Multivitamin Nedir? Multivitaminin Faydaları ve Zararları

  Multivitamin Nedir? Multivitaminin Faydaları ve Zararları

  Multivitamin supplemets, dünya genelinde en yaygın kullanılan takviyedir. Pandeminin patlak vermesi ile birlikte popülerlikleri hızla artmıştır.

  Multivitaminlerin sağlıklı olmayı, kötü beslenme alışkanlıklarını telafi etmeyi veya kronik hastalık riskini azaltabileceği düşünülüyor.

  Peki multivitaminler işe yarıyor mu? Yazıda “multivitamin ne işe yarar” sorusu cevaplanacaktır.

  Multivitamin Nedir? 

  Multivitamin, bazen diğer maddelerle birlikte birçok farklı vitamin ve mineral içeren takviyedir.

  Bir multivitamini neyin oluşturduğu konusunda gerçek bir standart yoktur ve besin kompozisyonu marka ve ürüne göre değişir.

  Tablet, kapsül, çiğneme kabuğu, toz ve sıvı gibi birçok formda bulunur.

  Birçok vitamin, günde bir veya iki kez alınmalıdır. Etiketi okuduğunuzdan ve önerilen dozaj talimatlarını uyguladığınızdan emin olun. Multivitaminler, eczanelerde, süpermarketlerde ve online mağazalarda bulunur. 

  Multivitaminlerin İçeriği Nedir? 

  Sağlık için gerekli olan 13 vitamin ve en az 16 mineral vardır.

  Birçoğu vücuttaki enzimatik reaksiyonlara katılır veya hormonlar, sinyal molekülleri ya da yapısal elementler olarak işlev görür.

  Vücut, bu besleyicilere vücut süreçlerinin üremesi, bakımı, büyümesi ve düzenlenmesi için ihtiyaç duyar.

  Multivitaminler, bu vitamin ve minerallerden birçoğunu içerebilir ancak şekilleri ve miktarları değişebilir. Otlar, amino asitler ve yağ asitleri gibi diğer maddeleri de içerebilirler.

  Besin takviyeleri düzenlenmediğinden, multivitaminler etiket durumlarından daha yüksek veya daha düşük bazı besin seviyeleri içerebilir.

  Bazı durumlarda listelenen tüm besin maddelerini içermeyebilirler. Takviye endüstrisinde birçok dolandırıcılık vakası olmuştur, bu nedenle saygın bir üreticiden satın almak önemlidir.

  Ayrıca, multivitaminlerdeki besinler gerçek yiyeceklerden türetilebilir veya laboratuvarlarda sentetik olarak oluşturulabilir.

  Multivitamin Yararları Nelerdir?

  Besin yetersizliklerini düzeltir

  Mikrobesin eksiklikleri pellagra, anemi, kemik kaybı, yorgunluk ve kabızlık gibi ciddi sorunların temelinde olabilir. Multivitaminler, herhangi bir besin boşluğunu doldurmaya yardımcı olmak ve sağlığı optimize etmek için vitamin ve mineral eksikliklerini önlemek için kullanılabilir.

  Özellikle kısıtlayıcı besleniyorsanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu önemli besinleri alamıyor olabilirsiniz. Örneğin vegan veya vejeteryan beslenen kişiler genellikle demir, B12 vitamini, çinko ve kalsiyum gibi temel mikro besinlerden yoksundur. Onlar için multivitamin almak, temel vitamin ve minerallerin eksikliğini önlemek için önemlidir.

  Sağlıklı hamileliği destekler

  Yediğiniz besinlerden yeterli miktarda vitamin ve mineral almak, sağlıklı bir hamilelik için gereklidir ve her besin, fetal büyüme ve gelişmede belirli bir rol oynar. Folat nöral tüp gelişimini destekler, kalsiyum kemik büyümesini destekler, iyot tiroid sorunları önler  ve demir kanı sağlıklı tutar.

  Doktorlar genellikle hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınların, sağlıklı bir hamilelik için bu önemli vitaminleri ve mineralleri sağlayarak dengeli beslenmelerine yardımcı olabilecek doğum öncesi vitaminleri almalarını önermektedir.

  Bazı araştırmalar, multivitamin kullanımının, sağlık üzerinde uzun süreli ve hatta kalıcı etkilere sahip olabilecek belirli doğum kusurları riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. 

  Uygun büyüme ve gelişmeyi teşvik eder

  Multivitaminler, çocuklarda uygun büyüme ve gelişmeyi teşvik etmek için gerekli olan mikro besinlerin çoğunu sağlamaya yardımcı olabilir. Bu, özellikle besin ihtiyaçlarını yalnızca beslenme yoluyla karşılayamayan çocuklar için önemlidir.

  Örneğin, Archives of Disease in Childhood’da yayınlanan bir inceleme,  ankete katılan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinin önerilen miktarın altında A vitamini alımına sahip olduğunu buldu.

  Çocuklarda da D ve K vitamini eksiklikleri kaydedilmiştir, bunların her ikisi de uzun vadeli sağlık üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir ve multivitamin kullanımıyla kolayca önlenebilir.

  Kemik gücünün korunmasına yardımcı olur

  Yaşlandıkça, kemik mineral yoğunluğunu kademeli olarak kaybetmek, kemik kırılma riskini ve osteoporoz gibi ciddi rahatsızlıkların artması normaldir.

  Kadınlar, yaşlı yetişkinler ve besin yetersizliği olanlar da dahil olmak üzere bazı kişilerde osteoporoz gelişme riski daha da yüksektir.

  Multivitaminler, yaşlandıkça vücudun güçlü, sağlıklı kemikler inşa etmesi ve sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu bazı önemli vitamin ve mineralleri sağlayabilir. 

  Araştırmalar, özellikle kalsiyum ve D vitamininin kemik kırılma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Bununla birlikte, 50 yaşın üzerindeki kadınlar için en iyi multivitamin, tümü kemik sağlığını geliştirebilecek ve osteoporoz riskini azaltabilecek bir kalsiyum, D vitamini, magnezyum ve fosfor karışımını içermelidir.

  Beyin fonksiyonunu iyileştirir

  Multivitaminlerin faydaları fiziksel sağlığın çok ötesine uzanır. Aslında, bazı araştırmalar günlük bir multivitamin almanın beyin işlevini koruyabileceğini ve zihinsel sağlığı da artırabileceğini gösteriyor. 

  Multivitaminler ayrıca ruh halini iyileştirebilir ve depresyon semptomlarını azaltabilir. Psychopharmacology’de yayınlanan bir çalışma, multivitamin desteğinin hem anksiyete hem de streste önemli azalmalarla bağlantılı olduğunu gösterdi.

  Benzer şekilde, başka bir çalışma, bir multivitamin almanın uyanıklığı artırmada, ruh halini iyileştirmede ve genel refah duygularını artırmada etkili olduğunu bulmuştur.

  Göz sağlığını iyileştirir

  Son araştırmalar, bir multivitamin almanın göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve görme kaybına neden olan ve dünya çapında körlüğün önde gelen nedeni olarak kabul edilen bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonu gibi durumların tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

  Araştırmalar multivitaminlerin yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Diğer çalışmalar multivitaminlerin, yaşlı yetişkinlerde görme kaybına katkıda bulunan bir başka yaygın durum olan katarakt semptomları riskini azaltabileceğini buldu.

  Kalp sağlığına faydalı olabilir

  Bazı besinler, kolesterol düzeyini düşürebilir, kan basıncını düşürebilir ve iltihaplanmayı azaltarak kalbin çalışmasını ve en iyi durumda kalmasını sağlayabilir; bu nedenle bazı araştırmalar, multivitamin kullanımının daha düşük kalp krizi ve kalp hastalığından ölüm riski ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

  Bununla birlikte, multivitaminlerin kalp sağlığı üzerindeki etkilerine dair kanıtlar net değildir ve birkaç çalışma, takviyenin kalp hastalığının önlenmesi üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmayabileceğini göstermiştir.

  Bu nedenle, multivitaminlerin genel popülasyonda kalp sağlığını nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 

  Multivitaminlerin Zararı Var mı?

  Beslenmede daha fazla almak, her zaman daha iyi değildir. Bazı vitamin ve minerallerin yüksek dozda kullanılması iyi olmasına rağmen, bazıları ciddi zararlı olabilir.

  Vitaminler çözünürlüklerine göre iki gruba ayrılır:

  Suda çözünür: Bu vitaminlerin fazla miktarı vücut tarafından atılır.

  Yağda Çözünür: Vücudun bunlardan kurtulmasının kolay bir yolu yoktur ve uzun süre aşırı miktarda birikebilir.

  Yağda eriyen vitaminler, A, D, E ve K vitaminleridir. E ve K vitaminleri nispeten toksik değildir. Ancak, A vitamini ve D vitamininin, toksik etkileri olduğu için vücudun depolama kapasitesini aşabilir.

  Aşırı miktarı doğum kusurlarına bağlı olduğu için hamile kadınların A vitamini alımına özellikle dikkat etmeleri gerekir.

  D vitamini toksisitesi oldukça nadirdir ve multivitamin kullanımından kaynaklanmaz. Ancak, zaman zaman A vitamini toksisitesi ortaya çıkmaktadır.

  Sigara içenler bol miktarda beta-karoten veya A vitamini içeren multivitaminlerden kaçınmalıdır. Akciğer kanseri gelişme riskini artırabilir.

  Mineraller, yüksek doz takviyesinde de zararlı olabilir. Örneğin, demirin yüksek dozları ihtiyacı olmayan insanlar için tehlikeli olabilir.

  Ayrıca, hatalı üretim genellikle multivitaminlerin beklenenden çok daha fazla miktarda besin içermesine neden olur.

  Kimler Multivitamin Almalı?

  Multivitaminlerin herkes için önerilmesi gerektiği konusunda hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

  Aslında, bazı kişilere zarar verebilir. Ancak, beslenmelerini vitamin ve minerallerle desteklemesi faydalı olabilecek bazı gruplar vardır:

  Yaşlılar

  B12 vitamini emilimi yaşla birlikte azalır ve yaşlı insanlar daha fazla miktarda kalsiyum ve D vitaminine ihtiyaç duyabilir.

  Vegan ve vejetaryenler

  Bu insanlar B12 vitamini eksikliği riski altındadır çünkü bu vitamin sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Ayrıca, kalsiyum, çinko, demir, D vitamini ve omega 3 yağ asitlerinden de yoksun olabilirler.

  Hamile ve emziren kadınlar

  Hamile ve emziren kadınlar bunu doktorlarıyla konuşmalıdır. Bazı besin maddeleri gereklidir, diğerlerinin büyük miktarları (A vitamini gibi) doğum kusurlarına neden olabilir.

  Erkekler için En İyi Multivitaminler

  Erkeklerin kadınlardan farklı besin ihtiyaçları vardır. En iyi erkek multivitaminleri, günlük ihtiyaçları karşılamak ve eksikliği önlemek için genel sağlık ve zindelikle doğrudan ilgili olan birkaç önemli mikro besin içermelidir:

  A Vitamini

  Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur, cilt hücresi yenilenmesini artırır ve bağışıklık fonksiyonunu düzenler.

  B12 Vitamini

  Kırmızı kan hücresi oluşumuna, DNA sentezine ve beyin fonksiyonuna yardımcı olur.

  C Vitamini 

  Serbest radikallerle savaşmak için bir antioksidan görevi görür, kolajen üretir ve enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.

  E Vitamini

  Kalp sağlığını iyileştirir, hücrelerde oksidatif hasarı önler ve iltihabı hafifletir.

  D3 Vitamini 

  Kalsiyum emilimini artırır, güçlü kemikler oluşturur ve bağışıklığı güçlendirir.

  Magnezyum

  300’den fazla enzimatik reaksiyon için bir kofaktör görevi görür ve enerji metabolizmasında, kas kasılmalarında ve beyin sağlığında rol oynar.

  Selenyum  

  Hücreleri korur, tiroid problemleri riskini azaltır ve erkek doğurganlığını artırır.

  Kadınlar İçin En İyi Multivitaminler

  Kadınlar, yaşamları boyunca farklı noktalarda farklı miktarlarda vitamin ve minerale ihtiyaç duyduğu için, kadınların en iyi multivitaminleri, önerilen günlük gereksinimlerine uyacak şekilde tasarlanmış çok çeşitli vitamin ve mineraller içermelidir.

  İşte kadınlar için multivitaminlerde bulunması gereken birkaç önemli vitamin ve mineral:

  A Vitamini  

  Cildinizin parlak kalmasını sağlar, hastalıkları ve enfeksiyonu önler ve göz sağlığı için gereklidir.

  B12 Vitamini  

  Enerji seviyelerini artırır, DNA üretimini destekler ve beyin sağlığını optimize eder.

  C Vitamini

  Sağlıklı saç ve cildi desteklemek için kolajen sentezine yardımcı olur, hücre hasarını önler ve bağışıklığı güçlendirir.

  D3 Vitamini

  Kemik sağlığı destekler, kalsiyum emilimini artırır ve bağışıklığı güçlendirir.

  Kalsiyum

  Menopoz sırasında osteoporozu ve kemik kaybını önlemek için kemik oluşumunu ve gücünü destekler.

  Folat  

  DNA replikasyonunda rol oynar ve hamilelik sırasında doğum kusurlarını önlemek için gereklidir.

  Demir 

  Vücuda oksijen verilmesine yardımcı olmak için sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretir.

  Vitamin ve Mineralleri Almak için Doğal Yiyecekleri Yemek En İyidir

  Multivitaminler, sağlık için en iyi seçenek değildir. Aslında, çoğu insanın sağlığını iyileştirdiklerinin kanıtı zayıf ve tutarsızdır. Hatta bazı durumlarda zarar verebilirler.

  Bir besin eksikliğiniz varsa, o zaman sadece gereken besin takviyesini almak daha akıllıca olur. Multivitaminler, çoğu ihtiyacınız olmayan büyük miktarda her şeyi içerir. 

  Doğal yiyeceklerin dengeli beslenmeyle tüketilmesi, uzun vadede sağlıklı olmayı sağlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ