B3 Vitamini Niasin

 

 

B3 vitamini olarak bilinen niasin önemli bir besindir. Vücudunuzun her bölümünün düzgün çalışması için gereklidir.

 

Niasin kolesterolü düşürür, artriti rahatlatır ve beynin işlevini artırır. Ancak yüksek dozlarda niasin alırsanız, ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yazıda niasin hakkında bilmeniz gerekenler açıklanmıştır.

 

 

 

Niasin nedir?

Niasin 8 B vitamininden biridir ve B3 vitamini olarak da adlandırılır. İki ana kimyasal formu vardır ve her biri vücuda farklı etkiler yapar. Her iki form da gıdalar ve takviyelerde bulunur.

 

Nikotinik asit: Nikotinik asit, yüksek kolesterol ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılan niasinin formudur.

 

Niasinamid veya nikotinamid: Nikotinik asitten farklı olarak kolesterolü düşürmez. Ancak tip 1 diyabet, bazı deri rahatsızlıkları ve şizofreni tedavisine yardımcı olur.

 

Niasin suda çözünür, bu nedenle vücutta depolanmaz. Bu da vücudunuzun gerekli olmayan fazla miktarı salgılayabileceği anlamına gelir.

 

Vücudunuz niasini yiyecekler yoluyla elde eder ve triptofan denilen bir amino asitte niasin yapar.

 

 

 

Niasinin işlevi nedir?

Diğer B vitaminlerinde de olduğu gibi niasin,enzimlerin görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olarak yiyecekleri enerjiye dönüştürür.

 

Niasinin önemli bileşeni olan NAD ve NADP hücresel metabolizmaya katılan iki koenzimdir. Bu koenzimler hücrelere sinyal gönderme görevi yapmanın yanı sıra DNA onarımında da rol oynayan antioksidanlardır.

 

 

 

Niasin eksikliği

Niasin eksikliğinin belirtileri şöyledir:

 

  • Hafıza kaybı ve zihinsel karışıklık

 

  • Yorgunluk

 

  • Depresyon

 

  • Baş ağrısı

 

  • İshal

 

  • Cilt problemleri

 

Eksiklik genellikle Batı ülkelerinde nadir görülen bir durumdur. Şiddetli niasin eksikliği beslenme sıkıntısı yaşanan ülkelerde görülmektedir.

 

 

 

Ne kadar niasine ihtiyacınız var?

Niasin ihtiyacınız beslenmenize,yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Tedavi amaçlı niasin dozları, tavsiye edilen miktarlardan daha yüksektir ve sadece tıbbi gözetim altında alınmalıdır. İşte günlük önerilen niasin dozları:

 

Bebeklerde

0-6 ay: günde 2 mg

7-12 ay: günde 4 mg

 

Çocuklarda

1-3 yaş: günde 6 mg

4-8 yaş: günde 8 mg

9-13 yaş: günde 12 mg

 

Ergenler ve yetişkinlerde

14 yaş üstü erkeklerde: günde 16 mg

14 yaş üstü kız ve kadınlarda: günde 14 mg

Gebe kadınlar: günde 18 mg

Emziren kadınlar: günde 17 mg

 

 

 

Niasinin Sağlığa Faydaları

 

LDL kolesterolü düşürür

Niasin, 1950’lerden beri yüksek kolesterolü tedavi etmek için kullanılır. Niasin LDL(kötü) kolesterol seviyenizi %5-20 oranında düşürebilir. Ancak muhtemel yan etkileri nedeniyle niasin, kolesterol tedavisinde birincil tedavi yöntemi değildir.


Aksine, öncelikle statinleri tolere edemeyen insanlar için kolesterol düşürücü bir tedavi olarak kullanılır.

 

 

 

HDL kolesterolü artırır

Niasin, LDL kolesterolü düşürmesinin yanı sıra,HDL kolesterolü yükseltir.


HDL yapmaya yardımcı olan bir protein olan apolipoprotein A1’in parçalanmasına yardımcı olarak bunu yapar .Çalışmalar niasinin HDL kolesterol düzeylerini %15-35 oranında yükseltebileceğini göstermektedir.

 

 

 

Trigliseridi düşürür

Niasinin kan yağları için diğer faydası da trigliseridleri %20-50 oranında azaltmasıdır. Bunu, trigliserid sentezinde yer alan enzim hareketini durdurarak yapar.

 

Sonuç olarak bu;düşük yoğunluklu lipoprotein(LDL) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein(VLDL) üretimini düşürür. Bu etkilerin kolesterol ve trigliserid düzeyleri üzerinde gerçekleştirilmesi için teröpatik dozlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur

Niasinin kolesterol üzerindeki etkisi dolaylı yoldan kalp rahatsızlığını önlemeye de yardımcıdır.

 

Yakın tarihli bir araştırma, niasin tedavisinin kalp hastalığı olan ya da kalp rahatsızlığı riski yüksek olan kişilerde kalp krizinden ya da inme gibi kalp rahatsızlıklarından ölüm riskinin önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır.

 

 

 

Tip 1 diyabet tedavisine yardımcı olur

Tip 1 diyabet, pankreasta insülin salgılayan hücrelerin saldırdığı ve yok ettiği bir otoimmün hastalıktır. Niasinin bu hücrelerin korunmasına yardımcı olabileceğini ve muhtemel risk altındaki çocuklarda tip 1 diyabet riskini azaltabileceğini gösteren araştırmalar var.

 

Ancak tip 2 diyabetliler için niasinin rolü biraz daha karışıktır.Niasin, bir taraftan tip 2 diyabetlilerde sıklıkla görülen yüksek kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olurken,diğer taraftan kan şekeri düzeylerini yükseltme potansiyeline sahiptir.

 

Sonuç olarak;yüksek kolesterol düzeylerini tedavi etmek için niasin alan diyabet hastaları kan şekeri düzeylerini dikkatle izlenmelidir.

 

 

 

Beyin işlevini geliştirir

Enerji sağlamak ve işlevini yerine getirmek için beyninizin NAD ve NADP koemzimlerinin bir parçası olarak niasine ihtiyacı vardır. Beyin bulanıklığı ve psikiyatrik belirtiler,niasin eksikliği ile ilişkilendirilir.

 

Bazı şizofreni türleri, niasin ile tedavi edilebilir, çünkü yetersizlik sonucu ortaya çıkan beyin hücrelerine verilen hasarı geri almaya yardımcı olur. Ön araştırmalar, Alzheimer hastalığında beynin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

 

 

Cilt fonksiyonlarını iyileştirir

Niasin, ağızdan alındığında veya losyonlar vasıtasıyla cilde uygulandığında cilt hücrelerini güneş hasarından korumaya yardımcı olur. Son araştırmalar ise,bazı cilt kanseri tiplerini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Bir çalışma günde iki kez 500 mg nikotinamid(niasin formu) alarak cilt kanseri riski yüksek kişiler arasında melanom dışı deri kanseri oranlarını düşürdüğünü bulmuştur.

 

 

 

Artrit semptomlarını azaltır

Bir ön çalışma niasinin eklem hareketliliğini artırarak, osteoartrit belirtilerini kolaylaştırdığını bulmuştur. Laboratuar ortamında sıçanlarla yapılan başka bir çalışmada niasin vitamini içeren bir enjeksiyonun artrite bağlı inflamasyonu azalttığını buldu.

 

 

 

Pellagrayı tedavi eder

Şiddetli niasin eksikliği pellagra adı verilen bir duruma neden olur. Niasin takviyesi almak, pellagra için temel tedavi yöntemidir. Sanayileşmiş diye tabir edilen ülkelerde niasin eksikliği nadir görülür. Bazen alkolizm,anoreksi veya Hartnup Hastalığı ile birlikte görülebilir.

 

 

 

En iyi niasin kaynakları

Niasin et, kümes hayvanları, balık, ekmek ve tahıllar olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunur. Bazı enerji içecekleri de çok yüksek dozlarda B vitamini içerebilir.

 

Aşağıda, gıdaların her birinden alabileceğiniz niasin miktarları belirtilmiştir:

 

Tavuk göğsü: RDI’nın % 59’u
Konserve ton balığı(hafif yağda): RDI’nın % 53 ‘ü
Sığır eti:RDI’nın % 33’ü
Füme somon: RDI’nın % 32’si
Kepekli tahıllar: RDI’nın % 25 ‘i
Yer fıstığı: RDI’nın % 19 ‘u
Mercimek: RDI’nın % 10 ‘u
1 dilim kepekli ekmek: RDI’nın % 9 ‘u

(RDI,günlük alınması gereken miktarı karşılama değerine verilen addır)

 

 

 

Niasin takviyesi almak gerekli mi?

Herkesin niasine ihtiyacı vardır ancak çoğu insan bunu beslenmesinden karşılar. Bununla birlikte bir eksikliğiniz varsa ve daha yüksek dozlar almanız gerekiyorsa doktorunuz takviyeleri tavsiye edebilir. Büyük miktarların yan etkileri olabileceği için herhangi bir takviye kullanmadan önce doktora sormak en iyisidir.

 

 

 

Yan etkiler ve ek kullanım için uyarılar

Yiyeceklerde bulunan niasin miktarını tüketmekte bir sakınca yoktur. Ancak takviyeler, bulantı, kusma, karaciğer toksisitesi gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Niasin  takviyelerinin en yaygın görülen yan etkileri şunlardır;

 

Niasin floş: Muhtemelen en yaygın görülen yan etki kan damarlarının dilatasyonundan kaynaklanan bir floştur.Yüzde, göğüste boyundaki bir kızarıklığa ek olarak, insanlar karıncalanma ve yanma hissi veya ağrı yaşayabilir.

 

Mide tahrişi ve mide bulantısı: Özellikle yavaş salınan nikotinik asit kullanıldığında mide bulantısı, kusma ve mide tahrişi meydana gelebilir. Bu karaciğer enzimlerinin yükselmesiyle alakalıdır.

 

Karaciğer hasarı: Bu, kolesterol tedavisinde zamanla yüksek doz niasin almanın tehlikelerinden biridir. Yavaş salınımlı nikotinik asitte daha sık görülür.

 

Kan şekeri kontrolü: Niasinin büyük dozları(günde 3-9 gram) hem kısa hem de uzun süreli kullanımda kan şekeri kontrolünün bozulmasına yol açar.

 

Göz sağlığı: Görme bozukluğuna neden olan nadir bir yan etki, göz sağlığının diğer olumsuz etkilerine ek olarak görülür.

 

Gut: Niasin, vücutta ürik asit seviyesini artırabilir ve gut hastalığına yol açabilir.

 

Sonuç olarak;

Niasin, vücudunuzun her bir bölgesi için önemli olan sekiz B vitamininden biridir. İhtiyacınız olan tüm niasini beslenme yoluyla alabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, bazen yüksek kolesterol de dahil olmak üzere bazı tıbbi durumların tedavisinde ek formlar önerilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: