Noodle (Hazır Makarna) Nedir, Nasıl Yapılır, Zararlı mı? | diyetz

Noodle (Hazır Makarna) Nedir, Nasıl Yapılır, Zararlı mı?

 

Noodle diğer bir adıyla hazır makarna, dünyanın her yerinde yenen popüler ve hazırlaması kolay yiyeceklerdendir. Ucuz ve pratik olsa da, olumsuz sağlık etkileri olduğu konusunda tartışmalar var. Bunun nedeni az miktarda besin maddesi ve yüksek miktarlarda sodyum ve monosodyum glutamat(MSG) içermesi.

 

Bu yazıda “noodle ne demek”, “noodle kaç kalori”, “noodle neden yapılır” konu başlıklarına değinelim.

 

noodle besin değeri

 

Noodle nedir?

Önceden pişirilmiş makarna türüdür. Noodle çeşitleri olarak genellikle paket, bardak noodle veya kase kullanılmaktadır. Makarna tipik olarak un, tuz ve palm yağı içerir. Noodle hazır paketler genellikle tuz, baharat ve monosodyum glutamat (MSG) içerir.

 

Hazır noodle nasıl yapılır?

Makarna fabrikasında hazırlandıktan sonra buharda pişirilir, kurutulur ve ambalajlanır. Tüketiciler, yemeden önce makarnayı sıcak suda tatlandırarak pişirir veya nemlendirirler.

 

 

Noodle Besin Değeri

Farklı markalar ve hazır noodle çeşnileri arasında çok çeşitli değişkenlik olmasına rağmen, çoğu türde kullanılan bazı ortak besin maddeleri vardır.

 

Çoğu hazır makarna türü, yüksek miktarda yağ, karbonhidrat, sodyum ve belirli mikro besin maddeleri ile, lif ve protein bakımından düşük içeriğe sahiptir. Genel olarak noodle içindekiler şöyledir:

 

 • Kalori: 188
 • Karbonhidrat: 27 gram
 • Toplam yağ: 7 gram
 • Doymuş yağ: 3 gram
 • Protein: 4 gram
 • Lif: 0.9 gram
 • Sodyum: 861 mg
 • Tiamin: % 43 RDI
 • Folat: % 12 RDI
 • Manganez: % 11 RDI
 • Demir: % 10 RDI
 • Niasin: % 9 RDI
 • Riboflavin: % 7 RDI

 

Unutmayın ki bir pakette iki porsiyon vardır, bu yüzden bütün paketi tek bir seferde yerseniz, yukarıdaki miktarlar iki katına çıkacaktır.

 

İlginizi Çekebilir  Sıfır Karbonhidrat Diyeti(Karbonhidratsız Diyet) Olur mu? Diyet Programı ve Listesi

Ayrıca, daha sağlıklı seçenekler olarak pazarlanan bazı özel çeşitlerin de bulunduğunu belirtmek gerekir. Bunlar kepekli tahıllar kullanılarak veya düşük miktarda sodyum veya yağ içerir.

 

 

 

Noodle Faydaları

 

Önemli mikro besinler sağlar

Lif ve protein gibi bazı besin maddelerince düşük olmasına rağmen; demir, manganez, folat ve B vitaminleri gibi çeşitli mikro besin öğeleri içerir. Bazı çeşitleri ayrıca ilave besinlerle zenginleştirilmiştir. Noodle yemek, araştırmalara göre belirli mikro besin maddelerinin alımında bir artış ile ilişkilidir.

 

 

Noodle Zayıflatır mı?

Noodle kalori olarak porsiyon başına 188 kalori içerir, bu hazır makarna çeşidi, kalori olarak diğer bazı makarna türlerine göre daha düşüktür. Örneğin, paketlenmiş lazanyanın bir porsiyonu 377 kalori içerirken, konserve spagetti 257 kaloriye sahiptir.

 

Hazır makarnanın kalorisi daha düşük olduğu için, onları yemenin potansiyel olarak kilo kaybına yol açabileceği düşünülüyor çünkü kalori alımının azalmasını sağlıyor. Öte yandan, birçok insan bütün makarna paketini tek bir oturuşta yiyor yani aslında iki porsiyon tüketiyorlar. Bu da kalori alımını fazlalaştırıyor.

 

Diyette noodle yenir mi?

Bu hazır makarna çeşidi, lif ve protein açısından düşüktür ve bu da kilo kaybıyla ilgili kötü bir seçenek haline gelmesi demektir. Protein, tokluk duygularını arttırdığı, açlığı azalttığı için, kilo yönetiminde yararlıdır. Lif ise, sindirim sistemi boyunca yavaşça hareket ederek tokluk hissini arttırırken kilo kaybını da arttırır.

 

 

 

Noodle Zararları

 

Monosodyum glutamat (MSG) içerir

Çoğu çeşidi, işlenmiş gıdalarda lezzet arttırmak için kullanılan ortak bir gıda katkısı olan monosodyum glutamat (MSG) olarak bilinen bir bileşen içerir. MSG, doğal olarak hidrolize sebze proteini, maya özütü, soya özütü, domates ve peynir gibi ürünlerde bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  İyot Hangi Besinlerde Bulunur? İyot İçeren Besinler

Bazı çalışmalar çok yüksek MSG tüketimini kilo alımı ve hatta artan tansiyon, baş ağrısı ve bulantı ile ilişkilendirmiştir. Bazı araştırmalar MSG’nin beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini de ileri sürmektedir. Bir test tüpü çalışması MSG’nin olgun beyin hücrelerinin şişmesine ve ölümüne neden olabileceğini bulmuştur.

 

Yine de, bazı araştırmalar, besinlerden alınan MSG’nin beyin sağlığı üzerinde muhtemelen çok az etkisi olduğunu göstermiştir, zira büyük miktarlar bile kan-beyin bariyerini geçemez.

 

MSG, ılımlı şekilde tüketildiğinde güvenli kabul edilir ancak, bazı insanlar MSG’ye duyarlı olabilir ve alımlarını sınırlamalıdır. Bu durum MSG semptom kompleksi olarak bilinir. Hastalar baş ağrısı, kas sıkışması, uyuşma ve karıncalanma gibi semptomlar yaşayabilir.

 

 

noodle neden yapılır

 

 

Noodle beslenme kalitesini düşürür

Bazı araştırmalar, noodle yemenin genel beslenme kalitesinde bir düşüş ile ilişkili olabileceğini bulmuştur. Bir çalışma, noodle tüketen ve tüketmeyen kişilerin beslenmelerini karşılaştır. Noodle tüketicileri, birkaç seçici mikro besin maddesinin alımını artırırken, protein, kalsiyum, C vitamini, fosfor, demir, niasin ve A vitamininin alımlarında belirgin bir azalma oldu.

 

Buna ek olarak, araştırma, tüketenlerin, tüketmeyenlere kıyasla, artan sodyum ve kaloriye sahip olduğunu tespit etti.

 

Noodle, metabolik sendrom geliştirme riskini de artırabilir; bu durum, kalp hastalığı, diyabet ve inme riski geliştirir. Ayrıca, obezite, yerleşik bir yaşam tarzı ve şekerle tatlandırılmış içeceklerin alımına da neden olur.

 

 

Sodyum bakımından yüksektir

Noodle‘in tek porsiyonu 861 mg sodyum içerir. Bununla birlikte, bütün paketi yerseniz, bu miktar 1,722 mg sodyuma çıkar.

 

Yüksek sodyum alımının tuza duyarlı olan bazı insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

 

Bu kişiler sodyumun etkilerine karşı daha duyarlıdır ve sodyum alımındaki artış kan basıncındaki artışa neden olur.  Sodyum alımının azaltılmasının kardiyovasküler riski % 30’a kadar azalttığı da bulunmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Ton Balıklı Salatalar

Sonuç olarak;

Bazı durumlarda, noodle yemek, herhangi bir olumsuz sağlık etkisine neden olmayacaktır. Ancak besin maddeleri bakımından düşüktür, bu nedenle beslenmenizde ana öğün olarak kullanmayın.

 

Dahası, sık tüketilmesi, kötü beslenme kalitesine ve metabolik sendrom riskine bağlıdır. Genel olarak, tüketiminizi azaltın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Chinese lover dedi ki:

  Ingilizcedeki noodle kelimesi aslinda Cince Lamian yada Japonca Ramen denilen (拉面)makarna benzeri bir cesit yemek icin kullanilir. “La” elle cekmek, uzatmak, “mian” ise hamur demektir. Yani aslinda Elle cekilip uzatilan hamur anlamina gelir. Cin’de LanZhou sehri bu yemegiyle meshurdur. Bu yuzden “LanZhou LaMian” de denir.Burada yazilanin aksine hamur onceden pisirilmez. Hatta makarna kadar bile pisirilmez. Bir lokantaya gittiginizde size orada buyuk bir parca hamurdan koparrip hazirlarlar. Hamur onceden iyice yogurulup bekletildigi icin metrelerce esnetildigi halde kopmaz. Yapan usta hemen orada taze hamuru cekip kaynar suya atar. DaoXiaoMian(刀削面)isterseniz buyuk hamurdan bicakla kesikler atip yaparlar. Hakikisi budur. Japonya ve Tayland’da ise fabrikasyon, onceden hazirlanmis hamuru daha cok gorursunuz. Burada anlatilan ise aslinda “cup noodle” veya “instant noodle” denilen (BeiMian 杯面) turdur. Arasindaki fark gercek limonatayla toz icecekler gibidir. Bunlar marketlerde, tren istasyonlarinda falan satilir. Gerceginin yaninda kayis gibidir, etsizdir, sebzesizdir…

BİR YORUM YAZ