Zayıflamak için Müshil Kullanımı Doğru mu?

 

Çoğu kişi, kilo vermek için zaman zaman müshil maddelere başvurur.

 

Ancak, kilo kaybı için müshil kullanmanın güvenliği ve etkinliği konusunda ciddi endişeler var.

 

Bu yazı, müshilin güvenliğini ve gerçekten kilo vermenize yardımcı olup olmayacağını anlatmaktadır.

 

 

 

Müshil Nedir?

Müshil veya diğer adıyla laksatif ilaçlar, insanların bağırsak hareketlerini tetiklemeye ya da geçişini kolaylaştırmak için dışkıyı gevşetmeye yardımcı olmak için kullanılan ilaçlardır.

 

Genellikle sık olmayan, ağrılı veya zor bağırsak hareketlerinden kaynaklanan konstipasyonu tedavi etmek için kullanılırlar.

 

Ayrıca kilo kaybı için popüler bir yöntem haline gelmişlerdir. Birçok kişi, müshil maddelerin kullanımının bağırsak hareketlerinin sıklığını artırmaya ve hızlı, kolay ve zahmetsiz kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

 

Bununla birlikte, bu yazının sonraki bölümlerinde göreceğiniz üzere, güvenliklerinin ve etkinliklerinin gerçeği başka bir hikayedir.

 

Farklı şekillerde çalışan birkaç müshil sınıfı vardır. Ana tipler şunlardır:

 

Uyarıcı müshil maddeler: Bunlar, sindirim sisteminin hareketini hızlandırarak çalışır.

 

Osmotik tip müshil maddeler: Bu maddeler, kolonun daha fazla su tutarak, bağırsak hareket sıklığının artmasına neden olur.

 

Hacim veren müshil maddeler: Bunlar, sindirilmemiş bağırsaklardan geçerek, suyu emerek ve dışkıya hacim kazandırır.

 

Salin müshilleri: Bunlarla birlikte, ince bağırsağa su çekilir ve bağırsak hareketi teşvik edilir.

 

Kayganlaştırıcı müshiller: Bu müshil türü, dışkı yüzeyini ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için bağırsak astarını kaplar.

 

Dışkı yumuşatıcılar: Dışkının daha fazla su emerek, daha kolay geçişini sağlarlar.

 

 

 

 

Müshiller Su Ağırlığınızı Kaybetmenize Yardım Edebilirler

Müshil kullanımı, birkaç kiloyu hızla vermek isteyenler arasında inanılmaz derecede yaygınlaştı. Aslında bazı çalışmalar, genel popülasyonun % 4’ünden fazlasının müshili bu amaçla kullandıklarını tahmin etmektedir.

 

Müshillerin, kilo kaybını artırmasına yardımcı olabileceği doğrudur ancak sonuçlar yalnızca geçicidir.

 

Birkaç müshil türü, vücudunuzdan bağırsaklara su çekerek, dışkının daha kolay geçişini sağlamak ve daha fazla su absorbe etmesini sağlayarak çalışır. Bu yöntemle, kaybedeceğiniz tek ağırlık, dışkıdan attığınız sudur.

 

Bir küçük çalışma, bulimia nervoza olan 30 hastanın günlük besin alımını ve yeme alışkanlığını ölçtü; bulimia, büyük miktarda yiyecek yeme içeren bir yeme bozukluğu türüdür ve kilo alımını önlemek için kendinden kaynaklı kusma veya müshil gibi yöntemleri kullanmaktadır.

 

Bu hastalar tarafından kullanılan diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında araştırmacılar, müshil kullanımının vücut ağırlığını kontrol etmek için etkili olmayan bir yöntem olduğunu keşfettiler.

 

Bir başka çalışmada, müshil ilaçların kilo kontrolünde etkili olmadığını ve aşırı kilolu ve obez gençlerde müshil kullanımının normal bir ağırlığa göre daha yaygın olduğu sonucuna varılmıştır.

 

Şimdiye kadar, müshil kullanımın kalıcı kilo kaybına yol açabileceği fikrini destekleyen herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

 

Bunun yerine dehidrasyon, elektrolit dengesizliği ve muhtemelen bağımlılık gibi tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

 

 

 

Müshil Kullanımı Dehidradyona Neden Olabilir

Müshil kullanımının en yaygın yan etkilerinden biri dehidrasyondur.(Vucütta yeterince su bulunmaması)

 

Bunun nedeni, birçok laksatifin, diğer dokulardan bağırsaklara su çekerek çalışmasıdır ve dışkı yoluyla su kaybına neden olur.

 

Kaybolan suyu tekrar yerine koymak için dikkatli olmazsanız, su kaybına yol açabilir.

 

Dehidrasyonun yaygın belirtileri arasında baş ağrısı, azalan idrar çıkışı, artmış susuzluk, yorgunluk, kuru cilt ve baş dönmesi sayılabilir.

 

Dehidrasyon, daha sonra bu yazıda bahsedilen daha ciddi yan etkilere de neden olabilir.

 

 

 

Müshiller Elektrolit Dengesizliğine Neden Olabilir

Elektrolitler, vücut sıvılarınızdaki çözünen maddelerdir ve hücrelerinizin ve dokularınızın normal bir şekilde işlev görmesi için önemlidir.

 

Bazı yaygın elektrolitler klorür, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfatı içerir.

 

Bu esansiyel elektrolitlerin dengesi bozulursa, nöbetler, konfüzyon ve koma da dahil olmak üzere tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

 

Müshil maddeler, önemli elektrolitlerin yok olmasına neden olabilir. Bu, müshil kullanımının en tehlikeli yan etkilerinden biri olan bir elektrolit dengesizliği yaratabilir.

 

24 hastanın küçük bir çalışması, müshil kullanımının katılımcıların sodyum ve potasyum düzeylerinde önemli değişiklikler yarattığını gösterdi.

 

2,270 kişide yapılan bir başka çalışmada, kolonoskopi için yaygın olarak kullanılan müshil ilaçların elektrolit bozuklukları riskini artırdığı gösterildi.

 

Elektrolit dengesizliğinin ortak semptomları susuzluk, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, yorgunluk, güçsüzlük ve kas ağrılarıdır.

 

 

 

Aşırı Kullanım Bağımlılığa Neden Olabilir

Müshil ilaçlar genellikle kısa süreli kullanım için güvenlidir ancak bazıları uzun süreli kullanımda bağımlılığa neden olabileceğinden endişe etmektedir.

 

Bağırsak kanalının hareketi hızlandırarak bağırsak hareketi başlatmak için çalışan uyarıcı müshil maddeler için bu özellikle doğru olabilir.

 

Ancak, müshil bağımlılığının birçok raporu anekdottur. Yani kanıtlarla desteklenmemiş vakalardan ibarettir.

 

Bireylerin, uyarıcı laksatiflere toleransa ya da bağımlı hale gelmeye yönelik bazı raporlarına rağmen, bu etkilerin gerçekten olduğunu gösteren çok az kanıt bulunmaktadır.

 

Aslında bazı araştırmacılar uyarıcı laksatiflerin toleransının nadir olduğunu ve bağımlılık şansının az olduğunu belirtmektedir.

 

Uzun süreli müshil kullanımı ve bağımlılık riskini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Müshillerin Diğer Olası Yan Etkileri

Dehidrasyona, elektrolit dengesizliklerine ve olası bağımlılığa neden olmanın yanı sıra, müshil kullanımı bir dizi başka tehlikeli yan etki ile ilişkilendirilmiştir:

 

Rabdomiyoliz: Bir vaka çalışmasında, müshilin kötüye kullanımı, kas dokusunun hızlı bozulmasına ve kan dolaşımına zararlı bir proteinin salınmasına neden olacak şekilde rabdomiyoliz oluşturabileceği gösterilmiştir.

 

Gastrointestinal hasar: Küçük bir çalışma, anoreksi hastalarında, uzun süreli laksatif kullanımı sonucunda mide-bağırsak fonksiyonu ve pankreas hasarı değişiklikleri olduğunu buldu.

 

Karaciğer hasarı: Bir vaka çalışmasında müshil kullanımın bir hastada karaciğer hasarına katkıda bulunduğu bildirilmiştir.

 

Böbrek yetmezliği: Başka bir vaka incelemesi, aşırı kullanılmış laksatiflerin diyaliz gerektiren ciddi böbrek yetmezliğine neden olduğunu ortaya çıkardı.

 

Bununla birlikte, müshil kullanımının uzun vadeli etkileri ve güvenliği üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

 

 

Kilo Kaybetmenin Daha Sağlıklı Yolları

Eğer zayıflamak için müshil gibi yöntemler, tasfiye veya şiddetli gıda kısıtlaması gibi sağlıksız yöntemler uyguluyorsanız, sağlığınıza uzun vadeli sonuçlarını önlemek için profesyonel yardım almalısınız.

 

Sağlığınızı tehlikeye atmadan kilo vermek için çok daha iyi, daha güvenli ve etkili yollar var.

 

İşte kilo vermek için bazı basit, kanıtlanmış yollar:

 

Daha fazla meyve ve sebze yiyin: Kalorileri düşük, lif bakımından zengin. Daha yüksek bir meyve ve sebze tüketimi vücut ağırlığının düşmesine neden olur.

 

Fiziksel aktivitenizi arttırın: Haftada birkaç kez aerobik egzersize katılmak kilo kaybına yardımcı olabilir ve kilo alımını önler.

 

Porsiyon boyutlarınızı azaltın: Daha küçük porsiyonlar daha az kalori demektir. Bir çalışma sadece daha küçük tabakaları kullanmanın bile katılımcıların daha az yemelerine neden olduğunu buldu.

 

Yüksek proteinli bir kahvaltıyı yapın: Gününüzü protein dolu bir kahvaltıyla başlamak, iştah ve besin alımını gün boyunca uzatmak için gösterildi.

 

Eklenen şeker alımını azaltın: Şeker, kalorisi yüksek, besin maddeleri bakımından düşüktür ve kilo alımına neden olur. Araştırmalar, şekerli içeceklerin içilmesinin obezite ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

 

Sonuç olarak;

Laksatifler bağırsak hareketlerini arttırmak ve kabızlığı önlemek için etkili bir çare olabilir. Ancak, uzun süreli müshil kullanımının kilo kaybına yol açma olasılığı düşüktür.

 

Ayrıca müshili kilo vermek gibi farklı amaçlarla kullanmak, dehidrasyon, elektrolit dengesizlikleri ve tehlikeli sağlık koşulları gibi birçok tehlikeli sağlık etkisine neden olabilir.

 

Kilo vermek istiyorsanız, diyetinizde küçük değişiklikler yapın ve düzenli fiziksel aktivitelerle uğraşın. Bu çözümler uzun vadede daha güvenli, daha etkili ve daha sürdürülebilir çözümlerdir.


 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: