Muz Kalori ve Besin Değeri | diyetz

  Muz Kalori ve Besin Değeri

   

  Muz; diğer meyveler arasında en önemli besin maddelerini içeren bir meyvedir. Güneydoğu Asya’ya özgü ve dünyanın sıcak bölgelerinin birçoğunda yetişen bir bitki sınıfından gelir.

  Lif, potasyum, B6 vitamini, C vitamini ve çeşitli antioksidanlar ve fito besleyiciler için sağlıklı bir kaynaktır. Birçok farklı türü vardır ve çok farklı boyutlara sahiptir. Renkleri genellikle yeşilden sarıya değişir.

  Aşağıda “muz kaç kalori”, “muz kalori miktarı”, muz protein miktarı”,” muz karbonhidrat”,” muz hangi vitamin”, “muz şeker oranı” konularına değinilecektir

   

  Muzun Besin Değeri

  1 muz kaç kalori?

  Bir orta boy muz kalori olarak yaklaşık 105 kalori içerir, bunların çoğu karbonhidrattan gelir. Aşağıdaki tabloda, muz içindeki vitaminler hakkında bilgi verilmektedir.

   

   

  muz kaç kalori

   

   

  100 gram çiğ muz besin değeri

   

  Tutar
  Kalori                               89                                                  
  Su                                            % 75
  Protein1.1 g
  Karbonhidrat22,8 g
  Şeker12.2 g
  Lif2,6 g
  Yağ0.3 g
  Doymuş0.11 g
  Tekli doymamış0.03 g
  Çoklu doymamış0.07 g
  Omega-30.03 g
  Omega-60.05 g
  Trans yağ0 g

   

   

   

  Muz Karbonhidrat Değeri

  Muz zengin karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat bileşimi, olgunlaşma esnasında büyük ölçüde değişir. Olgunlaşmamış muzun ana bileşeni nişastadır. Yeşil muz, kuru ağırlık bazında % 70-80 nişasta içerir.

  Olgunlaşma esnasında, nişasta şekere dönüştürülür ve muz tamamıyla olgunlaştığında % 1’den az olur. Olgun muzda bulunan en yaygın şeker sukroz, fruktoz ve glikozdur. Olgun muzda, şekerlerin toplam içeriği, taze ağırlığın % 16’sından fazladır.

   

  Muzun glisemik indeksi olgunluğuna göre 42-58 arasında değişir. Bu, bir gıdadaki karbonhidratların kan dolaşımına ne kadar çabuk girdiğinin bir ölçüsüdür.

  Muzun düşük glisemik indeksi, yüksek dirençli nişasta ve lif içeriği ile açıklanır ve bir yemekten sonra kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez.

   

   

  Muz Protein Değeri

  Muzdaki kalorilerin büyük çoğunluğu karbonhidratlardan gelir. Sadece az miktarda protein ve yağ bulunur. Protein ve yağ bir muzun toplam kalori içeriğinin % 8’inden azını oluşturur.

  Protein vücutta önemli bir yapısal bileşendir ve uygun bağışıklık fonksiyonu, doku onarımı, kas gelişimi ve kemik sağlığı için gereklidir.

  Yağlar enerji sağlar, yağda çözünen besin maddelerinin emilimine yardımcı olur ve hormon üretiminde de rol oynar.

   

   

   

  Muz Lif Oranı

  Olgunlaşmamış muzda bulunan nişasta yüksek oranda dirençli nişastadır ve adından da anlaşılacağı üzere sindirime dirençlidir ve bu nedenle bir çeşit liftir.

  Dirençli nişastanın bağırsak sağlığına faydalı etkileri vardır, kısa zincirli bir yağ asidi olan butirat oluşan bir süreçte bakteriler tarafından fermente edilerek, kalın bağırsağa geçer.

  Muz ayrıca pektin gibi diğer lif türlerinin iyi bir kaynağıdır. Muzdaki pektinin bir kısmı suda çözünebilir.

  Muz olgunlaştığında, suda çözünen pektin oranı artar ki bu muzun olgunlaştıkça daha yumuşak olmasının başlıca nedenlerinden biridir.

  Hem pektin hem de dirençli nişasta, bir yemekten sonra kan şekerini yavaş yükseltir.

   

   

  Muz Vitamin Değeri

  Çeşitli vitamin ve minerallerin, özellikle de potasyum, B6 vitamini ve C vitamini için önemli bir kaynaktır.

   

  Potasyum

  Muz iyi bir potasyum kaynağıdır. Yüksek miktarda potasyum almak, yüksek tansiyonlu insanlarda kan basıncını düşürerek, kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

   

  B6 Vitamini

  B6 vitamini bakımından yüksektir. Bir orta boy muz, önerilen günlük B6 vitamini alımının % 33’ünü sağlar.

   

  C vitamini

  Çoğu meyve gibi, muz da iyi bir C vitamini kaynağıdır.

   

  Magnezyum

  Muz, iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum vücutta çok önemli bir mineraldir ve yüzlerce farklı süreci gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulur.

  Magnezyumun yüksek alımı, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere çeşitli kronik koşullara karşı koruma sağlar. Ayrıca kemik sağlığında yararlı bir rol oynar.

   

   

  Diğer Bitki Bileşikleri

  Meyve ve sebzeler çok sayıda biyoaktif bitki bileşiği içerir ki muz da bunlardan biridir. Stresi, inflamasyonu ve kronik hastalık riskini azaltabilecek çeşitli bitki bileşikleri içerir.

   

  Dopamin

  Beyindeki önemli bir nörotransmitter olmasına rağmen, muzdan gelen dopamin, ruh halini etkilemek için kan-beyin bariyerini geçmez, daha ziyade güçlü bir antioksidan gibi davranır.

   

  Kateşin

  Muzda birkaç antioksidan flavonoid bulunur özellikle kateşinler. Bunlar, kardiyovasküler hastalık riskinde azalma da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlar.

   

   

  Günde kaç muz yemeli?

  Denge ve çeşitlilik sağlıklı beslenmenin temelidir. Vücudun düzgün çalışması için pek çok besin türü gerekir. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu her gıda grubundan yemek gerekir.

  Fazla kalori almadığınız, vücudun ihtiyaç duyduğu diğer yiyecekleri ve besinleri değiştirmeden ya da sağlığınıza zarar vermediğiniz sürece istediğiniz kadar muz yiyebilirsiniz.

  Bununla birlikte, günde bir ila üç muz, muhtemelen çoğu sağlıklı insan için ılımlı bir tüketimdir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ