Okaliptüs Yaprağı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir? | diyetz

Okaliptüs Yaprağı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir?

 

Okaliptüs, tıbbi özellikleri için yaygın olarak kullanılan, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Avustralya’ya özgü olmasına rağmen, bu popüler ağaç şimdi dünyanın birçok bölgesinde yetişmektedir.

Sakızla beslenen bir kabuğa, uzun saplara ve bütün yenirse sindirimi zor olan dairesel yapraklara sahiptir. Ancak, okaliptüs yaprağını çay yaparak tüketmek güvenlidir. Ayrıca topikal kullanım için yapraklardan esansiyel yağ yapılabilir.

İşte okaliptüs ağacı yaprağının faydaları

 

 

Okaliptus Yaprağı Faydaları

 

okaliptüs yaprağı nasıldır

 

Antioksidanlar bakımından yüksektir

Taze, okaliptus yaprağını yiyemeseniz de kuru yapraklardan çay yapılabilir.

Okaliptus yaprağı, vücudu oksidatif strese ve serbest radikal hasarına karşı koruyan flavonoidler gibi büyük bir antioksidan kaynağıdır.

Buradaki ana flavonoidler kateşinler, izorhamnetin, luteolin, kaempferol, phloretin ve kuersetindir. Bu bileşikleri tüketmek, belirli kanserlere, kalp hastalıklarına ve demansa karşı koruma sağlar.

Okaliptüs çayı bu antioksidanların iyi bir kaynağıdır ve genellikle yetişkinler için güvenlidir. Ancak çocuklar okaliptüs toksisitesi riski altındadır ve bu çayı içmeden önce sağlık çalışanına danışmak gerekir.

 

 

Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir

Okaliptüs, doğal bir soğuk ilacı olarak kullanılır, soğuk ve öksürük için yapılan ürünlerde yaygın bir bileşendir.

Araştırmalar burundaki sümüksü dokuyu azalttığını ve akciğerin bronşlarını genişletebileceğini göstermiştir. Aynı zamanda doğal bir anti-inflamatuar ajandır.

Bu özelliklerden sorumlu ana bileşen okaliptüs yağında bulunan bir bileşik olan cineole olarak da bilinen okaliptoldür.

Bazı araştırmalar, okaliptolün öksürük sıklığı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını, iltihabı ve mukus birikimini azaltarak hafiflettiğini göstermiştir. Ayrıca, okaliptol astım semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Okaliptüs yağı burundan solunabilir ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilir. Ancak, az miktarda yağ bile toksik olabileceğinden, tüketmekten kaçınmalısınız. Okaliptol kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Yağı Maske Tarifleri

 

Kuru cildi nemlendirir

Okaliptüs kullanımı, seramid içeriğini artırarak kuru cildi iyileştirir.

Seramidler cildin bariyerini ve nemini korumaktan sorumlu olan bir tür yağ asididir. Kuru cilt, kepek veya dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları yaşayanlar genellikle daha düşük seramid seviyelerine sahiptir.

Topikal okaliptüs yaprağı ekstresinin cilt seramid üretimini, su tutma kapasitesini ve cilt bariyeri korumasını artırdığı bulunmuştur. Seramid üretimini uyardığı görünen makrokarpal A adı verilen bir bileşik içerir.

Bu nedenle, birçok saç ve cilt ürününde okaliptüs yaprağı özü bulunur.

 

 

Acıyı azaltır

Okaliptüs esansiyel yağının solunması ağrıyı azaltabilir. Okaliptüs, ağrı kesici olarak etki edebilen sineole ve limonen gibi birçok iltihap önleyici bileşik içerir.

 

 

Sakinleştirici etkiye sahiptir

Okaliptüsün stres semptomlarını azalttığı düşünülmektedir. Bir çalışmada, 62 sağlıklı kişi okaliptüs yağı soluduktan sonra ameliyat öncesi kaygılarında önemli düşüşler yaşamıştır. Anti-anksiyete özelliklerine sahip olduğu bulunan okaliptol içerir.

Araştırmacılar, sempatik sinir sisteminin ⁠ – stres yanıt sisteminin ⁠ – aktivitesini azalttığını ve sakinleşmeyi sağlayan parasempatik sinir sisteminizin aktivitesini artırdığını belirtiyor.

 

 

Dişlerin sağlığını korumaya yardımcı olur

Okaliptüs yaprağı özü, diş sağlığını iyileştirir. Yapraklar yüksek miktarda etanol ve makrokarpal C ⁠diye bilinen bir tür polifenol içerir. Bu bileşikler, boşluklara ve diş eti hastalıklarına neden olabilecek düşük bakteri seviyeleri ile ilişkilidir.

Bu nedenle okaliptol yaygın olarak gargaralara eklenir.

 

 

Doğal bir böcek kovucu olarak işlev görür

Okaliptüs yağı, esasen okaliptol içeriği nedeniyle, doğal bir böcek kovucudur. Araştırmalar, topikal uygulamadan sonra sekiz saate kadar sivrisinekleri ve diğer ısırıcı böcekleri önlemede etkili olduğunu göstermiştir. Okaliptüs yağının okaliptol içeriği ne kadar yüksek olursa, kovucu olarak o kadar uzun ve etkili bir şekilde işlev görür.

Ek olarak, okaliptüs yağı saçtaki bitleri yok edebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Glutatyon Seviyelerini Arttırmanın Doğal Yolları

 

Okaliptüs yaprağı nasıl kullanılır?

Okaliptüs yaprağı aşağıdakiler de dahil çeşitli şekillerde kullanılabilir:

 

Okaliptus yaprağı çayı

Öğütülmüş okaliptüs yaprağından yapılmış çay poşetleri şeklinde satılır ve çayı yapılır.

 

Aromaterapi

Bir difüzöre veya buhar kabına birkaç damla okaliptüs esans yağı ekleyin. Rahatlatıcı bir spa deneyimi için yaprakları banyoya asabilirsiniz.

 

Böcek savar

Limonlu okaliptüs esansiyel yağı ile hazırlanmış böcek ilacı satın alabilirsiniz.

 

Topikal

Hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağa birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin ve tıkanıklığı azaltmak için göğsünüze uygulayın.

 

 

Okaliptüs yaprağı yan etkileri ve zararları

Okaliptüs yaprağı, genel olarak güvenli olarak kabul edilmekle birlikte, okaliptüs yağı tüketmekle ilişkili bazı ciddi sağlık riskleri vardır, çünkü toksisiteye neden olabilir.

Çocukların toksisite riskinin yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Nöbetler, nefes almada zorluk, bilinç düzeyinin azalması gibi durumlar yaşanmıştır.

Ek olarak, okaliptüs yağının hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle, bu kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Bazı insanlar ciltlerine okaliptüs yağı sürdüklerinde kontakt dermatit yaşarlar. Cildin tahriş olma riskini azaltmak için hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ kullanın. Yağı kullanmadan önce, reaksiyondan emin olmak için bir yama testi yapın.

Son olarak, okaliptüs yağı, diyabet, yüksek kolesterol, asit reflü ve psikiyatrik bozukluklar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. 

 

Sonuç olarak;

Okaliptüs yaprağı çok etkileyici yararlara sahiptir. Acıyı azaltmaya, sakinleştirmeye ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Okaliptüs yaprağı çayının içilmesi de güvenli kabul edilir, ancak okaliptüs yağının alınması nispeten düşük dozlarda bile toksik olabilir. Okaliptüs yağı kullanmadan önce daima sağlık uzmanına danışın.

 

İlginizi Çekebilir  Mayo Clinic Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir?

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ