Nohut Unu Faydaları ve Nasıl Yapılır?

   

  Nohut unu; gram unu, besan gibi farklı isimlerle bilinir. Hint mutfağının temelini oluşturmaktadır.

  Evde kolayca yapabileceğiniz bu un, son zamanlarda dünya genelinde buğday unu için glutensiz bir alternatif olarak popülerlik kazanmıştır. Bu yazıda “nohut ununun faydaları”, “nohut unu ne işe yarar”, “nohut unu yapımı”, “nohut unu nasıl hazırlanır” konu başlıklarına değinilecektir.

   

  Nohut Unu Besin Değeri

  Bu un, önemli besinlerle doludur. Bir fincan (92 gram) nohut unu besin içeriği şöyledir;

   

   

  nohut unu evde nasıl yapılır

   

   

  Kalori: 356

  Protein: 20 gram

  Yağ: 6 gram

  Karbonhidrat: 53 gram

  Lif: 10 gram

  Tiamin: Referans Günlük Alımının (RDI) % 30’u

  Folat: RDI’nin % 101’i

  Demir: RDI’nin % 25’i

  Fosfor: RDI’nin % 29’u

  Magnezyum: RDI’nin % 38’i

  Bakır: RDI’nin % 42’si

  Manganez: RDI’nin % 74’ü

   

  Bir fincan nohut unu (92 gram) bir günde ihtiyacınız olandan biraz daha fazla folat içerir. Ayrıca, demir, magnezyum, fosfor, bakır ve manganez gibi minerallerin mükemmel kaynağıdır.

   

   

  Nohut Unu Faydaları

   

   

  İşlenmiş gıdalardaki zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltır

  Nohut, polifenol adı verilen yararlı antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudumuzda serbest radikal denilen ve çeşitli hastalıkların gelişmesine katkıda bulunduğu düşünülen dengesiz moleküllerle savaşan bileşiklerdir.

  Bitki polifenollerinin özellikle gıdalardaki serbest radikalleri azalttığı ve vücudumuzda neden olabileceği zararların bir kısmını tersine çevirdiği belirtilmektedir.

  Ek olarak, nohut unu işlenmiş gıdaların akrilamid içeriğini azaltma kabiliyetine sahiptir. Akrilamid kararsız bir gıda işleme ürünüdür.

  Un ve patates bazlı atıştırmalıklarda yüksek seviyelerde bulunur. Potansiyel olarak kansere neden olan bir maddedir ve üreme, sinir ve kas fonksiyonu ile enzim ve hormon aktivitesi ile ilgili problemlere neden olabilir.

  Çeşitli un türlerini karşılaştıran bir çalışmada nohut unu, ısıtıldığında en düşük miktarda akrilamid üretti. Başka bir çalışmada, buğday ve nohut unu karışımı ile yapılan kurabiyelerin sadece buğday unu ile yapılanlara göre % 86 daha az akrilamid barındırdığı gözlemlenmiştir.

   

   

  Normal undan daha az kalorilidir

  1 fincan (92 gram) nohut unu kalorisi, buğday unu ile karşılaştırıldığında yaklaşık % 25 daha az kalorilidir.

   

   

  Daha tok tutar

  Araştırmacılar, nohut ve mercimek gibi baklagillerin açlığı azalttığını söylemektedir. Nohut unu da açlığı azaltır. Bütün çalışmalar aynı fikirde olmasa da, bazıları nohut unu ile tokluk duygusunun artması arasında bir ilişki bulmuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  Stevia Tatlandırıcı Nedir? Faydaları ve Zararları

   

  Kan şekerini buğday unundan daha az etkiler

  Nohut ununun karbonhidrat miktarı beyaz unun yarısı kadardır. Bu nedenle glisemik indeksi düşüktür. Glisemik İndeks (GI), bir gıdanın kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsüdür.

  Beyaz un yaklaşık 70-85 arasında değişen GI değerine sahiptir. Nohut unundan yapılan atıştırmalıkların ise 28–35 GI değeri olduğu düşünülüyor. Kan şekeri üzerinde beyaz undan daha kademeli bir etkisi olan düşük GI gıdalarındandır.

   

   

  Lif içerir

  Nohut unu, lifle doludur çünkü nohutun kendisi de bu besin maddesinde doğal olarak yüksektir. Bir fincan (92 gram) nohut unu, yaklaşık 10 gram lif sağlar – beyaz undaki lif miktarının üç katı.

  Lif, birçok sağlık yararı sunar ve özellikle nohut lifi, kan şekerinin iyileştirilmesini sağlar.

  Nohut ayrıca dirençli nişasta denilen bir tür lif içerir. Dirençli nişasta, sağlıklı bağırsak bakterileri için bir besin kaynağı olarak görev yaptığı kalın bağırsağımıza ulaşana kadar sindirilmemiş kalır.

  Kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kolon kanseri de dahil olmak üzere birçok hastalığın riskini azaltır.

   

   

  Diğer unlardan daha proteinlidir

  Protein bakımından beyaz ve tam buğday unu da dahil olmak üzere diğer unlardan daha yüksektir. 1 fincan 92 gram beyaz unda 13 gram, tam buğday ununda 16 gram protein varken, nohut unu 20 gram protein sağlar.

  Vücudumuzun kas inşa etmek, yaralanma ve hastalıklardan kurtulmak için proteine ​​ihtiyacı var. Ayrıca kilo yönetiminde de önemli bir rol oynar.  

  Yüksek proteinli yiyecekler daha uzun süre tok tutar ve vücudumuzun bu yiyecekleri sindirmek için daha fazla kalori yakması gerekir.

  Nohut, vejeteryanlar ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır, çünkü 9 temel amino asitin 8’ini içerir.

   

   

  Glutensizdir

  Bu un, buğday unu için mükemmel bir alternatiftir. Daha fazla vitamin, mineral, lif ve protein sağladığından, daha az kalori ve karbonhidrat içerdiği için rafine undan daha iyi bir besin profiline sahiptir.

  Buğday gibi gluten içermediğinden çölyak hastalığı, glüten intoleransı veya buğday alerjisi olan kişiler için de uygundur.

   

   

  Nohut unu nasıl yapılır?

  Evde nohut unu yapmak oldukça kolaydır.

   

   

  Nohut unu evde nasıl yapılır?

  – Unun kavrulmuş olmasını istiyorsanız, kuru nohutları yağlı kağıda koyun ve yaklaşık 10 dakika boyunca 175 ° C sıcaklıkta veya kızarana kadar fırında kızartın. Bu işlem isteğe bağlıdır.

  – Nohutları bir mutfak robotunda ince bir toz oluşana kadar ezin.

  – Yeterli öğütülmeyen büyük nohut parçalarını ayırmak için unu eleyin. Bu parçaları atabilir veya mutfak robotunda tekrar çekebilirsiniz.

  – Maksimum raf ömrü için, nohut ununu oda sıcaklığında hava geçirmez bir kapta saklayın. Bu şekilde 6-8 hafta boyunca dayanır.

   

  İlginizi Çekebilir  A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir, Hangi Besinlerde Bulunur?

   

  Nohut unu ile neler yapılır?

  – Hamur işlerinde buğday unu yerine kullanılabilir.

  – Buğday unu ile birlikte kullanılabilir.

  – Çorbalarda kalınlaştırıcı olarak kullanılabilir.

  – Krep malzemesi olarak kullanılabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Nohut unu sağlıklı besinlerle doludur. Karbonhidrat miktarı ve kalorisi düşük, protein ve lif bakımından zengin olduğu için buğday ununa harika bir alternatiftir.

  Araştırmalar, antioksidan potansiyeline sahip olabileceğini ve işlenmiş gıdalardaki zararlı bileşik akrilamid seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

  Buğday unu ile benzer mutfak özelliklerine sahiptir ve çölyak hastalığı, gluten intoleransı veya buğday alerjisi olan kişiler için uygundur.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ