Nohutun Faydaları, Zararları ve Besin Değeri | diyetz

  Nohutun Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Nohut, binlerce yıldır yetiştirilen bir bitkidir ve baklagil ailesinin bir üyesidir.

  Zengin vitamin, mineral ve lif kaynağı olan nohut bitkisi, sindirimi iyileştirmek, kilo kontrolü ve bazı hastalıkların riskini azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları sunar.

  Ayrıca protein bakımından da zengindir, o yüzden vejetaryen ve vegan beslenenler için ete iyi bir alternatiftir.

  Bu yazıda “nohut nedir”, “nohut faydaları”, “nohut vitamin değerleri” hakkında bilgi edineceksiniz.

   

   

  nohut çeşitleri

   

   

  Nohutun Besin Değeri

  Bu baklagilin etkileyici bir besin profili vardır. 28 gramlık porsiyon başına 46 kalori sağlar. Bu kalorilerin yaklaşık % 67’si karbonhidrattır, gerisi protein ve az miktarda yağdan gelir.

  Ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra iyi miktarda lif ve protein de sağlar. 28 gramlık porsiyon şu besinleri içerir:

   

  Kalori: 46

  Karbonhidrat: 31 gram

  Lif: 2 gram

  Protein: 3 gram

  Folat: RDI’nin % 12’si

  Demir: RDI’nin % 4’ü

  Fosfor: RDI’nın % 5’i

  Bakır: RDI’nin % 5’i

  Manganez: RDI’nin % 14’ü

   

   

  Nohutun Faydaları

   

   

  İştahı baskılar

  Nohutta bulunan lif ve protein, iştahı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Protein ve lif yavaş sindirilir, bu da tokluk hissi sağlar. Ek olarak, protein vücutta iştahı azaltan hormon seviyelerini artırır.

   

   

  Bitki bazlı protein açısından zengindir

  Bu faydalı besin, hayvansal ürünleri yemeyenlere uygun bir gıda seçimidir çünkü bitki bazlı protein kaynağıdır. 28 gramlık porsiyon, yaklaşık 3 gram protein sağlar.

  Bu baklagildeki protein, tokluk hissine yardımcı olur ve iştahı kontrol altında tutar. Protein ayrıca kilo kontrolü, kemik sağlığı ve kas gücünün korunmasını da sağlar.

  Bazı çalışmalar nohuttaki proteinin kalitesinin diğer baklagillerden daha iyi olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, metiyonin hariç, hemen hemen tüm esansiyel amino asitleri içermesidir.

   

   

  Kilo kontrolü sağlar

  Nohut zayıflamaya ve kilo korumaya yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

  İlk olarak, nohut kalori yoğunluğu olarak oldukça düşüktür. Yani içerdiği besin miktarına göre az kaloriye sahiptir. Düşük kalorili yiyecekleri yiyenler, yüksek kalorili yiyeceklerle beslenenlere göre kilo verir.

  Ayrıca bu baklagildeki protein ve lif, iştah azaltıcı etkileri nedeniyle günlük aldığınız toplam kalori sayısını azaltmayı sağlar.

  Bir çalışmada düzenli olarak nohut yiyenlerin obez olma olasılığı % 53 daha azdı ve yemeyenlere göre daha düşük vücut kitle indeksi vardı.

   

   

  Kan şekeri kontrolünü destekler

  Kan şekeri seviyesini yönetmeye yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

  Öncelikle, bir yiyeceği yedikten sonra kan şekerinin ne kadar hızlı yükseldiğinin bir göstergesi olan oldukça düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir. Düşük glisemik indeksli yiyecekler kan şekerinin ani iniş çıkışlarına neden olmaz.

  İkincisi, nohut, her ikisi de kan şekeri düzenlemesindeki rolleriyle bilinen iyi bir lif ve protein kaynağıdır. Lif, karbonhidrat emilimini yavaşlatır; bu durum kan şekeri seviyelerinde sabit bir artış sağlar.

  Ayrıca, protein açısından zengin besinler yemek, tip 2 diyabetli bireylerde sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

  Çeşitli araştırmalar, bu baklagili yiyenlerin, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok hastalık riskini azalttığını belirlemiştir. Bu, sıklıkla kan şekeri düşürücü etkilerine bağlanır.

   

  İlginizi Çekebilir  Somon Balığının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   

  Sindirim sağlığına faydalıdır

  Nohut içeriğinde bulunan lifin sindirim sağlığına faydaları kanıtlanmıştır. Bundaki lif çoğunlukla çözünürdür, yani su ile karışır ve sindirim kanalında jel benzeri bir madde oluşturur.

  Çözünür lif, bağırsaklardaki sağlıklı bakteri sayısının artmasına yardımcı olur ve sağlıksız bakterilerin çoğalmasını önler. Bu, irritabl bağırsak sendromu ve kolon kanseri gibi bazı sindirim koşullarının riskinin azalmasını sağlar.

   

   

  Bazı kronik hastalıklara karşı korur

  Bazı kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

   

   

  Kalp hastalığı

  Nohut, kalp sağlığına faydalı olan magnezyum ve potasyum gibi birçok mineralin kaynağıdır. Bu mineraller kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun önlenmesine yardımcıdır.

  Ek olarak, bu baklagildeki çözünür lif, trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur, bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

   

   

  Kanser

  Belli aralıklarda nohut yemek, belirli kanser türleri riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Nohut yemek, kolon hücrelerinde butirat üretimini teşvik eder. Bütirat, inflamasyonu ve kolon kanseri riskini azaltan bir yağ asididir.

  Ayrıca bazı kanserlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek bitki bileşikleri olan saponin kaynağıdır.

   

   

  Şeker hastalığı

  Nohutun kan şekeri kontrolü sağladığını belirttik. Bu durum diyabetin önlenmesi ve yönetilmesinde etkilidir.

  Bu baklagildeki lif ve protein, kan şekeri seviyelerinin yedikten sonra çok hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı olur, bu da diyabet yönetiminde önemli bir faktördür.

  Ek olarak, düşük glisemik indeksi (GI), kan şekeri artışına yol açma ihtimalinin düşük olması nedeniyle, şeker hastaları için uygun bir yiyecek olduğunu gösterir.

  Aynı zamanda magnezyum, B vitaminleri ve çinko dahil olmak üzere tip 2 diyabet riskini azalttığı tespit edilen çeşitli vitamin ve mineral kaynağıdır.

   

   

  Nohut Nasıl Yenir?

  Bu baklagil taze, kuru ve konserve şeklinde satın alınabilir. Nohut haşlama, pişirme yapılarak tüketilebilir. Çok yönlüdür, çeşitli yemeklerde de kullanılabilir. Salata, çorba ve sandviçlere de eklenebilir.

  Sağlıklı bir yiyecek olduğu bilinen humusun ana maddesi nohuttur.

   

  Sonuç olarak;

  Nohut çok sağlıklı bir besindir. Vitamin, mineral, lif ve protein bakımından zengindir. Bu özellikler, kilo yönetiminden kan şekeri kontrolüne kadar değişen sağlık yararları sağlar.

  Düzenli olarak yemek, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların riskini azaltır.

  Nohutun zararı ise fazla yediğinizde gaz yapmasıdır. Bunun da çözümü bir gece önceden nohutu ıslamak ve pişirmektir.

   

  İlginizi Çekebilir  Enginarın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ