Multipl Skleroz(MS) Nedir, Neden Olur? Belirti ve Tedavisi

  Multipl Skleroz(MS) Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Multipl skleroz (MS) en yaygın nörolojik bozukluklardan biridir. MS‘de bağışıklık sistemi, sinir liflerini kaplayan koruyucu kılıfa (miyelin) saldırır ve beyin ile vücudun geri kalanı arasında iletişim sorunlarına neden olur.

  MS‘in belirti ve semptomları çok çeşitlidir, sinir hasarının miktarına ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlıdır. Şiddetli MS olan bazı kişiler bağımsız olarak veya yürüme yeteneğini kaybedebilirken, bazıları herhangi bir yeni semptom olmaksızın uzun süreli remisyon yaşayabilir.

  Multipl sklerozun tedavisi yoktur. Bununla birlikte, tedaviler atakların iyileşmesini hızlandırmaya, hastalığın seyrini değiştirmeye ve semptomları yönetmeye yardımcı olabilir.

  Yazıda multipl skleroz hastalığı nedir, ms hastalığı neden olur, ms hastalığının belirtileri nelerdir, ms hastalığı nasıl tedavi edilir, ms hastalığında beslenme nasıl olmalı gibi sorulara cevap aranacaktır. 

  MS hastalığı nedir?

  Multipl skleroz (MS), sinir liflerini saran koruyucu örtüleri kademeli olarak yok eden bir otoimmün bozukluktur. Bu kaplamalara miyelin kılıfları denir.

  Zamanla, bu hastalık sinirlere kalıcı olarak zarar vererek beyin ve vücut arasındaki iletişimi etkileyebilir.

  MS Türleri ve Aşamaları

  Dört tip MS vardır:

  Klinik olarak izole sendrom (CIS)

  Bu, semptomların en az 24 saat sürdüğü tek bir ilk bölümdür. Daha sonraki bir tarihte başka bir bölüm meydana gelirse, doktor nüksetmeye neden olan MS’i teşhis edebilir.

  Nükseden MS (RRMS)

  Bu en yaygın biçimdir. MS hastalarının yaklaşık %85’ine başlangıçta RRMS teşhisi konur. RRMS, yeni veya artan semptomların bölümlerini ve ardından semptomların kısmen veya tamamen ortadan kalktığı remisyon dönemlerini içerir.

  Primer ilerleyici MS (PPMS)

  Semptomlar, erken relapslar veya remisyonlar olmaksızın giderek kötüleşir. Bazı insanlar, semptomların kötüleştiği ve daha sonra düzeldiği istikrar dönemleri yaşayabilir. MS’li kişilerin yaklaşık %15’inde PPMS vardır.

  İkincil ilerleyici MS (SPMS)

  İlk başta, insanlar nüks ve remisyon dönemleri yaşayacaklar ancak daha sonra hastalık istikrarlı bir şekilde ilerlemeye başlayacak.

  MS Belirtileri Nelerdir?

  Multipl skleroz belirti ve semptomları, etkilenen sinir liflerinin konumuna bağlı olarak kişiden kişiye ve hastalığın seyri boyunca büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Semptomlar genellikle hareketi etkiler, örneğin:

  – Tipik olarak bir seferde vücudun bir tarafında veya bacaklarda ve gövdede meydana gelen bir veya daha fazla uzuvda uyuşma veya güçsüzlük

  – Belirli boyun hareketlerinde, özellikle boynun öne eğilmesinde meydana gelen elektrik çarpması hissi (Lhermitte belirtisi)

  – Titreme, koordinasyon eksikliği veya dengesiz yürüyüş

  Aşağıdakiler de dahil olmak üzere görme sorunları da yaygındır:

  – Kısmi veya tam görme kaybı, genellikle bir seferde bir gözde, genellikle göz hareketi sırasında ağrı ile

  – Uzun süreli çift görme

  – Bulanık görüş

  Multipl skleroz semptomları ayrıca şunları içerebilir:

  – Konuşma bozukluğu

  – Yorgunluk

  – Baş dönmesi

  – Vücudun bazı bölgelerinde karıncalanma veya ağrı

  – Cinsel, bağırsak ve mesane fonksiyonu ile ilgili sorunlar

  MS Hastalığı Nedenleri

  Multipl sklerozun nedeni bilinmemektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı bir otoimmün hastalık olarak kabul edilir. MS durumunda, bu bağışıklık sistemi arızası, beyin ve omurilikteki (miyelin) sinir liflerini kaplayan ve koruyan yağlı maddeyi yok eder.

  Miyelin, elektrik tellerinin üzerindeki yalıtım kaplamasına benzetilebilir. Koruyucu miyelin, hasar gördüğünde ve sinir lifi açığa çıktığında, o sinir lifi boyunca hareket eden mesajlar yavaşlayabilir veya engellenebilir.

  MS‘in neden bazı insanlarda gelişirken bazılarında gelişmediği belirgin değildir. Genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu sorumlu görünmektedir.

  MS Hastalığı Risk Faktörleri

  Bu faktörler, multipl skleroz geliştirme riskini artırabilir:

  Yaş

  MS herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak başlangıç ​​genellikle 20 ila 40 yaşlarıdır. Bununla birlikte, genç ve yaşlı insanlar daha çok etkilenebilir.

  Cinsiyet

  Kadınların, erkeklere göre MS‘e sahip olma olasılığı iki ila üç kat daha fazladır.

  Aile öyküsü

  Ebeveynlerden veya kardeşlerden biri MS hastasıysa, hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

  Bazı enfeksiyonlar

  Enfeksiyöz mononükleoza neden olan virüs Epstein-Barr dahil olmak üzere çeşitli virüsler MS ile ilişkilendirilmiştir.

  Irk

  Beyaz insanlar, özellikle Kuzey Avrupa kökenli olanlar, MS geliştirme açısından en yüksek risk altındadır. Asya, Afrika veya Kızılderili kökenli insanlar en düşük riske sahiptir.

  İklim

  MS, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyi, Yeni Zelanda, Güneydoğu Avustralya ve Avrupa dahil olmak üzere ılıman iklime sahip ülkelerde çok daha yaygındır.

  D Vitamini

  Düşük D vitamini seviyelerine sahip olmak ve güneş ışığına az maruz kalmak, daha yüksek MS riski ile ilişkilidir.

  Bazı otoimmün hastalıklar

  Tiroid hastalığı, pernisiyöz anemi, sedef hastalığı, tip 1 diyabet veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi başka otoimmün bozukluklar, MS geliştirme riskini yükseltir.

  MS Hastalığının Seyri

  MS‘li çoğu insan, tekrarlayan ve düzelen bir hastalık seyrine sahiptir. Günler veya haftalar içinde gelişen ve genellikle kısmen veya tamamen düzelen yeni semptomlar veya nüks dönemleri yaşarlar. Bu nüksleri, aylar hatta yıllar sürebilen sessiz hastalık remisyon dönemleri takip eder.

  Vücut sıcaklığındaki küçük artışlar MS belirti ve semptomlarını geçici olarak kötüleştirebilir ancak bunlar gerçek hastalık nüksleri olarak kabul edilmez.

  Nükseden-düzelten MS hastalarının en az %50’si, hastalığın başlangıcından itibaren 10 ila 20 yıl içinde, remisyon dönemleri olsun ya da olmasın, semptomların istikrarlı bir şekilde ilerlemesine neden olur. Bu, ikincil ilerleyici MS olarak bilinir.

  Semptomların kötüleşmesi genellikle hareketlilik ve yürüme ile ilgili sorunları içerir. Hastalığın ilerleme hızı, ikincil ilerleyici MS‘li kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

  MS‘li bazı kişiler, birincil ilerleyici MS olarak bilinen, herhangi bir nüks olmaksızın, kademeli bir başlangıç ​​ve belirti ve semptomların istikrarlı bir şekilde ilerlemesini yaşarlar.

  MS Hastalığı Komplikasyonları

  Multipl sklerozlu kişilerde şunlar gelişebilir:

  – Kas sertliği veya spazmları

  – Felç, tipik olarak bacaklarda

  – Mesane, bağırsak veya cinsel işlev ile ilgili sorunlar

  – Unutkanlık veya ruh hali değişimleri gibi zihinsel değişiklikler

  – Depresyon

  – Epilepsi

  MS Hastalığı Tedavi

  Multipl sklerozun tedavisi yoktur. Tedavi tipik olarak ataklardan kurtulmayı hızlandırmaya, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya ve MS semptomlarını yönetmeye odaklanır. Bazı insanlar o kadar hafif semptomlara sahiptir ki, tedaviye gerek yoktur.

  MS Hastalığında Beslenme

  Şu anda, MS hastaları için resmi bir beslenme rehberi bulunmamaktadır. Çünkü MS hastalığını iki kişi aynı şekilde yaşamaz.

  Ancak bilim insanları, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun hastalığa neden olabileceğine ve beslenmenin de bir etkisi olabileceğine inanıyor. MS‘in Batı ülkelerinde daha yaygın olduğu gerçeği, beslenmenin kilit bir rol oynayabileceğine dair bir ipucudur.

  Bu nedenle, MS hastalarında beslenme, genel yaşam kalitesini iyileştirmek için semptomların yönetilmesine yardımcı olmayı amaçlamalıdır.

  Beslenme, MS’in ilerlemesini önleme veya kontrol etme, semptomları yönetmeye yardımcı olma ve alevlenmeleri azaltma gibi çeşitli şekillerde yardımcı olabilir.

  İdeal olarak, MS dostu bir beslenme, iltihaplanmaya karşı savaşmak için yüksek antioksidan, bağırsak hareketlerine yardımcı olmak için yüksek lif, osteoporozla savaşmak için yeterli kalsiyum ve D vitamini içermeli ve yorgunlukla savaşmak ve sağlığı teşvik etmek için bol miktarda vitamin ve mineral içermelidir.

  Aynı zamanda, kronik iltihaplanma ve diğer kötü sağlık sonuçlarıyla bağlantılı yiyecekleri veya MS‘li biri için günlük aktiviteleri daha zor hale getiren yiyecekleri de sınırlamalıdır.

  MS’li kişilerin A, B12 ve D3 vitaminleri de dahil olmak üzere bazı besin maddelerinde eksik olma ihtimalinin yüksek olduğuna dair kanıtlar vardır.

  Ön kanıtlar, belirli vitaminler, mineraller, yağ asitleri, antioksidanlar, bitki bileşikleri ve melatonin almanın bazı semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  MS Hastaları Ne Yemeli?

  MS dostu bir beslenme, MS hastalarının semptomlarını yönetmelerine yardımcı olmalıdır.

  Özellikle, hastalığın ilerlemesini kontrol etmeye yardımcı olmalı ve yaygın MS semptomlarının genel yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

  MS dostu bir beslenmede şu yiyecekler yenmelidir:

  Meyve ve sebzeler

  Tüm taze meyve ve sebzeler

  Tahıllar

  Yulaf, pirinç ve kinoa gibi tüm tahıllar

  Kuruyemiş ve tohumlar

  Tüm kabuklu yemişler ve tohumlar

  Balık

  Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini bakımından zengin oldukları için tüm balıklar, özellikle taze balıklar ve somon ve uskumru gibi yağlı yağlı balıklar

  Etler ve yumurta

  Yumurta ve sığır eti, tavuk, kuzu eti ve daha fazlası gibi tüm taze etler

  Süt ürünleri

  Süt, peynir, yoğurt ve tereyağı gibi

  Yağlar

  Zeytin, keten tohumu, hindistan cevizi ve avokado yağları gibi sağlıklı yağlar

  Probiyotik açısından zengin besinler

  Yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi

  İçecekler

  Su, bitki çayları

  Otlar ve baharatlar

  Tüm taze otlar ve baharatlar

  MS için sağlıklı ve dengeli bir beslenme şarttır. Daha çok bitki bazlı gıda ve tahıl tüketmek gerekir.

  Bunun nedeni, bitki bazlı yiyeceklerin ve tahılların lif, vitamin, mineral ve sıvı bakımından daha yüksek olmasıdır; bu, kabızlık, yorgunluk ve mesane disfonksiyonu gibi MS semptomlarına yardımcı olabilir.

  Ayrıca hücreleri serbest radikal hasarına ve iltihaplanmaya karşı korumaya yardımcı olan moleküller ve antioksidan olarak işlev gören bitki bazlı bileşiklerde daha yüksektir. Bu bileşikler iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olabilir ve MS hastalığının ilerlemesini potansiyel olarak yavaşlatabilir.

  Balıklar, özellikle somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, anti-inflamatuar omega 3 yağ asitleri bakımından zengin oldukları için MS için faydalıdır. Ayrıca kalsiyum ile birleştiğinde kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olabilecek D vitamini bakımından da zengindirler.

  Ek olarak, bazı araştırmalar, MS hastalığı olan kişilerin, gluten varlığında ince bağırsağa zarar veren bir otoimmün durum olan çölyak hastalığı riskinin daha yüksek olabileceğini göstermektedir.

  Gluten, buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir grup proteindir. MS hastalığı olanlar, ekmek, makarna ve unlu mamuller gibi gluten bazlı ürünleri yerken aşırı rahatsızlık yaşıyorsa, çölyak hastalığı olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanına başvurmalıdır.

  MS Hastalarının Yememesi Gerekenler

  MS semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak için sınırlandırılması gereken bazı yiyecek grupları vardır.

  İşlenmiş etler

  Sosis, pastırma, konserve etler ve tuzlanmış, tütsülenmiş etler

  Rafine karbonhidratlar

  Beyaz ekmek, makarna, bisküvi gibi

  Kızarmış yiyecekler

  Patates kızartması, kızarmış tavuk gibi

  Abur cubur yiyecekler

  Fast food, patates cipsi ve hazır yemekler ve dondurulmuş yemekler gibi

  Trans yağlar

  Margarin, katı yağlar ve kısmen hidrojene bitkisel yağlar gibi

  Şekerle tatlandırılmış içecekler

  Enerji ve sporcu içecekleri, soda ve tatlı çay gibi

  Alkol

  Mümkün olduğunda tüm alkollü içeceklerin tüketiminden kaçınmak gerekir.

  MS Hastalığı için Diğer Beslenme İpuçları

  MS hastaları semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelidir;

  – Yeterince yemek yediğinizden emin olun. Çok az kalori almak, yorgunluğa neden olabilir.

  – Yemeklerinizi önceden hazırlayın. Sık sık yorgunsanız, bu özellikle yardımcı olabilir.

  – Mutfağınızı yeniden düzenleyin. Yiyecekleri, kapları ve diğer ekipmanları yakın ve temizlemesi kolay alanlara yerleştirin. Bu, enerji tasarrufu yapmaya yardımcı olacaktır.

  – Daha kalın içecekler yapın. Yutmakta güçlük çekiyorsanız, sağlıklı bir smoothie gibi daha kalın içecekler hazırlamak daha kolay olabilir.

  – Çok fazla çiğnemek sizi yoruyorsa fırında balık, muz, avokado ve pişmiş sebzeler gibi daha yumuşak yiyecekler seçmeyi deneyin.

  – Ufalanan yiyecekleri sınırlayın. Yutmakta güçlük çekiyorsanız veya kendinizi sık sık yiyeceklere boğuluyorsanız, kızarmış ekmek gibi ufalanan yiyecekleri yememeye özen gösterin.

  – Aktif kalın. Egzersiz MS’li bir kişiyi yorgun hissettirse de, kiloyu yönetmeye ve sağlıklı kalmaya yardımcı olmak için özellikle önemlidir. MS hastaları arasında daha yaygın olan osteoporozu önlemek için de önemlidir.

  Uzun Vadede MS Hastalığı

  MS ile yaşamak zordur ancak nadiren ölümcüldür. Mesane enfeksiyonları, göğüs enfeksiyonları ve yutma güçlüğü gibi bazı ciddi komplikasyonlar ölüme yol açabilir.

  Multipl skleroz, her zaman şiddetli felçle sonuçlanmaz. MS’li kişilerin üçte ikisi yürüyebilir. Ancak birçoğunun baston, tekerlekli sandalye, koltuk değneği veya scooter gibi yardıma ihtiyacı olacaktır.

  MS’li bir kişinin ortalama yaşam beklentisi, ortalama bir kişiden 5 ila 10 yıl daha düşüktür.

  MS, sinir sistemini etkileyen potansiyel olarak ciddi bir sağlık durumudur. MS’in ilerlemesi her insan için farklıdır, bu nedenle ne olacağını tahmin etmek zordur ancak çoğu insan ciddi bir sakatlık yaşamayacaktır.

  Son yıllarda bilim insanları, MS için ilaç ve tedavi geliştirmede hızlı ilerleme kaydettiler. Daha yeni ilaçlar daha güvenli ve daha etkilidir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için umut sunmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ