Nane Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Nane Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Nane ( Mentha piperita ), Kuzey Amerika ve Avrupa’ya özgü aromatik bir bitkidir. Bu bitkiden nane yağı çıkarılır.

  Nane yağı, boğaz kasları, baş ağrısı, güneş yanığı, kaşıntı ve diş problemlerini tedavi etmek gibi birçok kullanıma sahiptir. Zararlı böcekler ve kemirgenlerden kurtulmak için evin etrafında da kullanılabilir.

  Nane yağının bazı sağlık yararları arasında bulantı, mide krampları, şişkinlik ve IBS gibi gastrointestinal bozuklukların tedavisi yer alır. Nanenin antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri, cilt ve saç için faydalı olmasını sağlar.

  “Nane yağı neye iyi gelir”, “nane yağının faydaları nelerdir”, “nane yağı nasıl ve nerelerde kullanılır”, “nane yağı içilir mi”, “nane yağı burun tıkanıklığında nasıl kullanılır”, nane yağı saça ve cilde nasıl kullanılır”? İşte soruların cevapları…

  Nane Yağı Nedir?

  Nane yağı, nane bitkisinin sapından, yapraklarından ve çiçeklerinden çıkarılır. Aromaterapide yaygın olarak kullanılır. 

  Nane yağı soluk sarı renktedir ve omega 3 yağ asitleri, demir, magnezyum, kalsiyum, A ve C vitaminleri, potasyum, manganez ve bakır içerir. Nane esansiyel yağının ana uçucu bileşenleri mentol ve menton’dur.

  Ayrıca antiviral, antibakteriyel, anti-inflamatuar, antispazmodik ve karminatif özelliklere sahiptir. Bu nedenle, birçok amaç için kullanılır. 

  Nane Yağı Kullanımı

  Nane yağı, böcek kovucu ve cilt bakım ürünleri gibi birçok üründe popüler bir aroma maddesi olarak kullanılmaktadır. Nane yağının birkaç popüler kullanımı şu şekildedir;

  Ağız Sağlığı İçin Nane Yağı

  Piyasada bulunan birçok ürün sadece ferahlatıcı aroması için değil aynı zamanda antibakteriyel özellikleri için nane yağı veya özü içerir.

  Bilimsel araştırmalar, bu yağın oral patojenlerle mücadelede güçlü olduğunu bulmuştur. Nane yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri, ağızda bulunan bakteri ve diğer mikroplarla savaşmaya yardımcı olur.

  Bu yağdaki mentol de analjezik bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, diş ağrısını azaltmaya ve diş eti hastalığına, ağız boşluklarına ve diğer ağız sağlığı sorunlarına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.

  Stres Giderme İçin Nane Yağı

  Nane, ağrıyan kaslarda ve sert eklemlerde harikalar yaratır. Bu yağın analjezik özellikleri ağrıyı azaltmaya ve rahatlama sağlamaya yardımcı olur.

  Nane yağının yatıştırıcı etkisi vücudu ve zihni rahatlatmaya da yardımcı olabilir. Çoğu esansiyel yağ gibi stresi azaltmada faydalıdır. 

  Böcek Kovucu Olarak Nane Yağı

  Sivrisinek gibi böcekleri güçlü kokusu ile itebildiği için etkili bir böcek ilacıdır. Güçlü nane kokusu böcekler için hoş değildir, bu yüzden onları uzak tutar. Evcil hayvanlarınızda da pire ile mücadele etmek doğal bir maddedir.

  Kilo Vermek için Nane Yağı 

  Nane yağı, yeme isteğini kontrol ederek iştahı bastırabilir. Bunun nedeni, içindeki mentolün tokluk hissine yardımcı olmasıdır. 

  Alerjiler İçin Nane Yağı

  Nane yağının, burun solunum yollarını temizlediği ve kasları gevşettiği için mevsimsel alerjileri tedavi etmek için etkili bir ilaç olduğu söylenir.

  Diğer uçucu yağlarla (okaliptüs yağı gibi) birlikte, alerjilerin giderilmesinde de etkilidir. Bu nane yağında bulunan mentolün antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklanır.

  Hormonal Denge İçin Nane Yağı

  Polikistik over sendromlu 40 sıçan üzerinde yapılan bir hayvan çalışmasında, nane yağının hormonları dengelediği bulunmuştur. Özellikle testosteron gibi androjenleri düşürdü, östrojen ve LH seviyelerini düzenledi ve yumurtalık kistlerini azalttı. 

  Tırnak Bakımı İçin Nane Yağı

  Nane yağının içindeki bileşenlerin antifungal aktivitesi kandida gibi mantarların büyümesini ve yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Kandida genellikle ayaklarda ve tırnaklarda enfeksiyonlara neden olur. Mantar enfeksiyonunu azaltmak için tırnaklara nane yağı uygulanabilir.

  Nane Yağının Yararları Nelerdir?

  Sindirimi iyileştirebilir

  Geleneksel olarak, nane yağı gaz, mide ekşimesi, şişkinlik ve hazımsızlık gibi çeşitli sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

  Doğal bir karminatiftir, bu nedenle karın kaslarını gevşetir ve şişkinliği giderir. Bu yağda bulunan mentolün insan kolonunun düz kasları üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir araştırma, mentolün kalsiyum akışını bloke ederek kolon kasını doğrudan inhibe ettiğini buldu.

  Bu gastrointestinal kas üzerinde spazmolitik bir etki yaratır. Bu etki sindirime ve mide boşalmasına yardımcı olur.

  İrritabl bağırsak sendromunun tedavisine yardımcı olabilir

  Nane yağı, IBS’yi uzun süre tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu aromatik yağ, karın ağrısını ve IBS ile ilişkili diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

  Nane yağı ve gastrointestinal sisteme etkisi üzerine yapılan tüm araştırmaların gözden geçirilmesi, kalsiyum kanallarını ve katyon reseptörlerini düzenlediği ve doğrudan enterik sinir sistemleri üzerinde çalıştığı için son derece etkili olduğunu bildirmiştir.

  835 hastayla yapılan 12 randomize çalışmanın bir meta-analizi, nane yağının IBS için güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. 

  Burun açıcı olarak kullanılır

  Nane yağı, soğuk algınlığı veya grip sonucunda oluşan iltihaplı burun pasajlarında yatıştırıcı etkiye sahiptir. Mentolün gevşetici özelliği onu mükemmel bir balgam söktürücü, dekonjestan ve analjezik yapar. 

  Solunum mukozası soğuk algınlığı ve öksürük sırasında geçitleri tıkar. Nane yağı mukusu inceltir ve mukus vücuttan atılırken rahatlama sağlar.

  Sinüs boşlukları açılır, bu nedenle nefes almak daha kolaylaşır. Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, sinüs veya bronşit gibi solunum yollarıyla ilgili sorunların çoğu nane yağı ile tedavi edilebilir. 

  Cilt tahrişi ve kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarını hafifletebilir

  Nane yağının soğutma ve yatıştırıcı etkisi cilt tahrişini ve kaşıntıyı azaltmak için yararlıdır.

  Sedef hastalığı (cildin kuru, pullu ve kaşıntılı hale geldiği bir durum) gibi aşırı durumlarda, rahatlama için nane yağı uygulanabilir. Birkaç çalışmaya göre, şiddetli kaşıntı veya kronik kaşıntı bu yağ ile tedavi edilebilir.

  Baş ağrısı ve migreni hafifletmeye yardımcı olur

  Nane yağı baş ağrıları için tamamen doğal bir tedavidir. Bu yağdaki mentol analjezik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, zonklayan kasları gevşetmeye ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

  Gastrointestinal durumların tedavisine yardımcı olabilir

  Nane yağı, kimyon yağı ile birlikte, gastrointestinal alanın şiştiği ve ağrılı hale geldiği bir durum olan fonksiyonel dispepsi tedavisinde etkilidir. Ayrıca çocuklarda karın ağrısının süresini, sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcıdır. 

  Nane yağı, asit reflü ve mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olmak için mide kasları ve sfinkter kasları üzerinde de çalışır.

  Postoperatif bulantıyı azaltmaya yardımcı olur

  Postoperatif bulantı ve kusma (PONV) nane yağı solunarak azaltılabilir. Kalp cerrahisi geçiren hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, ritim bozukluğu veya uyuşukluk gibi olağan yan etkileri olan ilaçlardan daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.

  Bulantı, kemoterapinin yaygın bir yan etkisidir. Nane ve nane yağının bir kombinasyonu kemoterapi gören kanser hastalarında bulantıyı önemli ölçüde azalttı.

  Kronik yaraların tedavisine ve iyileşmesine yardımcı olabilir

  Farelerde, enfekte olmuş yaraların tedavisinde nane esansiyel yağının etkinliği, nanoyapılı lipit taşıyıcıları kullanılarak araştırıldı.

  Hem in vitro hem de in vivo çalışmalar, nane yağında bulunan antibakteriyel özelliklerin, FGF-2 ve kollajen sentezi gibi belirli faktörleri uyararak, yara iyileşmesini hızlandırdığını bulmuştur.

  Nane yağı, Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Bacillus anthracis, Staphylococcus pnömoni ve Listeria monocytogenes türleri için antibakteriyel bir etki göstermiştir. Böylece, enfekte olmuş yaraların etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

  Boğaz kaslarında rahatlama sağlar

  Anekdot kanıtları, nane yağının kaslardaki ağrıyı azaltabileceğini düşündürmektedir. Tablet formunda nane yağının kalp hastalarında yutma güçlüğü ve göğüs ağrısını hafiflettiği bulunmuştur.

  Nane yağı mentol ve limonen içerir. Hem mentol hem de limonen, kasları rahatlatmaya yardımcı olan analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. 

  Gebelikte bulantı ve kusmayı azaltabilir

  Nane yağı sabah bulantısı için bir ev ilacı olarak kullanılır. Araştırmalar, sabah bulantısı veya hamileliğe eşlik eden bulantının nane yağı solunarak hafifletilebileceğini göstermiştir. 

  Antimikrobiyal özellikleri vardır

  Birçok çalışma, nane yağının antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu bulmuştur. Bu çalışmalardan biri, yağın Staphylococcus aureus bakterileri üzerindeki antimikrobiyal aktivitesini araştırmaktadır. Nane yağı, bu bakterilerin büyümesini engelleyen yüksek konsantrasyonlarda mentol ve türevlerine sahiptir.

  Nane yağının antibiyotiğe dirençli mikropları da inhibe ettiği bulunmuştur.  Karanfil ile birlikte, birkaç Candida albicans suşuna (ortak bir maya) karşı antifungal aktivite göstermiştir.

  Nane Yağı Cilde Faydaları

  Nane yağı, cilt alerjileri, döküntüler ve güneş yanıkları sırasında oluşan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

  Doğrudan cilde uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. Yağın antimikrobiyal aktivitesi, yüzdeki bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Aşırı yağ salgılanması nedeniyle gözeneklerin tıkanmasını önlediğinden akne kontrolü de sağlar.

  Nane yağı cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur ve cildin bütünlüğünü korur. Bir çalışma, benzoik asidin emilimini doza bağlı bir şekilde azalttığını göstermiştir.

  Nane Yağının Yüze Faydaları ve Kullanımı

  Nane Yağı ile Yüz Ovalama

  Malzemeler

  • 4 damla nane yağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 çay kaşığı sofra tuzu

  Uygulanışı

  – Plastik bir kapta sofra tuzu ve zeytinyağını karıştırın.

  – Karışıma nane esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

  – Cildin pul pul dökülmesi için yeni yıkanmış yüzünüzü bu karışımla hafifçe ovun.

  – Parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek için bu işlemi her üç günde bir tekrarlayın.

  Cilt İçin Nane Yağı Yüz Maskesi

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı salatalık, rendelenmiş
  • 2 yemek kaşığı yeşil kil
  • 5 ml seyreltilmiş nane yağı

  Uygulanışı

  – Rendelenmiş salatalık ve nane yağını plastik bir kapta çırpın.

  – Yeşil kili karışıma ekleyin.

  – Macunu yüzünüze uygulayın.

  – Ilık su ile yıkamadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

  – Bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

  Nane Yağı Saça Faydaları

  Nane yağı, saçın uzamasını destekleyen toksik olmayan bir maddedir. Dolaşımı iyileştirir, böylece saç ve saç derisini besler.

  Saç foliküllerini uyarır, daha fazla besin emilmesini sağlayarak, saç büyümesini destekler. Bu nedenle, besin maddelerinin ve diğer taşıyıcı yağların etkinliğini arttırma kabiliyetine sahip olduğundan kuru ve hasarlı saçları onarmak için de etkilidir.

  Anekdot kanıtları, nane esansiyel yağının saç dökülmesini önlemeye, kepek ve bitlerden kurtulmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Saç İçin Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

  Şampuan Olarak

  Malzemeler

  • Şampuan (475 ml)
  • 1 çay kaşığı nane yağı

  Uygulanışı

  Nane yağını şampuanın içine karıştırın.

  – Yağın iyice dağıldığından emin olmak için her kullanımdan önce iyice çalkalayın.

  – Saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

  Besleyici Saç Yağı Olarak

  Malzemeler

  • 5-10 damla nane yağı
  • 4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

  Uygulanışı

  – Nane ve hindistan cevizi yağını birlikte karıştırın

  – Yağ ile saçınıza masaj yapın.

  – 2 saat sonra yıkayın.

  Kepek için Nane Yağı

  Malzemeler

  • 20 damla nane yağı
  • 60 ml hindistan cevizi yağı
  • 1 çay kaşığı E vitamini yağı
  • 2 çay kaşığı moringa yağı
  • 10 damla çay ağacı yağı

  Uygulanışı

  – Hindistan cevizi yağını ısıtarak, diğer malzemeleri ekleyin ve karışımın soğumasını bekleyin.

  – Karışımı kafa derisine uygulayın.

  – Yıkamadan önce birkaç saat bekleyin. 

  Nane Yağı Sağlık İçin Nasıl Kullanılır?

  Uçucu yağlar solunabilir veya topikal olarak kullanılabilir. Terapötik dereceli bir uçucu yağ kullanmadığınız sürece bunları tüketmeniz önerilmez.

  Uçucu yağları kullanırken temel kural, bunları her zaman zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birlikte kullanmaktır.

  Çoğu uçucu yağ, konsantre halde olduğu için çok güçlüdür. Ulusal Bütünsel Aromaterapi Birliği’ne (NAHA) göre, uçucu yağlar bir kase kaynar suda seyreltildikten sonra solunmalıdır. Elektrikli difüzörler gibi aromaterapi difüzörleri, doğrudan temas etmeden yağ difüzyonuna yardımcı olur.

  Soğuk, Öksürük ve Boğaz Ağrısı için Nane Yağı

  Malzemeler

  • 8 damla nane esansiyel yağı
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi veya zeytinyağı

  Uygulanışı

  – Malzemeleri bir kasede karıştırın.

  – Soğuk algınlığında nefes almanıza yardımcı olması için karışımı göğsünüze sürün. Bu karışımın sıcak suya eklenmesi ve buharın solunması, burun yolunuzu açacak ve rahatlama sağlayacaktır.

  Boğaz Ağrısı İçin Nane Esansiyel Yağı

  Malzemeler

  • 1-2 damla nane esansiyel yağı
  • Bir bardak ılık su
  • ½ çay kaşığı doğal kaya tuzu

  Uygulanışı

  – Tüm malzemeleri bir bardakta karıştırın.

  – Bu karışımla günde iki kez gargara yapın.

  Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık için Nane Yağı

  Malzemeler

  • 2-3 damla nane yağı
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

  Uygulanışı

  – Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

  – Karışımla hafifçe masaj yapın.

  Baş Ağrısına Nane Yağı

  Malzemeler

  • Birkaç damla jojoba yağı
  • Birkaç damla nane esansiyel yağı

  Uygulanışı

  – Yağları birlikte karıştırın.

  – Baş ağrısını azaltmak için bu karışımla alnınıza / şakaklarınıza hafifçe masaj yapın. 

  Kaşıntı için Nane Yağı

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı moringa yağı
  • 5-7 damla nane uçucu yağı

  Uygulanışı

  – Yağları birlikte karıştırın.

  – Karışımı etkilenen bölgeye yavaşça uygulayın. Sedef hastalığı ve egzamayı tedavi etmek için sandal ağacı yağı ile değiştirin. 

  Güneş Yanığı İçin Nane Yağı

  Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ
  • 7 damla nane esansiyel yağı

  Uygulanışı

  – Yağları birlikte karıştırın.

  – Yanıkları soğutmak için karışımı üzerine uygulayın. 

  Kilo Vermek İçin Nane Yağı

  Birkaç damla nane yağını doğrudan soluyun veya iştahı azaltmak için bir difüzör kullanın. 

  Eklem Ağrısı ve Artrit İçin Nane Yağı

  Malzemeler

  • 8-10 damla nane yağı
  • 8-10 damla okaliptüs yağı
  • 1 ila 1 1/2 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi yağı veya moringa yağı)

  Uygulanışı

  – Malzemeleri iyice karıştırın.

  – Karışımı, rahatlamak için etkilenen bölgeye uygulayın.

  Ağız Sağlığı İçin Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

  Nane Yağı Diş Macunu

  Malzemeler

  • 1-2 damla nane yağı
  • Diş macunu

  Uygulanışı

  – Diş fırçanıza biraz diş macunu sürün.

  – Macunun üzerine birkaç damla nane yağı koyun ve her zamanki gibi fırçalayın. 

  Nane Yağı Gargara

  Malzemeler

  • 5-6 damla nane yağı
  • 2 su bardağı su
  • 5-6 damla çay ağacı yağı

  Uygulanışı

  Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

  – Bu karışımı daha temiz ve daha taze bir nefes için gargara olarak kullanın. 

  Evde Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

  Nane Yağı Böcek Spreyi

  Malzemeler

  • 240 ml cadı fındığı
  • 240 ml su (kaynamış veya damıtılmış)
  • 20 damla kekik yağı
  • 20 damla nane esansiyel yağı
  • Cam sprey şişesi

  Uygulanışı

  – Bu malzemeleri karıştırın ve karışımı bir cam sprey şişesine dökün.

  – İyice çalkalayın ve gerektiğinde püskürtün. Kekik de doğal bir böcek ilacı olduğundan, bu sprey böceklere karşı çok etkilidir.

  Bitler İçin Nane Yağı

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı şampuan
  • 1 çay kaşığı neem yağı
  • 20 damla kekik yağı
  • 15 damla nane esansiyel yağı

  Uygulanışı

  – Tüm malzemeleri karıştırın.

  – Saçınızı her zamanki gibi şampuanlayın.

  – Ek olarak, saçınızı düzgün bir şekilde temizlemek için bit tarağı kullanın.

  Nane Yağı Dozaj ve Önlemler

  Ulusal Bütünsel Aromaterapi Birliği (NAHA), yetişkinler için her bir taşıyıcı yağ başına 30 damla esansiyel yağ kullanılmasını önermektedir. Çocuklar her taşıyıcı yağ için 3 damladan fazla esans içermemelidir.

  Her zaman nane esansiyel yağını jojoba, zeytin, hindistan cevizi veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile kullanın. Uçucu yağlar çok konsantre olduğu için ciltte yanıklara veya tahrişe neden olabilir.

  Nane yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Vücudunuzda herhangi bir yerde kullanmadan önce bir yama testi yapın.

  Tüketim için uçucu yağlar terapötik sınıftadır ve sadece tıbbi gözetim altında alınmalıdır. 

  Kimler Nane Yağı Kullanmamalıdır?

  Nane yağının kullanımı güvenli kabul edilir. Ancak, birkaç istisna vardır. Nane yağının kullanımının güvenli olmadığı kabul edilen özel durumlar şöyledir;

  G6PD eksikliği olan insanlar

  Nane yağının G6PD eksikliğinden muzdarip kişilerde yan etkilere sahip olduğu bulunmuştur. G6PD eksikliği olan insanları riske karşı neyin duyarlı kıldığına dair araştırmalar sınırlıdır.

  Bazı ilaçları alan insanlar

  CYP3A4 vücudunuzda birçok ilacın asimile edilmesine yardımcı olan bir enzimdir. Nane yağı, bu enzim ile negatif etkileşim eğilimindedir.

  Çocuklar ve bebekler

  Birçok uçucu yağ çocuklar için güvenli değildir. Sadece bir doktora danıştıktan sonra 5 yaşın altındaki bebekler ve çocuklar üzerinde nane yağı kullanın.

  Nane aromaterapisi köpekler ve kediler gibi evcil hayvanlar için de toksik olabilir.

  Önceden var olan sağlık koşulları

  Nane yağı, kalp hastalığı, astım, böbrek bozuklukları ve karaciğer hastalığı gibi önceden var olan bazı sağlık koşullarını ağırlaştırabilir.

  Nane Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

  Nane yağının birçok faydası olmasına rağmen, kullanırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç yan etki vardır. Bazen nane yemek, mide ekşimesi, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

  Nane yağı çok güçlüdür ve içindeki mentol bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce yama testi yapmanız önerilir.

  Az miktarda nane yağı tüketilebilir, ancak pulegon adı verilen bir maddenin varlığı nedeniyle daha yüksek dozlar toksiktir. Aslında ölümcül olduğu bile söylenebilir.

  Nane yağı içebilir miyim?

  Gıda sınıfı nane yağı küçük dozlarda tüketim için güvenlidir. Yağı tanınmış bir üreticiden alın ve yüksek dozların toksik olabileceğini göz önünde bulundurarak,  tıbbi gözetim altında kullanın.

  Sonuç olarak;

  Nane yağı, birçok kullanım ve faydaya sahip popüler bir aromaterapik yağdır. Araştırmalar, nane yağının IBS’nin tedavisine, yara iyileşmesinin hızlanmasına ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olan antimikrobiyal ve antispazmolitik özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

  Nane yağı, ılımlı olarak tüketildiğinde ve tüm uçucu yağlar için kullanılan önlemlere dikkat edilerek kullanıldığında, genellikle güvenli kabul edilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ