Oksalat (Oksalik Asit) Nedir?

 

 

Sağlıklı bilinçli insanlar arasında yeşillikler ve diğer bitki gıdaları çok popüler hale geldi. Bununla birlikte, bu gıdaların çoğunda oksalat (oksalik asit) denilen bir antinutrient bulunur.

 

Bu yazı, oksalat ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında ayrıntılı bilgi sunmaktadır.

 

 

 

Oksalat nedir?

 

Oksalat, aynı zamanda oksalik asit olarak da adlandırılır, birçok bitkide bulunan bir organik asittir. Bunlara yapraklı yeşillikler, sebzeler, meyveler, kakao, fındık ve tohumlar da dahildir.

 

Vücudunuz tek başına oksalat üretebilir veya yiyecekler yoluyla elde edebilir. C vitamini metabolize olduğunda oksalata dönüştürülebilir.

 

Kalsiyum oksalat ve demir oksalat da dahil olmak üzere oksalat, tüketildikten sonra mineralleri bağlayarak bileşikler oluşturabilir. Bu çoğunlukla kolonda oluşur ancak böbrekler ve üriner sistemin diğer kısımlarında da gerçekleşebilir.

 

Çoğu insanda, bu bileşikler daha sonra dışkı veya idrarla yok edilir. Bununla birlikte, hassas bireyler için, yüksek oksalatlı beslenme, artmış böbrek taşı riski ve diğer sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

 

 

 

 

Oksalat mineral emilimini azaltabilir

 

Oksalatın ana sağlık kaygılarından biri, bağırsaktaki minerallere bağlanabilmesi ve vücudun emilimini engelleyebilmesidir.

 

Örneğin, ıspanak, kalsiyum ve oksalat bakımından yüksektir ve bu da, bir çok kalsiyumun vücuda absorbe edilmesini önler. Lif ve oksalat birlikte besin emilimini engelleyebilir.

 

Bununla birlikte, yiyeceklerinizdeki minerallerin sadece bir kısmının oksalata bağlanacağını bilmek gerekir.

 

Ispanaktan alınan kalsiyum emilimi azalmış olsa da süt ve ıspanak birlikte tüketildiğinde sütten alınan kalsiyum emilimi etkilemez.

 

 

 

Oksalat böbrek taşlarına katkı sağlayabilir

 

Normalde idrar yolunda aynı anda kalsiyum ve az miktarda oksalat bulunur ancak çözülmeye devam ederler ve hiç problem oluşturmazlar.

 

Bununla birlikte bazen kristalleri bağlarlar. Bazı insanlarda, bu kristaller özellikle de oksalat yüksek ve idrar hacmi düşük olduğunda taş oluşumuna neden olabilir.

 

Küçük taşlar sıklıkla herhangi bir soruna neden olmaz fakat iri taşlar üriner sistem yoluyla hareket ederken idrarda şiddetli ağrı, bulantı ve kan oluşturabilir.

 

Diğer böbrek taşları türleri olmasına rağmen, yaklaşık% 80’i kalsiyum oksalattan oluşur. Bu nedenle, bir böbrek taşı atağı geçiren kişilere, oksalattan zengin gıdalar tüketimini en aza indirgemek için uyarılmaları önerilebilir.

 

Bununla birlikte, böbrek taşı olan herkese genel oksalat sınırlaması önerilmemektedir. Bunun nedeni, idrarda bulunan oksalatın çoğunun gıdadan emilim yerine vücut tarafından üretilmesidir.

 

Çoğu ürolog artık idrarda yüksek seviyede oksalat bulunan hastalar için yalnızca düşük oksalatlı bir diyet (günde 50 miligramdan az) önermektedir.

 

Bu nedenle, ne kadar kısıtlamanın gerekli olduğunu bulmak için zaman zaman test yapılması önemlidir.

 

Böbrek taşlarıyla ilgili “Böbrek Taşı Oluşumunu Önlemenin Doğal Yolları” yazısını okuyun.

 

 

 

Başka Sorunlara Neden Olabilir mi?

 

Bazıları, yüksek oksalat alımının otizmin gelişimiyle bağlantılı olabileceğini iddia ediyor. Bazıları ise, oksalatların kronik, açıklanamayan vajinal ağrı ile karakterize vulvodini ile bağlantılı olabileceğini söylüyor.

 

Araştırmacılar, çalışma sonuçlarına dayanarak, bu bozuklukların hiçbirinin muhtemelen diyetik oksalatların tetiklediğine inanmıyorlar.

 

Bununla birlikte, vulvodinili 59 kadın düşük oksalatlı diyet ve kalsiyum takviyeleri ile tedavi edildiğinde, semptomlarda neredeyse çeyrek iyileşme görüldü.

 

 

 

Oksalat içeren gıdalar sağlıklıdır

 

Düşük oksalatlı diyet destekçileri, insanlara olumsuz sağlık etkileri olabileceği için, oksalattan zengin gıdaları tüketmemenin daha iyi olduğunu söylüyor.

 

Ancak, o kadar basit değil. Bunların çoğu önemli antioksidanlar, lifler ve diğer besin maddeleri içeren sağlıklı gıdalardır.

 

Bu nedenle, çoğu insanın yüksek oksalatlı gıdaları tamamen yemeyi bırakması iyi bir fikir değildir.

 

 

 

Bağırsaklar oksalat emilimi sağlar

 

Yediğiniz oksalatın bir kısmı, minerallere bağlanmadan önce gerçekleşen bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanabilir.

 

Bunlardan biri olan “Oxalobacter formigenes”, onu aslında bir enerji kaynağı olarak kullanır. Vücudunuzun emdiği miktarı önemli ölçüde azaltır.

 

Bununla birlikte, antibiyotikler O. formigenes kolonilerinin sayısını azalttığı için, bazı insanlar, bağırsaklarında çok fazla bakteri içermezler.

 

Dahası, çalışmalar, inflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerin böbrek taşı geliştirme riski taşıdıklarını bulmuşlardır.

 

Bunun bir nedeni, kısmen emdikleri oksalat miktarını düzenleyememesidir. Benzer şekilde, gastrik baypas ameliyatı veya bağırsak işlevini değiştiren diğer ameliyatlara maruz kalan hastaların idrarında yüksek oksalat seviyeleri bulunmuştur.

 

Bu, antibiyotik kullanan veya bağırsak işlev bozukluğu çeken kişilerin düşük oksalatlı bir diyetten daha fazla fayda sağladığını gösterir.

 

 

 

Oksalat Bakımından Yüksek Gıdalar

 

Oksalatlar hemen hemen tüm bitkilerde bulunur ancak bazı bitkilerde çok yüksek miktarlarda bulunurken bazılarında çok az bulunur. Hayvan gıdaları sadece az miktarda içerir.

 

Oksalat bakımından yüksek gıdalar (porsiyon başına 100-900 mg) şunlardır:

 

 • Pancar yaprağı

 

 • Ispanak

 

 • Pancar

 

 • Pazı

 

 • Hindiba

 

 • Kakao tozu

 

 • Lahana

 

 • Tatlı patates

 

 • Yer fıstığı

 

 • Şalgam

 

 • Yıldız meyvesi

 

 

 

Düşük Oksalatlı Bir Diyet Nasıl Yapılır?

 

Böbrek taşları için düşük oksalatlı diyet yapan kişilere genellikle her gün 50 mg’dan daha azını yemeleri önerilir.

 

Düşük oksalatlı bir diyetin izlenmesi ile ilgili birkaç ipucu:

 

Oksalatın günde 50 mg olarak sınırlandırılması:

Oksalat içeren çok düşük gıdaların listesinden çeşitli hayvan ve bitki kaynakları seçin.

 

Oksalat bakımından zengin sebzeleri kaynatın:

Kaynayan sebze, oksalat içeriğini sebzeye bağlı olarak % 30 ila % 90 oranında düşürebilir.

 

Bol su için:

Günlük en az 2 litre su içmeyi hedefleyin. Böbrek taşlarınız varsa, günde en az 2.5 litre idrar üretecek kadar içmelisiniz.

 

Yeterli miktarda kalsiyum alın:

Kalsiyum, bağırsakta oksalata bağlanır ve vücudunuzun emdiği miktarı azaltır, bu nedenle günde yaklaşık 800-1,200 mg almaya çalışın.

 

Kalsiyum açısından yüksek ve oksalat bakımından düşük gıdalar şunlardır:

 

 • Peynir

 

 • Sade yoğurt

 

 • Balık konservesi

 

 • Bitter çikolata

 

 • Brokoli

 

 

Sonuç olarak;

 

Böbrek taşı oluşturma eğilimi gösteren insanlar düşük oksalatlı bir diyetten fayda görebilirler.

 

Bununla birlikte, sağlıklı kalmaya çalışan sağlıklı insanlar, besleyiciliği yoğun olduğu için yüksek oranda oksalat içeren gıdaları tüketmeye devam etmelidirler.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: