Öksürük Otu Faydaları ve Zararları

   

  Öksürük otu tıbbi özellikleri nedeniyle uzun zamandır kullanılan bir bitkidir. Genellikle solunum yolu enfeksiyonlarını ve boğaz ağrılarını tedavi etmeyi amaçlayan bitkisel preparatlarda bulunur.

  Ancak, bir araştırma, temel bileşenlerinden bazılarının karaciğer hasarı, kan pıhtıları ve hatta kansere neden olduğunu gösterdiği için, kullanımı tartışmalıdır.

  Öksürük otu nedir?

  Bilimsel adı Tussilago farfara, papatya ailesine ait bir çiçektir. Krizantem, kadife çiçeği ve ayçiçeği ile akrabadır. Avrupa’ya ve bazı Asya bölgelerine özgüdür, sarı çiçekleri nedeniyle karahindibaya benzemektedir.

  Tomurcukları ve yaprakları bazen bitkisel çaylara, şuruplara ve tentürlere eklenir. Alternatif tıpta, solunum yolu enfeksiyonları, gut, grip, soğuk algınlığı ve ateş gibi durumları tedavi etmek için kullanılır.

   

  öksürük otu ne demek

   

  Öksürük Otunun Faydaları

   

   

  Öksürük otu hangi hastalıklara iyi gelir?

   

  İltihabı azaltır

  Genellikle, şişlik ve eklem ağrısının sebebi bir artrit türü olan astım ve gut gibi iltihaplı durumlar için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

  Bazı araştırmalar bu bitkinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, öksürük otundaki aktif bir bileşen olan tussilago’nun, kolitli farelerde birkaç inflamatuar işareti azalttığını bulundu.

   

   

  Beyin sağlığına faydası

  Bazı araştırmalar bu bitkinin beyin sağlığının korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Örneğin, bir test tüpü çalışmasında öksürük otu ekstresi sinir hücresi hasarını önledi ve kronik hastalığa katkıda bulunan bileşikler olan zararlı serbest radikallerle savaştı.

  Benzer şekilde, bir hayvan araştırması, sıçanlara öksürük otu ekstraktı uygulanmasının, sinir hücrelerinin korunmasına, beyindeki doku ölümünün önlenmesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

   

   

  Kronik öksürüğü tedavi eder

  Geleneksel tıpta bu bitki genellikle bronşit, astım ve boğmaca gibi solunum yolu rahatsızlıkları için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

  Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bitkinin kronik öksürüğe karşı etkili olabileceğini göstermektedir.

  Bir hayvan araştırması, farelere öksürük otu bileşikleri karışımı ile tedavinin, balgam salgısını arttırırken, iltihabı azalttığı ve öksürük sıklığını % 62’ye kadar azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

  Bir başka fare çalışmasında, bu bitkinin çiçek tomurcuğundan elde edilen oral özütün, öksürük sıklığını düşürdüğü ve öksürükler arasındaki süreyi uzattığı belirlendi.

   

   

  Öksürük Otunun Zararları

  Araştırmalar sağlığa faydalı etkilerini belirlemiş olsa da güvenliği konusunda birkaç ciddi kaygı var. Öksürük otu ağızdan alındığında akut ve kronik karaciğer hasarına neden olan bileşiklerden pirolizidin alkaloitleri (PA) içerir.

  Bazı vakalar bu bitkiyi içeren bitkisel ürünleri ve ciddi yan etkilerini göstermektedir.

  Bir çalışmada, bir kadın hamileliği boyunca öksürük otu çayı içti, bu da yeni doğmuş bebeğinin karaciğerine giden kan damarlarının tıkanmasıyla sonuçlandı.

  Başka bir durumda, bir adam öksürük otu ve birkaç başka ot ilavesini aldıktan sonra akciğerinde kan pıhtısı gelişti.

  Bazı PA’ların kanserojen olduğu düşünülmektedir. Öksürük otunda bulunan iki PA olan senesionin ve senkirkinin, DNA’da hasar ve mutasyonlara neden olduğu belirtilmektedir.

  Bu bitkinin, insandaki etkileri üzerine yetersiz araştırma vardır. Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışma, bir yıl boyunca sıçanlara yüksek miktarda öksürük otu vermenin, bunların % 67’sinin nadir bir karaciğer kanseri şekli geliştirmesine neden olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır.

   

  İlginizi Çekebilir  Hamilelik ve Doğum Sonrası Depresyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

   

  Öksürük otu nasıl kullanılır?

  PA içeriği nedeniyle bu bitkinin ekstrakları önerilmez ve Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde yasaklanmıştır. Ancak bilim insanları, bu zararlı bileşiklerden arındırılmış ve bitkisel desteklerde kullanım için güvenli bir alternatif olduğuna inanılan varyasyonlarını geliştirmişlerdir. Yine de bunları kullanmak konusunda temkinli olmakta yarar var.

  Öksürük otu çocuklar, bebekler veya hamile kadınlar için önerilmez. Karaciğer hastalığı, kalp sorunları ya da diğer temel sağlık koşulları olanlar bu bitkiye ait ürünleri kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Öksürük otu, uzun zamandır bitkisel ilaçlarda solunum koşullarını, gut, grip, nezle ve ateşi tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir.

  Bilimsel çalışmalar, düşük iltihaplanma, beyin hasarı ve öksürük gibi birçok sağlık yararına bağlar. Ancak birkaç toksin içerir ve karaciğer hasarı ve kanser de dahil olmak üzere ciddi zararlara neden olabilir.

  Bu nedenle, sağlık riskini en aza indirmek için PA içermeyen çeşitlerini bulun.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ