Diyet Yaptığım Halde Neden Kilo Veremiyorum? | diyetz

Diyet Yaptığım Halde Neden Kilo Veremiyorum?

 • 4.564 kez görüntülendi.

 

Kilo verdiğinizde vücudunuz verilen kiloları geri kazanmak için savaşır. İlk etapta çok çaba harcamadan kilo vermek mümkündür. Ancak belli bir süre sonra kilo kaybı yavaşlar veya tamamen durur. Bu yazıda kilo verememenizin nedenleri ve kilo vermek için yapılması gerekenler açıklanmıştır.

 

 

Fark etmeden kilo kaybediyor olabilirsiniz

Kilo kaybı konusunda bir direnç yaşadığınızı düşünüyorsanız, belki korkmanıza gerek olmayabilir. Tartıda birkaç gün hatta birkaç hafta değişiklik olmayabilir. Bu yağ kaybetmediğiniz anlamına gelmez.

 

Vücut ağırlığı dalgalanma gösterebilir. Yediğiniz gıdalara veya hormonlara(özellikle kadınlarda) bağlı olarak su tutulma yaşanabilir. Ayrıca yağ kaybederken kas kazanmak da mümkündür.

 

Kilo değişiminizi sadece tartıyla ölçmeyin. Ayda bir bel çevresi ölçümü ya da vücut yağ yüzdesini ölçün. Unutmayın; aynalar ve elbiseler yalan söylemez.

 

 

Ne yediğinizi biliyor musunuz?

Kilo vermeye çalışanlar için farkındalık inanılmaz önemlidir. Ne yediğinizi bilin veya bir diyet programı uygulayın. Yediklerinizi bir günlük tutup yazabilirsiniz. Böylece rahatça kalori hesabı yapabilir,nerelerde yanlış yaptığınızı fark edebilirsiniz.

 

 

 

 

Yeterli protein tüketiyor musunuz?

Proteinler kilo vermek için önemli besinlerdir. Yeterli protein tüketmek atıştırma isteğinizi azaltır ve metabolizma hızını artırarak günde 80-100 kalori fazla harcamanızı sağlar.

 

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıyı yüksek proteinli gıdalarla yapmak diğer öğünlerde daha az yemenizi sağlayacaktır.

 

 

Fazla kalori alıyor olabilirsiniz

Diyet yapanların önemli bir bölümü kalori hesabını hafife alır. Kilo kaybedemediğinizi düşünüyorsanız yediklerinizin kalorisini hesaplamayı deneyin.

 

 

Sağlıklı gıdalar yiyor musunuz?

Sağlıklı gıdalar yemek; sağlığınızı korurken, iştahınızı düzenler. Bu gıdalar işlenmiş gıdalara göre daha fazla doygunluk sağlar. Sağlıklı olarak etiketlenen birçok gıda sağlıklı olmayabilir. Mümkün olduğunca doğal gıdaları tercih edin.

 

 

Ağırlık Kaldırıyor musunuz?

Kilo vermek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizleri yapmaktır. Bu tür egzersizler vücut yağlarını yakmanızı sağlarken, sağlıklı kas kütlesi oluşturmanıza da yardımcı olur. Aksi halde kilo verdikçe metabolik yavaşlama olur ve kilo vermeniz zorlaşır.

 

 

Sağlıklı gıdaları aşırı mı yiyorsunuz?

Aşırı yeme diyetlerde sık görülen bir yan etkidir. Vücudunuz genelde ihtiyacından daha fazla yeme eğilimindedir. Sağlıklı gıdaları da aşırı yemek kilo vermenizi engelleyebilir. Sağlıklı olsalar da kalori hesabı yaparak yemelisiniz.

 

 

Tek tip besleniyor olabilirsiniz

Şok diyetler kısa sürede kilo verilmesini sağlar. Başlarda aç kaldığınız için kilo verdiğinizi zannedersiniz. Oysa giden yağ değil, sudur. Bu tip diyetler tek tip beslenmeyi desteklediği için, diyeti bıraktığınızda aynı hızda kiloları geri alırsınız. Uzun dönemde ise yeterli beslenmemek, başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

 

Şekerli içecekler mi tüketiyorsunuz?

Diyet olsalar bile gazlı ve şekerli içecekleri fazla kaçırmayın. Hatta meyve sularını bile dikkatli tüketmelisiniz. Meyve ve meyve suları fazlaca şeker içerirler.

 

 

Yeterli uyuyor musunuz?

İyi uyku fiziksel ve ruhsal sağlığın yanı sıra kilo kaybetme üzerinde de etkilidir. Çalışmalar kötü uyuyanların obez olma riskinin daha fazla olduğunu belirlemiştir. Özellikle gece uykunuza dikkat edin.

 

 

Aşırı karbonhidrat mı tüketiyorsunuz?

Kilo vermek için düşük yağlı diyetlerden ziyade düşük karbonhidratlı diyetleri tercih etmek gerekir. Çalışmalar bu şekilde 2-3 kat daha hızlı kilo verildiğini tespit etmiştir.

 

 

Uzun süre aç mı kalıyorsunuz?

Bütün gün bir şey yememek veya uzun saatler aç kalmak daha fazla yemek yemenizi sağlayacaktır. Yemeden zayıflamak, ilk etapta tartıda rakamların değişmesini sağlayabilir ancak birikmiş yağlarınızı bu şekilde yok edemezsiniz. Kalori kaybetmek için, kalori almak gereklidir. Belli bir program dahilinde, sınırı aşmadan, sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz. Günde üç öğün yemeye özen gösterin.

 

 

Düşük kalorili diyet mi yapıyorsunuz?

Günlük alınması gereken kalori miktarı kadınlarda 2000, erkeklerde ise 2500’dür. Bu miktarın altına düşüldüğünde kilo verilir. Burada önemli olan altına düşülecek miktardır. Beslenme uzmanları günlük,1200 kalorinin altındaki diyetleri önermemektedir. Bundan daha düşük kalorili diyetleri uygularsanız, halsizlik, bitkinlik, saç dökülmesi ve adet düzensizliğinin yanı sıra belli bir süre sonra vücut yağ yakımını durdurur.

 

 

Yağsız ürünler kullanıyor olabilirsiniz

Yağsız olarak tükettiğiniz süt, yoğurt, diyet bisküvi gibi ürünlerin de bir kalorileri vardır. Sürekli bunlarla beslenirseniz, belli bir süre sonra yağ yakımı durur, hatta kilo alabilirsiniz. Nasıl olsa yağsızlar diye bolca tüketmek yerine, kalori hesabı yaparak, daha sağlıklı gıdalara yönelebilirsiniz.

 

 

Su içmiyor musunuz?

Su içmek kilo kaybı için çok önemlidir. Su içmek gün içinde yakılan kalori miktarını artırmaktadır. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

 

 

Çok alkol mü tüketiyorsunuz?

Alkollü içeceklerin kalorileri çok yüksektir. İlla ki alkol alacaksanız miktarını azaltın ve kalorisi düşük olanları tercih edin.

 

 

Hızlı mı yiyorsunuz?

Yavaş yemek yemek en etkili kilo verme yöntemlerinden biridir. Bu şekilde beyninize doğru sinyalleri gönderirsiniz. Yavaş ve çiğneyerek yemek yiyin. Tokluk hissetmeye başladığınızda su için ve yemeyi bırakın.

 

 

Tıbbi sorunlarınız mı var?

Bazı tıbbi durumlar kilo alımınızı tetikleyebilir. Bunlar hipotiroidizm, polikistik over sendromu (PCOS) ve uyku apnesidir. Bazı ilaçlar da zor kilo kaybına, hatta kilo alımına neden olabilir. Bu durumda doktora başvurun.

 

 

Abur cubur bağımlısı mısınız?

Atıştırmayı seviyorsanız diyetinizi sürdürmeniz zor olabilir. Atıştırmaktan vazgeçin ya da sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

 

 

Uzun süredir diyet mi yapıyorsunuz?

Çok uzun süre için “diyet” iyi bir fikir olmayabilir. Aylardır kilo vermek için uğraşıyorsanız, vücudunuz bu duruma alışmış ve direnç geliştirmiş olabilir. Bu durumda belli bir süre diyete ara vermelisiniz. Diyete tekrar başlayana kadar vücut yağ düzeylerinizi korumalısınız.

 

 

Gerçekçi hedefler koymalısınız

Kilo kaybı genellikle yavaş işleyen bir süreçtir. Başlangıçta hızlı kilo verilse de belli bir süre sonra yavaşlama olacaktır. Bununla birlikte diğer bir sorun gerçekçi hedeflerinizin olmaması. Örneğin; 1 haftada 5 kilo vermek veya ayda 8 kilo zayıflamak gibi. Kendinize gerçekleştirilebilir hedefler koyun ve gerçekleştirdikçe kendinizi ödüllendirin.

 

 

Diyete fazla mı odaklandınız?

Diyetler uzun vadede işe yaramaz. Amacınız mutlu ve sağlıklı bir yaşam olmalı. Yan etki olarak kilo kaybı kendiliğinden gelecektir.

 

 

Kilo Vermek için Ne Yapmalıyım?

Kilo vermek sabır işidir. Aynı zamanda yapmanız ve yapmamanız gerekenleri de bilmelisiniz. Aşağıdaki önerileri uygulayarak kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Paketlenmiş hazır diyet ürünleri pratik olmalarına rağmen uzun vadede kilo kaybı için uygun değillerdir. Diyet ürünlerini yedikten sonra kendinizi tok hissetmezsiniz. Bunun yerine hem sağlıklı hem de doğal peynir, yoğurt çilek gibi kalorisi düşük gıdaları tercih edin.

 

 • Geç yatmayın

Uykusuzluk sanılanın aksine kilo verdirmez, kilo aldırır. Kilo vermek için normal sınırlarda uyumalısınız. Beş veya altı saatin altındaki uyku hormonal değişikliklere sebep olacağı için kilo kaybedemezsiniz. Yorgun olmak da yemek yeme isteğinizi tetikleyebilir.

 

 • Aşırı egzersiz yapmayın

Daha fazla egzersiz yapmanın hızlı kilo verdireceği kanısı yanlıştır. Kilo vermek için egzersiz önemlidir fakat uzmanlar fazlasının ters tepeceğini söylüyor. Diyet programınızın %80’i beslenme, %20 si ise egzersizden oluşmalıdır.

 

 • Her zaman salata yemeyin

Sanılanın aksine salata sizin için iyi bir seçenek olmayabilir. Salatalar yeterli karbonhidrat içermediklerinden açlık hormonlarını bastırmaya yardımcı olamazlar. Salatanın yerine besleyici bir çorba tercih edebilir ya da yeşilliklerin içine mercimek, nohut fasulye eklenebilir.

 

 • Yüksek kalorili kuruyemişlerden uzak durun

Bir yiyeceğin sağlıklı olması onu fazla tüketeceğiniz anlamına gelmez. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek, bitkisel yağların yerine hayvansal yağlar kullanmak, cips yerine kuruyemiş yemek sağlıklı tercihlerdir. Ancak yine de düşük kalorili değişiklikler değildir. O yüzden porsiyon kontrolünü doğru yapmak gerekir.

 

 • Erken yemeyin

Kilo vermek için akşamları erken yenmelidir kanısı doğrudur. Ancak akşam yemek saatinizi yatmanıza göre ayarlamalısınız. Örneğin; gece 11’de yatan birinin 6’da akşam yemeği yemesi pek uygun değildir. Vücut tekrar yakıta ihtiyaç duyar. Bu nedenle geç yenen bir akşam yemeği gece 11’de yenebilecek kalorili yiyeceklerin önüne geçebilir.

 

 • Yalnız kalmayın

Çalışmalar aile veya arkadaşlarının destek olduğu kişilerin, kilo verme olasılığının arttığını gösteriyor. Kendinize bir destekçi bulun veya online forumlara üye olup diyet gruplarıyla birlikte zayıflayın.

 

 • Öğün atlamayın

Metabolizmanın işlerliğini koruması için 4-5 saatte bir beslenmeye ihtiyacı vardır. O yüzden öğün atlamadan az da olsa her öğünü yiyin.

 

 • Günlük besin çizelgesi tutun

Bir çalışmada günlük yediklerinin çizelgesini tutanların iki kat fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Araştırmacılara göre yenilen besinlerin yazılması, sorumluluğu artırmış ve katılımcılar bu yüzden kaloriyi kesmişlerdir. Kendinize günlük besin çizelgesi hazırlayarak yediklerinizi ve kalorilerini yazın.

 

 • Su için

Gazlı içecekler, hazır meyve suları günlük kalori alımınızı artırır. Su iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Yemek yemeden 2 bardak su içenlerin 90 kalori daha az aldığı tespit edilmiştir.

 

 • Tam tahıllı kahvaltı yapın

Güne sağlıklı ve enerjik başlamanın en iyi yolu kahvaltı yapmaktır. Uzmanlar tam tahıllı bir kahvaltının diyet için en uygun seçenek olduğunu söylüyor. Zamansızlıktan kahvaltıda kolaya kaçmayın.

 

 • Evde yiyin

Dışarıda yediğiniz yemekler evde yapılanlara göre daha kalorilidir. Dışarıda yemek yediğinizde yarısını yiyip diğer yarısını paket yaptırın.

 

 • Yağ miktarını düşürün

Sağlıklı bir diyette daha az yağ kullanılması gerekir ve yağların doğru formları tercih edilmelidir. Yağı azaltmak favori yiyeceklerinizden vazgeçmek anlamına gelmez. Sadece yeni yollar bularak sevdiğiniz tarifleri pişirebilirsiniz.

 

Diyette kilo vermek için yağ ve yağlı gıdaları azaltmanız gerektiğini biliyorsunuz fakat nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

 

 • Sebzeleri kavururken veya kaynatırken bitkisel yağ kullanın. Miktarı ise yanmayacak kadar az olmalı.
 • Sos kullanmanız gerektiği durumlarda yemeklerinizi baharatla tatlandırın. Sosların kalori miktarı yüksek olduğu gibi yağ oranları da fazladır. Margarin kullanmak yerine tere yağını tercih edin.
 • Salatanızı bir de yağsız sadece limonlu yemeği deneyin. Sos ya da mayonez, ketçap kullanmanız gerektiği durumlarda yoğurt kullanın.
 • Doymuş yağ oranınızı azaltın. Bunun için bitkisel yağ ya da margarin yerine tereyağı tercihiniz olsun.
 • Yağlı sütünüzü yarım yağlı ya da yağsız süt ile değiştirin. Yağlı peynir ve yoğurtlardan da uzak durun.
 • Kırmızı eti alırken yağsız olanları tercih edin. Yağlıysa bile piştikten sonra yağlı kısımlarını kesip atın. Kümes hayvanlarının pişmeden önce ya da piştikten sonra derilerini temizleyin.
 • Kızartma yapacağınız yemekleri fırında pişirin. Et, tavuk, balık yemeklerini fırın tepsisinde yapın veya ızgara yaparak tüketin.
 • Yemek pişirirken fazladan yağ kullanmayı önlemek için yapışmaz bir tava kullanın.
 • Yumurta kullanmanız gerektiği durumlarda bir yumurta yerine iki yumurta akı kullanın.
 • Haftada en az bir kez yağ oranı düşük sebzeli bir yemek yiyin.

 

 

Tartı Bazen Yalan Söyler

Sayı bağımlısı bir dünyada yaşıyoruz. Yenilen gıdalar, bebeğin uyku düzeni, attığı adımlar gibi küçük değişiklikleri kaydedip, ona göre analiz yapıyoruz. Bu tür ölçmeler bazı durumlarda işe yaramaz ve tamamen gereksizdir.

 

 

Takıntılı insanlar kilo vermeye çalıştıklarında sürekli tartının üzerine çıkıp, en ufak hareketlilikte sevinip, üzülebiliyorlar. Görmeyi bekledikleri sayıları göremediklerinde, zayıflayamadıklarını düşünüp, kilo vermekten vazgeçmeye kadar gidebiliyorlar. Ardından “Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum?” diye kara kara düşünmeye başlıyorlar.

 

Tartı doğru kullanılmadığında size yalan söyler. Tartının ne zaman doğru söylediğini anlamak için kendinize şu 13 soruyu sormanız gerekir.

 

1)Saat kaç?

Kilo takibini doğru yapmak için rutin olarak aynı zamanda tartıya çıkmanız gerekir. Gün boyunca sürekli tartılmak doğru değildir, çünkü gün içinde tartıda birçok faktöre bağlı olarak dalgalanmalar olur. Kendinize bir zaman belirleyin. Her gün veya her hafta aynı zamanda kilonuzu ölçün.

 

2)Yakınlarda seyahat ettim mi?

Uzun bir otobüs, otomobil, tren veya uçak yolculuğunda vücudunuzda ödem oluşur. Fazla oturma, basınç değişikliği hatta yerel hava şartları gibi durumlar sonucunda oluşan ödem, tartıya fazla kilo olarak yansır.

 

3)Hava sıcak mı?

Havanın sıcak ve nemli olduğu durumlarda, vücudunuzda şişkinlik oluşur. Böyle havalarda vücutta fazladan su tutulur ve tartıda kilo alınmış gibi görünür.

 

4)Sadece yedim mi?

Diyette liste dışına çıkıp fazla yediyseniz, bir de yanında alkollü veya gazlı içecekler tükettiyseniz, tartıda büyük bir değişim olacaktır.

 

5)Ne giyiyorum?

Tartılırken en sık göz ardı edilen durum budur. İnsanlarla dolu bir ortamda olmadığınız sürece çıplak tartılın. Ya da her tartıldığınızda aynı kıyafetlerle tartılın.

 

6)Tuvalete çıktım mı?

Tuvalete gittikten sonra kendinizde hiç hafifleme hissettiğiniz oldu mu? Vücut bağırsak hareketliliğinden sonra rahatlar ve birkaç yüz gram kaybeder. Bunun için sabah tuvalete gittikten sonra tartılmak en iyisidir.

 

7)Spor yaptım mı?

Vücut; yürüyüş, bisiklete binme gibi efor sarf ettiren durumlarda kasları koruyabilmek için su tutar. Bu durum birkaç gün sürebilir.Bu, tartıda kilo olarak görünür.

 

8)Sporda aşırıya kaçtım mı?

Özellikle diyete yeni başlandığı dönemde birden kalori azaltması, yüksek dozda spor yapma durumlarında, vücut kendini korumaya alır ve yağ tutar. Vücudunuz bu yeni rutine alışana kadar egzersiz dozunu azaltın.

 

9)Yeterli su içiyor muyum?

Yeterli su içmediğinizde vücut sıvıları korumak için su tutar. Bol su içmek vücudun yağ temizleme konusundaki verimliliğini artırarak, tartıdaki rakamların doğru görünmesini sağlar.

 

10)Hormonal bir değişim yaşıyor muyum?

Özellikle kadınlar menopoz ve regl dönemlerinde hormonal değişiklikler sonucunda su tutulması yaşarlar. Bu hormonal dalgalanmalar on gün kadar sürer ve tartıda istemediğinizden fazla rakamlar görürsünüz. Korkmayın, belli bir süre sonra her şey normale döner.

 

11)Kuvvet gerektiren egzersizler yapıyor muyum?

Kas yağdan daha ağırdır.Kuvvet gerektiren hareketler yapmaya başladığınızda vücudunuzdaki yağlar eriyerek, kaslar oluşur. Bu durumda vücut savunma mekanizması olarak hücrelerin içinde su tutar. Kilo verdiğiniz halde tartıda bir değişiklik olmayabilir veya rakamlar yukarı çıkabilir. Bu durum birkaç ay devam edecektir. Siz düzeninizi bozmadan devam edin.

 

12)Stresli miyim?

Vücudunuz stres altında olduğunda yağ ve su tutulması yaşanır. Stresli durumlarda düzenli egzersiz yapın ve hareketli olun. Hareket stresi yok eder.

 

13)İlaç alıyor muyum?

 • Tansiyon ilaçları
 • Diyabet ilaçları
 • Steroidler
 • Antibiyotikler
 • Kalp ilaçları
 • Astım ilaçları
 • Kanser ilaçları

 

Vücut bu ilaçlar alındığında yağ depolar ve tartıdaki rakamlar yükselmeye başlar. Bu durum sonsuza dek sürmez. Diyetinizi sakın bırakmayın. Bu durum geçicidir.

 

Bu on üç soruyu kendinize sorduğunuzda istikrarlı bir şekilde kilo vermek için bir adım atmış olacaksınız. Eski usul tartılarla değil, kas, yağ, su, kemik yoğunluğunuzu ölçen tartıları kullanmanızı öneririm. Bu şekilde en doğru sonuca ulaşarak motivasyon kaybına uğramazsınız.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ