Cilt Parlaklığı için Nohut Unu Maskeleri | diyetz

Cilt Parlaklığı için Nohut Unu Maskeleri

 

 

Parlayan bir cilde ulaşmak için peeling ve gençleştirme gereklidir. Bunun sonucu olarak, piyasada bulunan krem, losyon, yüz maskesi vb. gibi çeşitli hazır ürünler deneriz. Ancak bu hazır ürünlerin doğal olanlara kıyasla bazı yan etkileri olacaktır.

 

Bu yazıda, cildinizin parlak görünmesini sağlayacak ve genel ışıltısını korumaya yardımcı olabilecek nohut unu ile yapılan maske tarifleri bulacaksınız.

 

 

 

Nohut Unu Cildin Parlamasına Nasıl Yardımcı Olur?

 

Ülkemizde çok fazla kullanım alanı olmayan nohut unu, gram unu veya besan un olarak da adlandırırlır. Nohut unu Hindistan’da yaygın olarak kullanılan mutfak malzemelerinden biridir. Ayrıca cilt için hazırlanan maskelerde de kullanılır.

 

Nohut unu, cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur ve pigmentasyon, lekeler ve cilt tonu çıkışı gibi konularla mücadele eder.

 

Güneş yanığı ve ölü deri hücrelerinin çıkarılmasında da önemli bir rol oynar, böylece cildin parlatılmasına ve canlanmasına yardımcı olur.

 

Daha parlak bir cilde ulaşmak için maskeler şeklinde kullanılabilir. Maskelerin nasıl hazırlanacağına bakalım.

 

 

 

 

Nohut Unu ve Yoğurt Maskesi

 

Nasıl yapılır?

 

Bu maske, bronzlaşmayı ve cildinizin parlamasını sağlamanızda size yardımcı olacaktır. Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler, 1 çorba kaşığı nohut unu ve biraz yoğurt.

 

Bir macun yapmak için her iki malzemeyi karıştırın. Kalın bir macun hazırlamak için daha fazla yoğurt ekleyin. Bunu temiz yüze uygulayın ve kuruyana kadar açık bırakın. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

 

 

 

Nohut Unu ve Çiğ Süt Maskesi

 

Nasıl yapılır?

 

Kuru bir cildiniz varsa, bu maske size yardımcı olacaktır. Kuru ciltten kurtulmanın yanı sıra cildi beslemeye de yardımcı olur, böylece cildin tonunu arttırır.

 

Gram unu ve çiğ sütü karıştırın ve yüzünüze eşit bir tabaka şeklinde uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve normal suyla yıkayın.

 

 

 

Nohut Unu ve Domates Suyu Maskesi

 

Nasıl yapılır?

 

Bu maske yüzünüzdeki her türlü pigmentasyon, leke ya da yara izinden kurtulmakta etkilidir.  Orta boy bir domatesi kesin ve püre haline getirmek için karıştırın. Buna 2-3 gram nohut unu ekleyin. Topaklanmayı önlemek için her iki malzemeyi de iyice karıştırın.

 

Şimdi yüzünüzü temizleyin ve bu macunu yüzünüze ve boynunuza sürün. Maskeyi su ile durulamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin.

 

 

 

Nohut Unu Ve Limon Suyu Maskesi

 

Nasıl yapılır?

 

Bu maske, cildin daha parlak ve sağlıklı olması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Nohut unu, cildin beslenmesine yardımcı olurken, limonda bulunan C vitamini, ölü deri hücrelerini ciltten uzaklaştırmaya ve cildin iyileştirmeye yardımcı olur.

 

1 çorba kaşığı gram unu içerisine birkaç damla taze limon suyu ekleyin ve her iki malzemeyi de iyice karıştırın. Bunu yüzünüze uygulayın ve ılık suyla 20 dakika sonra yıkayın.

 

 

 

Nohut Unu, Süt Ve Zerdeçal Maskesi

 

Nasıl yapılır?

 

Bu kombinasyon, cildin beslenmesine ve cildin tonunu iyileştirmeye yardımcı olan zerdeçal ve sütle birlikte cilt üzerindeki herhangi bir yara izini ve sivilce / sivilce yaralarını tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

 

1 yemek kaşığı nohut unu, birkaç damla çiğ süt ve bir tutam zerdeçalı karıştırın. İyi karıştırın, böylece topaklar oluşmaz.

 

Bu maskeyi yüzünüze eşit olarak uygulayın ve 15 dakika bekletin. 15 dakika sonra normal su ile yıkayın.

 

 

 

Nohut Unu ve Portakal Kabuğu Maskesi

 

Nasıl yapılır?

 

Bu maske, ölü deri hücrelerini çıkararak cildin temizlenmesine ve parlatılmasına yardımcı olacaktır. Portakal, parlatıcı ve gençleştirici özellikleriyle bilinir.

 

1 çorba kaşığı nohut ununun içine 1 çay kaşığı portakal kabuğu ekleyin. Birkaç damla süt ekleyin ve üç malzemeyi iyice karıştırın.

 

Yüzünüze bu maskeden eşit bir tabaka uygulayın. Dairesel hareketlerle parmaklarınızın yardımıyla hafifçe uygulayın. 15 dakika bekletin ve sonra normal su ile durulayın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ