Nar Suyu Yararları, Zararları, Besin Değeri ve Yapımı

Nar suyu tıbbi özellikleri ile bilinir. Doğal olarak tatlıdır ve antioksidanlar, lif, vitaminler, mineraller ve flavonoidler ile doludur.

Bilimsel olarak Punica granatum L. (Punicaceae) olarak bilinen nar, yaprak döken bir çalıdır. İran’a özgüdür ve her iki yarımkürede de yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Nar meyvesinin kabuğu olgunlaştığında kırmızıya döner ancak genellikle yenmez. İçindeki suyu çıkarmak için küçük kırmızı tohumları kullanılır. Bu meyve suyunun çeşitli rahatsızlıkları tedavi ettiği bilinmektedir.

Yazıda “nar suyu ne işe yarar”, “nar suyunun faydaları nelerdir”, “nar suyu zararlı mı”, “nar suyu nasıl sıkılır”, “nar suyunda hangi vitaminler var”, “nar suyu mideye dokunur mu” konularından bahsedilecektir. 

Nar Suyu Faydaları Nelerdir?

nar suyu zararlı mı

Cilt kanserinin tedavisine yardımcı olabilir

Cilt üzerindeki güçlü koruyucu etkilerinden dolayı bazı cilt bakım ürünlerinde nar kullanılır. Nar meyvesi antioksidan bakımından zengindir ve cilt hücrelerini UVB radyasyonunun neden olduğu oksidatif stresten korur.

Güneşe maruz kalma ve çevresel faktörler cilt kanserinin önde gelen nedenleridir. Özellikle UVB radyasyonunun ciddi zararlı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. UVB radyasyonu DNA ve güneş hasarı, tahriş ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Nar meyvesi özü de farelere topikal olarak uygulanmış ve sonuçlar cilt kanserinin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak bulguları doğrulamak için daha derinlemesine çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Cilt kanseri ile mücadeleye ek olarak, nar suyu kırışıklıklar ve ince çizgiler (muhtemelen C vitamini içeriği nedeniyle) dahil cilt yaşlanma belirtilerini geciktirebilir.

Nar suyu zayıflamaya yardımcı olur

Çalışmalara göre narın lif içeriği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Çalışmalar ayrıca narın ve ekstraktlarının yağ azaltımında rol oynayabileceğini göstermektedir. Fare çalışmalarında tohumların ve özellikle nar yaprağı ekstraktının yağ kaybına neden olduğu bulunmuştur. 

Nar suyunun hamilelere faydası

Nar suyu hamilelik komplikasyonlarını azaltabilir. Bazı araştırmalar, meyve suyunun insan plasentasındaki oksidatif stresi azaltabildiğini göstermektedir.

Kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir

Nar suyu içmek kolon kanseri ile ilişkili risk faktörlerini azaltabilir. Nar suyunda bulunan tanenler, ellagik asit ve punikalajinin kolonda kanser hücrelerinin çoğalmasına karşı etkileri vardır.

Araştırmacılar, nar suyundaki ellagitanninlerin kolon kanserinin önlenmesinde de rol oynayabileceğini gözlemlemiştir.

Yağlı karaciğer hastalığının tedavisine yardımcı olabilir

Nar tohumları, oksidatif stresi ve iltihabı azaltır ve sonuç olarak yağlı karaciğer hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olur. Sıçan çalışmalarında, düzenli nar tüketiminin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını önlediği bulunmuştur.

Tıkalı arterleri temizleyebilir

Nar suyu antioksidanlar ve polifenoller açısından zengindir. Araştırmalar, bu organik bileşiklerin anti-aterojenik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Ateroskleroz, arterlerdeki kan damarlarının plak birikmesi nedeniyle daralmasına neden olan bir hastalıktır.

Bir çalışma nar suyunun nitrik oksit sentazını arttırdığını ve nitrik oksidin oksidatif yıkımdan koruduğunu göstermektedir. Bunun ateroskleroz lezyonlarını tersine çevirebileceği düşünülmektedir.

Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir

Nar ve güçlü bileşenleri, koroner arter hastalığı, hipertansiyon ve periferik arter hastalığını hafifletmek için tıp biliminde kullanılmaktadır.

Arteriyel hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Bilim insanları, nar suyunun koroner arter endotel hücrelerinde stresi azalttığını belirlediler.

Kardiyovasküler hastalıklara ilaçlar veya kimyasallar da neden olabilir. Diğer deneyler, nar meyve özlerinin kardiyotoksisiteye karşı koruma sunduğunu göstermektedir.

Erektil disfonksiyonun tedavisine yardımcı olabilir

Nar suyundaki antioksidanlar, her ikisi de erektil disfonksiyona yol açabilen oksidatif stresi ve iltihabı azaltır.

Bir deneme deneyinde, nar suyunun hafif ila orta dereceli erektil disfonksiyonu iyileştirdiği bulunmuştur.

Başka bir klinik çalışmada, bilim insanları nar suyundaki fitokimyasalların oksidatif stresi azalttığını belirlediler ve gelecekteki çalışmaların erektil disfonksiyon ile birlikte erkeklerde çeşitli ürolojik sağlık durumlarının tedavisinde faydası hakkında daha fazla bilgi verebileceğini belirttiler.

Kan kolesterol düzeylerini düşürebilir

Nar, yeşil çay ve kırmızı şarapta bulunandan üç kat daha fazla polifenol ve diğer antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Bazı hastaları içeren bir çalışmada toplanan istatistiksel veriler, nar suyu tüketildikten sonra plazma LDL’de anlamlı bir azalma göstermiştir.

Başka bir hayvan çalışmasında araştırmacılar, nar suyunda bulunan lipit düşürücü faktörleri ortaya çıkardılar ve dislipidemide nasıl kullanılabileceğini yönlendirdiler.

Narda bulunan fitosterollerin serum LDL’sini azaltabileceği de kaydedildi.

Prostat kanseri tedavisine yardımcı olabilir

Hem hayvan hem de insan modellerini içeren araştırmalar nar suyunun prostat kanserini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Klinik kanıtlar, nar meyvesi ekstraktının serum prostat spesifik antijen seviyelerini azalttığını ve bu nedenle prostat kanserine karşı hem kemoterapötik hem de kemopreventif etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Dahası, bilim insanları daha yakın zamanda nar suyunda bulunan ellagik asit, luteolin ve pünikik asidin prostat kanserinin büyümesini engellediğini açıkladılar. Bu, nar suyunun prostat kanseri hastalarının hayatta kalmasını da uzatabileceği anlamına gelir.

Kan basıncını düşürebilir

Çalışmalar, nar suyunun kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor. Hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı, nar suyu tüketimi ile azaltılabilir.

Hayvan ve klinik çalışmalardan elde edilen bulgular, nar suyunun içilmesinin hem kısa hem de uzun vadeli kan basıncını düşürebildiğini göstermektedir.

Doğurganlığı ve testosteron seviyelerini artırabilir

Mitolojide, nar afrodizyak bir meyve olarak kabul edilir. Kanıta dayalı klinik çalışmalar, doğal nar suyu içmenin düzenli olarak stresi ve kortizolü azalttığını, refahı artırdığını ve hem erkekler hem de kadınlarda cinsel dürtüyü arttırdığını belirtmektedir.

Sıçan çalışmalarında, nar suyunun sperm kalitesini ve motilitesini arttırdığı, testosteron seviyelerini yükselttiği, epididimal sperm konsantrasyonunu artırdığı ve anormal sperm oranlarını azalttığı bulunmuştur.

Başka bir sıçan çalışması, nar suyu ekstraktının polikistik over sendromlu kadınlarda seks hormonlarını etkileyebileceğini öne sürmektedir. Çalışma ayrıca nar özütünün testosteron seviyelerini arttırdığını açıklamaktadır.

Böbrek taşlarını tedavi edebilir

Birçok çalışma oksidatif stresi böbrek taşı oluşumuyla ilişkilendirmiştir. Nar suyu oksidatif stresle savaşır.

Bir pilot çalışma, kalsiyum oksalatın aşırı doygunluğunun nar suyu ile azaltılabileceğini göstermiştir.

Hayvan modelleri üzerinde yapılan bir başka deney, nar suyunun böbreklerde kristal oluşumu üzerindeki koruyucu etkilerini göstermiştir.

Diyabet tedavisine yardımcı olabilir

Araştırmacılar, nar suyunun tip 2 diyabeti etkileyen hücrelerde oksidatif stresi ve lipit peroksidasyonunu azalttığını tespit ettiler. 

Nardaki bazı organik bileşiklerin antidiyabetik olduğu bulunmuştur. Bunlar gallik, ursolik ve oleanolik asitlerdir.

Artriti yönetmeye yardımcı olabilir

Nar suyunun iltihap önleyici özellikleri osteoartrit vakalarında faydalı etkilere sahiptir. Narda bulunan bileşikler kıkırdak bozulmasını yavaşlatabilir ve osteoartrite yol açan enzimleri bloke edebilir.

İnflamasyon, ağrı ve sertlik ile karakterize olan romatoid artrit (RA), nar suyu alımı ile yönetilebilir. Fareler üzerinde çalışmalar yapan araştırmacılar, nar suyunun RA üzerinde olumlu etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır.

Alzheimer hastalığının tedavisine yardımcı olabilir

15 aylık bir çalışma, nar suyu ile uzun süreli diyet takviyesinin otofajiyi arttırdığını (hücre bileşenlerinin düzenli bozunması ve geri dönüşümü), iltihaplanmayı engellediği ve serebral amiloid beta agregalarını azalttığını ortaya koymuştur.

Diğer çalışmalar da nardaki nöroprotektif etkilerin anlaşılmasını sağlamıştır. Meyve suyunun belleği artırdığı ve bellek kaybını önlediği bulunmuştur.

Meme kanseri riskini azaltabilir

Nar suyu içmek, meme kanserinin büyümesini yavaşlatmak veya hatta önlemek için potansiyel faydalara sahiptir. Laboratuvar testleri, nar suyunda bulunan ellagitanninlerin östrojen üretimini durdurabileceğini ve bu da meme kanserinin (genellikle östrojene cevap veren) önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Narın östrojene cevap veren genleri aşağı regüle edebilen anti-proliferatif özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır.

Ağız sağlığını teşvik eder

Son çalışmalar, narın diş etlerini güçlendirmede ve gevşek dişleri sabitlemede harika çalıştığını kanıtladı. Antimikrobiyal özelliklere sahip oldukları için oral bakterilere karşı da etkilidirler. Araştırmalar, nar tohumlarının dental plak mikroorganizmaları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur.

Başka bir çalışmada, meyveden yapılan bir jelin diş eti iltihabının tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Sindirim sağlığını güçlendirir

Nar çekirdeği, B-kompleks vitaminleri olduğu için sindirim sağlığını artırır. Bu vitaminler vücudun yağ, protein ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Tohumlar ayrıca sindirim için bir başka temel besin olan lif içerir. Bu lif kabızlığı önler ve tedavi eder.

Tohumlar antienflamatuar özelliklere sahip olduğundan, ülseratif kolit gibi diğer gastrointestinal sorunları tedavi edebilir.

Ancak, narın asidik bir gıda (pH 3’e sahiptir) olduğunu ve mide ekşimesi, asit reflü veya GERD (ve mide ve ağız ülserleri) gibi bazı sindirim problemlerini ağırlaştırabileceğini de unutmayın.

Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Nar tohumlarındaki güçlü antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Çalışmalar, insan sağlığını etkileyen bakteri ve virüslerle nasıl etkili bir şekilde mücadele edebileceklerini göstermektedir.

Sadece bu değil, nar ayrıca zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili diğer bazı rahatsızlıkların tedavisine de yardımcı olur. Bir ön çalışma, narın obstrüktif akciğer hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. 

Nar Suyunun Besin Değeri

Taze nar suyu bol vitamin, mineral, diyet lifi, yağ asitleri ve sıfır kolesterol ile besin değeri yüksek bir meyve suyudur. Kalorisi de düşüktür. 100 gram taze nar suyunda bulunan besinler şöyledir:

Kalori: 54 kcal

Protein: 0.15 g

Karbonhidrat: 13.13 g

Diyet lifi: 0.1 g

Şeker: 12.65 g

Nar suyu A vitamini, tiamin, niasin, folat, riboflavin, potasyum, magnezyum, çinko ve kalsiyum gibi besinler açısından zengindir.

Ayrıca askorbik asit, sitrik asit, malik asit ve fumarik asit gibi çeşitli organik asitler ve metionin, prolin ve valin gibi amino asitler içerir.

Nar Suyu Nasıl Yapılır?

Nar suyu yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Kullandığınız meyvenin taze olmasına dikkat edin. Olgun bir narın kabuğu kırmızı veya koyu kırmızıdır ve her zaman pürüzsüz ve parlaktır. Evde nar suyu yapımı şu şekildedir;

Evde Nar Suyu Nasıl Yapılır?

– Narları iyice yıkayın. Tepesini ve tabanını çıkarın.

– Tercihen dört veya beş bölüm yaparak, yukarıdan aşağıya kabuğunda hafif derin çizikler yapın.

– Kabuğunu nazikçe çıkarın. 

– Orta büyüklükte bir kaba su dökün.

– Her nar bölümünü alın ve dağınıklığı önlemek için suyun altına kırın. Tohumları ayırın.

– Nar tohumlarını, karıştırıcıya dökün ve karıştırın.

– Kalın posayı çıkarabilir ve suyunu süzebilirsiniz. Posası lif içerir ve daha çok bir smoothie kıvamına benzer.

– Soğuk olarak için.

Nar Suyu Yan Etkileri

Nar suyu içmek, belirtilen sınırlar dahilinde güvenlidir. 

Nar suyu tansiyon seviyelerini düşürebilir. Bu nedenle, meyve suyunun aşırı tüketimi, kan basıncını çok fazla düşürebilir. Kan basıncını düşürmek için zaten ilaç alan kişiler nar suyundan kaçınmalıdır.

Nar suyu potasyum açısından zengindir ve aşırı tüketimi, böbrek hastalığı olan kişiler de dahil olmak üzere risk altındaki kişilerde hiperkalemiye (yüksek potasyum seviyeleri) yol açabilir.

Sonuç olarak;

Nar suyu, çeşitli durumların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur. Meyve suyu tatlı olmasına rağmen, kalorisi yüksek değildir.

Ancak kan basıncı seviyelerini etkileyebileceğinden, olası komplikasyonları önlemek için lütfen ameliyattan önce ve sonra ve hamilelik sırasında doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ