N-Asetil Sistein (NAC) Faydaları ve Yan Etkileri

  N-Asetil Sistein (NAC) Faydaları ve Yan Etkileri

  Sistein, yarı esansiyel bir amino asittir. Yarı esansiyeldir çünkü vücudumuz onu diğer amino asitlerden, yani metiyonin ve serinden üretebilir. Sadece metiyonin ve serinin besinlerden alımı düşük olduğunda gerekli olur.

  Sistein; tavuk, hindi, yoğurt, peynir, yumurta, ayçiçeği ve baklagil gibi yüksek proteinli gıdalarda bulunur.

  N-asetil sistein (NAC), sisteinin takviye şeklidir. Yeterli sistein ve NAC tüketmek, vücudumuzdaki en güçlü antioksidan olan glutatyonun yenilenmesi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık nedenleriyle önemlidir. Bu amino asitler ayrıca kronik solunum koşulları, doğurganlık ve beyin sağlığına da faydalıdır.

  NAC Asetilsistein Faydaları

  asetilsistein yan etkileri

  Güçlü bir antioksidan olan glutatyon yapımı için gereklidir

  NAC, öncelikle antioksidan üretimindeki rolü için değerlenir. Glutatyon yapmak ve yenilemek için iki diğer amino asitle birlikte – glutamin ve glisin – NAC gereklidir.

  Glutatyon, vücudumuzdaki hücrelere ve dokulara zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize eden vücudun en önemli antioksidanlarından biridir.

  Bağışıklık sağlığı ve hücresel hasarla mücadele için şarttır. Bazı araştırmacılar uzun yaşamayı sağladığına bile inanmaktadır.

  Antioksidan özellikleri, kalp hastalığı, infertilite ve bazı psikiyatrik durumlar gibi oksidatif stresin neden olduğu çok sayıda diğer hastalıklarla mücadelede de önemlidir.

  Böbrek ve karaciğer hasarını önlemek veya azaltmak için detoksifikasyona yardımcı olur

  NAC vücudun detoksifikasyon sürecinde önemli bir rol oynar. İlaçların ve çevresel toksinlerin yan etkilerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

  Doktorlar düzenli olarak böbrek ve karaciğer hasarını önlemek veya azaltmak için bir asetaminofen doz aşımı olan insanlara intravenöz (IV) NAC verir.

  NAC’a ayrıca antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları nedeniyle diğer karaciğer hastalıklarında da başvurulmaktadır.

  Psikiyatrik bozuklukları ve bağımlılık davranışlarını iyileştirir

  NAC, beyindeki en önemli nörotransmitter olan glutamat seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

  Glutamat normal beyin eylemi için gerekli olsa da, glutatyon tükenmesi ile eşleştirilmiş fazla glutamat beyin hasarına neden olabilir.

  Bu, bipolar bozukluk, şizofreni, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve bağımlılık davranışı gibi zihinsel sağlık koşullarına katkıda bulunabilir.

  Bipolar hastalığı ve depresyonu olan kişiler için, NAC, semptomlarını azaltmaya ve genel fonksiyon yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir. Dahası, araştırmalar orta ila şiddetli OKB’nin tedavisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

  Benzer şekilde, bir hayvan çalışması, NAC‘ın şizofreninin sosyal geri çekilme, ilgisizlik ve azalan dikkat eksikliği gibi olumsuz etkilerini en aza indirebileceğini belirtmiştir.

  NAC takviyeleri kokain bağımlılarında bırakma semptomlarını ve tekrarı önlemeye yardımcı olabilir.

  Ek olarak, ön çalışmalar NAC’ın esrar ve nikotin kullanımını ve isteklerini azaltabileceğini göstermektedir.

  Solunum sorunlarının belirtilerini gidermeye yardımcı olur

  N asetil sistein, antioksidan ve balgam söktürücü olarak hareket ederek solunum yollarının semptomlarını rahatlatabilir, hava geçiş yollarındaki mukusu gevşetir.

  Bir antioksidan olarak, NAC , akciğerlerde glutatyon düzeylerini takviye etmeye yardımcı olur ve bronşiyal tüplerdeki ve akciğer dokularındaki inflamasyonu azaltır.

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişiler uzun süreli oksidatif hasar ve akciğer dokusunda inflamasyon yaşarlar, bu da solunum yollarının daralmasına ve nefes darlığına ve öksürüğe neden olur.

  NAC takviyeleri KOAH semptomlarını, alevlenmeleri ve akciğer zayıflamasını iyileştirmek için kullanılmıştır.

  Bir yıllık bir çalışmada, günde iki kez 600 mg NAC, stabil KOAH’lı hastalarda akciğer fonksiyonunu ve semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdi.

  Kronik bronşiti olanlar da NAC‘den yararlanabilir. Bronşit, akciğerlerdeki bronşiyal geçiş yollarındaki mukoza zarının iltihaplandığı, şiştiği ve akciğerlere hava yollarını kapattığı zaman oluşur.

  Bronşiyal tüplerdeki mukusu incelterek ve glutatyon düzeylerini yükselterek, NAC, hırıltı, öksürük ve solunum ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

  KOAH ve bronşiti hafifletmeye ek olarak NAC, kistik fibrozis, astım ve pulmoner fibrozis gibi diğer akciğer ve solunum yolu durumlarının yanı sıra alerji veya enfeksiyonlara bağlı nazal ve sinüs tıkanıklığı semptomlarını da iyileştirebilir.

  Beyin sağlığını geliştirir

  N asetil sisteinin glutatyonu yenileme ve beyin glutamat seviyelerini düzenleme yeteneği beyin sağlığını geliştirebilir.

  Beyin nörotransmitter glutamat geniş bir öğrenme, davranış ve hafıza eylemleri yelpazesinde yer alırken, antioksidan glutatyon yaşlanma ile ilişkili beyin hücrelerinde oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olur.

  NAC glutamat seviyelerini düzenlemeye ve glutatyonu yenilemeye yardımcı olduğu için beyin ve hafıza rahatsızlığı olanlara faydalıdır.

  Nörolojik bozukluk olan Alzheimer hastalığı bir kişinin öğrenme ve hafıza kapasitesini yavaşlatır. Hayvan çalışmaları, NAC‘ın Alzheimer hastalarında bilişsel yetenek kaybını yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.

  Diğer bir beyin durumu olan Parkinson hastalığı, nörotransmiter dopamini üreten hücrelerin bozulması ile karakterizedir. Hücrelerde hem oksidatif hasar hem de antioksidan yeteneğinde azalma bu hastalığa katkıda bulunur.

  NAC takviyeleri, hem dopamin fonksiyonunu hem de titreme gibi hastalık semptomlarını iyileştirmektedir.

  Hem erkeklerde hem kadınlarda doğurganlığı iyileştirir

  Gebe kalmaya çalışan bütün çiftlerin yaklaşık % 15’i kısırlıktan etkilenmektedir. Bu vakaların neredeyse yarısında, erkek infertilitesi en önemli katkı faktörüdür.

  Üreme sisteminde serbest radikal oluşumuna karşı antioksidan düzeyleri yetersiz olduğunda erkek infertilitesi sorunu artmaktadır. Oksidatif stres, hücre ölümüne ve fertiliteye neden olabilir.

  Erkek infertilitesine katkıda bulunan bir durum varikoseldir – serbest radikal hasarı nedeniyle skrotum içindeki damarlar genişlediğinde oluşur. Ameliyat birincil tedavidir.

  Bir çalışmada, varikoseli olan 35 erkeğe ameliyat sonrası üç ay boyunca günde 600 mg NAC verildi. Cerrahi ve NAC takviyesi kombinasyonu, sperm bütünlüğünü ve partner gebelik oranını kontrol grubuna göre % 22 artırdı.

  İnfertilite olan 468 erkekte yapılan bir başka çalışmada, 26 hafta boyunca 600 mg NAC ve 200 mcg selenyum ile desteklenmenin, sperm kalitesini iyileştirdiği bulunmuştur.

  Araştırmacılar bu kombine desteğin, erkek infertilitesi için bir tedavi seçeneği olarak düşünülmesini önermiştir.

  Ek olarak, NAC ovulasyon döngüsünü güçlendirerek polikistik over sendromlu (PCOS) kadınlarda doğurganlığı iyileştirebilir.

  Yağ hücrelerindeki inflamasyonu azaltarak kan şekerini dengeler

  Yüksek kan şekeri ve obezite, yağ dokusunda inflamasyona katkıda bulunur.

  Bu, insülin reseptörlerinin zarar görmesine veya tahrip olmasına ve daha yüksek tip 2 diyabet riskine neden olabilir.

  Hayvan çalışmaları NAC‘nin yağ hücrelerindeki inflamasyonu azaltarak ve böylelikle insülin direncini düzelterek kan şekerini stabilize edebileceğini göstermektedir.

  İnsülin reseptörleri sağlam ve sağlıklı olduklarında, şekeri kandan düzgün bir şekilde çıkarırlar ve seviyelerini normal sınırlar içinde tutarlar.

  Oksidatif hasarı önleyerek kalp hastalığı riskini azaltır

  Kalp dokusundaki oksidatif hasar sıklıkla kalp hastalığına neden olur, felç, kalp krizi ve diğer ciddi rahatsızlıkların sebebidir.

  N asetil sistein, kalbin içindeki dokulardaki oksidatif hasarı azaltarak, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Ayrıca, damarların genişlemesine ve kan akışını iyileştirmesine yardımcı olan nitrik oksit üretimini arttırdığı da belirtilmiştir. Bu, kalbe geri dönüşü hızlandırır ve kalp krizi riskini azaltır.

  İlginç bir şekilde, bir test tüpü çalışmasında – yeşil çay ile kombine edildiğinde – NAC, kalp hastalığına katkıda bulunan “kötü” LDL kolesterolden gelen hasarı azalttığı görülmüştür.

  Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir

  N asetil sistein ve glutatyon bağışıklık sistemini güçlendirir. NAC ve glutatyon eksikliği ile ilişkili bazı hastalıklar üzerinde yapılan araştırmalar, bağışıklık fonksiyonunun NAC ile desteklenerek potansiyel olarak onarılabileceğini öne sürmektedir.

  Bu faktör, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) olan kişilerde en çok incelenmiştir.

  İki çalışmada, NAC ile takviye, doğal öldürücü hücrelerin neredeyse tamamen onarımı ile bağışıklık fonksiyonunda önemli bir artışa neden olmuştur.

  Vücuttaki yüksek NAC seviyeleri de HIV-1 reprodüksiyonunu baskılayabilir.

  Bir test tüpü çalışması, grip gibi diğer bağışıklık ile ilgili durumlarda NAC’ın virüsün çoğalmasını engelleyebileceğini göstermiştir.

  Benzer şekilde, diğer test tüpü çalışmaları NAC‘ı kanser hücresi ölümüne bağlamış ve kanser hücresi çoğalmasını bloke etmiştir.

  N Asetil Sistein Ne Kadar Alınmalı?

  Sistein için belirli bir diyet önerisi yoktur, çünkü vücudumuz az miktarda üretebilir.

  Vücudumuzun amino asit sisteinini yapabilmesi için yeterli miktarda folat, B6 vitamini ve B12 vitamini gerekir. Bu besinler fasulye, mercimek, ıspanak, muz, somon ve ton balığında bulunur.

  Tavuk, hindi, yoğurt, peynir, yumurta, ayçiçeği ve baklagiller gibi protein açısından zengin gıdaların çoğu sistein içerirken, bazı insanlar sistein alımını arttırmak için takviye olarak NAC kullanırlar.

  NAC, oral bir destek olarak düşük biyoyararlanımı vardır, yani iyi absorbe edilmez. Kabul edilen günlük takviye tavsiyesi 600-1.800 mg NAC‘dir.

  N Asetil Sistein Yan Etkiler

  Reçeteli ilaç olarak sağlandığında NAC yetişkinler için güvenlidir. Ancak, yüksek miktarlarda bulantı, kusma, ishal ve kabızlığa neden olabilir.

  Solunduğunda, ağızda şişlik, burun akıntısı, uyuşukluk ve göğüste sıkışmalara neden olabilir.

  Kanama bozukluğu olan veya kan inceltici ilaçları alan kişiler kan pıhtılaşmasını yavaşlatabileceği için NAC almamalıdır.

  Öncelikle bu desteği almak için doktora danışmak gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ