Nar Nedir? Narın Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Nar Nedir? Narın Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Nar, en sağlıklı meyveler arasındadır. Yararlı bitki bileşikleri içerir. Birçok çalışma, vücut için inanılmaz yararlar sağladığını ve her türlü hastalık riskini azaltabileceğini göstermiştir.

  Yazıda “nar ne işe yarar”, “narın faydaları nelerdir”, “narın zararları nelerdir”, “narda hangi vitamin var”, “nar mideye iyi gelir mi” soruları cevaplanacaktır.

  Nar Besin Değeri

  Nar, bilimsel adıyla Punica granatum, kırmızı bir meyve üreten bir çalı türüdür. Dutsu meyveler grubunda sınıflandırılan narın meyveleri yaklaşık 5-12 cm çapındadır.

  Kırmızı, yuvarlaktır ve çiçek şeklindeki bir sapı olan kırmızı bir elmaya benzer. Narın kabuğu kalındır ve yenmez ancak aril denilen yüzlerce yenilebilir tohumu vardır.

  Narın etkileyici bir besin profili vardır. Bir bardak nar(174 gram) aşağıdaki besin öğelerini içerir:

  Lif: 7 gram.

  Protein: 3 gram.

  C vitamini: RDI’nın % 30’u.

  K vitamini: RDI’nın % 36’sı.

  Folat: RDI’nin % 16’sı.

  Potasyum: RDI’nin % 12’si.

  Bir bardak nar, 24 gram şeker ve 144 kalori içerir.

  Narın Yararları Nelerdir?

  narın cilde faydaları

  Tıbbi özellikleri olan iki bitki bileşiği içerir

  Narın faydasının çoğundan sorumlu olan iki eşsiz madde vardır. 

  Punikalinler

  Punikalinler, narın suyu ve kabuğunda bulunan son derece güçlü antioksidandır. Nar suyunun kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat antioksidan etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

  Nar ekstraktı ve tozu, tipik olarak yüksek antioksidan ve punikalin içeriğinden dolayı kabuğundan yapılır. 

  Punisinik Asit

  Punisinik asit, nar tohum yağı olarak da bilinir. Potansiyel biyolojik etkileri olan bir tür konjuge linoleik asittir.

  Anti-inflamatuar etkileri vardır

  Kronik inflamasyon birçok katil hastalığın önde gelen nedenlerindendir. Buna kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve hatta obezite dahildir.

  Nar kuvvetli anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bunlar büyük oranda punikalinlerin antioksidan özelliklerinden etkilenir.

  Test tüpü çalışmaları, meme kanseri ve kolon kanseri hücrelerinin yanı sıra sindirim sistemindeki iltihap aktivitesini azaltabileceğini göstermiştir.

  Şeker hastalarında yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 250 ml nar suyu içmenin, CRP ve interlökin-6 inflamatuar belirteçlerini sırasıyla % 32 ve % 30 oranında düşürdüğünü bulmuştur.

  Prostat kanseri ile mücadeleye yardımcı olur

  Prostat kanseri, erkeklerde kanserin en yaygın türüdür. Laboratuvar çalışmaları, nar özütünün kanser hücresi çoğalmasını yavaşlattığını ve hatta kanser hücrelerinde apoptozu (hücre ölümü) tetikleyebildiğini göstermiştir.

  PSA (prostat spesifik antijen) prostat kanseri için bir kan markörüdür. PSA düzeyleri kısa sürede iki katına çıkan erkekler prostat kanserinden ölüm riski altındadır.

  İlginç bir şekilde, bir insan çalışması, günde 237 ml nar suyunun PSA katlanma süresini 15 aydan 54 aya çıkardı ve bunun da çok büyük bir etki olduğu bulundu.

  Meme kanseriyle mücadele eder

  Meme kanseri, kadınlarda kanserin en yaygın türüdür. Nar ekstraktının, meme kanseri hücrelerinin üremesini engellediği ve hatta bazılarını öldürebileceği gösterilmiştir.

  Kan basıncını düşürür

  Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp krizi ve inmenin önde gelen nedenlerinden biridir. Bir çalışmada, yüksek tansiyonlu insanlar 2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tükettikten sonra belirgin bir düşüş gösterdi.

  Diğer çalışmalar, özellikle sistolik kan basıncında (kan basıncı okumasında daha yüksek sayı) benzer etkiler bulmuştur.

  Artrit ve eklem ağrısı ile mücadeleye yardımcı olur

  Artrit, yaygın bir sorundur. Pek çok farklı türü vardır, ancak bunların çoğu eklemlerde iltihaplanmaya neden olur.

  Nardaki bitki bileşiklerinin anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu göz önüne alındığında, artrit tedavisine yardımcı olabilir.

  İlginçtir, laboratuvar çalışmaları, nar ekstraktının, osteoartritli kişilerin eklemlerine zarar verdiği bilinen enzimleri bloke edebildiğini göstermiştir.

  Kalp hastalıkları riskini azaltır

  Kalp hastalığı, günümüzde en yaygın ölüm nedenidir. Bu, birçok farklı faktörün yol açtığı karmaşık bir hastalıktır.

  Narın ana yağ asidi olan punisinik asit, kalp hastalığı sürecinde birkaç basamağa karşı korunmaya yardımcı olabilir.

  Yüksek kolesterollü ve trigliseritli 51 kişiyle yapılan bir çalışmada, 4 hafta boyunca günde 800 miligram nar tohumu yağı, trigliseridleri anlamlı derecede düşürdüğü ve trigliserit: HDL oranını artırdığı gösterildi.

  Bir başka çalışmada, nar suyu içen tip 2 diyabetli ve yüksek kolesterollü kişilerin etkilerine bakıldı. LDL kolesterolünde önemli oranlarda azalma olduğunu belirttiler.

  Hem hayvan hem de insan çalışmalarında, nar suyunun, LDL kolesterol parçacıklarını, kalp hastalığına giden yolda önemli adımlardan biri olan oksidasyona karşı koruduğu gösterildi.

  Narın cinselliğe faydaları

  Oksidatif hasar, erektil doku da dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerindeki kan akışını azaltabilir. Nar suyu tavşanlarda kan akışını ve erektil tepkiyi artırmada faydalı olmuştur.

  Erektil disfonksiyonu olan 53 erkeği kapsayan bir çalışmada, nar bazı yararlar göstermiştir.

  Birçok kültürde nar, tohumlarından dolayı bolluk, bereket ve doğurganlık ile ilişkilendirilmiştir. Son yıllarda, narın viagra etkisi araştırmaya açılmıştır.

  Bir çalışmada saf nar suyu tüketiminin testosteron seviyelerini ve cinsel arzuyu arttığı bulundu.

  İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, cinsel işlev bozukluğundan etkilenenler için de benzer faydalar sağlayabilir.

  Bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardımcı olur

  Nardaki bitki bileşikleri, zararlı mikroorganizmalarla mücadeleye yardımcı olur. Örneğin, mayalardan Candida albicans’ın yanı sıra bazı bakteri türlerine karşı faydalı olduğu gösterilmiştir.

  Anti-bakteriyel ve mantar önleyici etkiler ayrıca ağızda enfeksiyonlara ve iltihaba karşı da koruyucudur. Buna diş eti iltihabı, periodontit ve protez stomatiti gibi durumlar dahildir.

  Hafızayı geliştirir

  Narın hafızayı geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar var. Cerrahi hastalarda yapılan bir çalışmada, 2 gram nar ekstresi cerrahiden sonra hafızadaki eksiklikleri önledi.

  Hafıza şikayetleri bulunan 28 yaşlı bireyde yapılan bir başka araştırma, günde 237 ml nar suyu, sözel ve görsel hafıza belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koydu.

  Ayrıca fare çalışmalarından elde edilen bazı kanıtlara göre nar, Alzheimer hastalığına karşı mücadeleye yardımcı olabilir.

  Egzersiz performansını artırır

  Nar, egzersiz performansını iyileştirdiği belirtilen diyet nitratları bakımından zengindir.

  Bir koşu bandı üzerinde çalışan 19 sporcunun yaptığı bir çalışmada, egzersizden 30 dakika önce 1 gram nar ekstresi kan akışını önemli ölçüde artırdı.

  Bu, yorgunluğun başlamasında bir gecikmeye ve egzersiz verimliliğinde bir artışa neden oldu.

  Nar Zararları Nelerdir?

  Nar genellikle güvenli ve aşırı besleyici olmasına rağmen, bazı bireyler bazı istenmeyen etkilerle karşılaşabilir. Fazla nar yemenin zararları şu şekildedir;

  Alerjiye neden olabilir

  Nadiren de olsa, nar alerjisi hayatı tehdit edici olabilir. Bu alerjinin belirtileri kaşıntı, şişme, boğazda tahriş, mide ağrısı ve kurdeşendir. Ağır vakalarda, nefes darlığı ve nefes almada zorluk, boğaz ve dilin şişmesi ve anafilaktik şok görülebilir.

  Bir çalışmada, bir hastada kulak şişmesi, eritem (cildin kızarması) ve nar alımından sonraki 10 dakika içinde kaşıntı gelişti. 

  Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

  Nar, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bir rapora göre nar, ilaç metabolizması için önemli olan bir enzimin etkisini engelleyebilir.

  Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, nar tüketme konusunda doktorunuza danışın. Bu, özellikle yüksek tansiyon için ilaç kullananlarda önemlidir.

  Tansiyonu çok az düşürebilir

  Çalışmalar, narın kan basıncı seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. Bu çoğu insan için iyi bir durum olsa da, düşük tansiyonu veya tansiyon seviyelerinde kontrolsüz dalgalanma olan bireyler nardan uzak durmalıdır.

  Gebelikte fetal büyüme sınırlamasına (FGR) neden olabilir

  Nar suyu güvenli olsa da, diğer nar türlerinin (nar özü gibi) güvenliği hakkında yeterli araştırma yoktur. Bu nedenle, hamilelik sırasında meyvenin suyunu tercih etmek gerekir. 

  Sindirim bozukluklarına neden olabilir

  Aşırı nar yemek, bazı kişilerde bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi birçok rahatsızlığa neden olabilir.

  Anekdot kanıtlarına göre, bu meyvenin aşırı alımı gastrointestinal sistemi tahriş edebilir. Ancak, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

  nar çekirdeği yemek

  Nar Çekirdeği Yenir mi?

  Nar, çekirdekleri olan, kırmızı bir meyvedir. Çekirdekler bir narın ağırlığının yaklaşık % 3’ünü oluşturur. Her çekirdek, tatlı ve sulu bir örtü ile kaplanmıştır.

  Çekirdekler sert ve liflidir ve bazı sağlık yararları vardır.

  Nar çekirdeği fayda ve zararları

  Nar yemek veya suyunu içmek, hatta çekirdeğini yemek sağlık açısından birçok fayda sağlar

  Besinler

  Nardaki besinlerin birçoğu tohum zarından gelir, ancak çekirdeklerin kendisi de bazı besinler sağlar. Araştırmalar, özellikle E vitamini ve magnezyum açısından yüksek olduklarını gösteriyor.

  Lif

  Nar çekirdeği lif bakımından zengindir. Çekirdeklerdeki başlıca lif türleri selüloz ve lignindir.

  Hem selüloz hem de lignin çözünmez lif türüdür ve sindirim sisteminden büyük ölçüde değişmeden geçer. Yani bağırsaklarda sindirilir, bu da kabızlık gibi sorunların azalmasını sağlar.

  Nar çekirdeği yemek çoğu insan için güvenlidir, ancak aşırı tüketim nadir de olsa bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu risk, kronik kabızlığı olan insanlar için daha yüksektir.

  Antioksidanlar

  Nar çekirdeği flavonoidler, tanenler ve lignanlar dahil olmak üzere çeşitli fenolik asitler ve polifenoller içerir.

  Eşsiz yağ asitleri

  Nar çekirdeği yaklaşık % 12 – 20 oranında tohum yağı içerir. Bu yağ temel olarak çoklu doymamış bir yağ olan punisinik asitten oluşur.

  Sıçanlar ve farelerdeki çalışmalar, punisinik asidin iltihaplanmayı azaltabileceğini, insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kilo kaybı sağlayabileceğini göstermektedir.

  Sonuç olarak;

  Nar çekirdeği çoğu insan için güvenlidir ve yenilebilir. Bunlar iyi bir antioksidan kaynağı, çözünmez lif ve punisinik asit kaynağıdır. Hayvan çalışmaları, bu eşsiz asidin anti-inflamatuar etkiler sağladığını göstermektedir.

  Ancak çok yüksek miktarda tüketim, şiddetli kronik kabızlığı olan kişilerde bağırsak tıkanıklığı riskini artırabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ