Noodle (Hazır Makarna) Nedir?

 

 

Hazır makarnalar, dünyanın her yerinde yenen popüler ve rahatlık sağlayan gıdalardır. Ucuz ve hazırlanması kolay olsa da, olumsuz sağlık etkileri olup olmadıkları konusunda tartışmalar var.

 

Bunun nedeni az miktarda besin maddesi ve yüksek miktarlarda sodyum ve monosodyum glutamat(MSG) içermesi.

 

Bu yazı, hazır makarnaların sağlık üzerindeki olası etkilerini anlatmaktadır.


 

 

Noodle Nedir?

 

Noodle, önceden pişirilmiş makarna türüdür, genellikle paket, bardak veya kaselerde satılmaktadır. Makarna tipik olarak un, tuz ve palm yağı içerir.

 

Noodle paketleri genellikle tuz, baharat ve monosodyum glutamat (MSG) içerir.

 

Makarna fabrikasında hazırlandıktan sonra buharda pişirilir, kurutulur ve ambalajlanır. Her pakette, baharat için bir parça lezzetlendirici veya yağlı kuru makarna bulunur.

 

Alıcılar, yemek yapmadan önce makarnayı sıcak suda tatlandırarak pişirir veya nemlendirirler.

 

 

 


Noodle Besin Değerleri

 

Farklı markalar ve makarna çeşnileri arasında çok çeşitli değişkenlik olmasına rağmen, çoğu türde bazı besin maddeleri ortaktır.

 

Çoğu noodle türü, yüksek miktarda yağ, karbonhidrat, sodyum ve belirli mikro besin maddeleri ile kalori, lif ve protein bakımından düşük olma eğilimindedir.

 

Genel olarak bir porsiyon noodle aşağıdaki besin maddelerini içerir:

 

 • Kalori: 188

 

 • Karbonhidrat: 27 gram

 

 • Toplam yağ: 7 gram

 

 • Doymuş yağ: 3 gram

 

 • Protein: 4 gram

 

 • Lif: 0.9 gram

 

 • Sodyum: 861 mg

 

 • Tiamin: % 43 RDI

 

 • Folat: % 12 RDI

 

 • Manganez: % 11 RDI

 

 • Demir: % 10 RDI

 

 • Niasin: % 9 RDI

 

 • Riboflavin: % 7 RDI

 

 

Unutmayın ki bir pakette iki porsiyon vardır, bu yüzden bütün paketi tek bir seferde yerseniz, yukarıdaki miktarlar iki katına çıkacaktır.

 

Ayrıca, daha sağlıklı seçenekler olarak pazarlanan bazı özel çeşitlerin de bulunduğunu belirtmek gerekir. Bunlar kepekli tahıllar kullanılarak veya düşük miktarda sodyum veya yağ içerebilir.

 

 

 

Kalorisi düşük aynı zamanda lif ve protein oranı da düşüktür

 

Porsiyon başına 188 kalori ile, noodle, kalori olarak diğer bazı makarna türlerine göre daha düşüktür.

 

Örneğin, önceden paketlenmiş lazanyanın bir porsiyonu 377 kalori içerirken, konserve spagetti 257 kaloriye sahiptir.

 

Hazır makarnanın kalorisi daha düşük olduğu için, onları yemenin potansiyel olarak kilo kaybına yol açabileceği düşünülüyor çünkü kalori alımının azalmasına yol açıyor.

 

Öte yandan, birçok insan bütün makarna paketini tek bir oturuşta yiyor yani aslında iki porsiyon tüketiyorlar. Bu da kalori alımını fazlalaştırıyor.

 

Noodle , lif ve protein açısından düşüktür ve bu da kilo kaybıyla ilgili kötü bir seçenek haline gelmesi demektir.

 

Protein, doygunluk duygularını arttırdığı, açlığı azalttığı için, kilo yönetiminde yararlı bir araçtır. Lif ise, sindirim sistemi boyunca yavaşça hareket ederek doygunluk hissini arttırırken kilo kaybını da arttırır.

 

 

 

Noodle önemli mikro besinler sağlar

 

Noodle, lif ve protein gibi bazı besin maddelerince nispeten düşük olmasına rağmen, demir, manganez, folat ve B vitaminleri gibi çeşitli mikro besin öğeleri içerir.

 

Bazı noodle türleri ayrıca ilave besinlerle zenginleştirilmiştir.

 

Buna ek olarak, bazı noodle çeşitleri, nihai ürünün tadını veya dokusunu değiştirmeden, mikro besin alımını artırma potansiyeline sahip olan güçlendirilmiş buğday unu kullanılarak yapılır.

 

Araştırmalar noodle yemeğinin belirli mikro besin maddelerinin alımında bir artış ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Noodle içerisinde monosodyum glutamat (MSG) var

 

Çoğu noodle, işlenmiş gıdalarda lezzet arttırmak için kullanılan ortak bir gıda katkısı olan monosodyum glutamat (MSG) olarak bilinen bir bileşen içerir.

 

MSG ayrıca doğal olarak hidrolize sebze proteini, maya özütü, soya özütü, domates ve peynir gibi ürünlerde bulunur.

 

Bazı çalışmalar çok yüksek MSG tüketimini kilo alımı ve hatta artan tansiyon, baş ağrısı ve bulantı ile ilişkilendirmiştir.

 

Bununla birlikte, bazı çalışmalar, insanlar hafif miktarda tükettiklerinde ağırlık ile MSG arasında hiçbir ilişki bulamamıştır.

 

Bazı araştırmalar MSG’nin beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini de ileri sürmektedir. Bir test tüpü çalışması MSG’nin olgun beyin hücrelerinin şişmesine ve ölümüne neden olabileceğini bulmuştur.

 

Yine de, diğer araştırmalar, beslenme MSG’sinin beyin sağlığı üzerinde muhtemelen çok az etkisi olduğunu göstermiştir, zira büyük miktarlar bile kan-beyin bariyerini geçemez.

 

MSG, ılımlı şekilde tüketildiğinde güvenli kabul edilmesine rağmen, bazı insanlar MSG’ye duyarlı olabilir ve alımlarını sınırlamalıdır.

 

Bu durum MSG semptom kompleksi olarak bilinir. Hastalar baş ağrısı, kas sıkışması, uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar yaşayabilir.

 

 

 

Noodle beslenme kalitesini düşürür

 

Bazı araştırmalar, noodle tüketiminin genel beslenme kalitesinde bir düşüş ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışma, noodle tüketen ve tüketmeyen kişilerin beslenmelerini karşılaştırdı.

 

Noodle tüketicileri, birkaç seçici mikro besin maddesinin alımını artırırken, protein, kalsiyum, C vitamini, fosfor, demir, niasin ve A vitamininin alımlarında belirgin bir azalma oldu.

 

Buna ek olarak, araştırma, noodle tüketicilerinin, tüketmeyenlere kıyasla, artan sodyum ve kaloriye sahip olduğu tespit edildi.

 

Noodle, metabolik sendrom geliştirme riskini de artırabilir; bu durum, kalp hastalığı, diyabet ve inme riski geliştirir.

 

Bir 2014 yılı çalışması, 10.711 yetişkinin beslenmesine baktı. Noodle yemenin haftada en az iki kez kadınlarda metabolik sendrom riskini arttırdığı bulundu.

 

Bir başka çalışmada 3450 genç erişkinde D vitamini statüsü ve bunun beslenme ve yaşam tarzı faktörleri ile ilişkisi incelendi.

 

Noodle tüketimi, azaltılmış D vitamini seviyesiyle ilişkiliydi. Ayrıca, obezite, yerleşik bir yaşam tarzı ve şekerle şekerlendirilmiş içeceklerin alımıyla ilişkilendirildi.

 

 

 

Sodyum bakımından yüksektir

 

Noodle’in tek porsiyonu 861 mg sodyum içerir. Bununla birlikte, bütün paketi yerseniz, bu miktar 1,722 mg sodyumun iki katına çıkar.

 

Yüksek sodyum alımının tuza duyarlı sayılan bazı insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

 

Bu kişiler sodyum etkilerine karşı daha duyarlı olabilirler ve sodyum alımındaki artış kan basıncındaki artışa neden olabilir.

 

Çalışmalar, sodyum alımının azaltılmasının tuza duyarlı olanlar için yararlı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, tuz alımının azaltılmasının 3,153 katılımcının üzerindeki etkileri incelendi.

 

Yüksek tansiyonlu katılımcılarda, 1.000 mg’lık sodyum alımındaki azalma, sistolik kan basıncında 0.94 mmHg’lik bir azalmaya yol açtı.

 

Başka bir araştırma, tuz redüksiyonunun uzun vadeli etkilerini incelemek için yetişkinlerin 10-15 yıl boyunca yüksek tansiyon geliştirme riskini izledi.

 

Sonuçta, sodyum alımının azaltılmasının kardiyovasküler riski % 30’a kadar azalttığı bulundu.

 

Sonuç olarak;

 

Bazı durumlarda, noodle tüketmek, herhangi bir olumsuz sağlık etkisine neden olmayacaktır. Bununla birlikte, besin maddeleri bakımından düşüktür, bu nedenle beslenmenizde ana öğün olarak kullanmayın.

 

Dahası, sık tüketilmesi, kötü beslenme kalitesine ve metabolik sendrom riskine bağlıdır. Genel olarak, tüketiminizi azaltın, sağlıklı bir çeşitlilik seçin ve meyve, sebze ve protein tüketin.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: