Muzun Faydaları, Zararları ve Çeşitleri Nelerdir?

Muz meyvesi, son derece sağlıklı ve lezzetlidir. Bazı temel besinler içerir, sindirim ve kalp sağlığı için faydalıdır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Muz, en popüler meyvelerinden biridir. Sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır. Birkaç çeşidini bilsek de aslında  dünya çapında 1000’den fazla muz çeşidi  mevcuttur. Bunların çoğu farklı renk, tat ve şekillerdedir.

Muzun sayısız faydası vardır. Bu popüler sarı meyve, vücudun sinir ve kas işlevi için kullandığı, ayrıca sıvı ve pH dengesini koruduğu iyi bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

İçeriğindeki nişastalar olgunlaştıkça şekere dönüşür. Muzu tamamen olgunlaşmadan yerseniz, farklı nişasta türlerinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Muzdaki dirençli nişasta, bağırsaklarda, bakterilerin beslendiği yerde fermente edilir.

Ek olarak, bu lezzetli meyve, fenolik bileşikler ve karotenoidler gibi antioksidanlar içerir ki; bunlar hücreleri oksidatif hasardan korur.

Muz ayrıca serotonin, dopamin ve norepinefrin bakımından zengindir. Bu nörotransmiterler kalp atış hızını, kan basıncını ve ruh halini düzenlemeye yardımcı olur.

Yazıda “muz nedir”, “muz ne işe yarar”, “muz nelere iyi gelir”, “muz meyvesinin faydaları”, “muz zararları”, “şeker hastaları muz yiyebilirmi”, “muz mideye iyi gelirmi”, “muz kansere iyi gelir mi” gibi “muz hakkında bilgi” verilecektir.

Muzun Yararları Nelerdir?

Önemli besin maddeleri içerir

Muz dünyada en çok tüketilen meyveler arasındadır. Güneydoğu Asya’nın doğusu çoğunluk olmak üzere, artık dünyanın pek çok sıcak bölgesinde yetişmektedir. Olgunlaşmadan önce yeşildir, olgunlaştıkça sararır.

Bazı antioksidanların yanı sıra hatırı sayılır miktarda lif içerir. 1 tanesinde yaklaşık 105 kalori vardır ve neredeyse sadece su ve karbonhidrattan oluşur. Buna karşılık çok az proteine sahiptir ve neredeyse hiç yağ içermez.

Yeşil, olgunlaşmamış meyvedeki karbonhidratlar çoğunlukla nişasta ve dirençli nişastadan oluşur ancak olgunlaştıkça, nişasta şekere (glikoz, fruktoz ve sukroz) dönüşür.

Muz, şeker hastalığına iyi gelir mi?

Muz meyvesi, kendine süngerimsi yapısal formunu veren bir lif türü olan pektin açısından zengindir. Olgunlaşmamış olanları, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kurtulan dirençli nişasta içerir.

Hem pektin, hem de dirençli nişasta yemeklerden sonra kan şekerini dengeler ve midenin boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltır.

Ayrıca muzun glisemik indeksi, düşük ila orta derece arasında sıralanır. Olgun muzun glisemik indeksi yaklaşık 60 iken, olgunlaşmamış olanların glisemik değeri yaklaşık 30’dur. Ortalama değeri ise 51’dir.

Bu, muz meyvesinin sağlıklı bireylerde kan şekeri seviyelerinde hızlı iniş çıkışlara neden olmayacağı anlamına gelir. Ancak bu durum, tip 2 diyabetli kişiler için geçerli olmayabilir, şeker hastalığı olanlar olgun muzu dikkatli tüketmelidir.

Muz yemek, sindirim sağlığını geliştirir

Diyet lifi, iyileştirilmiş sindirim dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Orta boy bir muz yaklaşık 3 gram lif içerir ve bu da oldukça iyi bir lif kaynağı olduğunu gösterir. İki ana lif türü vardır.

Pektin: Olgunlaştıkça azalır.

Dayanıklı nişasta: Olgunlaşmamış muzda bulunur.

Dirençli nişasta sindirimden kaçar ve bağırsaktaki yararlı bakteriler için yiyecek haline geldiği, kalın bağırsağa ulaşır.

Bazı test tüpü çalışmaları, pektinin kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Muz yemek zayıflatır mı?

Hiçbir çalışma muz ile zayıflamanın etkilerini doğrudan test etmemiştir. Ancak meyvenin zayıflamaya yardımcı bir yiyecek olduğunu gösteren bazı özellikleri vardır.

Kalorisi çok yüksek değildir. Orta boy muz yaklaşık 100 kaloridir, çok besleyici ve doyurucudur.

Sebze ve meyvelerden yüksek oranda lif tüketmek zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca, olgunlaşmamış muz, dirençli nişasta ile doludur, bu nedenle tok tutar ve iştahı azaltır.

Kalp sağlığını destekler

Potasyum kalp sağlığı için gerekli olan bir mineraldir, özellikle tansiyon kontrolü sağlar.

Muz meyvesi, büyük bir potasyum kaynağıdır. Potasyum açısından zengin bir beslenme, kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak, kalp hastalığı riskini düşürür.

Ayrıca, bu meyve, kalp sağlığı için de önemli olan, iyi bir miktarda magnezyum içerir.

Böbreklere faydalıdır

Potasyum, tansiyon kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için gereklidir. İyi bir potasyum kaynağı olarak, muz böbrek sağlığını korumak için özellikle yararlıdır.

Kadınlarda 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 kez muz yiyenlerin, böbrek hastalığı geliştirme olasılığının % 33 daha az olduğunu belirlemiştir.

Diğer çalışmalar, haftada 4-6 kez muz yiyenlerin, bu meyveyi yemeyenlere göre böbrek hastalığı geliştirme olasılığının neredeyse % 50 daha az olduğunu belirtmektedir.

yeşil muz faydaları

Egzersiz yapanlar için faydalı bir besindir

Bu meyve, genellikle mineral içeriği ve kolayca sindirilen karbonhidratlar nedeniyle sporcular için mükemmel bir besindir.

Muz yemek, genel popülasyonun % 95’inde egzersize bağlı kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Krampların nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir, ancak dehidratasyon ve elektrolit dengesizliği neden gösterilmektedir.

Buna göre, bu meyve dayanıklılık egzersizi sırasında ve sonrasında mükemmel beslenme sağlar.

Beyin sağlığını geliştirir

Muz, bilişsel işlevi iyileştiren B6 vitamini açısından da zengindir. Muzdaki magnezyum, beyindeki sinir hücreleri arasındaki elektriksel aktiviteyi kolaylaştırır.

Beyindeki hücreler glikozu yakıt olarak kullanır. Beynimiz glikoz depolayamadığı için düzenli olarak tedarik etmeliyiz. Muz (lif içerdikleri için) şekerlerini yavaşça kan dolaşımına salar ve vücudunuz bu şekeri rafine şekerden (hamur işleri ve şekerler, vb.) daha yavaş kullanır – bu beyne sürekli glikoz sağlar.

Muzdaki potasyum ayrıca beyin hücrelerindeki oksijen seviyelerinin normalize olmasını sağlar. Meyve ayrıca epilepsi ve Parkinson hastalığı gibi beyin rahatsızlıklarını önlediği bilinen manganez açısından da zengindir. Muzdaki serotonin ve melatonin stresi azaltır.

Çalışmalar ayrıca muzdaki potasyumun yaşlılıkta felci önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Menopoz sonrası kadınlarda muz yemek felç riskini yüzde 12 oranında azaltabilir. 

Kemik sağlığını geliştirir

Ulusal Osteoporoz Vakfı’na göre muzdaki potasyum kemik sağlığı için faydalıdır. Meyvede bulunan magnezyum, kemik yapısı için bir başka önemli besindir.

Potasyum alımının yaşlı kadınlarda kemik yoğunluğunu iyileştirdiği de belirtilmektedir. Çalışma ayrıca uzun vadeli potasyum alımını osteoporoz riskinin azalmasıyla ilişkilendiriyor.

Dişleri beyazlatır

Sınırlı araştırma olmasına rağmen, bazı güvenilir kaynaklar, olgun muz kabuğundaki potasyum, manganez ve magnezyumun dişleri beyazlatmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Kabuğun içini birkaç dakika dişlerinize sürün. Her zamanki gibi fırçalamadan önce yaklaşık 10 dakika bekleyin.

Stresi azaltır

Muzdaki potasyum kan basıncını düşürdüğü için stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Muz, karbonhidrat bakımından zengin olduğu için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir – karbonhidratlar sizi sakinleştiren nörotransmiter olan serotonin üretir.

Meyve ayrıca sinir sistemini rahatlatan ve stresi azaltan bir kimyasal olan dopamin içerir.

Anında enerji verir

Muz, enerji artışı sağlayan kompleks karbonhidratlar, amino asitler, doğal şekerler ve diğer minerallerin birleşimidir. Muzdaki karbonhidratlar kana yavaşça salınır ve sürekli bir enerji kaynağı sağlar. 

Kanserle savaşmaya yardımcı olur

Bir çalışma, muz tüketimini kolorektal kanser riskinin azalmasına bağlamaktadır. Muzun ayrıca akciğer kanseri ile koruyucu bir ilişkisi vardır.

Meyve ayrıca bir araştırmaya göre böbrek kanserine karşı koruma sağlayabilir. Çalışma, haftada dört ila altı muz tüketen kadınların böbrek kanseri riskini yüzde 50 azaltabileceğini belirtiyor.

muz çayı nasıl içilir 

Adet ağrısını giderir

Muzdaki potasyum, kas gevşetici olarak çalışabilir ve adet döneminde rahim kaslarını gevşetebilir.

Sivrisinek ısırıklarından kaynaklanan iltihabı azaltır 

Muz kabuğunun içindeki şekerler, sivrisinek ısırığından sıvıyı çekmeye yardımcı olabilir. Kabuğun iç kısmını etkilenen bölgeye sürmeniz yeterlidir. Ancak kabuğu kullanmadan önce etkilenen bölgeyi sterilize edin.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Muz, hücreleri kimyasal reaksiyonlar sırasında hasar görmekten koruyarak bağışıklığı artıran bakır içerir. Aynı zamanda demiri metabolize eden enzimlerin önemli bir bileşenidir, demir de bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

Meyve, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyaran C vitamini içerir. Muzun içerdiği bir diğer önemli besin maddesi folattır – bu besin, bağışıklık tepkisini düzenleyen proteinler olan sitokinlerin sentezi için gereklidir.

Aneminin tedavisine yardımcı olur

Özellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan anemi, ideal doz folik asit ile tedavi edilebilir. Besin, yiyeceklerde bulunan bir B vitamini biçimidir ve muz, iyi bir miktarda içerir. Folik asit, hamile kadınlarda anemiyi önler ve ayrıca fetüsün sağlığını destekler.

Sabah bulantısını tedavi eder

Muzdaki potasyum, sabah rahatsızlığını gidermeye yardımcı olabilir. Karbonhidratlar da öyle.

Ateşi azaltır

Aşırı terleme, ishal ve kusma, ateşin yaygın semptomlarından bazılarıdır. Bu semptomlar vücuttaki potasyum seviyelerini tüketir ve halsizliğe neden olur. Potasyum bakımından zengin olan muz, yardımcı olabilir. Ayrıca kaybolan elektrolitlerin dengelenmesine yardımcı olarak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Uykusuzluğu tedavi eder

Muzdaki potasyum ve magnezyum, kasları gevşetmeye ve uykuyu teşvik etmeye yardımcı olur. Muzdaki triptofan, birçok uyku bozukluğunu tedavi etmek için kullanılmıştır. Muz ayrıca uykusuzluk tedavisine yardımcı olan başka bir bileşik melatonin içerir.

muz şeker hastalarına zararlı mıdır

Muzun Cilde Faydaları

Cildi nemlendirir

Muz, cilt için harika doğal bir nemlendiricidir. Muzda bulunan A vitamini kaybedilen nemi geri kazandırır ve hasarlı, donuk ve kuru cildi onarır.

Kuru ve donuk cildi anında nemlendirmek için olgun bir muzu ezin ve yüzünüze uygulayın. Gözlerle temastan kaçının. 20-25 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın. Aşırı kuru ve pul pul bir cildiniz varsa bu yüz maskesine bal ekleyebilirsiniz. 

Cildi nemlendirmek için bir diğer kolay yüz maskesi, yarım olgun muzu ezip 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı E vitamini yağı ile karıştırmaktır. Temiz bir yüze bolca uygulayın ve 30 dakika sonra durulayın.

Cilde ışıltı verir

Muz, cildin doğal ve genç ışıltısını korumaya yardımcı olan iyi miktarda C vitamini içerir. Aşağıdaki yüz maskesini kullanarak kaybolan ışıltıyı geri getirebilirsiniz;

Bir adet olgun muzu ezin ve limon suyuyla karıştırın (bir limondan). Yaklaşık 20 dakika bekleyin. Bu maske, donukluktan kurtulmaya yardımcı olan, lekeleri ve kusurları azaltan C vitamini ile doludur.

Yaşlanma karşıtı faydalara sahiptir

Muzdaki besinler kırışıklıklarla savaşmaya ve cildi genç tutmaya yardımcı olur.

A ve E vitaminleri yüklü yaşlanma karşıtı bir yüz maskesi için, bir avokadoyu ve bir muzu ezin. 20 dakika cildinizde bırakın ve durulayın. Cildiniz yumuşar ve gençleşir. Avokadodaki E vitamini ile muzdaki besinler birleştiğinde serbest radikallerle savaşır ve hasarı onarır.

Gözlerdeki şişkinliği tedavi eder

Muzdaki besinler, göz altındaki kan damarlarını sakinleştirmeye ve gözlerin şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Yapmanız gereken yarım muzu ezmek ve etkilenen bölgeye uygulamak. 15 ila 20 dakika bekleyin, soğuk suyla durulayın. Muzun içindeki potasyum fazla sıvıyı deri altından çekerek rahatlama sağlar.

Akne tedavisine yardımcı olur

Sivilceyi tedavi etmek için muz kabuğu kullanabilirsiniz.

Kabuğun küçük bir parçasını kesin. Kabuğun içini akneden etkilenen bölgeye nazikçe sürün. Bunu yaklaşık 5 dakika veya kabuğun içi kahverengiye dönene kadar yapın. Cildinizdeki muzun kurumasını bekleyin. Ilık suyla temizleyin. En iyi sonuç için bunu günde en az 3 kez tekrarlayın.

Cilt kaşıntısı, siğiller ve sedef hastalığının tedavisine yardımcı olur

Kaşıntılı cilt için muz kabuğunun içini etkilenen bölgeye sürün.

Siğiller ve sedef hastalığını tedavi etmek için muz kabuğunu etkilenen bölgeye uygulayın ve günde iki kez 10 ila 15 dakika ovalayın. 

muz kaç kalori

Muzun Saça Faydaları

Muz, saçın parlamasını sağlayan folik asit içerir. Ayrıca saçı nemlendirir. Meyvede bulunan potasyum ve diğer doğal yağlar da saç sağlığını iyileştirir.

Muz Çeşitleri Nelerdir?

Muz, tatlı ve çiğ yenen “tatlı muzlar” ya da nişastalı ve patatese benzeyen “pişirmelik muzlar” olarak sınıflandırılır.

Pişirmelik muzlar genellikle haşlanır, kızartılır veya ızgarada pişirilir ve lezzetli yemeklerin yanında yenir. 

İşte her iki muz türünün 100 gramının besin içeriği olarak karşılaştırılması:

  Tatlı muz Pişirmelik muz
Kalori                         89                                                122                                 
Protein 1 gram 1 gram
Karbonhidrat 23 gram 32 gram
Lif 2 gram 3 gram
Yağ 1 gramdan az 1 gramdan az
B6 Vitamini Günlük Değerin % 18’i (DV) DV’nin % 15’i
C vitamini DV’nin % 15’i DV’nin % 31’i
Provitamin A DV’nin % 1’i DV’nin % 23’ü
Potasyum DV’nin % 10’u DV’nin % 14’ü
Magnezyum DV’nin % 7’si DV’nin % 9’u

Pişirmelik muzlar, provitamin A ve C vitamini ile karbonhidrat ve kalori bakımından daha yüksektir. Diğer vitamin ve minerallerin miktarı her iki türde de benzerdir.

farklı muz çeşitleri

Tatlı Muz Çeşitleri

Tatlı muzlar, adı üzerinde tatlıdır, ancak şekil, boyut, renk ve lezzet bakımından farklılıklar gösterir. Birçoğu yalnızca belirli ülkelerde mevcuttur, ancak bazılarını özel pazarlarda veya sanal marketlerde bulabilirsiniz.

Tatlı muz çeşitlerinden bazıları şöyledir:

Cavendish

Dünyada en çok ihraç edilen muz olan bu türün yolculuğa dayanıklı sağlam bir kabuğu var.

Gros Michel

Eskiden en çok ihraç edilen muz ünvanı bu türe aitti. Günümüzde hala tüketilmekte ve ihraç edilmektedir.  Cavendish’e benzer bir türdür.

Lady Finger

İnce ve açık sarı bir kabuğu var ve tatlı, kremsi eti, ortalama 10-12.5 cm uzunluğunda olan küçük bir muz türüdür. 

Blue Java Muzu

Ayrıca “dondurma” muzları da denir, çünkü vanilyalı dondurma gibi tadları olduğu söylenir, bunlar olgunlaştığında soluk sarıya dönüşen mavimsi-gümüş bir kabuğa sahiptir.

Manzano

Ayrıca “elmalı muz” olarak da adlandırılan bu kısa, tombul meyveler tamamen olgunlaştığında, kabuğu siyaha döner ve en iyi tada ulaşır. Manzano tropik bölgelerde en popüler tatlı çeşididir.

 Kırmızı muz

Kırmızı muzun kalın kabuğu, kırmızı veya kestane rengiyle başlar ancak olgunlaştığında sarı-turuncu olur. Meyvenin eti tatlıdır ve pembe veya turuncu renktedir.

Goldfinger

Honduras’ta yetişen bu muz türü tatlı ve hafif elma benzeri bir tada sahip.

Mysore

Bu küçük meyve, Hindistan’daki en önemli muz mahsulüdür. İnce bir kabuğa sahiptir.

Praying hands

Diğer çeşitlerden daha az tatlıdır ve ince bir vanilya aromasına sahiptir.

Pişirmelik Muz Çeşitleri

Pişirmelik muz, Karayipler, Orta Amerika ve Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya bölgeleri de dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetişir ve yenir.

Nötr bir tada sahiptirler ve genellikle kavrulur, kaynatılır veya kızartılır. Olgunlaştığında çiğ olarak yenebildikleri halde pişmiş olduklarında daha yumuşak bir dokuya sahip olurlar.

İşte pişirmelik muz çeşitleri

Orinoco

“Burro” olarak da bilinir, bunlar açısal şekilli ve somon renkli etli kalın meyvelerdir.

Bluggoe

Bu düz bir şekle sahip, nişastalı büyük bir muz türüdür.

Fehi

Bu bakır tonlu meyveler, kızartıldığında  lezzetli olur.

Macho plantain

Bu Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın yetişen muzdur.

Rhino Horn

Muzların en büyüğü olan Rhino Horn, Afrika’da yetişir ve 2 metreye kadar büyüyebilir.

kabızlık yapan meyveler

Muz Nasıl Olgunlaştırılır ve Saklanır?

İhracat için yetiştirilen tatlı muzlar, kabaca % 75 oranında olgun, hala yeşil ve olgunlaşmadan hasat edilir. Genellikle depoya verilmeden kısa süre önce doğal bir olgunlaştırma ajanı olan etilen gazı sıkılır.

Evde, onları tezgahta tutmak ve oda sıcaklığında olgunlaştırmak en iyisidir.

Olgunlaşma sürecini yavaşlatmak için olgunlaşmaya yakınlaşmış muzları buzdolabına koyabilirsiniz. Kabuğu kararır ancak meyve birkaç gün taze kalır.

Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için, olgun bir elma ile kahverengi bir kağıt torbaya yerleştirin.

Muz Zararları Nelerdir?

Bu meyvenin tüketimi hakkında en büyük endişe, diyabetlilerin kan şekerini yükseltme riskidir.

Muz, nişasta ve şeker bakımından yüksektir ve bu nedenle, kan şekerinde büyük bir artışa neden olması beklenir. Ancak, düşük glisemik indeksi nedeniyle ılımlı tüketimi, diğer yüksek-karbonhidratlı gıdalardaki gibi, kan şekeri düzeylerini aşırı yükseltmez.

Ancak, diyabetliler çok miktarda olgunlaşmış muz yemekten kaçınmalıdır.

Bazıları muz tüketimini kabızlık için bir risk faktörü olarak görmektedir. Bazı çalışmalar ise bu meyveyi yemenin bazı insanlarda zıt bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. 

Buna göre, muz tüketimi ılımlı olduğunda, herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur.

Muzdaki amino asitler kan damarlarını genişletebilir ve bu baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca, triptofan içerdiği için çok fazla yemek, uyku haline neden olabilir.

Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız varsa, muz tüketimini azaltın. Çünkü hasarlı böbrekler kandaki potasyum birikmesine izin vererek kalp komplikasyonlarına yol açabilir.

Sonuç olarak;

Muz, dünyanın en çok tüketilen meyvelerindendir. Esas olarak karbonhidratlardan oluşur ve iyi miktarda çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

Potasyum, C vitamini, kateşin ve dirençli nişasta, bu meyvedeki sağlıklı besinler arasındadır. Bunlar, sağlıklı bir yaşam biçiminin bir parçası olarak düzenli olarak tüketildiğinde, kalp ve sindirim sisteminin iyileşmesini sağlar.

Tatlı muzlar veya pişirmelik muzlar şeklinde sınıflandırılırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ