Müshil Nedir, Müshil İlacı Zayıflatır mı? | diyetz

  Müshil Nedir, Müshil İlacı Zayıflatır mı?

   

  Çoğu kişi, zaman zaman zayıflamak için müshil gibi maddelere başvurur. Ancak, müshil ilacı ile zayıflamanın güvenliği ve etkinliği konusunda ciddi endişeler var.

  Bu yazıda, “müshil ne demek”, “müshil ilacı ne işe yarar”, “müshil ilacı zayıflatır mı”, konu başlıklarına değinilecektir.

   

   

  Müshil Nedir?

  Diğer adıyla laksatif ilaçlar, insanların bağırsak hareketlerini tetiklemeye ya da geçişini kolaylaştırmak için dışkıyı gevşetmeye yardımcı olmak için kullanılan ilaçlardır. Genellikle sık olmayan, ağrılı veya zor bağırsak hareketlerinden kaynaklanan konstipasyonu tedavi etmek için kullanılırlar.

   

   

  müshil ilacı zayıflatırmı

   

   

  Ayrıca müshil ile zayıflama popüler bir yöntem haline gelmiştir. Birçok kişi, bu maddelerin kullanımının bağırsak hareketlerinin sıklığını artırmaya, hızlı, kolay ve zahmetsiz zayıflamaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

  Ancak yazının devamında da bahsedileceği gibi bunun güvenliği konusunda bazı endişeler var. Öncelikle farklı şekillerde çalışan müshil sınıflandırmasından bahsedelim:

   

  Uyarıcı müshil maddeler

  Bunlar, sindirim sisteminin hareketini hızlandırarak çalışır.

   

  Osmotik tip müshil maddeler

  Bu maddeler, kolonun daha fazla su tutarak, bağırsak hareket sıklığının artmasını sağlar.

   

  Hacim veren müshil maddeler

  Bunlar, sindirilmemiş bağırsaklardan geçerek, suyu emerek, dışkıya hacim kazandırır.

   

  Salin müshilleri

  Bunlarla birlikte, ince bağırsağa su çekilir ve bağırsak hareketi sağlanır.

   

  Kayganlaştırıcı müshiller

  Bu laksatif türü, dışkı yüzeyini ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için bağırsak astarını kaplar.

   

  Dışkı yumuşatıcılar

  Dışkının daha fazla su emerek, kolay geçişini sağlarlar.

   

   

  Müshil Zayıflatır mı?

  Müshil kullanımı, birkaç kiloyu hızla vermek isteyenler arasında inanılmaz derecede yaygınlaştı. Popülasyonun % 4’ünden fazlasının laksatif maddeleribu amaçla kullandıklarını tahmin edilmektedir.

  Müshil hapı ile zayıflamanın gerçekleşeceği doğrudur ancak sonuçlar yalnızca geçicidir.

  Birkaç müshil türü, vücuttan bağırsaklara su çekerek, dışkının kolay geçişine yardımcı olur ve daha fazla su emmesini sağlar. Bu yöntemle, kaybedeceğiniz tek ağırlık, dışkıdan attığınız sudur.

  Şimdiye kadar, bu maddelerin kullanımının, kalıcı kilo kaybına yol açabileceği fikrini destekleyen herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

  Müshil ile zayıflayanlar dehidrasyon, elektrolit dengesizliği ve muhtemelen bağımlılık gibi tehlikeli yan etkilerle karşılaşabilir.

   

   

  Müshil İlacı Zararları

   

  Dehidradyosna neden olabilir

  En yaygın yan etkilerinden biri dehidrasyondur. Bunun nedeni, birçok laksatifin, diğer dokulardan bağırsaklara su çekerek çalışması ve dışkı yoluyla su kaybına neden olmasıdır.

  Kaybolan suyu tekrar yerine koymak için dikkatli olmazsanız, dehidrasyon oluşabilir. Dehidrasyonun yaygın belirtileri arasında baş ağrısı, azalan idrar çıkışı, artmış susuzluk, yorgunluk, kuru cilt ve baş dönmesi sayılabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Palm Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

  Elektrolit dengesizliğine neden olabilir

  Elektrolitler, vücut sıvılarında çözünen maddelerdir, hücrelerin ve dokuların normal bir şekilde işlev görmesi için önemlidir.

  Bazı yaygın elektrolitler klorür, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfattır. Bu esansiyel elektrolitlerin dengesi bozulursa, nöbet, konfüzyon ve koma da dahil olmak üzere tehlikeli yan etkiler oluşabilir.

  Müshil maddeler, önemli elektrolitlerin yok olmasına neden olabilir. Bu maddeleri kullanmanın en tehlikeli yan etkilerinden biri olan bir elektrolit dengesizliği oluşabilir.

  Elektrolit dengesizliğinin belirtileri susuzluk, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, yorgunluk, güçsüzlük ve kas ağrılarıdır.

   

   

  müshil ilacı zararları

   

   

  Aşırı kullanım bağımlılık yapabilir

  Müshil hapı ya da müshil etkisi yapan bitkiler genellikle kısa süreli kullanım için güvenlidir ancak bazıları uzun süreli kullanımda bağımlılığa neden olabilir. Bağırsak kanalının hareketini hızlandırarak bağırsak hareketi başlatmak için çalışan uyarıcı müshil maddeler için bu özellikle geçerlidir.

  Uzun süreli müshil kullanımının başka yan etkileri de vardır.

   

  Rabdomiyoliz

  Bir vaka çalışmasında, uzun süreli kullanımda, kas dokusunun hızlı bozulmasına ve kan dolaşımına zararlı bir proteinin salınmasına neden olacak şekilde rabdomiyoliz oluşturabileceği gösterilmiştir.

   

  Gastrointestinal hasar

  Küçük bir çalışma, anoreksi hastalarında, uzun süreli laksatif kullanımı sonucunda mide-bağırsak fonksiyonu ve pankreas hasarı değişiklikleri olduğunu buldu.

   

  Karaciğer hasarı

  Bir vaka çalışmasında laksatif kullanımının bir hastada karaciğer hasarına katkıda bulunduğu bildirilmiştir.

   

  Böbrek yetmezliği

  Başka bir vaka incelemesi, aşırı laksatif kullanımının diyaliz gerektiren ciddi böbrek yetmezliğine neden olduğunu ortaya çıkardı.

   

   

  Zayıflamanın Daha Sağlıklı Yolları

  Müshil ile kilo verenler veya müshil ilacı ile zayıflayanlar sağlıksız yöntemler yerine uzun vadeli sonuçlar alabilecekleri sağlıklı yöntemler ile zayıflamaya çalışmalıdır. Bunun için profesyonel yardım alabilir veya şu basit ve etkinliği kanıtlanmış yolları deneyebilir:

   

  Daha fazla meyve ve sebze yiyin

  Kalorileri düşüktür, lif bakımından zengindirler. Meyve sebze tüketimini artırmak zayıflamaya yardımcı olur.

   

  Egzersiz yapın

  Haftada birkaç kez aerobik egzersiz yapmak, zayıflamayı sağlar.

   

  Porsiyon boyutlarını azaltın

  Daha küçük porsiyonlar daha az kalori demektir. Bir çalışma sadece daha küçük tabakalar kullanmanın bile katılımcıların az yemelerine neden olduğunu buldu.

   

  Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın

  Güne protein dolu bir kahvaltıyla başlamak, iştah ve besin alımını gün boyunca azaltır.

   

  Şeker tüketimini azaltın

  Şekerli yiyecek ve içecekler, kalorisi yüksek, besin maddeleri bakımından düşüktür ve kilo alımına neden olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Eller ve Parmaklar Neden Buruşur?

  Sonuç olarak;

  Doğal müshil, bağırsak hareketlerini artırmak ve kabızlığı önlemek için etkili bir çare olabilir. Ancak, uzun süreli kullanım zayıflatmaz ve birçok tehlikeli duruma da neden olabilir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ