Nane Yararları, Zararları, Besin Değeri ve Özellikleri

  Nane Yararları, Zararları, Besin Değeri ve Özellikleri

  Bilimsel olarak Mentha piperita olarak bilinen nane Lamiaceae sınıfına ait güçlü bir aromatik bitkidir. Güçlü ve tatlı bir kokuya ve serinletici bir tat bırakan sıcak keskin bir tada sahiptir. Yaprakları mutfak bitkisi olarak, çiçekleri kurutularak tatlı, şekerleme, salata, içecek ve diğer yiyeceklere lezzet katmak için kullanılır.

  Yazıda “nane ne işe yarar”, “nanenin faydaları nelerdir”, “nanede hangi vitaminler var”, “nanenin zararları nelerdir”, “nane nasıl saklanır” sorularına cevap aranacaktır.

  Nane Nedir?

  Bilimsel olarak Mentha x Piperita olarak bilinen nane, nane ve su nanesinin bir kombinasyonu ile yetiştirilen bir hibrit nane türüdür. Baharatlı ferahlatıcı bir tada sahiptir ve bu da onu birçok farklı yiyecek, şeker ve tatlıda popüler bir bileşen haline getirir.

  Bu bitkinin yaprakları  yüksek düzeyde menton, mentol, limonen ve diğer çeşitli asitler, bileşikler ve antioksidanlar içeren uçucu yağın varlığından dolayı kullanılan birincil kısımlardır. 

  Bitki Avrupa ve Orta Doğu’ya özgüdür ve şu anda diğerleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve Galapagos Adaları da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde istilacı türler olarak kabul edilmektedir. Bu aromatik bitki, nemli yerlerde büyümeyi tercih eder.

  Nane Besin Değeri

  Genellikle büyük miktarlarda tüketilmese de, nane makul miktarda besin içerir. 1/3 fincan (14 gram) nanenin besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 6

  Lif: 1 gram

  A Vitamini: RDI’nin %12’si

  Demir: RDI’nin %9’u

  Manganez: RDI’nin %8’i

  Folat: RDI’nin %4’ü

  Dinamik tadı nedeniyle, nane genellikle tariflere küçük miktarlarda eklenir, bu nedenle 1/3 fincan bile tüketmek zor olabilir. 

  Nane, özellikle göz sağlığı ve gece görüşü için kritik olan yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini için iyi bir kaynaktır.

  Aynı zamanda, özellikle diğer otlar ve baharatlarla karşılaştırıldığında, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hücrelere verilen bir tür hasar olan oksidatif stresten korumaya yardımcı olur.

  Nane Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

  Birkaç modern araştırma, bu bitkinin sayısız faydasını belirtmiştir. Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, kuru öksürük, ateş, titreme ve sindirim sorunları gibi bir dizi sağlık durumunu tedavi etmeye yardımcı olan analjezik, dekonjestan, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Taze nane yapraklarının faydaları şöyledir:

  Diyet lifinin büyük bir kaynağıdır

  Vücuttaki kolesterol ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan iyi miktarda diyet lifi içerir.

  Analjezik özelliklere sahiptir

  Nanenin içindeki mentol, cilde solunduğunda, yenildiğinde veya uygulandığında serinletici bir his sağlayan cilt, ağız ve boğazdaki serin duyarlı reseptörler üzerinde etki eder.

  Nane bu özelliği ile, öksürük şurubu, pastiller ve burun inhalerinin hazırlanmasında vazgeçilmez bir malzemedir. Mentol ayrıca ağrı kesici merhemlerin, topikal kas gevşeticilerin ve analjeziklerin hazırlanmasında kullanılır.

  Gastrik bozuklukları önler

  Nane yağının hazımsızlık ve kolonik kas spazmları dahil olmak üzere irritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir.

  Bu iyileştirici özellikler kas gevşetme yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca yağ sindirimi için çok önemli olan daha iyi safra akışı oluşturur.

  Bağırsak kasları düzleştirildikten sonra, nispeten daha az spazm ve hazımsızlık şansı vardır. Çay şeklinde nane tüketildiğinde, sindirim sistemi ile ilişkili ağrıyı hafifletmek için midede daha hızlı hareket eder. Ayrıca gastrit, ishal, şişkinlik ve mide ağrısı gibi sindirim sorununu önler.

  Solunum tıkanıklığını giderir

  Nane, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de kullanılır. Grip oluşturan bakterileri ve virüsleri öldürür, ağrıyı hafifletir. Ayrıca öksürük ve tıkanıklıktan kurtulmayı sağlar.

  Göğüs ağrılarını gidermek için göğüste kullanılan balsamlarda yaygın bir bileşendir. Burun tıkanıklığı ve sinüzit için nane çayı içmenin ve buharını solumanın yardımcı olduğu belirtilmektedir. Bu amaçla nane şu şekilde kullanılır:

  – Suya bir yemek kaşığı nane yaprağı ekleyin.

  – Suyu birkaç dakika kaynatın.

  – Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyin.

  – Bu çayı günde en az 2-3 kez için.

  – Kuru öksürük için, günde 2 ila 3 kez göğsünüze birkaç damla nane yağı ile masaj yapın.

  Nanede bulunan mentol mukozayı inceltir, solunum sistemini yağlar ve kurutulmuş balgamın akciğerlerden çıkmasına yardımcı olur.

  Ağız kokusu ile mücadele eder

  Nane ayrıca ağız kokusu, dil spreyi ve ağız yıkama gibi ağız hijyeni ürünlerinde ağız kokusuyla mücadele için kullanılır. Hatta nefes tazeliği sağlayan şekerlerde ve sakızlarda aroma maddesi olarak kullanılır.

  Anti-kanser ajanıdır

  Nane potansiyel bir anti-kanser ajanıdır. Pankreatik, meme ve karaciğer tümörlerinin büyümesini durdurduğu gösterilen bir phytonutrient olan Perillyl alkol içerir. 

  Ayrıca kolon, deri ve akciğer kanseri oluşumuna karşı korur. Nanenin içindeki C vitamini kolon kanseri riskini azaltmada orta derecede rol oynar.

  C vitamini, hücrelere zarar veren serbest radikallerin seviyelerini azaltmak için gerekli olan suda çözünebilir ana antioksidandır. Beta karoten ve diğer karotenoidlerin ayrıca kolon ve rektal kanser gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir.

  Karotenoidlerin ayrıca hücre farklılaşmasını arttırdığı ve hücreleri DNA’ya zarar verebilecek kanserojen kimyasallara karşı koruduğu bilinmektedir.

  Bakteri ve mantarların büyümesini engeller

  Nane, farklı bakteri türlerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olan birkaç uçucu yağ içerir. Bu bakteriler arasında Helicobacter pylori, Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157: H7 ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bulunur. Ayrıca vücuttaki mantarların büyümesinde yaşar.

  Solunum hastalıklarını iyileştirir

  Nane içindeki rosmarinik asidin, özellikle astım olmak üzere solunum yolu hastalıklarında birkaç yararlı etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

  Rosmarinik asit, lökotrienler gibi pro-inflamatuar kimyasalların üretimini engeller ve astımı önlemek için serbest radikalleri nötralize eder. 

  Nane ayrıca vücudu solunum yollarını kolay nefes almak için açık tutan bir madde olan prostasiklinleri yapmaya teşvik eder. Nane özleri ayrıca alerjiye bağlı soğuk algınlığının burun semptomlarını hafifletir.

  nane yağı sivilceye iyi gelirmi

  Vazodilatör etkilere sahiptir

  Nane, baş ağrısını ve migreni önlemek için daralmış kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan vazodilatör etkilere sahiptir.

  Tek yapmanız gereken, ağrıyı azaltmak için alna, şakaklara ve sırta birkaç damla nane yağı sürmektir. Nane yağına karşı hassassanız, uygulamadan önce hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.

  Analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Nanenin, analjezik ve anti-inflamatuar aktivitesi de kas ağrısına ve artrite yardımcı olabilir. Etkilenen bölgelere birkaç damla nane yağı uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın.

  Yorucu bir egzersizden sonra gergin kasları gevşetmek ve rahatlatmak için ılık su banyosuna birkaç damla nane yağı ekleyin.

  Nane ayrıca adet kramplarının tedavisine yardımcı olur. Adet ağrılarını yatıştırmak için günde 2 ila 3 kez bir bardak nane çayı için.

  Stres ve kaygıyı azaltır

  Nane, stres, duygusal dengesizlik ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan terapötik nitelikler içerir. Nane aromasını solumak suretiyle burun içinden ve ağızdan nefes alın ve vücudunuzun rahatlamasına izin verin. İstenmeyen gerginlik ve kaygıdan kurtulmak için bu aromaterapiyi 3 hafta boyunca tekrarlayın.

  Uykuyu iyileştirir

  Nane çayı, yatmadan önce rahatlamaya yardımcı olan kas gevşetici görevi görür. Nane uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur.

  Zayıflamaya yardımcıdır

  Nane çayı kalorisizdir ve hoş bir tatlı aromasıyla kilo vermek için akıllı bir seçimdir. Nane yağı kapsülü, nane almaya kıyasla iştahı azaltır.

  Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir

  Nane yemeye ek olarak, bitkiden elde edilen uçucu yağların aromasını solumanın, gelişmiş beyin fonksiyonu da dahil olmak üzere sağlık yararları sağlayabileceğine dair iddialar vardır.

  144 genç yetişkinin dahil olduğu bir çalışma, testten önce beş dakika boyunca nane yağı aromasının koklanmasının hafızada önemli gelişmeler sağladığını gösterdi.

  Başka bir çalışma, sürüş sırasında bu yağları koklamanın uyanıklığı artırdığını ve hayal kırıklığı, endişe ve yorgunluk düzeylerini azalttığını buldu.

  Bununla birlikte, tüm çalışmalar nane yağının beyin fonksiyonuna fayda sağlayabileceği konusunda hemfikir değildir.

  Bir çalışma, yağın aromasının canlandırıcı olmasına ve daha az yorgunluğa yol açmasına rağmen, beyin fonksiyonu üzerinde hiçbir etkisi olmadığını buldu.

  Nanenin Cilde Faydaları

  Çeşitli cilt sorunları iyileştirir

  Nane çoğunlukla çeşitli cilt sorunlarını iyileştirmek için kullanılan topikal kremlerde kullanılır. Yatıştırıcı özellikleri onu döküntüler, zehirli sarmaşık için etkili bir tedavi haline getirir. Cilt için güçlü bir iyileştirici etki verir.

  Yağlı cildi iyileştirir

  Nane yaprakları, yağlı cildi tedavi etmek için çağlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Nanenin içindeki mentol, yağ bezlerinden yağ salgılanmasını azaltır. Bu amaçla nane şu şekilde kullanılır:

  – Yüzünüze taze çekilmiş nane yapraklarını ezerek uygulayın.

  – 10 dakika bekletin.

  – Yıkayın ve kurulayın.

  – Optimum faydalar elde etmek için nane ezmesini jojoba yağı veya aloe vera ile de birleştirebilirsiniz.

  Sıkılaştırıcı, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikler

  Nanenin, cildin pH seviyelerini dengelediği bilinmektedir. Bu, ciltteki aşırı yağların üretimini dengelemeye yardımcı olur, böylece genel sivilce ve kırılmaları azaltır. 

  Nane büzücü, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri, cildin akne, siyah nokta, döküntü ve kızarıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

  Güneş yanığı ile savaşır

  Nane, zengin bir A ve C vitamini kaynağıdır; güneş yanığı gibi güneşle ilgili problemlerle mücadelede yardımcı olan folat ve omega 3 yağ asitleri içerir. Bu amaçla nane yaprağı şu şekilde kullanılır:

  Nane yaprağını ezerek macun elde edin ve yüzünüze uygulayın veya topikal olarak nane yağı kullanabilirsiniz.

  – Ancak nane yağını doğrudan yüzünüzde kullanıyorsanız, cilt iltihaplanmasını önlemek için biraz taşıyıcı yağ ile seyreltin.

  Nane, cilt kanseri hücrelerinin oluşumunu önleyen Perillyl alkol adı verilen bir besin içerir.

  Atlet ayağını iyileştirir

  Nane atlet ayağını tedavi etmeye yardımcı olabilir:

  Nane yağı ile ayaklarınıza masaj yapın ve bir gece bekletin.

  – Nane yağı cildi temiz tutar, cilt enfeksiyonlarını ve lekeleri önler.

  Nanenin Saça Faydaları

  Etkili saç toniğidir

  Nane yağı, çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı, hint yağı ve hatta E vitamini yağı gibi diğer uçucu yağlarla karıştırıldığında etkili bir saç toniği görevi görür.

  Doğal böcek kovucudur

  Nane, doğal bir böcek kovucudur. Saçlara nane yağı uygulamak bitlerden kurtarır. Bu amaçla nane yağı şu şekilde kullanılır:

  – Saçınıza nane yağı ile düzgün bir şekilde masaj yapın.

  – Saçınızı yıkamadan önce 24 saat bekletin.

  – Bitlerden tamamen kurtulmak için bunu haftada 3 kez tekrarlayın.

  – Alternatif olarak, herhangi bir cilt tahrişi yaşarsanız, nane yağını zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.

  Nane yağı, kepek ile ilişkili kaşıntılı hissi azaltır.

  Saçın büyümesini teşvik eder

  Nane yağı ile kafa derisine masaj yapıldığında karıncalanma hissi verir, bu da yağın pH seviyelerini dengelemeye çalıştığı anlamına gelir.

  Bu, aşırı yağ üretiminin etkisini nötralize etmeye yardımcı olur. Böylece saçın yağlılığını azaltır. Bu saç köklerini uyarır ve saç derisinde kan dolaşımını arttırır, saç büyümesini teşvik eder.

  nane limon çayı ile zayıflama

  Nanenin Tıbbi Kullanımları

  – Nane yapraklarından yapılan çay, ateş, sindirim bozuklukları, baş ağrısı ve çeşitli küçük rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

  – İnfüzyon, irritabl bağırsak sendromu, spastik kolon ve sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

  – Losyonu harici olarak cilde uygulamak, ağrıdan kurtulma sağlar ve hassasiyeti azaltır.

  – Seyreltin ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için teneffüs edin.

  Nane yağı gevşeme, hafıza, konsantrasyon, enerji ve uyanıklığı destekler.

  – Kaşıntı, iltihaplanma ve eklem ağrısı rahatsızlığını azaltır.

  – Güneş yanıklarının acısını hafifletir.

  Nane esansiyel yağı öksürük, yorgunluk ve sırt ağrısından kurtulma sağlar. Ayrıca dolaşımı teşvik etmek ve kas ağrısını, spazmları ve krampları gidermek için de yararlıdır.

  Nane Nasıl Saklanır?

  Seçim

  – Taze ve kuru nane nane yıl boyunca kullanılabilir.

  Taze nane yaprakları, lezzet ve besin maddelerini sağlam tuttuğundan kuru olandan daha fazla tercih edilir.

  Taze nane yaprakları canlı yeşil renkte ve sağlam saplı olmalıdır. Üzerinde koyu kahverengi veya sarı lekeler olmamalıdır.

  Kuru nane tercih ederseniz, organik olarak yetiştirilen nane yaprakları satın alın çünkü bunlar böcek ilaçlarından ve diğer zararlı kimyasallardan arınmış olmasını sağlar.

  Depolama

  – Fermuarlı bir kese veya kağıt havluya sarılmış taze olanları buzdolabında saklayabilirsiniz.

  – Taze nane yaprakları bir hafta içinde tüketilmelidir, kuru nane hava geçirmez bir kapta birkaç ay saklanabilir.

  Kullanım

  Nane kumu, kiri ve pestisit kalıntılarını temizlemek için kullanmadan önce iyice yıkanmalıdır.

  Nanenin Yan Etkileri Nelerdir?

  Nanenin çok fazla yan etkisi yoktur ancak gastroözofageal refleks hastalığından (GRD) muzdarip insanlar, nanenin içindeki bileşikler nedeniyle, nane tüketimini sınırlamalıdır. 

  Mide ekşimesi, asit reflü ve safra taşlarından muzdarip hastalar da nane tüketmemelidir. 

  Hamile olanlar veya emzirenler, aktif bileşenlerin konsantrasyonu bebek için tehlikeli olabileceğinden nane yağını ve özünü kullanmaktan kaçınmalıdır.

  Bazı insanların bu bitkiye alerjisi vardır ve bu maddelerden herhangi birine dokunduğunda kontakt dermatit yaşayabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ