Balık Yağındaki Omega 3 Nedir, Ne İşe Yarar, Faydası Nedir?

  Balık Yağındaki Omega 3 Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

  Balık yağı, sardalya, hamsi, uskumru ve somon gibi yağlı balıklardan elde edilen, bir takviyedir.

  Kalp sağlığı ve cilt yararları iyi bilinen iki tip omega 3 yağ asidi EPA ve DHA içerir.

  Balık yağı, özellikle hafif hafıza kaybı ve depresyon durumlarında beyinde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

  Balık Yağındaki Omega 3 Nedir?

  Omega 3 yağ asitleri, balık yağının beyin ve zihinsel sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan çoklu doymamış yağlardır.

  Balık yağı öncelikle iki tip omega 3 yağ asidi içerir: EPA ve DHA .

  Bu iki yağ asidi hücre zarlarının bileşenleri olup, vücutta güçlü anti-inflamatuar fonksiyonlara sahiptir. Ayrıca insan gelişiminde ve kalp sağlığında kritik rolleriyle bilinirler.

  EPA ve DHA sadece yağlı balıklarda ve balık yağı içinde bulunur. Çoğu insan önerilen miktarda balık tüketmediği için besinlerden yeterli miktarda EPA ve DHA alamayabilir.

  Vücut, EPA ve DHA’yi alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen başka bir omega 3 yağ asidinden dönüştürebilir. ALA, ceviz, keten tohumu, chia tohumu, kanola yağı, soya fasulyesi ve soya yağı gibi bir dizi gıda kaynağında bulunur.

  Fakat ALA verimli şekilde EPA ve DHA’ya dönüştürülemez. İnsan vücudunun, ALA miktarının % 10’dan azını EPA veya DHA’ya dönüştürdüğü tahmin edilmektedir.

  Bu nedenle, özellikle fazla balık yemeyenlerde, balık yağı alımı, omega 3 yağ asitlerinin sağlık yararlarını elde etmek isteyenler için etkili bir seçenek olacaktır.

  balık yağının beyne etkileri

  Balık Yağındaki Omega 3 Beyni Nasıl Etkiler?

  Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA, normal beyin fonksiyonu ve gelişimi için yaşamın tüm aşamalarında kritik bir öneme sahiptir.

  EPA ve DHA, gelişmekte olan bebeğin beyni için de çok önemlidir. Bu yağ asitleri, ömür boyunca normal beyin fonksiyonlarının korunması için de hayati önem taşımaktadır.

  Beyin hücrelerinin hücre membranlarında bol miktarda bulunur ve hücre zarı sağlığını korurlar ve beyin hücreleri arasındaki iletişimi kolaylaştırırlar.

  Hayvanlara omega 3 yağ asitleri içermeyen bir diyet verildiğinde, beyindeki DHA miktarı azalmış, öğrenme ve hafıza eksikliği yaşamaya başlamışlardır.

  Yaşlı erişkinlerde, kandaki DHA düzeylerinin düşük olması beynin küçülmesi ile ilişkili olup, beyin yaşlanmasının hızlanması için bir işarettir.

  Beyin fonksiyonları ve gelişiminde, bu zararlı etkilerden korunmak için yeterli miktarda omega 3 yağ asidi almak gerekir.

  Balık Yağı Hafif Hafıza Kaybında Faydalıdır

  Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri, beyin fonksiyonlarında ve gelişiminde önemli roller oynamaktadır.

  Alzheimer hastalığı veya diğer bilişsel bozukluklar gibi, hafıza problemi olan insanlarda balık yağının, beyin işlevini geliştirebileceği iddia edilmektedir.

  Alzheimer hastalığı, demansın en yaygın türüdür ve milyonlarca yaşlı erişkin için beyin fonksiyonunu ve yaşam kalitesini etkiler.

  Birkaç çalışma, hafif yağlı kognitif bozukluk (MCI) veya yaşla ilişkili kognitif düşüş gibi daha hafif beyin koşulları olan insanlarda, balık yağı takviyelerinin alınmasının beyin işlevini artırabileceğini belirtmektedir.

  Bu tür durumlar Alzheimer hastalığı kadar şiddetli değildir ancak hafıza kaybı ve bazen de beyin fonksiyonlarının zayıflamasına neden olur.

  Bir çalışma, her gün 900 mg DHA ya da plasebo alan yaşla ilişkili bilişsel düşüş yaşayan 485 yaşlı erişkini inceledi. 24 hafta sonra, DHA alanlar hafıza ve öğrenme testlerinde daha başarılı sonuçlar verdi.

  Benzer şekilde, bir başka çalışmada balık yağı takviyesinden alınan 1.8 gram omega 3’ün, 24 hafta boyunca günlük olarak alınmasının etkileri araştırıldı.

  Araştırmacılar, MCI’lı insanlarda beyin fonksiyonlarında düzelme bulmuşlar ancak Alzheimer hastalığı olanlarda fayda sağlamadığını tespit etmişler.

  Bu araştırmadan yola çıkarak, balık yağı takviyelerinin, insanların beyin fonksiyonlarındaki düşüşün ilk evrelerinde alındığında, faydalı olabileceği görülmektedir.

  balık yağı nedir

  Balık Yağı Depresyonu İyileştirebilir

  Depresyon ve diğer zihinsel hastalıklar için doğal tedavi arayışları devam etmektedir. 

  Yakın tarihli bir klinik araştırmada, balık yağı takviyeleri almanın, depresyon hastalarında depresif belirtileri iyileştirdiği ve antidepresan ilaçlarla karşılaştırıldığında etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

  Bununla birlikte, depresif semptomlardaki en büyük gelişmeler, aynı zamanda antidepresan kullanan insanlarda görülmüştür.

  Buna ek olarak, balık yağı takviyesi daha yüksek dozlarda EPA içerdiği zaman insanlar daha fazla etki göstermiştir.

  EPA ve omega 3’ün depresif belirtileri nasıl iyileştirdiği hala belirgin değildir. Araştırmacılar beyindeki serotonin ve serotonin reseptörleri üzerindeki etkileri ile ilişkili olabileceğini öne sürmektedir.

  Bazı araştırmacılar, balık yağından alınan omega 3’ün, anti-inflamatuar etkiler yoluyla depresif belirtileri iyileştirebileceğini belirtmiştir.

  Sağlıklı İnsanlarda Beyin Fonksiyonuna Etkisi Yoktur

  Yüksek kaliteli kontrollü çalışmaların çoğu, balık yağından alınan omega 3 yağ asidinin, mevcut bellek problemleri olmayan sağlıklı bireylerde beyin fonksiyonunu iyileştirmediği konusunda hemfikir.

  159 genç erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 1 gram balık yağı içeren takviyeleri almak, beyin işlevini geliştirmedi.

  Benzer şekilde, yaşlı erişkinlerde yapılan çok sayıda çalışma, balık yağı takviyelerinin alınmasının hafıza problemi olmayan insanlarda beyin fonksiyonlarının ölçümlerini iyileştirmediğini göstermiştir.

  Balık Yağında Bulunan Omega 3 Zayıflatır mı?

  omega 3 balık yağı

  Balık yağı açlık ve iştahı azaltır

  Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri, insanlarda açlığı ve iştahı azaltarak çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olur.

  Bir çalışmada, sağlıklı insanlar kilo vermek için bir diyet yaparak günde 0.3 gramdan daha az ya da 1.3 gramdan daha fazla balık yağından omega 3 tükettiler.

  Yüksek balık yağı grubu, yemekten sonra iki saate kadar önemli ölçüde tokluk hissettiğini bildirdi.

  Bir çalışma, balık yağından alınan omega 3’lerinin, obez insanlardaki tokluk hormonu seviyelerini artırdığını ancak obez olmayan insanlardaki aynı hormon düzeylerini düşürdüğünü gözlemledi.

  Yani, etkiler, sağlık durumuna ve beslenme şekline göre değişebilir.

  Balık yağı metabolizmayı hızlandırır

  Balık yağında bulunan omega 3‘lerin kilo vermeyi sağlamasının başka bir yolu da metabolizmayı hızlandırmasıdır.

  Metabolizma her gün yaktığımız kalori sayısını belirleyen metabolik hızla ölçülebilir.

  Metabolik hızımız ne kadar yüksek olursa, yaktığımız kalori o kadar çok olur ve kilo vermek de kolaylaşır.

  Küçük bir çalışma, sağlıklı genç yetişkinlerin 12 hafta boyunca günde 6 gram balık yağı alması durumunda metabolik hızlarının yaklaşık % 3.8 oranında arttığını bildirmiştir.

  Egzersizin etkilerini artırır

  Araştırmalar, balık yağı tüketiminin, egzersiz sırasında yakılan kalori miktarını ve yağ miktarını da artırabileceğini belirtmektedir.

  Araştırmacılar, balık yağının, egzersiz sırasında yakıt kaynağı olarak karbonhidratlardan yağa geçiş yapmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

  Bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 3 gram balık yağı verilen kadınların egzersiz yaparken % 10 daha fazla kalori ve % 19-27 daha fazla yağ yaktığını bildirmektedir.

  morina balığı kapsülü

  Balık yağı, kiloyu yağdan kaybetmeye yardımcı olur

  Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri, kas oluşturmaya ve vücut yağlarını kaybetmeye yardımcı olabilir.

  Bazen tartı üzerindeki ağırlığımız yanıltıcı olabilir, yağ kaybedip kas kazandığımızda tartıda sayı aynı kalır.

  Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin genellikle tartıya güvenmek yerine ilerleme durumlarını değerlendirmek için vücut yağ yüzdelerini takip etmeleri önerilir.

  Bir çalışmada, altı sağlıklı yetişkin diyetlerinde 6 gram yağ yerine her gün 6 gram balık yağı kullandı. Balık yağı bakımından zengin diyet sonrasında daha fazla kilo vermediler ancak daha fazla vücut yağı kaybettiler.

  Benzer şekilde, başka bir küçük çalışma, günde 3 gram balık yağı kullananların plaseboya göre 0.6 kg yağ kaybettiğini gözlemledi. Bununla birlikte, katılımcıların toplam vücut ağırlıkları değişmeden kaldı.

  Bu nedenle, balık yağı kendiliğinden kilo vermeye yardımcı olmayabilir ancak yağ kaybetmeye ve giyim ölçülerinin düşmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

  Zayıflamak için balık yağı ne kadar kullanılmalı?

  Balık yağının kilo veya yağ kaybı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilen en yeni araştırmalarda 300-3,000 mg’lık günlük dozajlar kullanılmıştır.

  Omega 3’lerin kan inceltici etkilere sahip olduğunu ve bunun da bazı insanlarda aşırı kanamaya neden olabileceğini unutmamak gerekir. Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, balık yağı almadan önce bir sağlık uzmanıyla görüşün.

  Ek olarak, aldığınız balık yağı takviyesine dikkat edin. Bazıları, özellikle hamile kadınlarda ve küçük çocuklarda yüksek miktarda alındığında zehirli olabilen A vitamini içerir. Morina karaciğer yağı bir örnektir.

  Sonuç olarak;

  EPA ve DHA, normal beyin fonksiyonu ve gelişiminde hayati önem taşıyan, balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleridir.

  Depresyon ya da beyin fonksiyonlarında hafif bir düşüş olan insanlar, semptomlarında ve beyin fonksiyonlarında düzelmeler görebilecekleri için, balık yağından omega 3 almayı düşünmelidir.

  Ne yazık ki, araştırmalar balık yağının normal beyin fonksiyonlarına sahip insanlarda etkisinin olmadığını göstermiştir.

  Balık yağındaki omega 3 yağ asitleri ayrıca yağ kaybetmeye ve kas yapmaya da yardımcı olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ