikle % 15-30 aralığında trigliseridlerde büyük bir azalmaya neden olabilir.

 

Kan basıncı: Omega-3, yüksek tansiyonlu kişilerde kan basıncını düşürür.

 

HDL-kolesterol: Omega-3s, HDL (“iyi”) kolesterol düzeylerini yükseltebilir.

 

Kan pıhtıları: Omega-3 kan trombositlerinin bir araya toplanmasını önleyebilir. Bu, zararlı kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

 

Plak: Arterlerin pürüzsüz ve hasarsız kalmasını sağlayarak, omega-3 arterleri kısıtlayabilen ve sertleştirebilen plakların engellenmesine yardımcı olur.

 

İnflamasyon: Omega-3, inflamatuar yanıt sırasında salınan bazı maddelerin üretimini azaltır.

 

İlginçtir ki, kalp hastalığı risk faktörleri üzerindeki tüm bu faydalı etkilere rağmen, omega-3 takviyelerinin kalp krizi veya inmeleri önleyebileceğine dair ikna edici bir kanıt yoktur. Pek çok çalışma, hiçbir fayda bulamamıştır.

 

 

 

Omega-3 Çocuklarda DEHB Belirtilerini Azaltabilir

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile karakterize edilen bir davranışsal bozukluktur.

 

Birçok çalışma DEHB’li çocukların sağlıklı akranlarına kıyasla omega-3 yağ asitlerinin daha düşük kan düzeylerine sahip olduğunu bulmuştur.

 

Dahası, sayısız çalışma, omega-3 takviyelerinin aslında DEHB semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur. Omega-3 dikkatsizliği ve görevleri tamamlama becerisini geliştirmeye yardımcı olur. Hiperaktivite, dürtüsellik, huzursuzluk ve agresyonu da azaltır.

 

Son zamanlarda, araştırmacılar DEHB için farklı tedavilerin ardındaki kanıtları değerlendirdiler. En umut verici tedavilerden biri olarak balık yağı takviyesi buldular.

 

 

 

Omega-3 Metabolik Sendrom Belirtilerini Azaltabilir

Metabolik sendrom, koşulların bir toplamıdır. Merkezi obezite ( karın yağı ), yüksek tansiyon, insülin direnci , yüksek trigliseritler ve düşük HDL seviyeleri içerir.

 

Birçok diğer hastalıkları geliştirme riskini arttırdığı için, halk sağlığı için önemli bir konudur. Bunlar arasında kalp hastalığı ve şeker hastalığı bulunur.

 

Omega-3 yağ asitleri insülin direncini ve iltihabı azaltabilir ve metabolik sendromlu kişilerde kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilir.

 

 

 

Omega-3 İnflamasyonu Azaltır

İnflamasyon son derece önemlidir. Enfeksiyonlarla mücadele etmek ve vücuttaki hasarları onarmak için ona ihtiyacımız var. Bununla birlikte, bazen inflamasyon, enfeksiyon veya yaralanma olmaksızın bile uzun süre devam eder. Buna kronik (uzun süreli) iltihap denir.

 

Uzun süreli inflamasyonun kalp rahatsızlığı ve kanser dahil olmak üzere hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunduğu bilinmektedir.

 

Omega-3 yağ asitleri inflamatuar eikozanoidler ve sitokinler gibi iltihaba bağlı moleküllerin ve maddelerin üretimini azaltabilir. Çalışmalar sürekli yüksek omega-3 alımı ile azalmış inflamasyon arasında bir bağlantı gösterdi.

 

İlginizi Çekebilir  Yaşam Kaynağı Vitaminler

 

 

Omega-3 Otoimmün Hastalıklarla Mücadele Edebilir

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yabancı hücreler gibi algıladığı sağlıklı hücrelere saldırmasıyla başlar. Tip 1 diyabet en önemli örnektir. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi pankreasdaki insülin üreten hücrelere saldırır.

 

Omega-3 bu hastalıklardan bazılarıyla mücadeleye yardımcı olabilir ve erken yaşlarda çok önemlidir. Çalışmalar, yaşamın ilk yılında yeterli miktarda omega-3 almanın, tip 1 diyabet, yetişkinlerde otoimmün diyabet ve multipl skleroz gibi birçok otoimmün hastalık riskiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

 

Omega-3’lerin ayrıca lupus, romatoid artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

Omega-3 Zihinsel Bozuklukları İyileştirebilir

Psikiyatrik bozukluğu olanlarda düşük omega-3 düzeyleri bildirilmiştir. Araştırmalar, omega-3 takviyelerinin hem şizofreni hem de bipolar bozukluğu olan kişilerde ruh hali değişiklikleri ve nüks sıklığını azaltabileceğini göstermiştir. Omega-3 yağ asitleri ile destekleme şiddet davranışını da azaltabilir.

 

 

 

Omega-3 Yaşa Bağlı Zihinsel Düşüşü ve Alzheimer Hastalığını Azaltabilir

Beyin fonksiyonundaki bir düşüş yaşlanmanın kaçınılmaz sonuçlarından biridir. Birçok çalışma, yüksek omega-3 alımının, yaşla ilişkili zihinsel düşüşün azalması ve Alzheimer hastalığının azalmış riski ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

 

Buna ek olarak, bir çalışma yağlı balık yiyen insanların beyinde daha fazla gri madde olduğunu buldu. Bu, bilgiyi, anıları ve duyguları işleyen beyin dokusudur.

 

 

 

Omega-3 Kanseri Önlemeye Yardım edebilir

Kanser , Batı dünyasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve omega-3 yağ asitlerinin uzun süre bazı kanser riskini azalttığı iddia edilmiştir.

 

İlginçtir, çalışmalar, en çok omega-3 tüketen kişilerin kolon kanseri riskinin % 55 daha düşük olduğunu göstermiştir.

 

Ek olarak, omega-3 tüketiminde erkeklerde prostat kanseri riskinde azalma ve kadınlarda meme kanseri ile bağlantılı olduğu bildirildi.

 

 

 

Omega-3 Çocuklarda Astımı Azaltabilir

Astım, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi belirtileri olan kronik akciğer hastalığıdır. Şiddetli astım atakları çok tehlikeli olabilir. Bunlara akciğerlerin hava yollarındaki iltihaplanma ve şişlikler neden olur.

 

Dahası, astım oranları son birkaç on yıl içinde artmaktadır. Birçok çalışma, omega-3 tüketimini çocuklarda ve genç yetişkinlerde düşük astım riski ile ilişkilendirmiştir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir  Neden Plastik Eşya Kullanmamalısınız?

Omega 3 Karaciğerdeki Yağlanmayı Azaltabilir

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) düşündüğünüzden daha yaygın. Obezite salgını ile birlikte arttı ve şimdi kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedeni.

 

Omega-3 yağ asitleri ile destekleyici, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında karaciğer yağını ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

 

 

 

Omega-3 Kemik Sağlığını İyileştirebilir

Osteoporoz ve artrit, iskelet sistemini etkileyen iki yaygın hastalıktır. Çalışmalar, omega-3’lerin kemiklerdeki kalsiyum miktarını arttırarak kemik mukavemetini artırabileceğini gösteriyor. Bu, osteoporoz riskini azaltacaktır.

 

Omega-3 ayrıca artrite yardımcı olabilir. Omega-3 takviyeleri alan hastalarda eklem ağrısı azalmış ve kavrama kuvvetinde artış olduğu bildirilmiştir.

 

 

 

Omega-3 Menstrüel Ağrıyı Azaltabilir

Menstrüel ağrı alt karında ve pelviste oluşur ve genellikle sırt üstü ve uyluklara yayılır. Bir kişinin yaşam kalitesini önemli derecede olumsuz etkiler.

 

Bununla birlikte, çalışmalar, en fazla omega-3 tüketen kadınların daha hafif menstrüel ağrı yaşadığını göstermiştir. Bir çalışmada, menstruasyon sırasında şiddetli ağrı tedavisinde bir omega-3 takviyesinin ibuprofenden daha etkili olduğu bulundu.

 

 

 

Omega-3 Yağ Asitleri Uykuyu Geliştirebilir

İyi uyku , en uygun sağlık temellerinden biridir. Araştırmalar, uyku yoksunluğunun obezite, diyabet ve depresyon gibi birçok hastalığa bağlı olduğunu gösteriyor.

 

Düşük omega-3 yağ asitleri, çocuklarda uyku sorunları ve erişkinlerde obstrüktif uyku apnesi ile ilişkilidir. Düşük DHA seviyeleri aynı zamanda uykuya dalmanıza yardımcı olan melatoninin düşük seviyeleri ile bağlantılıdır.

 

Hem çocuklar hem de yetişkinlerdeki araştırmalar, omega-3 ile takviye edilmesinin uykunun uzunluğunu ve kalitesini arttırdığını göstermiştir.

 

 

 

Omega-3 Yağları Cildinize İyi Gelir

DHA cildin yapısal bir bileşenidir. Cildin büyük bölümünü oluşturan hücre zarlarının sağlığından sorumludur. Sağlıklı bir hücre zarı, yumuşak, nemli, esnek ve kırışıksız bir cilt sağlar. EPA cilt için çeşitli şekillerde de yarar sağlar; bunlara aşağıdakiler dahildir:

 

  • Cildin yağ üretimini yönetmek.
  • Derinin nemlenmesini yönetmek.
  • Saç foliküllerinin hiperkeratinizasyonunu önleme.
  • Cildin erken yaşlanmasını önleme.
  • Akne önleme.

 

Omega-3 cildinizi güneş hasarından korur.

 

 

 

Omega-3’ün Birçok Sağlık Faydaları Var

 

Optimum sağlık için Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Onları haftada 2 kez yağlı balık yeme gibi doğal gıdalardan almanız, omega-3 alımını sağlamak için en iyi yoldur.

 

Bununla birlikte, yağlı balık yiyemiyorsanız, omega-3 takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ