Omega-3 Balık Yağının  Zihinsel Sağlığa Etkileri | diyetz

Omega-3 Balık Yağının  Zihinsel Sağlığa Etkileri

 

 

Balık yağı, sardalya, hamsi, uskumru ve somon gibi yağlı balıklardan elde edilen, popüler bir takviyedir.

 

Balık yağı öncelikle kalp sağlığı ve cilt avantajları ile iyi bilinen iki tip omega-3 yağ asidi-eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir.

 

Bununla birlikte, balık yağı, özellikle hafif hafıza kaybı ve depresyon söz konusu olduğunda beyinde inanılmaz bir etkiye sahiptir.

 

Bu yazı, balık yağı içerisindeki omega-3 yağ asitlerinin beyninizi ve zihinsel sağlığınızı nasıl etkileyebileceği üzerine yazılmıştır.

 

 

 

Balık Yağındaki Omega-3 Nedir?

 

Omega-3 yağ asitleri , balık yağının beyin ve zihinsel sağlık yararlarının çoğundan sorumlu çoklu doymamış yağlardır.

 

Balık yağı öncelikle iki tip omega-3 yağ asidi içerir: EPA ve DHA .

 

Bu iki yağ asiti hücre zarlarının bileşenleri olup vücutta güçlü anti-inflamatuar fonksiyonlara sahiptir. Ayrıca insan gelişiminde ve kalp sağlığında kritik rolleriyle bilinirler.

 

Beslenmeden, EPA ve DHA neredeyse sadece yağlı balıklarda ve balık yağı içinde bulunur. Çoğu insan önerilen miktarda balık tüketmediği için birçok kişi beslenmelerinden yeterli miktarda EPA ve DHA almayabilir.

 

 

 

 

Vücut, EPA ve DHA’yi alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen başka bir omega-3’den çıkarabilir. ALA, ceviz, keten tohumu, chia tohumu, kanola yağı, soya fasulyesi ve soya yağı gibi bir dizi gıda kaynağında bulunur.

 

Bununla birlikte, insanlar, ALA miktarının % 10’dan azının EPA veya DHA’ya dönüştürdüğünü bildiren tahminlerle , ALA’yı çok verimli bir şekilde EPA ve DHA’ya dönüştürülemezler.

 

Bu nedenle, balık yağı alımı, özellikle çok fazla balık yemeyenlerde, ancak omega-3 yağ asitlerinin sağlık yararlarının bir kısmını elde etmek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

 

 

 

Omega 3 Beyni Nasıl Etkiler?

 

Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA normal beyin fonksiyonu ve gelişimi için yaşamın tüm aşamalarında kritik öneme sahiptir.

 

EPA ve DHA, gelişmekte olan bebeğin beyninde önemli rol oynamaktadır.

 

Aslında, birçok çalışma, erken çocuklukta beyin fonksiyon testleri üzerine hamile kadınların balık alımı ya da balık yağı kullanımı ile çocukları için daha yüksek puanlarla ilişkilendirmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Dirençli Nişasta ve Beslenmedeki Rolü

Bu yağ asitleri, ömür boyunca normal beyin fonksiyonlarının korunması için hayati önem taşımaktadır.

 

Beyin hücrelerinin hücre membranlarında bol miktarda bulunurlar ve hücre zarı sağlığını korurlar ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi kolaylaştırırlar.

 

Hayvanlara omega-3 yağ asitleri içermeyen diyetler verildiğinde, beyindeki DHA miktarı azalır ve öğrenme ve hafıza eksikliği yaşamaya başlarlar.

 

Yaşlı erişkinlerde, kandaki DHA düzeylerinin düşük olması beynin küçültülmesi ile ilişkili olup, beyin yaşlanmasının hızlanması için bir işarettir.

 

Açıkçası, beyin fonksiyonları ve gelişiminde bu zararlı etkilerin bir kısmından kaçınmak için yeterli miktarda omega-3 yağ asiti almanız önemlidir.

 

 

 

Balık yağı hafif hafıza kaybına fayda sağlayabilir

 

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri, beyin fonksiyonlarında ve gelişiminde önemli roller oynamaktadır.

 

Alzheimer hastalığı veya diğer bilişsel bozukluklar gibi, hafıza problemi olan insanlarda balık yağının beyin işlevini artırabileceği iddiaları da vardır.

 

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın türüdür ve milyonlarca yaşlı erişkin için beyin fonksiyonunu ve yaşam kalitesini etkiler.

 

Ne yazık ki, araştırmanın gözden geçirilmesi, balık yağı gibi omega-3 takviyelerinin Alzheimer hastalığı olan insanlarda beyin işlevini geliştirdiğine dair güçlü bir kanıt bulunamadı.

 

Öte yandan, birkaç çalışma, hafif yağlı kognitif bozukluk (MCI) veya yaşla ilişkili kognitif düşüş gibi daha hafif beyin koşulları olan insanlarda balık yağı takviyelerinin alınmasının beyin işlevini artırabileceğini belirtmektedir.

 

Bu tür durumlar Alzheimer hastalığı kadar şiddetli değildir ancak halen hafıza kaybına ve bazen de zayıf beyin fonksiyonlarına neden olur.

 

Bir çalışma, yaşla ilişkili bilişsel düşüş ya da her gün 900 mg DHA ya da plasebo alan 485 yaşlı erişkini inceledi. 24 hafta sonra, DHA alanlar hafıza ve öğrenme testlerinde daha başarılı sonuçlar verdi.

 

Benzer şekilde, bir başka çalışmada balık yağı takviyesinden alınan 1.8 gram omega-3’ün 24 hafta boyunca günlük olarak alınmasının etkileri araştırıldı.

 

Araştırmacılar, MCI’lı insanlarda beyin fonksiyonlarında düzelme bulmuşlar ancak Alzheimer hastalığı olanlarda fayda sağlamadığını tespit etmişler.

 

Bu araştırmadan yola çıkarak, balık yağı takviyeleri insanların beyin fonksiyonlarındaki düşüşün ilk evrelerinde onları almaya başlamasıyla faydalı olabilir gibi görünüyor.

 

İlginizi Çekebilir  Yeşil Çaydaki Kafein Miktarı Ne Kadar?

 

 

Balık Yağı Depresyonu İyileştirebilir

 

Depresyon ve diğer zihinsel sağlık hastalıkları için tedaviler bulmak bir halk sağlığı önceliği olmaya devam etmektedir ve semptomları iyileştirmek için tıbbi olmayan müdahaleler arzusu muhtemelen artacaktır.

 

İnsanlar uzun zamandır balık yağı ile zihinsel sağlığın geliştirilmesiyle bağlantılı olduğunu düşünüyorlardı ancak araştırma aslında bu iddiayı destekliyor mu?

 

Yakın tarihli bir klinik araştırmada, balık yağı takviyelerinin alarak, depresyon hastalarında depresif belirtileri iyileştirdiği ve antidepresan ilaçlarla karşılaştırıldığında etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

 

Bununla birlikte, depresif semptomlardaki en büyük gelişmeler, aynı zamanda antidepresanlar kullanan insanlarda görülüyordu.

 

Buna ek olarak, balık yağı takviyesi daha yüksek dozlarda EPA içerdikleri zaman insanlar daha fazla etki görme eğilimi gösterdiler.

 

EPA ve omega-3’ün depresif belirtileri nasıl iyileştirdiği hala açık değildir.

 

Araştırmacılar beyindeki serotonin ve serotonin reseptörleri üzerindeki etkileri ile ilişkili olabileceğini öne sürdü.

 

Bazıları, balık yağından omega-3’ün, anti-inflamatuar etkiler yoluyla depresif belirtileri iyileştirebileceğini belirtmiştir.

 

 

 

Balık Yağı, Sağlıklı İnsanlarda Beyin Fonksiyonunu Geliştirmiyor

 

Bu yazıda balık yağı Alzheimer hastalığına etkileri ve beyin fonksiyonlarında hafif düşüşler tartışılmış ancak birçok kişi normal beyin fonksiyonlarına sahip insanların etkilerini merak ediyor.

 

Gözlemsel çalışmalar, balıktan daha fazla omega-3 yağlı asit tüketilmesinin, daha iyi beyin fonksiyonlarıyla önemli derecede korelasyona girdiğini bildirmektedir.

 

Bununla birlikte, bu çalışmalar balık yağı takviyelerini değil, balık tüketimini değerlendirdi.

 

Dahası, bunun gibi korelasyonel çalışmalar, neden ve sonuç kanıtlayamaz.

 

Daha yüksek kaliteli kontrollü çalışmaların çoğu, balık yağından omega-3’ün eklenmesinin, mevcut bellek problemleri olmayan sağlıklı bireylerde beyin fonksiyonunu iyileştirmediği konusunda hemfikir.

 

159 genç erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 1 gram balık yağı içeren takviyeleri almak, beyin işlevini artırmadı.

 

Benzer şekilde, yaşlı erişkinlerde yapılan çok sayıda çalışma, balık yağı takviyelerinin alınmasının hafıza problemi olmayan insanlarda beyin fonksiyonlarının ölçümlerini iyileştirmediğini göstermiştir.

 

 

 

Beyin Fonksiyonları için Balık Yağı Almalısınız?

 

Mevcut en iyi araştırmaya dayanarak, beyin fonksiyonlarında hafif bir düşüş yaşarsanız veya depresyon teşhisi konduğunuzda balık yağı almayı düşünebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  Oksalat Nedir, Oksalat İçeren Besinler Nelerdir?

Balık yağı takviyeleri almak için başka sağlık nedenleri olabilir ancak bu iki grup insan muhtemelen beyin ve zihinsel sağlık açısından en fazla yararı görecektir.

 

Beyin fonksiyonlarında ve zihinsel sağlığında faydaları görmek için balık yağı içerisindeki omega-3’ün ne kadarına ihtiyacınız olduğunu gösteren resmi bir öneri yok.

 

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, günde 3.000 mg omega-3 yağ asidi takviyeleri alımı için güvenli bir üst sınır belirledi. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tavsiyelerini biraz daha yüksek, günde en fazla 5.000 mg olarak belirledi.

 

Günlük balık yağı ile 1,000-2,000 mg omega-3 yağ asitleri almak, muhtemelen, önerilen üst limitin altında olan iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Depresyon hastaları, daha yüksek miktarda EPA içeren balık yağı takviyeleri seçmelidir.

 

Balık yağı takviyelerini değerlendirirken etiketleri dikkatle okumanız çok önemlidir . 1.000 mg’lık bir balık yağı kapsülü, 500 mg’dan daha az omega-3 yağ asitleri içerebilir ancak bu, markadan markaya farklılık gösterecektir.

 

Genel olarak, balık yağı takviyeleri, daha önce bahsedilen dozaj altındaki dozajlarda güvenli kabul edilir.

 

Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, balık yağı takviyelerine başlamadan önce doktorunuza bilgi vermelisiniz.

 

Kan pıhtılaşması üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle, şu anda kan inceltici ilaçlar alıyorsanız veya yaklaşmakta olan bir cerrahi işleminiz varsa bu özellikle önemlidir.

 

Sonuç olarak;

 

EPA ve DHA, normal beyin fonksiyonu ve gelişiminde hayati önem taşıyan, balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleridir.

 

Depresyon ya da beyin fonksiyonlarında hafif bir düşüş olan insanlar, semptomlarında ve beyin fonksiyonlarında düzelmeler görebilecekleri için, balık yağından omega-3 almayı düşünmelidir.

 

Ne yazık ki, araştırmalar balık yağının normal beyin fonksiyonlarına sahip insanlarda veya Alzheimer hastalığında etkisinin olmadığını göstermiştir.

 

Günde balık yağı ile 1,000-2,000 mg omega-3 yağ asitleri almak başlamak için iyi bir doz olabilir. Günlük dozunuz 3.000 mg’ı geçmemelidir.

 

Balık yağı tipik olarak kalp sağlığına olan faydalarından dolayı bilinse de, beyin ve zihinsel sağlık üzerinde inanılmaz etkileri vardır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ