Mutlu Olmak Sağlıklıdır, Sağlıklı Olmak Mutluluktur | diyetz

Mutlu Olmak Sağlıklıdır, Sağlıklı Olmak Mutluluktur

 

 

“Mutluluk, hayatın anlamı ve amacı, insan varlığının amacı ve sonudur.” Eski Yunan filozof Aristoteles bu sözleri 2000 yılı aşkın süre önce söyledi ve bugün hala geçerli.

 

Mutluluk, sevinç, memnuniyet gibi olumlu duyguların deneyimini tanımlayan geniş bir terimdir.Yükselen araştırmalar, daha mutlu olmanın sizi sadece iyi hissettirmekle kalmadığını, bununla birlikte bir dizi potansiyel sağlık faydası getirdiğini de gösteriyor.

 

 

 

Sağlıklı Bir Yaşam Şekli Teşvik Ediyor

 

Mutlu olmak genel sağlık için önemli olan bir dizi yaşam tarzı alışkanlığını geliştirir. Mutlu insanlar daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıl alımı ile daha sağlıklı beslenen kişilerdir.

 

7,000’den fazla erişkin üzerinde yapılan bir araştırma, olumlu refahı olanların taze meyve ve sebzeleri daha sağlıksız muadillerine kıyasla % 47 oranında daha fazla tüketme ihtimali olduğunu buldu.

 

Meyveler ve sebzeler açısından zengin beslenme, diyabet, inme ve kalp hastalığının daha düşük riskleri de dahil olmak üzere sürekli bir dizi sağlık faydası ile ilişkilendirilmiştir.

 

7000 yetişkinle yapılan aynı araştırmada, araştırmacılar pozitif refahı olan bireylerin haftada 10 saat veya daha fazla fiziksel aktivite ile fiziksel olarak aktif olma olasılığının % 33 daha yüksek olduğunu buldular.

 

Düzenli fiziksel aktivite, güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olur, enerji düzeylerini arttırır, vücut yağını düşürür ve kan basıncını düşürür.

 

Daha mutlu olmak, konsantrasyon, üretkenlik, egzersiz performansı ve sağlıklı bir kilo vermede önemli olan uyku alışkanlıklarını ve uygulamalarını da geliştirebilir.

 

700’den fazla yetişkinle yapılan bir araştırma, uyku eksikliği ve uyuma zorluğu gibi uyku sorunlarının, düşük düzeyde pozitif refah düzeyini bildirenlerde % 47 daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

 

 

 

 

Bağışıklık Sistemini Artırır

 

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi genel sağlık için önemlidir. Araştırmalar, mutlu olmanın, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Bu, soğuk algınlığı ve göğüs enfeksiyonu geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

300’den fazla sağlıklı kişide yapılan bir araştırma, bireylere burun damlaları yoluyla ortak bir soğuk algınlığı virüsü verildikten sonra soğuk algınlığı gelişme riskine baktı.

 

En az mutlu insanlar, mutlu meslektaşlarıyla karşılaştırıldığında soğuk algınlığının neredeyse üç kat artma olasılığı vardı.

 

Bir başka araştırmada, araştırmacılar 81 üniversite öğrencisine karaciğerine saldıran bir virüs olan hepatit B’ye karşı bir aşı verdi.

 

Mutlu öğrenciler, güçlü bir bağışıklık sisteminin işareti olan, yüksek bir antikor cevabına sahip olma olasılıkları neredeyse iki kat daha yüksekti.

 

Mutluluğun bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır.

 

Bağışıklık sisteminizi, hormonlarınızı, sindirim ve stres düzeylerinizi düzenleyen hipotalamik-pitüiter-adrenal (HPA) ekseni aktivitesindeki mutluluğun etkisine bağlı olabilir.

 

Dahası, mutlu insanlar, bağışıklık sistemini güçlü tutmada rol oynayan sağlık teşvik davranışlarına katılma olasılıkları daha yüksektir. Bunlara sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve düzenli fiziksel aktivite dahildir.

 

 

 

Stresle Mücadeleye Yardımcı Olur

 

Mutlu olmak stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Normalde fazla stres, rahatsız uyku, kilo artışı, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere stresin birçok zararlı etkisine katkıda bulunan bir hormon olan kortizol seviyelerinde artışa neden olur.

 

Bir dizi çalışma, insanlar daha mutlu olduğunda kortizol düzeylerinin daha düşük olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

 

200’den fazla yetişkinin katıldığı bir çalışmada katılımcılara stresli laboratuvar bazlı görevler dizisi verdi ve mutlu bireylerde kortizol düzeylerinin mutsuz olmayan katılımcılara göre % 32 daha düşük olduğunu buldular.

 

Bu etkilerin zamanla devam ettiği görüldü. Araştırmacılar üç yıl sonra aynı yetişkin grubunu izlediklerinde mutlu ve mutlu olmayan insanlar arasında kortizol düzeylerinde % 20’lik bir fark vardı.

 

 

 

Kalbi Korur

 

Mutluluk, kalp hastalığının önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürerek kalbi koruyabilir.

 

65 yaşın üzerindeki 6.500 kişinin üzerinde bir çalışmada, pozitif refahın, yüksek tansiyon geliştirme riskini % 9 oranında düşürdüğünü tespit etti.

 

Mutluluk, dünya çapındaki en büyük ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskini de azaltabilir.Bir dizi çalışma, mutlu olmanın, kalp hastalığı riskini % 13-26 düşürdüğünü ortaya koymuştur.

 

1500 yetişkin üzerinde yapılan uzun vadeli bir araştırma, mutlu olmanın kişinin kalp hastalığından korunmasına yardımcı olduğunu buldu.

 

Yaş, kolesterol seviyeleri ve kan basıncı gibi risk faktörleri hesaba katıldıktan sonra bile, mutluluk 10 yıllık çalışma süresi boyunca % 22 daha düşük bir risk ile ilişkilendirildi.

 

Zaten halihazırda kalp rahatsızlığı olan insanlarda bile mutluluk, koruma sağlayabilir gibi görünüyor. Yapılan 30 araştırmanın sistematik bir derlemesi, kalp hastalığına sahip erişkinlerde daha olumlu olmanın, ölüm riskini % 11 düşürdüğünü ortaya koymuştur.

 

Bu etkilerin bazılarının fiziksel aktivite, sigara içmeyi bırakma ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi kalp sağlığına faydalı davranışların artmasına bağlı olabileceğini belirtmek önemlidir.

 

 

 

Hayat Beklentisini Uzatabilir

 

Mutlu olmak daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.2015’te yayınlanan uzun süreli bir çalışma, mutluluğun 32,000 kişide hayatta kalma oranları üzerindeki etkisini inceledi.

 

30 yıllık çalışma süresince ölüm riski, mutsuz kişilerde, mutlu muadilleriyle karşılaştırıldığında % 14 daha yüksekti.

 

70 çalışmanın geniş bir gözden geçirmesi, hem sağlıklı insanlarda hem de kalp ya da böbrek hastalığı gibi önceden var olan bir sağlık durumundaki kişilerde pozitif iyi olma ile uzun ömür arasındaki ilişkiye baktı.

 

Daha yüksek olumlu refahın sağkalım üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, sağlıklı kişilerde ölüm riskinin yüzde 18, önceden var olan hastalarda ise % 2 oranında azaldığı tespit edildi.

 

Mutluluğun daha fazla yaşam beklentisine nasıl yol açabileceği iyi anlaşılmamıştır.

 

Kısmen, sigarayı bırakma, fiziksel aktiviteyle uğraşma, ilaç uyumu ve iyi uyku alışkanlıkları ve uygulamaları gibi hayatta kalmayı uzatan yararlı davranışların artması ile açıklanabilir.

 

 

 

Acıyı Azaltmaya Yardım Edebilir

 

Artrit, iltihabı ve eklemlerin dejenerasyonunu içeren yaygın bir durumdur. Ağrılı ve sert eklemlere neden olur ve genellikle yaşla birlikte kötüleşir.

 

Bir dizi çalışma, pozitif iyi olmanın, durumla ilişkili ağrı ve sertliği azaltabileceğini bulmuştur. Mutlu olmak artritik kişilerde fiziksel işlevleri de geliştirebilir.

 

Diz üzerindeki ağrılı eklem iltihaplı 1,000’den fazla kişide yapılan bir araştırma, mutlu bireylerin her gün fazladan 711 adım attığını gösteriyor.

 

Mutluluk, diğer koşullarda da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. İnme sonrası iyileşen yaklaşık 1.000 kişide yapılan bir araştırma, en mutlu kişilerin hastaneden ayrıldıktan üç ay sonra % 13 daha düşük ağrı derecesine sahip olduğunu buldu.

 

Araştırmacılar, mutlu insanların ağrı derecelendirmelerinin daha düşük olabileceğini ileri sürdüler çünkü olumlu duyguları, yeni düşünce ve fikirleri teşvik ederek perspektiflerini genişletmeye yardımcı oluyor.

 

Bunun insanların ağrı algılarını azaltacak etkin başa çıkma stratejileri geliştirmesine yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

 

 

 

Mutlu Olmanın Sizi Sağlıklı Yapacak Diğer Yolları

 

Birkaç çalışma, mutluluğu bazı sağlık yararlarına bağlamaktadır.Bu erken bulgular umut vaat edici olmakla birlikte, sonuçları teyit etmek için daha ileri araştırmalarla desteklenmeleri gerekiyor.

 

Kırılganlığı azaltabilir: Kırılganlık, güç ve denge eksikliği ile karakterize bir durumdur. 1500 yaşlı erişkinde yapılan bir araştırma, en mutlu kişilerin 7 yıllık çalışma süresi boyunca % 3 daha az kırılgan olma riski taşıdıklarını ortaya koydu.

 

İnmeye karşı koruyabilir: İnme, beyindeki kan akışında bir rahatsızlık olduğunda ortaya çıkar. Yaşlı erişkinlerde yapılan bir araştırma pozitif refahın inme riskini % 26 oranında düşürdüğünü ortaya koydu.

 

 

 

Mutluluğu Artırmanın Yolları

 

Mutlu olmak, sağlığınız için inanılmaz faydalıdır.

 

İşte daha mutlu olmak için bilimsel olarak kanıtlanmış altı yol…

 

Minnettarlığınızı ifade edin: Minnet duyduğunuz şeylere odaklanarak mutluluğunuzu artırabilirsiniz. Minnet duygusunun uygulanmasının bir yolu, her günün sonunda minnettar olduğunuz üç şeyi yazmaktır.

 

Aktif olun: Kardiyo olarak da bilinen aerobik egzersiz, mutluluğu arttırmak için en etkili egzersiz çeşididir. Yürümek veya tenis oynamak sadece fiziksel sağlığınız için iyi olmayacaktır, ruh halinizi de artırmanıza yardımcı olacaktır.

 

İyi bir gece uykusu uyuyun: Uyku eksikliği mutluluğunuz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Uykuya dalmak ya da uykuda kalma mücadelesi veriyorsanız, daha iyi bir gece uykusu için bu yazıdaki ip uçlarını inceleyin. “Uykusuzluk Nasıl Giderilir?”

 

Dışarıda vakit geçirin: Parkta yürüyüş yapmak için dışarı çıkın. Ruh halinizi önemli ölçüde iyileştirmek için az miktarda da olsa açık havada egzersiz yapmak gerekir.

 

Meditasyon: Düzenli meditasyon, mutluluğu artırabilir ve stresin azaltılması ve uykunun iyileştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi başka yararlar sağlayabilir. Meditasyonun faydaları için “Meditasyonun Bilimsel Faydaları” okuyun.

 

Daha sağlıklı beslenin: Çalışmalar, yediğiniz meyve ve sebze ne kadar çok olursa o kadar mutlu olacağınızı gösteriyor. Dahası, daha fazla meyve ve sebze yenmesi de uzun vadede sağlığınızı geliştirir.

 

Sonuç olarak;

Bilimsel deliller, mutlu olmanın sağlığınız için büyük fayda sağladığını göstermektedir.

 

Mutlu olmak, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder. Aynı zamanda stresle mücadele, bağışıklık sisteminizi artırma, kalbinizi koruma ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Dahası, ömrü uzatabilir bile…

 

Sizi mutlu eden şeylere odaklanmak, yalnızca yaşamınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda onu geliştirmeye ve uzatmaya da yardımcı olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ