Öksürük Neden Olur? Öksürük için Evde Doğal Çözümler

  Öksürük, vücuttan zararlı mikropları, tozu veya tahriş edici maddeleri atmaya çalışan solunum sistemine verilen yaygın bir tepkidir.

  Akciğerlerimizi koruyan doğal bir reflekstir ancak aşırı derecede olması ve uzun sürmesi rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir. Ayrıca geceleri uyumayı engelleyerek, yaşam kalitesini etkileyebilir.

  Öksürüğü kesmek için kullanılabilecek öksürük şurubu gibi rahatlama sağlayacak ve sorunu tedavi etmeye yardımcı olacak ilaçlar bulunmaktadır.

  Bunun yanında enfeksiyonlarla, mukusla savaşmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak öksürüğe doğal çözümler de vardır.

  Öksürük Çeşitleri ve Nedenleri

  Öksürük, solunum yollarını mukus, duman veya diğer parçacıklar gibi tahriş edici maddelerden temizlemeye yardımcı olan doğal bir reflekstir. Bu maddeler solunum yollarında biriktikçe, bu refleksif eylem, engelsiz solunumu kolaylaştırmaya çalışır. 

  Aslında öksürük, vücut tarafından akciğerleri enfeksiyonlardan ve iltihaplanmalardan korumak için kullanılan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürüğe neden olan yaygın tahriş edici maddeler şunlardır:

  – Mukus

  – Sigara içmek

  – Küf

  – Toz

  – Polen

  Bazen tıbbi bir durum, yüksek tansiyon ve beta blokerleri için kullanılan ACE inhibitörleri gibi bazı ilaçlar solunum yollarındaki sinir uçlarını tahriş ederek öksürüğe neden olabilir.

  Öksürük üç haftadan daha kısa sürdüğünde, genellikle soğuk algınlığı, sinüzit veya zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan akut öksürük olarak kabul edilir. 

  Bazen, enfeksiyon ortadan kalktığında, subakut öksürük olarak adlandırılan bir öksürük devam edecektir. Genellikle, subakut öksürük sekiz haftadan daha kısa sürer ve vücut sadece kalan balgam ve iltihabı atmaya çalışır.

  Kronik öksürük sekiz haftadan fazla sürer ve genellikle semptomun devam etmesine neden olan altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanır. Kronik öksürüğe neden olabilecek bazı durumlar şunlardır:

  – Sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanan geniz akıntısı

  – Alerjiler

  – Astım

  – Bronşit

  – Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

  – Pulmoner fibroz

  – GERD

  Bazen, bu daha az sıklıkta meydana gelse de, kronik öksürüğe akciğer enfeksiyonu, akciğer kanseri, akciğer hastalığı, kalp yetmezliği ve hatta psikolojik bozukluklar neden olabilir.

  Bir anda meydana gelmesine rağmen, aslında solunum sisteminde öksürüğe neden olan birkaç adım vardır. Nefes nefese başlar ve ardından glottis (ses telleri arasındaki açıklık) hızla soluk borusunu kapatır.

  Daha sonra, havayı akciğerlerden buruna taşımaya çalışırken göğüs kafesi, diyafram ve karın kasları kasılmaya başlar.

  Bu noktada bir basınç artışı hissedilir çünkü havanın gidecek yeri yoktur ve glottis tekrar açıldığında, hava dışarı fırlar ve öksürük sesine neden olur.

  Kuru Öksürük ve Islak Öksürük

  Nedene bağlı olarak öksürükler arasında bazı farklılıklar olabilir;

  Kuru öksürük

  Kuru öksürükte solunum yollarında mukus veya balgam yoktur. Boğazda öksürmeye neden olan kaşıntılı bir his olabilir.

  Buna genellikle soğuk algınlığı veya grip, astım (özellikle çocuklarda) veya sigara dumanı ve diğer tahriş edici maddelere maruz kalma gibi solunum yolu enfeksiyonu neden olur.

  Boğmaca aynı zamanda tipik olarak derin ve hızlı öksürük nöbetleri içeren kuru bir öksürüktür. Kuru öksürük, gece yarısı yatarken, sabahın erken saatlerinde veya kuru, sıcak bir odada daha da kötüleşir.

  Islak öksürük

  Soluk borusunda ve akciğerlerimizde mukus ve sıvı salgıları biriktiğinde ıslak öksürük oluşur. Vücuttaki sıvıları atmak için öksürük oluşur. Vücut bu balgamı üretir çünkü iltihaba bir tepki verir, genellikle bu tepki bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. 

  Öksürüğe Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler

  Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler

  Öksürükten kurtulmak için, mukusu inceltmeye, kasları yatıştırmaya, iltihabı azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı yiyecekler vardır:

  Su

  Gün boyunca bol su için – 2 saatte bir yaklaşık 250 ila 500 ml. Bu, solunum yollarında biriken ve öksürmeye neden olan mukusu inceltmeye yardımcı olacaktır.

  Kemik suyu

  Gerçek kemik suyu içmek, bağışıklığı desteklemeye, solunum yollarındaki mukusu inceltmeye, kasları rahatlatmaya ve detoksifikasyonu desteklemeye yardımcı olabilir.

  Öksürük, iltihaplanma reaksiyonuna neden olan toksinlere, kimyasallara, böcek ilaçlarına veya yapay bileşenlere maruz kalmadan kaynaklanıyorsa, kemik suyu tüketmek bu maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.

  Çiğ sarımsak

  Sarımsakta bulunan bir bileşik olan allisin, öksürüğe yol açabilen solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu mikroorganizmaları öldürme kabiliyetiyle bilinir. Çiğ sarımsak antimikrobiyal, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir, bu nedenle onu doğal bir öksürük ilacı olarak kullanmak, enfeksiyonu atmaya yardımcı olabilir.

  Malzemeler

  • Bir ya da iki diş sarımsak
  • Bir bardak süt

  Nasıl yapılır?

  Sarımsakları sütte kaynatın ve için. 2-3 gün her gece bu sütten bir bardak içerseniz farkı göreceksiniz.

  Zencefil çayı

  Öksürük sırasında zencefil çayı içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve belirtiye neden olan enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Zencefil kökünün faydaları, güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklerinden gelir ve bu da onu solunum yolu enfeksiyonları için harika bir esin yapar.

  Hatmi kökü

  Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir. Müsilaj, boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir maddedir.

  Küçük bir çalışma, hatmi kökünün, kekik ve sarmaşık ile birlikte, etkili bir şekilde, soğuk algınlığı ve solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürüğü rahatlattığını ortaya çıkarmıştır. 

  Kekik

  Kekik hem mutfak hem de tıbbi kullanıma sahiptir ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için yaygın kullanılan bir çaredir.

  Bir çalışma kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubunun, akut bronşitli kişilerde, plasebo şurubuna göre öksürüğü daha etkili ve daha hızlı bir şekilde giderdiğini buldu. Bitkideki antioksidanlar, bu faydasından sorumlu olabilir.

  Öksürüğü kekik kullanarak tedavi etmek için bu bitkiyi içeren bir öksürük şurubu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek kekik çayı yapın. Süzmeden ve içmeden önce 10 dakika demleyin.

  Probiyotik gıdalar

  Yeterli probiyotik almamanın olası bir yan etkisi, sık soğuk algınlığı ve öksürüktür çünkü probiyotikler bağışıklık sistemini desteklemekten sorumludur. Öksürükle savaşmak için, lahana turşusu, elma sirkesi, kefir, yoğurt gibi probiyotik yiyecekler yiyin.

  İnflamasyonu ve mukus üretimini azaltmak için öksürük sırasında şekerli içecekler, meyve suyu, şekerli yiyecekler, çikolata, işlenmiş yiyecekler tüketmekten kaçının.

  Meyve suyu veya şekerli içecekler içmek yerine, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yardımcı olacak doğal meyve ve sebzeleri yiyin.

  Bromelain

  Ananas, öksürük için etkili bir çare olarak kabul edilen bromelain adlı bir enzim içerir. Birkaç çalışma, bu enzimin öksürüğü bastırmaya ve boğazdaki mukusu gevşetmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Ananas, genellikle öksürüğe neden olan sinüzit ve alerji kaynaklı sinüs sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bazen iltihaplanma ve şişliği tedavi etmek için de kullanılır.

  Öksürük sırasında, günde iki kez bir dilim ananas yiyin veya 250 ml taze ananas suyu için.

  Mürver

  Mürver genellikle bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirmek ve diğer semptomların yanı sıra öksürüğe neden olabilen grip gibi viral enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılır.

  Malzemeler

  • 2-3 su bardağı kurutulmuş siyah mürver
  • 2 yemek kaşığı zencefil kökü (taze veya kurutulmuş)
  • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 1/2 çay kaşığı karanfil
  • 1 su bardağı çiğ bal
  • 3 buçuk su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – Bal dışındaki tüm malzemeleri suya ekleyin. Yarıya düşene kadar 30-40 dakika ocakta ısıtın.

  – Karışımı ocaktan alın ve meyveleri iyice ezin. Soğuduktan sonra süzün ve ardından balı ekleyin. İyice karıştırın.

  – Bu şuruptan yaklaşık bir yemek kaşığı alın. Kalan şurubu bir cam kavanozda soğuk bir yerde saklayın.

  – Bunu öksürük geçene kadar her üç ya da dört saatte bir alın.

  Karabiber

  Karabiber balla alındığında çok etkilidir. Bunun nedeni, karabiberin doğal bir öksürük kesici ve göğüs dekonjestanı olmasıdır.

  Malzemeler

  • Bir tatlı kaşığı öğütülmüş karabiber (tercihen taze öğütülmüş)
  • İki yemek kaşığı bal
  • Bir bardak sıcak su

  Nasıl yapılır?

  Sıcak suya karabiber tozu ve balı ekleyin. Bardağı kapatın ve 10-15 dakika bekletin. Bu çayı için. Her gün bir ya da iki bardak içebilirsiniz.

  Tuzlu su gargarası

  Bu basit çare, boğaz ağrısı ve ıslak öksürük tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da öksürük ihtiyacını azaltabilir.

  Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eriyene kadar karıştırın. Gargara yapmak için kullanmadan önce solüsyonun biraz soğumasını bekleyin. Karışımı tükürmeden önce birkaç dakika boğazın arkasında bekletin. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu suyla gargara yapın.

  Küçük çocuklara tuzlu su vermekten kaçının çünkü doğru şekilde gargara yapamayabilirler ve tuzlu suyun yutulması tehlikeli olabilir.

  C Vitamini

  C vitamini, bağışıklık sistemini desteklediği ve beyaz kan hücrelerini güçlendirdiği için öksürüğü kesen bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.

  Norveç’te yapılan araştırmalar, önemli bir antioksidan görevi gören C vitamininin, oksidatif stres seviyesi yüksek sigara içenler kişilerde, öksürük ve hırıltıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Nutrients’te yayınlanan 2017 tarihli bir inceleme, C vitamininin bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonları hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. Soğuk algınlığının süresini kısaltabilir ve hatta zatürre için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

  Bağışıklık sistemini desteklemek ve öksürüğü hafifletmek için semptomlar gelişir gelişmez günde üç ya da dört kez 1.000 miligram C vitamini alabilirsiniz.

  çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir

  Çinko

  Çinko, öksürük de dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomları için bir çare olarak kullanılır. Journal of American Pharmacists Association’da yayınlanan araştırmaya göre çinko, başlangıcından sonraki 24 saat içinde uygulandığında soğuk algınlığı semptomlarının süresini ve şiddetini azaltabilir. 

  Bal

  Araştırmalar balın antimikrobiyal etkileri olduğunu, öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde faydalı olabileceğini gösteriyor. Bal, tahrişi gidermek, iltihabı azaltmak ve sitokin salınımını artırmak için çalışır. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren antioksidanlar sağlar.

  Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ve alerji gibi öksürüğe neden olan durumları hafifletmek için ham bal veya manuka balı kullanabilirsiniz. 

  Bal aynı zamanda uykuyu iyileştirmeye de yardımcı olur. Belirtiler geçene kadar günde 1-2 yemek kaşığı çiğ veya manuka balı alın. Ayrıca limon veya papatya çayına da bal ekleyerek içebilirsiniz.

  uçucu yağlar cilde sürülürmü

  Uçucu Yağlar

  Uçucu yağlar, çoğu antibakteriyel ve antiviral bileşikler içerdiğinden öksürük için bitkisel çözüm olarak kullanılabilir. Ayrıca, bazı yağlar mukusu gevşetmeye, solunum sisteminin kaslarını gevşetmeye ve akciğerlere daha fazla oksijenin ulaşmasına yardımcı olabilir. Öksürük için en iyi uçucu yağlardan bazıları okaliptüs, nane ve limondur.

  Okaliptüs yağı, antiseptik özelliklere sahip olan sineol içerir. Aynı zamanda balgam söktürücü olarak da çalışır, bu da mukusu gevşetmeye yardımcı olur, böylece daha kolay atılabilir. 

  Öksürüğe okaliptüs yağı kullanmak için özellikle yatmadan hemen önce 4 ila 5 damla kokusunu havaya dağıtın veya 2 damla topikal olarak göğüs ve boyun kısmına uygulayın.

  Nane yağının soğutma etkisi vardır. Kuru öksürük sırasında yaygın olan boğaz kaşıntısını gidermek için de kullanılabilir.

  Bulunduğunuz odaya 5 damla kullanarak kokusunu dağıtabilir veya topikal olarak göğüs, şakak ve boynun arkasına 2-3 damla uygulayabilirsiniz. Nane yağını tek başına kullanmak güvenlidir veya cildinizin daha geniş bir yüzey alanını kaplamak için eşit miktarda taşıyıcı yağ ile birleştirebilirsiniz.

  Limon esansiyel yağı, detoksifikasyonu desteklemek için harikadır ve vücudu öksürüğe neden olan toksinlerden arındırmaya yardımcı olur.

  Ayrıca anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu nedenle enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılabilir. Limon yağının kokusunu yayabilir, hindistan cevizi yağı ile birleştirip boyna topikal olarak uygulayabilirsiniz.

  Buhar Soluma

  Soğuk ya da sıcak olsun nemli havayı solumanın, tıkalı hava yollarının drenajını artırmaya yardımcı olduğu için öksürük için iyi bir çare olduğu belirtilmektedir. Bu, özellikle gece boyunca öksüren ve uyumak için rahatlamaya ihtiyacı olan çocuklar için yararlı olabilir.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Sekiz hafta veya daha uzun süren kronik öksürük için, altta yatan olası bir durum olabileceğinden, doktora başvurmak gerekir.

  Yukarıda sayılan öksürük için evde doğal çözümler, genellikle öksürüğe neden olan, öksürüğün süresini ve yoğunluğunu azaltan enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir ancak akciğer hastalığı, akciğer kanseri veya kalp hastalığı gibi tıbbi bir durumun neden olduğu öksürüğü tedavi etmez.

  Sonuç olarak;

  Öksürük, solunum yollarını mukus, duman, toz ve alerjenler gibi tahriş edici maddelerden temizlemeye yardımcı olan doğal bir reflekstir. Aslında solunum yollarını yabancı maddelerden uzak tutmak için yerinde olan bir savunma mekanizmasıdır. 

  Viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler ve bazı ilaçların yan etkileri dahil olmak üzere bir dizi sorun öksürüğe neden olabilir.

  Kuru öksürük, genellikle geceleri kötüleşen ve viral veya bakteriyel enfeksiyonlar veya astımdan kaynaklanabilen, kesik kesik bir öksürüktür.

  Solunum yollarında atılması gereken bir mukus birikimi olduğunda ıslak öksürük olur. Bu, inflamatuar bir yanıtla başlayan viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

  Öksürüğe bitkisel çözüm olarak bağışıklığı güçlendiren yiyecekler, C vitamini, çinko, bal, uçucu yağlar, buhar soluma sayılabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ