Muskat(Hint Cevizi) Nedir? Faydaları ve Zararları | diyetz

Muskat(Hint Cevizi) Nedir? Faydaları ve Zararları

 

Muskat, Endonezya’ya özgü tropik yaprak dökmeyen bir ağaç olan “Myristica fragrans”ın tohumlarından yapılan popüler bir baharattır. “Küçük Hindistan cevizi”, “Hint Cevizi”, “muskat cevizi” gibi farklı isimlerle tanınır. Tohum olarak da bulunur, ancak en çok öğütülmüş baharat olarak satılır.

Çoğunlukla tatlılarda kullanılır. Ayrıca köri baharatının bir bileşenidir, sıcak şarap ve chai çayı gibi içeceklerde de kullanılır.

Yararından çok lezzetli olduğu için tercih edilen muskat, bazı hastalıkların önlenmesine ve genel sağlığı korumaya yardımcı bileşikler içerir. Bu yazıda “muskat cevizi nedir”, “muskat cevizinin faydaları”, “muskat kullanımı”, “muskat özellikleri” ile ilgili bilgiler verilecektir.

 

Muskat Faydaları

 

 

muskat rendeleme

 

 

Güçlü antioksidanlar içerir

Küçük boyutlu olmasına rağmen, muskat meyvesinden elde edilen tohumlar, vücutta antioksidanlar gibi davranan bitki bileşikleri bakımından zengindir.

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan bileşiklerdir. Vücuttaki serbest radikal seviyeleri çok yükseldiğinde, oksidatif stres oluşur. Bazı kanserler, kalp ve nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok kronik durumun başlaması ve ilerlemesi bununla ilgilidir. 

Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir, hücresel hasarı önler ve serbest radikal seviyesini kontrol altında tutar.

Muskat bitkisi, siyanidinler gibi bitki pigmentleri, fenilpropanoidler ve terpenler gibi uçucu yağlar ve protokateşik, ferulik ve kafeik asitler dahil fenolik bileşikler gibi bol miktarda antioksidan içerir. 

Test tüpü çalışmaları muskat özünün serbest radikallere karşı güçlü antioksidan etkiler gösterdiğini belirlemiştir. 

 

 

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet ve artrit gibi birçok olumsuz sağlık koşullarına neden olur.  Muskat, sabinen, terpineol ve pinen dahil olmak üzere monoterpen olarak adlandırılan anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Bunlar, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. 

Dahası, siyanidinler ve fenolik bileşikler gibi muskatta bulunan çeşitli antioksidanlar da güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

 

Muskat afrodizyak özelliğe sahiptir

Bazı hayvan çalışmaları, bu baharatın cinsel dürtü ve performansı artırabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, yüksek dozda muskat özü verilen erkek sıçanlar, kontrol grubuna kıyasla cinsel aktivite ve cinsel performansta anlamlı artışlar göstermiştir.

Araştırmacılar baharatın bu etkilerinin, güçlü bitki bileşiklerinin yüksek içeriği ile birlikte sinir sistemini uyarma kabiliyetinden kaynaklandığını düşünmektedir. 

Güney Asya’da kullanılan Unani tıp sistemi gibi geleneksel tıpta, cinsel rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

 

 

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Muskat, potansiyel olarak zararlı bakteri suşlarına karşı antibakteriyel etkilere sahiptir. S treptococcus mutans ve Aggregatibacter actinomycetemcomitans gibi bakteriler diş boşluğuna ve diş eti hastalığına neden olabilir.

Bir test tüpü çalışması, bu baharatın özünün Porphyromonas gingivalis de dahil olmak üzere bu ve diğer bakterilere karşı güçlü antibakteriyel etkiler gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu bakterilerin boşluklara ve diş eti iltihabına neden olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, insanlarda ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilecek E. coli gibi bakterilerin zararlı suşlarının büyümesini engeller.

 

Muskat yararları

Her ne kadar araştırma sınırlı olsa da, çalışmalar muskat hint cevizinin aşağıdaki etkileri olabileceğini göstermektedir:

 

Kalp sağlığına fayda sağlayabilir

Hayvan çalışmaları, muskat bitkisini yüksek dozda besin takviyesi olarak almanın, yüksek kolesterol ve yüksek trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığını gösteriyor.

 

Ruh halini düzenler

Kemirgen çalışmaları, bu bitkinin özünün hem farelerde hem de sıçanlarda önemli antidepresan etkiler gösterdiğini bulmuştur.

 

Kan şekeri kontrolünü iyileştirir

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, yüksek doz muskat özü ile yapılan tedavinin önemli ölçüde kan şekeri seviyelerini ve pankreas fonksiyonunu arttırdığını göstermiştir.

 

Yukarıdaki çalışmalarda baharatın yüksek doz besin takviyeleri kullanılmıştır. Bu dozdaki takviyelerin insanlarda güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için insan çalışmaları gereklidir.

 

 

Muskat Kullanımı

Bu popüler baharatın mutfakta çeşitli kullanımları vardır. Tek başına kullanabilir veya kakule, tarçın ve karanfil gibi diğer baharatlarla eşleşebilir.

Genellikle pasta, kek, kurabiye, ekmek, meyve salataları ve kremalı tatlılara eklenir. Köri ile birlikte kullanıldığında etli yemeklere de katılır.

Tatlı patates, balkabağı gibi nişastalı sebzelerin üzerine serpilerek, ilginç bir lezzet elde edilebilir. Sıcak çikolata, chai çayı, latte ve smoothie gibi ılık veya soğuk içeceklere eklenebilir. Taze rendelenmiş hali, taze meyve, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerinde lezzetlidir.

 

 

Muskat Zararları

Küçük hindistan cevizinin küçük miktarlarda tüketildiğinde zarar verme olasılığı düşük olsa da, yüksek dozlarda alınması yan etkilere neden olabilir.

Myristicin ve safrole bileşiklerini içerir. Çok miktarda alındığında halüsinasyonlar ve kas koordinasyon kaybı gibi semptomlara neden olabilir.

Güçlü psikoaktif özelliklere sahip olan esansiyel yağın ana bileşeni olan myristicin adlı bileşiğin, bu toksik etkilerden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Muskat toksisitesi, hızlı kalp atışı, bulantı, dikkat bozukluğu, kusma ve ajitasyon gibi ciddi semptomlara neden olabilir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında ölüme bile yol açabilir.

Ek olarak, farelerde ve sıçanlarda yapılan çalışmalar, uzun süreli yüksek doz besin takviyesi olarak kullanmanın, organ hasarına yol açtığını göstermiştir. İnsanlarda aynı etki olup olmadığı belirsizdir.

Bu baharatın toksik etkilerinin, tipik olarak mutfakta kullanılan küçük miktarlarda değil, büyük miktarlarda yutulması ile bağlantılı olduğunu belirtmek gerekir.

 

Sonuç olarak;

Muskat, dünya çapında birçok mutfakta bulunan bir baharattır. Sevilen lezzeti ile birçok yiyecekle iyi bir şekilde eşleşir, tatlı ve tuzlu yemeklerde popüler bir madde olarak kullanılır.

Birçok mutfak kullanımının yanı sıra, antioksidan görevi gören güçlü anti-inflamatuar bitki bileşikleri içerir. Bunlar, ruh halini, kan şekeri kontrolünü ve kalp sağlığını iyileştirir, ancak insanlarda bu etkiler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu baharatın tadını küçük miktarlarda çıkarmaya dikkat edin, çünkü büyük dozlarda ciddi yan etkilere neden olabilir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ