Mür Yağının Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanım Alanları

  Mür Yağının Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanım Alanları

  Mür, kuzeydoğu Afrika ve güneybatı Asya’ya özgü, dikenli bir ağaçtan (Commiphora myrrha,C. molmol) kırmızımsı kahverengi kurutulmuş bir saptır.

  Kehribar renginden kahverengiye dönüşen ve toprak kokusundaki esansiyel yağı çıkarmak için bir buhar damıtma işlemi kullanılır.

  Mür, uzun zamandan beri geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Bilim insanları şimdilerde, ağrı, enfeksiyon ve cilt yaraları dahil olmak üzere, bu yağın potansiyel kullanımlarını test ediyorlar.

  Biz de bu yazıda “mür yağı nedir”, “mür yağı faydaları”, “mür yağı ne işe yarar” açıklayalım.

  Mür Yağının Faydaları Nelerdir?

  Zararlı bakterileri öldürür

  Eski Mısırlılar, mumyalamak için mür yağı ve diğer esansiyel yağları kullandılar, çünkü yağlar sadece hoş bir koku sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yavaş bir şekilde çürüme sağlıyor.

  Bilim insanları bu yağların bakteri ve diğer mikropları öldürdüğü için kullanıldığını söylüyor.

  Ön hayvan araştırmaları, bu yağın direkt olarak bakterileri öldürebileceğini ve ayrıca bakteri öldüren beyaz kan hücresi yapması için bağışıklık sistemini uyarabileceğini göstermektedir.

  Tüp çalışmalarında, bu yağın, bazı ilaca dirençli olanlar da dahil olmak üzere birçok bulaşıcı bakteriye karşı güçlü etkileri olduğu görüldü.

  Bir test tüpü çalışmasında,% 0.1’lik düşük bir sulandırma oranında mür yağı, bazı insanlarda antibiyotik tedavisinden sonra oluşan ve hastalığa neden olan Lyme hastalığı bakterilerini öldürdü.

  Ağız sağlığını destekler

  Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, mür geleneksel olarak oral enfeksiyonları ve iltihapları tedavi etmek için kullanılmıştır.

  Behçet hastalığı olan insanlar haftada dört kez ağrılı ağız yaralarını tedavi etmek için mür yağı içeren gargara kullanmış, % 50’si ağrıda tamamen bir rahatlama yaşamış ve% 19’unda ağız yaraları tamamen iyileşmiştir.

  Test tüpü çalışmaları, mür yağı içeren gargaraların ayrıca plak birikimi nedeniyle diş çevresindeki diş etlerinin iltihaplanmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu faydaları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Mür içeren ağız bakım ürünlerini asla yutmamanız gerektiğini unutmayın, çünkü yüksek dozlarda mür toksik olabilir.

  Cilt sağlığına faydalıdır ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur

  Bu yağ geleneksel olarak deri yaralarını ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Günümüzde bilim insanları bu uygulamaları test etmektedir.

  İnsan derisi hücrelerinin bir test tüpü çalışmasında, mür uçucu yağı karışımının yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

  247 farklı esansiyel yağ kombinasyonu üzerinde yapılan bir test tüpü çalışması, sandal ağacı yağı ile karıştırılan mür yağının, cilt yaralarını enfekte eden mikropların öldürülmesinde özellikle etkili olduğunu buldu.

  Ek olarak, bir test tüpü çalışmasında tek başına yağ, saçkıran ve sporcu ayağı da dahil olmak üzere cilt koşullarına neden olan beş mantarın büyümesinin % 43-61’ini inhibe etti.

  Ağrı ve şişliği azaltır

  Ağrı – baş ağrısı , eklem ağrısı ve sırt ağrısı gibi – yaygın görülen durumlardır. Mür yağı, opioid reseptörleri ile etkileşime giren ve beyne acı çekmediğini söyleyen bileşikler içerir. Ayrıca şişme ve ağrıya yol açan inflamatuar kimyasalların üretimini de engeller.

  Baş ağrısı yaşayan insanlar, mürün ağrı giderici bileşiklerini içeren çok bileşenli bir takviye aldıklarında, baş ağrıları, altı aylık çalışma boyunca yaklaşık üçte iki oranında azalmıştır.

  Güçlü bir antioksidandır

  Bu yağ, oksidatif hasarla mücadele eden bir bileşik olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin oksidatif hasarı, yaşlanmaya ve bazı hastalıklara katkıda bulunur.

  Bir test tüpü çalışması, mür yağının serbest radikallerle savaşmada güçlü bir antioksidan olan E vitamininden daha etkili olduğunu buldu.

  Mür yağını solumak veya topikal olarak uygulamak – ki bunlar insanlar için iki güvenli kullanımıdır – vücudun oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olur.

  Bazı parazitleri öldürür

  Evcil hayvanlar, cinsel aktivite, yiyecek veya su gibi birçok kaynaktan parazitlere yakalanabilirsiniz. Yaygın olarak görülen iki paraziter enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan trichomoniasis ve bağırsak enfeksiyonu olan giardiasis’dir.

  Bir ön çalışmada, trichomoniasis için standart ilaç tedavisine cevap vermeyen kadınlara, mür sap ve uçucu yağından yapılan oral bir ilaç verilmiştir. Bunların yaklaşık % 85’i enfeksiyondan kurtuldu.

  Ek olarak, yapılan bir hayvan çalışmasında aynı mür ilacının etkili bir şekilde giardiasis’i tedavi ettiği saptanmıştır.

  Diğer Potansiyel Faydaları

  Bilim insanları, mür yağı ve faydalı bileşikleri için diğer potansiyel kullanımları test ediyorlar. Aşağıdaki uygulamalar bunları incelenmektedir:

  Kanser

  Test tüpü çalışmaları, bu yağın karaciğer, prostat, meme ve derideki kanser hücrelerinin büyümesini öldürmeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu insanlarda test edilmemiştir.

  Bağırsak sağlığı

  Bir hayvan çalışması, mür bileşiklerinin irritabl bağırsak sendromu ile ilgili bağırsak spazmlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Başka bir hayvan araştırması, mide ülserinin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Küf

  Test tüpü çalışmaları, bu yağın, genellikle nemli duvarlarda küf gibi görünen Aspergillus niger ve yiyeceklerin bozulmasına ve küf kontaminasyonuna neden olan A. flavus da dahil olmak üzere küfün öldürülmesine yardımcı olabileceğini belirtiyor.

  Mür Yağı Nasıl Kullanılır?

  Mür yağı solunabilir, topikal olarak uygulanabilir veya ağız bakımı için kullanılabilir. Yutulmamalıdır. İşte bazı kullanım alanları:

  Topikal Kullanım

  Cildin tahriş olma riski nedeniyle, mür yağını jojoba, badem, üzüm çekirdeği veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağla seyreltmek en iyisidir.  Bu aynı zamanda yağın çok çabuk buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

  Genel olarak, yetişkinler için ir çay kaşığı (5 ml) taşıyıcı yağ başına üç ya da altı damla esans yağı kullanın. Çocuklar için,% 1 seyreltme olan 1 çay kaşığı (5 ml) taşıyıcı yağı için 1 damla esans yağı kullanın.

  Yağı gözleriniz ve iç kulaklarınız dahil olmak üzere hassas bölgelere uygulamaktan kaçının.

  Kokusunun Solunması

  Yağı havaya dağıtmak için bir difüzöre üç ya da dört damla mür yağı ilave edebilirsiniz. Difüzörünüz yoksa, bez üzerine birkaç damla yağ damlatabilir ve periyodik olarak nefes alabilir veya sıcak suya birkaç damla ekleyebilir ve buharı soluyabilirsiniz.

  Mür Yağı Zararları Nelerdir?

  Diğer esans yağları gibi, bu yağ da çok konsantredir, bu yüzden bir seferde sadece birkaç damla kullanmak gerekir. Ne kadar güvenli olduğu belirsiz olduğundan bebeklere ve küçük çocuklara yaklaştırmaktan kaçının. Ek olarak, zehirli olabileceğinden, mür yağı yutulmamalıdır.

  Bazı insanlar bu yağı kullanırken özellikle dikkatli olmalıdır. Aşağıdaki koşullardan herhangi birine sahipseniz bu yağ sizin için sorun yaratabilir:

  Hamilelik ve emzirme

  Hamileyseniz, rahim kasılmalarına neden olabileceğinden ve düşük yapmayı tetikleyebileceğinden bu yağdan kaçının. Emzirenler için de aynı durum geçerli.

  Kan inceltici ilaçlar

  Eğer warfarin gibi kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, mür yağı bu ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  Kalp problemleri

  Çok miktarda kullanmak, kalp atış hızınızı etkileyebilir, bu nedenle kalp rahatsızlığınız varsa mür yağı kullanmayın.

  Diyabet

  Diyabet ilacı kullanıyorsanız, bu yağın kan şekerini düşürebileceğini unutmayın.

  Cerrahi operasyon 

  Mür yağı, ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolünü engelleyebilir. Ameliyattan iki hafta önce mür ürünlerini kullanmayı bırakın.

  Sonuç olarak;

  Hoş, toprak kokusuna ek olarak, mür yağının bazı sağlık yararları vardır. Araştırmalar zararlı bakterileri, parazitleri ve diğer mikropları öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ayrıca ağız sağlığını destekler, cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olur, ağrı ve şişliği azaltır.

  Ancak bu çalışmaların çoğunluğu test tüplerinde, hayvanlarda veya küçük insan gruplarında olduğu için, faydaları hakkında kesin sonuçlar çıkarmak zordur.

  Mür yağı kullanmak istiyorsanız, taşıyıcı yağla seyreltin ve cildinize uygulayın veya soluyun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ