Obesogenler: Yağlı Yapay Kimyasallar | diyetz

  Obesogenler: Yağlı Yapay Kimyasallar

   

   

  Obesogenler, obeziteye katkıda bulunduğu düşünülen yapay kimyasallardır.

   

  Çeşitli gıda kapları, bebek şişeleri, oyuncaklar, plastikler, tencere setleri ve kozmetiklerde bulunurlar.

   

  Bu kimyasallar vücuda girdiğinde, normal fonksiyonlarını bozabilir ve yağ kazanımını artırabilirler.

   

  Obesogenler olarak 20’den fazla kimyasal tanımlanmıştır ve bu yazı bazı en önemli kimyasalları anlatmaktadır.

   

   

   

  Obesogenler Nasıl Çalışır?

   

  Obezojenler, hormonlarınıza müdahale edebilen bir endokrin bozucu madde kategorisidir.

   

  Bazı endokrin bozucular, hem kadınlarda hem de erkeklerde zararlı etkilere neden olabilecek östrojen reseptörlerini aktive ederek etkilerini gösterirler.

   

  Östrojen reseptörlerinin “karışıklık” olduğu düşünülmektedir, bu da bir östrojen gibi uzaktan görünen herhangi bir şeye bağlanacakları anlamına gelir.

   

   

   

   

  Bazı obesogenler obezite ile bağlantılı olmakla kalmaz aynı zamanda doğum kusurları, kızlarda erken ergenlik, erkeklerde “demasculinization”, göğüs kanseri ve diğer bozukluklara da neden olurlar.

   

  Ne yazık ki, bu etkilerin çoğu rahimde gerçekleşir.

   

  Örneğin, hamile kadınlar bu kimyasallara maruz kaldığında, çocuklarının hayatının ilerleyen dönemlerinde obez olma riski artabilir.

   

  Aşağıda şu an evinizde mevcut olabilecek 5 obezojenik kimyasal bulunmaktadır.

   

   

   

  Bisfenol-A (BPA)

   

  Bisfenol-A (BPA), bebek şişeleri, plastik gıda ve içecek kutuları gibi metal gıda kutuları gibi pek çok üründe bulunan sentetik bir bileşiktir.

   

  On yıllar boyunca ticari kullanımda olmuştur ancak son çalışmalar, yüksek düzeylerin hem laboratuvar hayvanlarına hem de insanlara zarar verebileceğini göstermiştir.

   

  BPA’nın yapısı östrojen dişi seks hormonunun en önemli formu olan estradiolü andırıyor. Sonuç olarak, BPA vücuttaki östrojen reseptörlerine bağlanıyor.

   

  BPA’ya karşı en fazla duyarlılığın olduğu yer rahimdir. Çoklu çalışmalar BPA maruziyetini hem laboratuvarda hem de insanlarda kilo artışı ve obezite ile ilişkilendirmiştir.

   

  BPA’ya maruz kalma insülin direnci, kalp rahatsızlığı, diyabet, nörolojik bozukluklar, tiroid işlev bozukluğu, kanser, genital malformasyonlar ve daha fazlası ile bağlantılıdır.

   

  Tüm bilim insanları, BPA’nın yüksek seviyelerde zarara neden olduğunu kabul ederken, gıda açısından düşük seviyelerde zararlı olup olmadığı konusunda hala tartışmalar devam etmektedir.

   

  Birleşik Devletlerin ve Avrupa Birliği’nin düzenleyici otoriteleri, gıdadaki BPA düzeylerinin insanlarda zararı azaltacak kadar düşük olduğunu tahmin ediyor.

   

  En azından BPA’ya gıda maruziyetinin zarar verebileceği kanıtlanmamıştır.

   

  Yine de düşük BPA düzeylerinin rahimdeki insan gelişimini etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil. Herhalde bilinmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Şeker Hastalığı Neden Olur? Şeker Hastalığı Neden Kaynaklanır?

   

   

  Ftalatlar

   

  Ftalatlar, plastiklerin yumuşak ve esnek olmasını sağlayan kimyasal maddelerdir.

   

  Gıda kutuları, oyuncaklar, güzellik ürünleri, ilaçlar, duş perdeleri ve boya dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde bulunur.

   

  Bu kimyasallar plastiklerden kolayca sızabilir ve gıdaları, suyunu ve hatta nefes aldığımız havayı kirletebilir.

   

  İsveç’te yapılan bir araştırma, çocukların havadaki fitalatları plastik zeminden cilt ve solunum yolu yoluyla emebildiğini bulmuştur.

   

  BPA gibi, ftalatlar da vücudunuzdaki hormonal dengeyi etkileyen endokrin bozuculardır.

   

  Ftalatlar, metabolizmaya karışan PPARlar olarak adlandırılan hormon reseptörlerini etkileyerek kilo artışına duyarlılığın artmasına katkıda bulunabilir.

   

  İnsanlar üzerindeki çalışmalar, vücudun ftalat düzeylerinin obezite, artmış bel çevresi ve insülin direnci ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

   

  Erkeklerin özellikle hassastır. Araştırmalar, rahimdeki ftalat maruziyetinin genital malformasyonlar, inmemiş testisler ve düşük testosteron seviyelerine yol açtığını gösteriyor.

   

  Bir çalışmada kandaki ftalat metabolitlerinin tip 2 diyabet ile ilişkili olduğu bulundu.

   

  Birçok hükümet ve sağlık otoritesi, oyuncak üreticilerine ürünlerinde fitalat kullanmasını durdurmalarını emreden yasalara göre , ftalatlara karşı harekete geçmeye başlamışlardır.

   

   

   

  Atrazin

   

  Atrazin, en çok kullanılan herbisitlerden biridir. Yeraltı suları kirliliği yüzünden on yıldan beri Avrupa’da yasaklanmıştır.

   

  Atrazin de bir endokrin bozucudur ve çeşitli çalışmalar, maruziyetin insanlardaki doğum kusurlarıyla ilgili olduğunu göstermektedir.

   

  Sıçanlarda mitokondriye zarar verdiği, metabolik hızı düşürdüğü ve abdominal obeziteyi arttırdığı belirtilmiştir.

   

  Tabii ki, korelasyon nedenselliğe eşit değildir ve çalışmalar atrazinin insanlarda obeziteye önemli bir katkı sağladığını ispatlamanın hala çok uzağındadır.

   

   

   

  Organotinler

   

  Organotinler çeşitli endüstriyel amaçlar için kullanılan suni kimyasalların bir sınıfıdır. Bunlardan birine tribütiltin (TBT) denir.

   

  Bir mantar ilacı olarak kullanılır ve gemide deniz organizmalarının büyümesini önlemek için teknelere ve gemilere uygulanır.

   

  Ahşap koruyucular ve bazı endüstriyel su sistemleri için de kullanılır.

   

  Birçok göl ve kıyı suları tribütiltinle kontamine olmuştur.

   

  Tribütiltin, deniz organizmalarına zararlıdır ve çeşitli düzenleyici makamlar tarafından yasaklanmıştır.

   

  Bazı bilim insanları, tribütiltin ve diğer organotin bileşimlerinin, yağ hücrelerinin sayısını arttırarak insanlarda oburluğa katkıda bulunan endokrin bozucular olarak işlev görebileceğini düşünüyorlar.

   

  Bir test tüp çalışmasında, tributiltin, yağ hücrelerinin hızla büyümesine neden oldu ve leptin üretimini azalttığı bulundu.

   

  Farelerde yapılan bir başka çalışmada 45 gün süreyle tribütiltin maruziyeti kilo almaya ve yağlı karaciğer hastalığına neden oldu.

   

  İlginizi Çekebilir  Kalorisi Düşük Meyveler Hangileri? Az Kalorili Meyveler

  Ayrıca, rahimdeki tributiltin maruziyetinin, yağ kazanımını artıracak yağ hücrelerinin sayısını artırabileceğine dair kanıtlar da bulunmaktadır.

   

   

   

  Perflorooktanoik asit (PFOA)

   

  Perfluorooktanoik asit (PFOA), çeşitli amaçlarla kullanılan sentetik bir bileşiktir. Teflon ile yapışkan olmayan tencerenin bir unsurudur.

   

  Tiroid bozuklukları, düşük doğum ağırlığı ve kronik böbrek hastalığı gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

   

  Farelerde yapılan bir çalışmada, gelişme sırasındaki PFOA’ya maruz kalma, insülin, leptin ve vücut ağırlığının hayat boyu artmasına yol açtı.

   

  Bununla birlikte, PFOA’ların gerçekten insanlarda obeziteye katkıda bulunup bulunmadığı zamanla görülecektir.

   

   

   

  Obesogenlerle Temas Nasıl En Aza İndirilir?

   

  Birçok endokrin bozucu kimyasal var ve hepsinden bahsetmek uzun ve zaman alır. Onları tamamen önlemek imkansızdır çünkü tam anlamıyla her yerde bulunurlar.

   

  Bununla birlikte, maruz kalmanızı önemli ölçüde azaltmak ve daha sonraki komplikasyon riskinizi en aza indirgemek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır.

   

  • Plastik kaplarda saklanan gıdalar ve içeceklerden kaçının.

   

  • Plastik yerine paslanmaz çelik veya kaliteli alüminyum su şişeleri kullanın .

   

  • Bebeğinizi plastik şişelerden beslemeyin. Onun yerine cam şişeler kullanın.

   

  • Yapışmayan tencere yerine, döküm demir veya paslanmaz çelik kullanın.

   

  • Organik, doğal kozmetik kullanın.

   

  Elbette sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, kaliteli bir uyku ve stresten kaçınma sağlığınız için en önemli faktörlerdir.

   

  Kimyasallardan kaçınmak için aşırı ve ekstra maliyetten ödün verip vermeyeceğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz.

   

  Ancak, hamile bir kadınsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, bu kimyasallara maruz kalmaktan kaçının. Bebeğinizin gelecekteki sağlığı üzerinde bir etkisi olabilir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ