Muz Kaç Kalori? Muzun Besin ve Vitamin Değeri

  Muz Kaç Kalori? Muzun Besin ve Vitamin Değeri

  Muz; diğer meyveler arasında en önemli besin maddelerini içeren bir meyvedir. Güneydoğu Asya’ya özgü ve dünyanın sıcak bölgelerinin birçoğunda yetişen bir bitki sınıfından gelir.

  Lif, potasyum, B6 vitamini, C vitamini ve çeşitli antioksidanlar ve fito besleyiciler için sağlıklı bir kaynaktır. Birçok farklı türü vardır ve çok farklı boyutlara sahiptir. Renkleri genellikle yeşilden sarıya değişir.

  Aşağıda “muz kaç kalori”, “muz kalori miktarı”, muz protein miktarı”,” muz karbonhidrat”,” muz hangi vitamin”, “muz şeker oranı” konularına değinilecektir.

  Muzun Besin Değeri

  1 muz kaç kalori?

  Bir orta boy muz kalori olarak yaklaşık 105 kalori içerir, bunların çoğu karbonhidrattan gelir. Aşağıdaki tabloda, muz içindeki vitaminler hakkında bilgi verilmektedir.

  100 gram çiğ muz besin değeri

   Tutar
  Kalori                               89                                                  
  Su                                            % 75
  Protein1.1 g
  Karbonhidrat22,8 g
  Şeker12.2 g
  Lif2,6 g
  Yağ0.3 g
  Doymuş0.11 g
  Tekli doymamış0.03 g
  Çoklu doymamış0.07 g
  Omega-30.03 g
  Omega-60.05 g
  Trans yağ0 g

   

  muz kaç kalori

  Muz Karbonhidrat Değeri

  Muz, zengin karbonhidrat kaynağıdır. Karbonhidrat bileşimi, olgunlaşma esnasında büyük ölçüde değişir. Olgunlaşmamış muzun ana bileşeni nişastadır. Yeşil muz, kuru ağırlık bazında % 70-80 nişasta içerir.

  Olgunlaşma esnasında, nişasta şekere dönüştürülür ve muz tamamıyla olgunlaştığında % 1’den az olur. Olgun muzda bulunan en yaygın şeker sakkaroz, fruktoz ve glikozdur. Olgun muzda, şekerlerin toplam içeriği, taze ağırlığın % 16’sından fazladır.

  Muzun glisemik indeksi olgunluğuna göre 42-58 arasında değişir. Bu, bir gıdadaki karbonhidratların kan dolaşımına ne kadar çabuk girdiğinin bir ölçüsüdür.

  Muzun düşük glisemik indeksi, yüksek dirençli nişasta ve lif içeriği ile açıklanır ve bir yemekten sonra kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez.

  Muz Protein Değeri

  Muzdaki kalorilerin büyük çoğunluğu karbonhidratlardan gelir. Sadece az miktarda protein ve yağ bulunur. Protein ve yağ bir muzun toplam kalori içeriğinin % 8’inden azını oluşturur.

  Protein vücutta önemli bir yapısal bileşendir ve uygun bağışıklık fonksiyonu, doku onarımı, kas gelişimi ve kemik sağlığı için gereklidir.

  Yağlar enerji sağlar, yağda çözünen besin maddelerinin emilimine yardımcı olur ve hormon üretiminde de rol oynar.

  Muz Lif Oranı

  Olgunlaşmamış muzda bulunan nişasta yüksek oranda dirençli nişastadır ve adından da anlaşılacağı üzere sindirime dirençlidir ve bu nedenle bir çeşit liftir.

  Dirençli nişastanın bağırsak sağlığına faydalı etkileri vardır, kısa zincirli bir yağ asidi olan butirat oluşan bir süreçte bakteriler tarafından fermente edilerek, kalın bağırsağa geçer.

  Muz ayrıca pektin gibi diğer lif türlerinin iyi bir kaynağıdır. Muzdaki pektinin bir kısmı suda çözünebilir.

  Muz olgunlaştığında, suda çözünen pektin oranı artar ki bu muzun olgunlaştıkça daha yumuşak olmasının başlıca nedenlerinden biridir.

  Hem pektin hem de dirençli nişasta, bir yemekten sonra kan şekerini yavaş yükseltir.

  Muz Vitamin Değeri

  Çeşitli vitamin ve minerallerin, özellikle de potasyum, B6 vitamini ve C vitamini için önemli bir kaynaktır.

  Potasyum

  Muz iyi bir potasyum kaynağıdır. Yüksek miktarda potasyum almak, yüksek tansiyonlu insanlarda kan basıncını düşürerek, kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

  B6 Vitamini

  B6 vitamini bakımından yüksektir. Bir orta boy muz, önerilen günlük B6 vitamini alımının % 33’ünü sağlar.

  C vitamini

  Çoğu meyve gibi, muz da iyi bir C vitamini kaynağıdır.

  Magnezyum

  Muz, iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum vücutta çok önemli bir mineraldir ve yüzlerce farklı süreci gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulur.

  Magnezyumun yüksek alımı, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere çeşitli kronik koşullara karşı koruma sağlar. Ayrıca kemik sağlığında yararlı bir rol oynar.

  Diğer Bitki Bileşikleri

  Meyve ve sebzeler çok sayıda biyoaktif bitki bileşiği içerir ki muz da bunlardan biridir. Stresi, inflamasyonu ve kronik hastalık riskini azaltabilecek çeşitli bitki bileşikleri içerir.

  Dopamin

  Beyindeki önemli bir nörotransmitter olmasına rağmen, muzdan gelen dopamin, ruh halini etkilemek için kan-beyin bariyerini geçmez, daha ziyade güçlü bir antioksidan gibi davranır.

  Kateşin

  Muzda birkaç antioksidan flavonoid bulunur özellikle kateşinler. Bunlar, kardiyovasküler hastalık riskinde azalma da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlar.

  Günde kaç muz yemeli?

  Denge ve çeşitlilik sağlıklı beslenmenin temelidir. Vücudun düzgün çalışması için pek çok besin türü gerekir. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu her gıda grubundan yemek gerekir.

  Fazla kalori almadığınız, vücudun ihtiyaç duyduğu diğer yiyecekleri ve besinleri değiştirmeden ya da sağlığınıza zarar vermediğiniz sürece istediğiniz kadar muz yiyebilirsiniz.

  Bununla birlikte, günde bir ila üç muz, muhtemelen çoğu sağlıklı insan için ılımlı bir tüketimdir.

  Muz Kabuğu Yenir mi?

  Çoğu insan muzun tatlı lezzetine aşina olsa da, kabuğunu yemeyi düşündüğünü zannetmiyorum.

  “Muz kabuğu yenir mi?” diye aklınızdan geçirdiğinizi biliyorum. Muz kabuğunun dünyadaki birçok mutfakta yaygın kullanılan bir malzeme olduğunu duymak, sizi şaşırtacaktır.

  muz kabuğu nasıl yenir

  Muz Kabuğunun Faydaları

  Muzun kabuğu olgunlaşmış meyvenin yaklaşık % 35’ini oluşturur ve genellikle tüketilmek yerine atılır. Ancak kabuğunu yemek, meyveden ekstra vitamin almanızı sağlayacaktır.

  Aslında, muz kabuğu yenilebilir olmasının yanında aynı zamanda potasyum, diyet lifi, çoklu doymamış yağlar ve esansiyel amino asitler sağlar.

  Özellikle lifin bağırsak hareketlerini düzenlemesinden dolayı kabızlığı azalttığı, kan şekeri seviyelerini dengelediği ve kalp sağlığını koruduğu belirtilmektedir.

  Potasyum ise, kan basıncı seviyelerini düzenlemeye, kemik kaybına karşı korumaya ve böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Bir test tüpü çalışması ayrıca muz kabuğunun antioksidan bakımından zengin olduğunu belirtmiştir.

  Antioksidanların iltihabı azaltabileceği, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik durumlara karşı koruyabileceği bilinmektedir.

  Muz Kabuğunun Zararları

  Pestisitler genellikle muz üretiminde kullanılır. Sadece meyveyi yiyorsanız, bu sorun değil, ancak kabuğu tüketirken dikkate alınması gerekir.

  Pestisit maruziyeti sağlık üzerinde çeşitli olumsuz etkilere neden olmuştur ve otizm, kanser, yüksek tansiyon, diyabet ve bunama gibi durumların riskini artırır.

  Mümkünse organik muz seçmek ve pestisit maruziyetini en aza indirmeye yardımcı olmak için tüketmeden önce kabuğu iyice yıkamak gerekir.

  Birçok kişiye göre, muz kabuğunun acı tadı ve sert dokusu vardır, bu nedenle yemekten pek hoşlanmazlar.

  Muz Kabuğu Nasıl Yenir?

  Çok olgunlaşmış muz seçin çünkü bunların kabukları genellikle daha tatlı ve incedir. Muzu soyun ve kabuğunu iyice yıkayın.

  Ardından, karıştırıcıya atın ve sevdiğiniz bir smoothie tarifine ekleyin. Ayrıca yemesi kolay olsun diye kabukları pişirip, kaynatabilirsiniz. Pişirdiğiniz muz kabukları, yemeğin besin değerini artırmak için kızartma ve sandviçlere bile eklenebilir.

  Muz Nasıl ve Ne Zaman Yenir?

  Egzersiz yapmadan önce

  Muzdaki sindirilebilir karbonhidratlar ve potasyum sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur. Bir antrenmandan önce orta boy bir muz yemek, besin seviyelerini yüksek tutar. Egzersiz yapmadan 30 dakika önce yarım bardak yoğurt ile birlikte orta boy bir muz yiyin. Farkı göreceksiniz.

  Kahvaltıda

  Kahvaltılık gevreklere muz ekleyebilir, muzlu milkshake içebilirsiniz.

  Akşam aperatif olarak

  Muzun üzerine bir yemek kaşığı fıstık ezmesi sürün. Ya da muzu meyve salatalarında kullanın.

  Gece

  Akşam yemeğinden sonra bir muz yiyebilirsiniz. Bunu yapmak kaslarınız üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve iyi uyumanıza yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ