Muskat(Hint Cevizi) Nedir? Faydaları ve Zararları

   

  Muskat, Endonezya’ya özgü, tropik, yaprak dökmeyen bir ağaç olan “Myristica fragrans”ın tohumlarından yapılan popüler bir baharattır. “Küçük Hindistan cevizi”, “Hint Cevizi”, “muskat cevizi” gibi farklı isimlerle tanınır. Tohum olarak da bulunur, ancak en çok öğütülmüş baharat olarak satılır.

  Çoğunlukla tatlılarda kullanılır. Ayrıca köri baharatının bir bileşenidir, sıcak şarap ve chai çayı gibi içeceklerde de eklenebilir.

  Yararından çok, lezzetli olduğu için tercih edilen muskat, bazı hastalıkların önlenmesine ve genel sağlığı korumaya yardımcı bileşikler içerir. Yazıda “muskat cevizi nedir”, “muskat cevizinin faydaları”, “muskat kullanımı”, “muskat özellikleri” ile ilgili bilgiler verilecektir.

  Muskat Faydaları

   

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Küçük boyutlu olmasına rağmen, muskat meyvesinden elde edilen tohumlar, vücutta antioksidanlar gibi davranan bitki bileşikleri bakımından zengindir.

  Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan bileşiklerdir. Vücuttaki serbest radikal seviyeleri çok yükseldiğinde, oksidatif stres oluşur. Bazı kanserler, kalp ve nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok kronik durumun başlaması ve ilerlemesi bununla ilgilidir. 

  Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir, hücresel hasarı önler ve serbest radikal seviyesini kontrol altında tutar.

  Muskat bitkisi, siyanidinler gibi bitki pigmentleri, fenilpropanoidler ve terpenler gibi uçucu yağlar ve protokateşik, ferulik ve kafeik asitler dahil fenolik bileşikler gibi bol miktarda antioksidan içerir. 

  Test tüpü çalışmaları muskat özünün serbest radikallere karşı güçlü antioksidan etkiler gösterdiğini belirlemiştir. 

   

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet ve artrit gibi birçok olumsuz sağlık koşullarına neden olur.  Muskat, sabinen, terpineol ve pinen dahil olmak üzere monoterpen olarak adlandırılan anti-inflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Bunlar, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. 

  Dahası, siyanidinler ve fenolik bileşikler gibi muskatta bulunan çeşitli antioksidanlar da güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

   

   

  Afrodizyak özelliğe sahiptir

  Bazı hayvan çalışmaları, bu baharatın cinsel dürtü ve performansı artırabileceğini gösteriyor.

  Bir çalışmada, yüksek dozda muskat özü verilen erkek sıçanlar, kontrol grubuna kıyasla cinsel aktivite ve cinsel performansta anlamlı artışlar göstermiştir.

  Araştırmacılar baharatın bu etkilerinin, güçlü bitki bileşiklerinin yüksek içeriği ile birlikte sinir sistemini uyarma kabiliyetinden kaynaklandığını düşünmektedir. 

  Güney Asya’da kullanılan Unani tıp sistemi gibi geleneksel tıpta, cinsel rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

   

  İlginizi Çekebilir  Maydanozun Etkileyici Faydaları ve Besin Değeri

   

  Antibakteriyel özelliklere sahiptir

  Muskat, potansiyel olarak zararlı bakteri suşlarına karşı antibakteriyel etkilere sahiptir. S treptococcus mutans ve Aggregatibacter actinomycetemcomitans gibi bakteriler diş oyuğuna ve diş eti hastalığına neden olabilir.

  Bir test tüpü çalışması, bu baharatın özünün Porphyromonas gingivalis de dahil olmak üzere bu ve diğer bakterilere karşı güçlü antibakteriyel etkiler gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu bakterilerin oyuğa ve diş eti iltihabına neden olduğu bilinmektedir.

  Ayrıca, insanlarda ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilecek E. coli gibi bakterilerin zararlı suşlarının büyümesini engeller.

   

   

  Diyabet tedavisine yardımcı olur

  Muskat, zengin bir antioksidan kaynağıdır. Sıçan çalışmalarında, diğer baharatlarla birlikte, kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Muskat özlerinin kan şekeri seviyeleri üzerinde yararlı etkileri olduğu belirlenmiştir.

   

   

  Yüksek tansiyonu kontrol edebilir

  Muskat üzerine yapılan çalışmalar, linalool gibi birkaç esansiyel yağ içerdiğini göstermiştir. Linalool, kan damarları da dahil olmak üzere düz kasların güçlü bir vazodilatörüdür ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir.

  Hayvan çalışmaları, linaloolün genel kan basıncını azaltma yeteneğini doğrulamaktadır.

   

   

  Uykusuzluk tedavisinde kullanılabilir

  Muskat stresten kaynaklanan gerginliği rahatlatmaya yardımcı olur ve bu uykusuzluk tedavisinde etkilidir. Bu tohum miristisin ve elemisin içerir. Muskat içindeki bu belirgin bileşikler insan beynini rahatlatmak için birlikte çalışır. Tohumun kendisi de hafif bir sakinleştirici olarak işlev görür.

   

   

  Sindirimi iyileştirir

  Bazı çalışmalara göre, muskatın içeriğindeki yağlar, gaz oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilecek bir karminatif etkiye sahiptir. Muskat ishal gibi sorunları rahatlatır. Ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcı olabilecek, lif içerir.

   

   

  Kolesterol seviyesini düşürür

  Sıçan çalışmasına göre, muskat kolesterol düşürücü potansiyele ve koruyucu yeteneğe sahiptir.

   

   

  Diş sağlığını iyileştirir

  Muskat, ağız sağlığına potansiyel olarak katkıda bulunan antibakteriyel özelliklerin güç merkezidir. Baharatın, diş çürüğü de dahil olmak üzere diş sorunlarını tedavi ettiği bilinmektedir. Oral enfeksiyonlara neden olabilecek Streptococcus mutans gibi patojenlerle savaşır.

   

   

  Depresyon ve kaygı belirtilerini azaltır

  Sıçan çalışmaları, muskatın bir antidepresan olarak işe yarayabildiğini ve serotonini artırarak depresyon semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösterdi. Tabiki bu rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçların yerini alamaz.

  Baharat temelde beyni uyarır. Aynı zamanda zihinsel yorgunluğu ve stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve zihinsel aktiviteyi artırır. Ek olarak, beyinde serotonin ve dopamin üretimini teşvik etme yeteneğine sahiptir. Bu, insan vücudunun ve beynin depresyon ve anksiyete ile biyokimyasal olarak savaşmasına yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Bağırsakların Hızlı Çalışması Zayıflatır mı?

   

  Sivilce ile savaşır

  Muskat, güçlü antibakteriyel ve antifungal aktiviteler sergiler. Bu özellikleri sivilcelerin azaltılmasında etkilidir. Muskat, cilt enfeksiyonları, romatizma ve felç tedavisinde harici olarak kullanılmıştır. İçeriğinde bulunan lignan, melanin üretimini engelleyerek derideki pigmentasyonu azaltır.

   

   

  Muskat Kullanımı

  Bu popüler baharatın mutfakta çeşitli kullanımları vardır. Tek başına kullanabilir veya kakule, tarçın ve karanfil gibi diğer baharatlarla eşleşebilir. Genellikle pasta, kek, kurabiye, ekmek, meyve salataları ve kremalı tatlılara eklenir. Köri ile birlikte kullanıldığında etli yemeklere de katılır.

  Tatlı patates, balkabağı gibi nişastalı sebzelerin üzerine serpilerek, ilginç bir lezzet elde edilebilir.

  Sıcak çikolata, chai çayı, latte ve smoothie gibi ılık veya soğuk içeceklere eklenebilir.

  Taze rendelenmiş hali, taze meyve, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerinde lezzetlidir.

   

   

  muskat rendeleme

   

   

  Muskat Hint Cevizi Nasıl Kullanılır?

  Baharat olarak kullanımının yanı sıra, muskat çayı olarak da içilebilir. 

   

  Muskat Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Bir parça zencefil ile birlikte kaynar suya muskat tozu (3 g’dan az) ekleyin. 2 ila 3 dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve afiyetle için.

  Ayrıca bir bardak ılık süte bir tutam muskat ekleyebilir ve rahat uyumaya yardımcı olması açısından yatmadan önce içebilirsiniz.

   

  Sivilce tedavisinde muskat nasıl kullanılır?

  Sivilce tedavisinde kullanmak için iki ila üç küçük muskat tohumunu ezmeniz ve bir macun yapmak için biraz süt eklemeniz gerekir. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve bunu yüzünüze uygulayın. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamadan önce birkaç saat bekletin.

   

  Ağız sağlığı için muskat nasıl kullanılır?

  Dişlerinizi biraz muskat tozu ve az miktarda kekik yağı karışımı ile fırçalayabilirsiniz. Bunu haftada birkaç kez tekrarlayın.

   

   

  Günde ne kadar muskat yemek güvenlidir?

  Günlük olarak iki kaşıktan (15 g) fazla muskat kullanımı, halüsinasyonlara, baş dönmesine, akut bulantıya, ağız kuruluğuna ve ajitasyona neden olabilir. Literatürde aşırı doz vakaları bulunmaktadır.

   

   

  Muskat Zararları

  Küçük hindistan cevizinin küçük miktarlarda tüketildiğinde zarar verme olasılığı düşük olsa da, yüksek dozlarda alınması yan etkilere neden olabilir.

  Myristicin ve safrole bileşiklerini içerir. Çok miktarda alındığında halüsinasyonlar ve kas koordinasyon kaybı gibi semptomlara neden olabilir.

  Güçlü psikoaktif özelliklere sahip olan esansiyel yağın ana bileşeni olan myristicin adlı bileşiğin, bu toksik etkilerden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

  Muskat toksisitesi, hızlı kalp atışı, bulantı, dikkat bozukluğu, kusma ve ajitasyon gibi ciddi semptomlara neden olabilir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında ölüme bile yol açabilir.

  Ek olarak, farelerde ve sıçanlarda yapılan çalışmalar, uzun süreli yüksek doz besin takviyesi olarak kullanmanın, organ hasarına yol açtığını göstermiştir. İnsanlarda aynı etki olup olmadığı belirsizdir.

  Bu baharatın toksik etkilerinin, tipik olarak mutfakta kullanılan küçük miktarlarda değil, büyük miktarlarda yutulması ile bağlantılı olduğunu belirtmek gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Glisin Nedir, Nelerde Var? Faydaları ve Kullanımı

  Sonuç olarak;

  Muskat, dünya çapında birçok mutfakta bulunan bir baharattır. Sevilen lezzeti ile birçok yiyecekle iyi bir şekilde eşleşir, tatlı ve tuzlu yemeklerde popüler bir madde olarak kullanılır.

  Birçok mutfak kullanımının yanı sıra, antioksidan görevi gören güçlü anti-inflamatuar bitki bileşikleri içerir. Bunlar, ruh halini, kan şekeri kontrolünü ve kalp sağlığını iyileştirir ancak insanlarda bu etkiler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Bu baharatın tadını küçük miktarlarda çıkarmaya dikkat edin, çünkü büyük dozlarda ciddi yan etkilere neden olabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ